Rijks Müzesi (Rijksmuseum)

Hollanda tarihine ve sanatına ışık tutan Rijks Müzesi dünyada en çok ziyaret edilen müzelerdendir. Koleksiyonun büyük ve önemli bir kısmı Hollanda sanatına, özellikle resim sanatına ayrılmıştır. Bu eserlerle birlikte, Avrupa, Asya sanatlarına ait eserler, heykeller, objeler ve taslaklar da sergileniyor. Kültür ziyaretleri programınıza ekleyeceğiniz bu müzede özellikle Rembrandt ve Jan Vermeer’in tablolarını görebilirsiniz. Yazımıza müzenin tarihçesi ile başlıyoruz, dilerseniz doğrudan aşağıda yer alan Rijks Müzesi Bileti ve Rijksmuseum Giriş Ücretleri bölümüne inebilirsiniz.

Rijks Müzesi Tarihçesi

Hollanda’nın deniz filosunun dünya ticaretinde egemen olması, refah artışını beraberinde getirdi. Bu refah ortamı ise sanatı teşvik etti. Ulusal Sanat Galerisi adıyla 1800 yılında hizmete açılan Rijksmuseum daha sonra Kral Louis Bonaparte (Napolyon’un kardeşi) tarafından Amsterdam’daki Kraliyet Sarayı yerine taşınmıştır. 1885’de Hollandalı mimar Pierre Cuypers, Gotik ve Rönesans stillerini birleştirerek yeni bir bina tasarlamıştır. Restorasyon çalışmaları sonucunda 2013’de tekrar açılışı yapılmıştır. Müzenin adı Kraliyet Müzesi / Devlet Müzesi anlamına gelmektedir.

Rijks Müzesi Bölümleri

Büyük bir ana binadan ve küçük ek binalardan oluşan Rijksmuseum üç katlıdır. Hollanda için önemli sayılan eserler birinci katta sergileniyor .Müzede, 1400-1900 yılları arasındaki dönemi kapsayan bir milyondan fazla sanat eseri ve tarihi değer taşıyan eser bulunmaktadır. Ancak bu 1 milyon eserden sadece 8.000 kadarı sergilenmekte olup; bu 8.000 eserin 2.000’i Hollanda’nın altın çağında yapılan resimlerdir. Yani müzenin yoğunlaştığı alan Hollandalı sanatçılara ait eserler ve koleksiyonlardır.

Giriş kat

18. Ve 19. yüzyıl sanatını yansıtan eserler sergileniyor. Philips kanadından girişini yapabileceğiniz Asya Sanatları Bölümünde, Hollanda’nın orta çağda ticaret yoluyla elde ettiği eserler sergileniyor. Eserler arasında; Hint heykelleri, Kore ahşap el sanatı, Vietnam tabakları, Çin parşömenleri ve bronz figürler bulunuyor.

Yoğunluğun en fazla olduğu Onur Galerisi giriş katta bulunuyor. 17. Yüzyıl sanatçılarının eserleri sergileniyor. Koridor demir işlemeli kirişlerle localara ayrılmıştır. Tavanlara kadar ünlü ressamların eserleri ve portreleri sergileniyor.

Birinci Kat

Bu katta Hollanda tarihini yansıtan eserler sergileniyor. Çeşitli savaş resimleri, 17. Yüzyıl gemi modelleri, gemi enkazlarından kurtarılmış objeleri de görebilirsiniz. 17. Yüzyıl eserleri olarak Rembrandt ve Jan Vermeer’in eserleri ön plana çıkıyor. 18. yüzyıl eserleri olarak da Jan van Huysum, Adriaan van der Werff, Adriaan de Lelie ve Cornelis Troost gibi ressamların eserlerinin öne çıktığı tablolar sergileniyor.

Birinci katta ayrıca Avrupalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği “Avrupa Resim Bölümü” bulunuyor. Küçük bir alanı kaplayan bölümde Piero di Cosimo başta olmak üzere Avrupalı ressamlara yer verilmiş.

Bütün eserler galerilere ayrılarak sergileniyor. Bu katta galerileri gezerken Rembrandt, Hercules Seghers, Dürer, Tiepolo, Toulouse-Leutrec gibi sanatçıların çizimlerini ve taslaklarını içeren bölümü de görebilirsiniz.

