Dubai'de Çöl Safarisi

Dubai Ortadoğu’nun incisi olarak bilinir. Ayrıca Dubai hem turizm hem de lüks yaşam yeridir. Sahip oldukları pek çok avantaj sayesinde turizm kaynaklarını da oldukça iyi şekilde değerlendirmektedirler.

Dubai çöl safarisi pek çok turist tarafından en popüler görülen aktivitelerden birisidir. Bazı turistler yalnızca Dubai’de çöl safarisine katılmak için de bu bölgeye gelmektedir. Bu yazımızda Dubai’de Çöl Safarisi çeşitleri, çöl safarilerinin nasıl yapıldığı, çöl safarisi bilet ve turlarının gerek internet üzerinden gerekse Dubai’de rezervasyonlarının nasıl yapılacağını konularında bilgi vereceğiz. Dilerseniz doğrudan online biletler & turlar bölümüne geçebilirsiniz.

Dubai’de Çöl Safarisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dubai çöl safarisi 4×4 jeepler ile beraber yapılır. Çöl safarisi için en uygun araçlar 4×4 jeeplerdir. Bu araçlarda sürücü olmadan 5 kişi olabiliyor. Ayrıca 4×4 jeeplerin sürücüleri sizlere bölge hakkında rehberlik de yapıyor.

Arazinin yapısına uygun jeepler sayesinde çölde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Jeepler orada bulunan safari ekipleri tarafından kiralanır ve 3 farklı ücretle ücretlendirilir. Bu açıdan da Dubai’ye çöl safarisi için gittiğinizde yapabileceğiniz 3 türde safari bulunmaktadır. Bu safariler hem fiyat olarak hem de saat olarak birbirinden farklılık gösterir. Ayrıca bazı safari türlerinde çölde konaklama fırsatı da bulunur.

Dubai çöl safarisi 3 farklı türe ayrılır. Turistler konaklama durumlarına göre bu safarilerden birisini tercih edebilirler. Bu safari türü sınıflandırmaları aşağıdaki gibidir.

1-Dubai Morning Safari

Genellikle vakti kısıtlı olan kişilerin yapmayı tercih ettikleri safari türüdür. Bu safari türü 08:30 ile 11.30 saatleri arasında yapılmaktadır. Morning safaride konaklama ya da yemek mevcut değildir. Yalnızca çölde safari yapma imkanı elde edersiniz.

2-Dubai Overnight Safari

Konaklamalı safari olarak da bilinir. Bu safaride gece çadırda konaklama imkanı yakalarsınız. Öğleden sonra safari başlar ertesi sabaha kadar çölde vakit geçirirsiniz. Kahvaltı ve çadırda ihtiyaç duyduğunuz her şey fiyata dahildir.

3-Evening Safari

Bir safari türü de Evening safaridir. En popüler safaridir. Çünkü gün batımında çölde gezinti yapabiliyorsunuz. 15:30 ile 21:30 saatlerinde safari yapmak mümkündür.

Dubai Çöl Safarisi Fiyatları

Dubai çöl safarisinde fiyatlar yapılan safariye göre değişir. Yani safari için fiyat alacaksanız size öncelikle hangi safari türüne katılmak istediğiniz önemlidir. Genellikle en popüler safariler daha pahalıdır. Dubai’de turistler tarafından en popüler olan safari türü Evening safaridir. Ayrıca safari fiyatları aracın modeline göre de değişir. Yani araç modeli yükseldikçe tur için ödeyeceğiniz tutarlar da yükselir.

Şehir merkezinde safariler için ilanlar yer alır. Bu ilanlar aracılığıyla safari aktivitesini daha uygun fiyatlara getirebilirsiniz. En uygun safari turları 125 AED’den başlayarak 300 AED’ye kadar çıkabilmektedir. Bu fiyatlar her yıl yenilenmektedir.

