Keukenhof Bahçeleri

Dünyanın en büyük çiçek bahçesi olan Keukenhof Bahçeleri’nde her yıl 800 çeşit 7 milyon lale çiçek açıyor. Rengarenk lalelerin, orkidelerin, sümbüllerin, ağaçların arasında cennette bir gün geçirebilirsiniz. Bu yazımızda Keukenhof Bahçeleri’nin tarihçesinden bölümlerine, kuyruğa girmeden bilet almaktan ideal ziyaret zamanında dek ziyaretiniz için gerekli olan tüm bilgilere değineceğiz.

Keukenhof Bahçeleri’nin Tarihçesi

Keukenhof botanik parkı Hollanda’nın Lisse kentinde bulunuyor. Tarihi 15. yüzyıla kadar gidiyor. Teylingen Kalesi kontesi Jacoba van Beieren mutfak ihtiyacı için bahçe oluşturulması emrini vermiş. Kale arkasına meyve ve sebze ekimi için bir bahçe oluşturulmuş.

1641 yılında Keukenhof Kalesi inşa edilerek, alan 200 hektara çıkarılmış. Böylece Keukenhof bahçeleri de büyümüş. Kale bahçenin içine inşa edildiği için adını “mutfak bahçesi” anlamına gelen Keukenhof adını almış. 1949’da Lisse belediye başkanı, çiçek üreticilerini teşvik etmek ve çiçeklerini sergilemeleri için bahçeyi üreticilere açmış. 1950’de de bahçe halkın ziyaretine açıldı.

Hollanda’nın Laleyle Tanışması

Dünyanın bir numaralı lale ihracatçısı Hollanda’nın laleyle tanışması 1562’de tesadüf eseri olmuş. Answers’e gemiyle kumaş balyaları götüren bir tüccar, balyaların içinde lale soğanlarını görmüş. Bunu normal soğan zanneden tüccar yemeğin içine doğrayıp yemiş. Kalanları da bahçesine yemeklik soğan niyetiyle ekmiş. Seneye çiçeklerinin açmasıyla gerçeği öğrenmiş oluyor.

Aynı yıllarda Kanuni Sultan Süleyman döneminde Avusturya-Macaristan büyükelçisi Busbecq, Viyana’ya dönüşünde yanında lale soğanları götürüyor. Soğanları, imparatorluk bahçelerinin peyzajını yapan Clusius’a veriyor. Clusius, laleleri Viyana’da büyütüyor. Daha sonra Hollanda’nın Leiden kentine gidince, laleleri burada yetiştirmeye devam ediyor.

Keukenhof Bahçeleri’nin Bölümleri

Botanik park 320 dönümlük bir alana sahip. Parkın içinde yüzlerce çeşit çiçek bulunuyor. Bir ormanı andıran ağaç bolluğu var. Yapay su kanalları, göletler, yel değirmenleri, sergi salonları, bilgi veren kiosklar, hediyelik eşya reyonları ve restoranlar parkın içine yerleştirilmiş. Parkın içinde ziyaret edebileceğiniz 4 tane pavillion (pavyon) bulunuyor.

Willem – Alexander; parkın merkezindedir. Cam tavanlı ve aydınlık parkın en büyük pavyonudur. Rengarenk açan laleler ve saksı çiçeklerini bulabilirsiniz. Panolardan çiçekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Beatris ve İrene pavyonu parkın hemen ana girişinin yanında. Beatris pavyonu ise parkın diğer ucunda diğer giriş kapısının yanında bulunuyor. Beatris pavyonunda duvara asılı Kanuni Sultan Süleyman panosunu görebilirsiniz. Lalenin Anadolu’dan Hollanda’ya geliş hikayesini anlatıyor. Juliana parkındaki Lale Mania sergisini gezebilirsiniz.

Parkta Görmeniz Gereken Bahçeler

Hollandalılar çiçeklere özel anlamlar ve görevler yükleyerek Keukenhof Bahçeleri içinde özel bölümler oluşturmuşlar. Şimdi bu bahçelerden bahsedelim:

  • Aşçılık bahçesinde; sebze koparıp, pişirip yiyebiliyorsunuz.
  • Aşk bahçesinde; her ziyaretçi kendinden bir parça anı olarak bırakıyor.
  • Arı bahçesinde; orman havasını içinize çekiyorsunuz.
  • Rob’un aile bahçesinde; ünlü bahçeci Rob Verlinden’in bahçe peyzajını izleyip, programını canlı izleyebilirsiniz.
  • Hollanda ineği bahçesinde; Frisland ineğinin çayırlarda gezinmesi ve sütün yolculuğu hikaye edilmiştir.
  • Sağlık bahçesinde; egzersiz aktiviteleri yapacağınız açık alandır.
  • Geri dönüşüm bahçesinde; eski ve atık malzemelerden oluşturulmuş, kontenyer, asılı sera, açık banyo ve dekoratif eşyaları bulabilirsiniz.