İkinci Kat

Bu katta 20. yüzyıl eserleri sergileniyor. Bu yüzyıla damga vurmuş resimleri, mobilyaları, fotoğrafları, posterleri, filmleri ve tarihi nesneleri görebilirsiniz. Eserler arasında ünlü tasarımcı Yves Saint Laurent’in De Stijl’in soyut tablolarından esinlenerek tasarladığı “Mondrian Dress”i, Armchair for Til Brugman (Gerrit Thomas Rietveld-1919 ), Made in USA (Shinkichi Tajiri-1964 ), Man and Machine (Marinus Johannes Hack-1913 ) gibi eserleri gezebilirsiniz.

Dinsel temalı ortaçağ heykellerini, Rönesans Dönemi objelerini, mobilyaları, cam işlerini, seramikleri, mücevherleri ve porselenleri içeren Hollanda eserlerini her katta bulabilirsiniz.

Görülmesi Gereken Eserler

Hollandalılar sanatçılarına büyük değer vermişler ve Rijks Müzesi bünyesinde özel galeriler açmışlardır. Bunlar arasında Rembrandt, Vermeer, Van Der Helst, Breitner ve Verspronc’un eserlerini ziyaret edebilirsiniz. Sizin için 8 eseri ve hikayesini derledik.

Gece Devriyesi – “The Night Watch”, Rembrandt (1642)

Gece Devriyesi - The Night Watch, Rembrandt Harmensz van Rijn- Rijksmuseum - Rijks Müzesi - Amsterdam, Hollanda.

Gece Devriyesi – The Night Watch, Rembrandt Harmensz van Rijn- Rijksmuseum – Rijks Müzesi – Amsterdam, Hollanda.

Rembrandt’ın en ünlü resminin isminin aslında yanlış olduğunu bilmek sizi şaşırtır mı? Eserin adı Gece Devriyesi olarak biliniyor ancak Rembrandt’ın verdiği isim “Yüzbaşı Frans Bannng Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenburch’un Birliği Yürüyüşe Hazırlanıyor”dur. Hatta eser bir gece sahnesini de tasvir etmiyor; aslında gündüz vakti tasvir ediliyor. Sanatçı tarafından verilmeyen bu isim ilk olarak 18. yüzyılın sonunda kullanılmaya başlandı. O zamana kadar resim, birçok kir ve vernik katmanının birikmesi ve de yanlış yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle önemli ölçüde kararmıştı ve bu nedenle olayın gece meydana geldiği izlenimini veriyordu.

Rembrandt bu sanat eserini dönemin Amsterdam belediye başkanı Yüzbaşı Banninck Cocq’un siparişi üzerine ücret karşılığı yapmıştır. Rembrandt bu eserde, kendisine poz veren bekçileri alışılagelmişin dışında bir portre kompozisyonunda değil, harekete geçmek üzere bir halde resmetmiştir.

Üç buçuk metre yüksekliğinde ve dört buçuk metre genişliğinde boyutları ve de 330 kg ağırlığı ile eser çok büyüktür. Seferberlik zamanında kapıdan çıkartılabilmesi için kenarları kesilmiştir, bu nedenle en az iki figürün feda edildiği tahmin edilmektedir. Ayrıca 1975 yılında bıçaklı saldırıya uğramış, 1990 yılında üzerine akli dengesi olmayan biri tarafından asit püskürtmüştür.

Eser Temmuz 2019’da kapsamlı bir  restorasyona girmiş olup 2 yıllık süren çalışma neticesinde restorasyon tamamlanmıştır.

Sütçü Kız – The Milkmaid, Johannes Vermeer (1660)

Sütçü Kız - The Milkmaid, Johannes Vermeer - Rijksmuseum (Rijks Müzesi) Bileti ve Rehberi

Sütçü Kız – The Milkmaid, Johannes Vermeer – Rijksmuseum (Rijks Müzesi) Bileti ve Rehberi

Vermeer ünlü çalışması, bir hizmetçinin süt dökerken portre çalışmasıdır. Müzenin en popüler resimlerinden biridir. Sanatçı eserinde doygun mavi ve sarı tonları etkin şekilde kullanmıştır. Bu eserde sanatçının fotografik gerçekliğini sorgulayıp, doğal ışığın yansımalarını izleyebilirsiniz.