Dubai Safari Turu Önerileri

Dubai Çöl Safarisi için hakkında binlerce olumlu yorum bulunan popüler turlar için önceden online rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Zira bu popüler ve olumlu yorum alan turlara rağbet çok aynı gün ve izleyen günler için rezervasyon sıkıntısı çekebilirsiniz. Sizin için fiyat/performans olarak en çok tercih edilen turları özellikleri ile aşağıda derledik.

1-Dubai Evening (Akşam) Çöl Safarisi + Deve Safarisi + Barbekü ve Ekstralar (tıklayınız): Bu tur seçeneği 2022 itibariyle 5 puan üzerinden 4.9 puan almış ve neredeyse 20.000 olumlu yoruma sahip. Başlangıç fiyatı olarak (yazımız tarihi itibariyle) 71 Euro civarında. Müze Biletleri ekibinin internet üzerinde tespit ettiği en çok tercih edilen ve de fiyat/performans olarak en iyi Dubai Çöl Safarisi turu bu.

Turunuz öğlen 3’te başlayıp yaklaşık 6-7 saat sürüyor. Safari için 4×4 jeeplerle Dubai’den alınıyorsunuz, çöl alanına geçmeden 20-25 dakikalık bir süre içerisinde aracınızın lastikleri safariye uyarlanıyor. İngilizce bilginiz çok az olsa dahi tur rehberleri oldukça yardımcı.  Lastiklerin ayarlanmasının ardından kızıl kumlarıyla meşhur Lehbab Çölü’nde ortalama süresi 30-45 dakika süren bir kum tepelerini dövme sürüşüne çıkıyorsunuz.

Ardından Al Khayma çöl kampına ulaşıyorsunuz. Burada her türlü imkan mevcut sınırsız içecek, kahve, tatlılar, hurmalar. Kadınlar ve erkekler için ayrı dizayn edilen temiz (bu konuyu özellikle araştırdık) çöl kıyafetleriniz de veriliyor. 4×4 aracınız ile yaptığınız safarinin ardından  deve ile safari yapıyorsunuz.

Kampta nargile keyfi yapabilirsiniz, kına dövmesi yaptırabilirsiniz, şahin eğiticilerinin evcil şahinleri ile fotoğraf çektirebilirsiniz.

Akşam olduğunda Tanoura adlı dans gösterileri ve açık büfe barbekü akşam yemeği sunuluyor. Yemekten sonra yerel tatlılar ve de oryantal dans sunumu var. (dans gösterileri dini günlerde yapılmıyor.) En sonunda kamp alanı kapanıyor ve de otelinize geri götürülüyorsunuz. Buraya kadar anlattığımız her şey tur kapsamına dahil. Dahil olmayan alabileceğiniz ekstralar ise ATV sürüşü ile alkollü içecekler (alkollü içecekler dini günlerde sunulmuyor).

Turu satın aldıktan sonra mobil bileti de kabul ediyorlar, dilerseniz biletinizi yazdırabilirsiniz.

Bu turla ilgili bazı uyarılar & tavsiyeler:

Bu tur 2 yaş altı çocuklar, hamile kadınlar, kalp hastaları ile sırt bölgesinde yoğun ağrı yaşayanlar için uygun değil. Bu etkinliğe gelmeden önce yanınızda bavul vs. taşımayın, almıyorlar. Ayrıca çöl bölgesine gittiğiniz için güneş gözlüğü, güneş kremi ve de güneşten korunmak için şapkalarınızı yanınıza almayı unutmayın. Tercihen parmak arası bir terlik giyin, rahat olacaktır. Ayrıca yazın bol kıyafetler kışın ise ince bir kazak giyin.

Bu tura alternatif daha uygun fiyatlı turlar var mı?