Celebration of the Treaty of Münster

Banquet at the Crossbowmen’s Guild in Celebration of the Treaty of Münster, Van der Helst - Rijks Müzesi Bileti

Banquet at the Crossbowmen’s Guild in Celebration of the Treaty of Münster, Van der Helst – Rijks Müzesi Bileti

Van der Helst bu eserinde Münster anlaşmasının imzalanmasını tasvir etmiştir. Bu tablo Rijks Müzesi bünyesi içinde önemli eserlerindendir. Tabloyu dikkatli incelediğinizde Amsterdam’ın uzlaşma siyasetinin vurgulandığı sembolik bir yemeğin tasvir edildiğini görebilirsiniz.

The Singel Bridge, George Hendrik Breitner (1896)

The Singel Bridge, George Hendrik Breitner - Rijksmuseum - Rijks Müzesi Bileti

Sanatçı, bu eserinde bir kış günü Singel Köprüsü üzerindeki insanların doğal yaşamını tasvir etmiştir. Eserin ilk çalışmasında resimde bulunan kadını, hizmetçi kılığında tasvir ettiği için olumsuz yorumlar almıştır. Bu nedenle çalışmasında aynı kadını modern ve şık bir kadın olarak yeniden tasvir etmiştir. Breitner’in resimlerini hazırlamak için sık sık fotoğraf çektiği ve bu çalışma için de bu tür birkaç çalışma yaptığı bilinmektedir. Kadının doğruca bize doğru yürüdüğü ve görüntünün kırpıldığı yol, açıkça fotografik olarak öne çıkmaktadır. Birçok ünlü ressam, teknolojik resimler yapabilmek için bu eseri örnek almışlardır.

The Cuypers Kütüphanesi

The Cuypers Kütüphanesi

The Cuypers Kütüphanesi

Hollanda’nın en büyük ve en eski sanat tarihi kütüphanesidir. Müzenin ikinci katında yer almaktadır. Ziyaretçiler, öğrenciler ve sanat tarihçileri, kütüphaneyi Rijks Müzesi koleksiyonunu öğrenebilmek için kullanabilirler.Kütüphane bünyesinde kullanabileceğin iPad’ler ve müze genelinde ücretsiz Wi-Fi erişimi mevcuttur.

The Threatened Swan, Jan Asselijn

The Threatened Swan, Jan Asselijn - Rijks Müzesi Bileti

The Threatened Swan, Jan Asselijn – Rijks Müzesi Bileti

Eser yuvasını bir köpeğe karşı savunan bir kuğuyu resmediyor. Bu eser yapıldıktan sonra siyasi olarak yorumlanmaya başlanmıştır. Hollanda ulusal direnişinin sembolü olarak kabul edilen bir tablodur. Devlet düşmanlarına karşı mücadele veren Hollandalı Devlet Adamı Johan de Witt’u temsil ediyor. Rijksmuseum açılmadan önce hizmet veren Ulusal Sanat Galerisi’nin satın aldığı ilk eser olarak dikkat çekiyor.

Marten and Oopjen, Rembrandt

Marten and Oopjen, Rembrandt - Rijks Müzesi

Marten and Oopjen, Rembrandt – Rijks Müzesi

Dünyanın en çok aranan ve en az sergilenen Rembrandt’ları olarak kabul edilen bu iki resim İngiliz soylusu bir adam ile bir kadını tasvir ediyor. 2016’da Hollanda ile Fransa ortaklaşa bu resimleri 160 Milyon Euro’ya satın almışlardır Bu nedenle Rijks Müzesi ile Louvre Müze’lerinde dönüşümlü olarak sergileniyor. Söz konusu eserler üzerinde yapılan restorasyon çalışmaları ilginç bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Şöyle ki; iki portrede de Rembrandt başlangıçta arka planda yuvarlak bir kapı veya kapı çizdi. Daha sonra bunu muhtemelen portreler arasındaki tutarlılığı pekiştirmek için perdelerle kapattı. Yapılan araştırmalar iki resmin de aynı anda boyandığını ortaya koymuştur.

Hendrick Avercamp’ın ‘Kış Manzarası’

Hendrick Avercamp - Kış Manzarası - Rijks Müzesi - Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda.

Hendrick Avercamp – Kış Manzarası – Rijks Müzesi – Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda.

Hendrick Avercamp doğuştan sağır ve dilsiz bir ressam, bu durum onun sanatında görsel betimleme yetisinin artmasına neden oldu. Eser kapalı bir havada buz tutan gölün üzerinde eğlenen insanları ve bir çok detayı gösteriyor. Kırılan göletin içinde yüzen ördekler, terk edilmiş evin detayları, hatta küçük tuvaletini yapan biri, buz hokeyi oynayanlar.. Yüzlerce detay. Bu eserin incelenmesi başlı başına ayrı bir makale konusu. Bu konuyla ilgili olarak sizinle değerli Umberto Eto’nun tweet serisini bırakıyorum.

Rijksmuseum Ulaşım

Bina, Müzeler Meydanı’nda olduğu ve yoğun trafik nedeniyle özel aracınızı ve toplu taşıma araçlarını tercih etmeyin. Müzeye her 15 dakikada bir kalkan tramvaylar bulunuyor. Amsterdan Merkez İstasyonundan 2 veya 5 numaralı tramvaya binip, Hobbemastrat istasyonunda iniyorsunuz. Buradan 6,7 veya 10 nolu tramvaylara binerek Spiegelgracht istasyonunda inip, müzeye geçebilirsiniz.

Rijks Müzesi Bileti & Giriş Ücretleri

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan ve de Van Gogh Müzesi’nden sonra Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan Rijks Müzesi için önceden bilet almaz & rezervasyon yaptırmazsanız gezmek için ayırdığınız zamanın önemli bir bölümünü bilet kuyruğunda bekleyerek geçirebilirsiniz. En çok tercih edilen bilet türleri giriş ücretleri ile birlikte aşağıdaki gibidir:

1-) Rijks Müzesi Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız): Bu online bilet türü yetkili satıcı olan olan Rijksmuseum tarafından Getyourguide üzerinde satılıyor. Yazımız tarihi itibariyle bilet hakkında 7246 olumlu yorum var. Giriş Bileti 1 gün boyunca geçerli. Mobil bilet ya da çıktısı alınmış bilet kabul ediliyor. Bileti aldıktan sonra telefonunuza gelen mailde (sms olarak da iletiliyor) barkodunuz olacak o barkodu okutup geçiyorsunuz. Bu nedenle rezervasyon yaparken telefon ve mail bilgisini doğru girmeniz gerekiyor.

Eğer Getyourguide üzerinde istediğiniz saatte ve tarihte yer bulamazsanız ikinci bir seçenek olarak Tiqets-Rijksmuseum adresini kontrol edebilirsiniz. Rijks Müzesi biletleri fiziksel olarak gişede ve internet üzerinde bilet / tur firmaları arasında paylaştırıldığından bazı durumlarda birinde olmayan tarih diğer bilet firmasında olabiliyor. Fiyat olarak ikisi aynı.

Ayrıca Ziyaret İpuçlarında da bahsettiğimiz üzere Rijksmuseum uygulamasını müzeye girmeden indirmeyi unutmayın.

2) I Amsterdam Şehir Kartı’yla Girin (Tıklayınız): 24 saat – 96 saat geçerliliği bulunan bu kart ile Amsterdam’da yer alan 44 müzeye ücretsiz girebiliyorsunuz. Ayrıca toplu ulaşımdan ücretsiz faydalanma, ücretsiz kanal gezisi, restoranlarda indirim gibi haklarınız oluyor. Bu kart Rijksmuseum’da ve Van Gogh Müzesi’nde geçiyor. Bu kartın Türk turistler arasında çok tercih edildiğini belirtmekte fayda var. Durumunuza göre inceleyip alabilirsiniz. Kartı yazdırabilirsiniz dilerseniz mobil olarak da kullanabiliyorsunuz. Yazımız tarihi itibariyle hakkında 2.600’den fazla olumlu yorum var ve ücreti kişi başı 60 Euro.