Elbette var. Tur açıklamalarına baktığımızda ufak tefek farklar ve bir ölçüde memnuniyet farkı görüyoruz. Örneğin bu turda (tıklayınız) fiyat 44 euro civarında. Ancak tur 2 saat daha kısa sürebilir (min. süre olarak 6 saat değil 4 saat belirtilmiş, kamp yeri belirtilmemiş (farklı seçenekler var), günbatımını yakalamanız garanti değil ve en önemlisi bizim ilk sıraya koyduğumuz turda memnuniyet 5 üzerinden 4.9 iken bu turda 4.7. Eğer bütçeniz kısıtlı ise ya da ilk bahsettiğimiz turda yer bulamadıysanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

2. Seçeneğimiz: Morning Safari – Sabah Safarisi: (tıklayınız) Dubai’de en çok tercih edilen çöl safari türü olan akşam safarisi için zamanınız uygun değilse, ikinci tercih edilen sabah safarisi seçeneği değerlendirilebilir. Bu tur tipinde haliyle akşam safarisinin size sunduğu bir çok olanak yok. Sadece kum tepelerinde jeep ile safari yapıp deveye binme keyfini yaşıyorsunuz. Size önerdiğimiz tur hakkında 700 civari olumlu yorum var ve de yazımız tarihi itibariyle 5 üzerinden 4.8 puan almış.

Ayrıca gün doğumu saati için de burada (tıklayınız) olumlu yorum almış ve de fiyat/performans açısından uygun bir tur var. Gün doğumu vaktini değerlendirebilirsiniz.

Peki Online Turlarda Tarih/Bütçe Seçenekleri size uygun değilse ne yapılabilir?

Eğer Dubai ziyaretinizi son dakika planladıysanız ve de online bilet bulamadıysanız konakladığınız otel ile iletişime geçerek, safari yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Otel aracılığı ile safari yapmak istediğinizde safari programı otel tarafından düzenlenmektedir. Eğer otel dışında bir konaklama yapıyorsanız şehir merkezlerinde safari ilanları bulabilirsiniz.

İlanlar aracılığıyla iletişime geçerek safari turlarını kendiniz düzenleyebilirsiniz. İlanlar sayesinde dilediğiniz safari aracını da seçebilirsiniz. Unutmamalısınız ki safari saatine, türüne ve aracın modeline göre fiyat açısından değişiklik gösterir. Eğer aracı kendiniz kullanmak isterseniz araç kullanımı için ayrı bilet almanız gerekir. Yani bu aktivite de ayrı bir ücrete tabidir.

Dubai Çölü’nde Yapılacak Diğer Aktiviteler

Online olarak satılan turlarda safariye ilave olarak tüm detaylar sunulmaktadır ancak online rezervasyon yapmayacaksanız Dubai’de çöl safarisine katılan kişiler sadece araçlarla gezinti yapmadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca develerin gezinti yaptığı alanlar da mevcuttur. Bu yerlerden deve kiralayarak çölün belirli noktalarını dolaşabilirsiniz. Genellikle deve gezintileri safari ücretine dahil olarak kabul edilir. Fakat develer ile fotoğraf çektirmek ve fotoğrafı almak isteyen kişiler de olabiliyor. Bu fırsattan yararlanmak isteyen kişiler 50 AED karşılığında fotoğraflarını da alabilirler.

Çöl safarisinde dilerseniz Henna Painting denilen dövmelerden de yaptırabilirsiniz. Geniş bir mutfağa sahip olan Ortadoğu mutfağı safari esnasında sizlere sunulmaktadır.

Dilediğiniz gibi açık büfede zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca geceye doğru dansöz ve dönen adam gibi çöl aktiviteleri de yapılmaktadır. Safari turunuz bitse dahi bu eğlenceleri izlemek için gece burada kalabilirsiniz.

Bu yazımızda Dubai Çöl Safari Turu, Safari Turu fiyatları, Dubai’de çöle gitmek gibi konularda bilgiler vererek,  tur önerilerinde bulunduk. Değerli görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 11 kayıttan 11 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler

Önerilecek herhangi bir sonuç bulunamadı.