İdeal Ziyaret Zamanı & İpuçları

Müze tüm yıl tüm günlerde sabah 9- Akşam 5 arası saatlerde açıktır (yılın ilk günü, bayramlar hatta Christmas dahil!). Yoğun kalabalıktan kaçınmak ve müzeyi daha rahat gezebilmek için, sabah erken saatlerde (örneğin Müze açılışından 10 dakika önce gelin) veya öğleden sonra geç saatlerde (3’ten sonra) gelmeniz en iyisidir. Müzenin büyüklüğü göz önüne alındığında biz sabah erken saatlere online bilet almanızı ve buraya tam 1 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. Müzenin en yoğun olduğu günler Cuma günleri, haftasonları ve tatil günleridir.

  • Erken geldiğinizde, doğrudan ikinci kata çıkın ve Gece Devriyesi’ni / The Night Watch’ı görmek için doğrudan gidin. Ardından Eregalerij’deki (Onur Galerisi’ndeki) diğer Altın Çağ resimlerine göz atın. Burası müzenin en önemli ve en yoğun bölümüdür. Bundan sonra, tam bir geri dönüş gerektirse bile, müze ziyaretinize baştan başlayın.
  • Sırt çantanızı otelinizde bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü sırt çantası ile girmek yasak ayrıca müzenin az kalabalık olduğu saatlerin dışında vestiyer sırasında en az 30 dakika kuyruk oluyor.
  • Van Gogh Müzesi buraya 2 dakikalık yürüyüş mesafesindedir, Van Gogh Müzesi ile Rijks Müzesi arasında yer alan kitapçılarda bu müzelerle ilgili bol miktarda döküman, rehber ve diğer materyaller satılmaktadır. Ziyaretiniz öncesi dilerseniz alabilirsiniz.
  • Play Store’da (sanırım Iphone için de var) müzenin kendi uygulaması var, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Store uygulamalarına “Rijksmuseum” yazmanız yeterlidir.
  • Müze gerçekten çok büyük rahat bir ayakkabı giymenizi tavsiye ediyoruz. Galeride toplam yürüme mesafesi 1.5 kmdir. Müzenin giriş holünde büyük bir kafetarya var. Burada kahve içip dinlenebilirsiniz.
  • Müzenin önünde yer alan “I Amsterdam” yazısıyla fotoğraf çekinmeden ayrılmayın.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yazımızda Rijks Müzesi hakkında tüm bilgileri sizinle paylaşıp; Rijksmuseum giriş ücretleri, Rijksmuseum bilet alma gibi konularda sizlere bilgi verdik. Değerli yorumlarınızı ve ziyaretinizden sonra fotoğraflarınızı bekliyoruz. Sevgilerimizle.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 3 kayıttan 3 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Moco Müzesi
Giriş:
€24.00
Amsterdam 0.27 km
Moco Müzesi, sokak sanatı veya pop art gibi yeni sanat akımlarının öncülerine ev sahipliği yapıyor. Dünyaca m […]
Popüler
Van Gogh Müzesi
Giriş:
€19.00
Amsterdam 0.33 km
Amsterdam'da dünyanın en ünlü ressamlarından olan ve şehrin simgesi haline gelmiş Van Gogh’a adanmış bir müze […]
Amsterdam Müzesi
Giriş:
€18.00
Amsterdam 1.18 km
Amsterdam'ın gerçek tarihini ve bugünkü kültür başkenti olma yolculuğunu öğrenmek istiyorsanız bu müze tam ol […]
Amsterdam'ın En Garip Müzesi: Ripley's Believe ...
Giriş:
€22.00
Amsterdam 1.5 km
Müzenin sahibi Robert Ripley zamanında dünyayı gezmiş ve Amsterdam'a oldukça ilginç şeylerle dönüp, bir müze […]
Body Worlds: Mutluluk Projesi Bileti
Giriş:
€22.00
Amsterdam 1.77 km
Gunther von Hagens'ın insan vücudunu polimerlerle kaplayarak bozulmadan saklamayı keşfetmesi oldukça çığır aç […]
Holland Pass Gezi Kartı
Giriş:
€45.00
Amsterdam 1.98 km
Holland Pass Gezi Kartı ile ücretsiz ulaşım, ücretsiz giriş ve %50'ye varan çeşitli indirimlerden faydalanın. […]
I Amsterdam Card
Giriş:
€60.00
Amsterdam 2.21 km
Merhaba, bu yazımızda I Amsterdam Card ile ilgili A'dan Z'ye her şeyi paylaşacağız. Yazımız sonundaki indireb […]