Keukenhof Bahçeleri’nde Lale üretimi bilgi merkezinden laleler hakkında her türlü bilgiyi alabilirsiniz. Bisiklet kiralayarak park içinde rahatlıkla gezebilirsiniz. Botla kanal gezisi yapabilirsiniz. Parkı gökyüzünden izlemek istiyorsanız Dakota uçaklarına binebilirsiniz.

Bahçeler Ne Zaman Açık & İdeal Ziyaret Zamanı

2020 itibariyle Keukenhof Bahçeleri 21 Mart – 10 Mayıs 2020 tarihleri arasında açılması planlandı. Ancak pandemi nedeniyle bu açılış gerçekleştirilemedi. Bahçeler 21 Mart’ta açılıyor ama biz Nisan’ın ikinci haftası / Nisan ayı ortalarında gelmenizi öneriyoruz çünkü, Keukenhof açıldığında sadece sümbüller oluyor. Laleler için en güzel zaman Nisan ayı ortalarıdır.

Park bu tarihler arasında sabah 08.00’den akşam 19.30’a kadar iki ay boyunca her gün ziyaretçilere açık. Son girişler saat 18:00’da yapılabiliyor.

25 Nisan’daki kraliyet töreni, Perşembe, Cuma ve hafta sonları parkın en yoğun olduğu günlerdir. Bu günler dışındaki günler park daha sakin oluyor. Ayrıca ziyaretinizi sabah 11.00’den önceye veya öğleden sonra 15.00’dan sonrasına ayarlarsanız yoğunluk nispeten daha düşük olacağından daha rahat gezersiniz. Güzel fotoğraflar için ziyaret zamanı tavsiyemiz ise saat 15:00’dan sonrasıdır. Bahçelerde geziniz min. 2.5 saat kadar sürecek olup; bahçelerde her türlü imkan (kafetarya, dinlenme yerleri vs.) mevcuttur.

Keukenhof Bileti & Giriş Ücretleri

Yıl boyunca yaklaşık 1.5 ay açık kalan Keukenhof Bahçeleri’nin bilet gişesi sabah çok erken saatler ya da kapanmasına yakın saatlerde gidilmediğinde yoğun olabiliyor. Bu nedenle internet üzerinden önceden rezervasyon yapılıp bilet alınmadığında giriş için uzun kuyruklar bekleyebilirsiniz. Keukenhof giriş ücreti Şubat 2023 tarihi itibariyle 19,50 Euro. Tatil için ayırdığınız gezi zamanını verimli kullanmak adına size 2 giriş bileti türü önerimiz olacak. Biletler için bizim önerimiz global ve güvenilir bir web sayfası olan Tiqets üzerinden almanız.

1- Keukenhof Hızlı Giriş Bileti + Amsterdam’dan Gidiş ve Dönüş (Tıklayınız): Bu online biletin ilk önerimiz olmasının nedeni Amsterdam’a yaklaşık 40 km uzakta bulunan Keukenhof’a ulaşımı (gidiş+dönüş) içeriyor olması. İster havaalanından isterseniz Amsterdam’daki duraklardan (örneğin Rijksmuseum durağı gibi) ücreti bilete dahil otobüslere binip Keukenhof’a gelebilir, aynı biletle bahçelere giriş yapabilirsiniz. Bu bilet için katılımcılar tarafından 300’den fazla olumlu yorum yapılmış.

2- Keukenhof Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız): Bu bilet ilk sıradaki biletimizden farklı olarak sadece bilet gişesinde uzun zaman kaybetmeden mobil barkodunuzu okutarak Keukenhof’a hızlı girmenizi sağlıyor. Ulaşım dahil değil. Bu online bilet türü için katılımcılar tarafından 4850 olumlu yorum yapılmış.

Yukardaki her iki bileti de sadece internet üzerinden almanız yeterli, bileti aldıktan sonra size sms yoluyla ve mail yoluyla bilgi geliyor ve giriş yapabileceğiniz barkod mail olarak da atılıyor. Giriş yaparken barkodu okutmanız yeterli.

3- Kombine Tur (Keukenhof Seçeneği ile) – Tıklayınız: 10.5 saatlik bir Hollanda kırsalı turuna katılarak Zaanse Schans’ın meşhur yel değirmenlerini, Volendam’ın ve Marken’in balıkçı köylerini ve Keukenhof Bahçeleri’ni kombine bir tur ile gezebilir buna ilave olarak 1 saatlik nehir gezisine katılabilirsiniz. Amsterdam’dan Keukenhof Bahçeleri’ne hareket ile başlayan bu tur; tahta ayakkabı atölyeleriyle meşhur Marken ziyaretiyle bitip Amsterdam dönüşüyle sona ermektedir.

Keukenhof Bahçeleri’ne Nasıl Gidilir?

Keukenhof, Amsterdam’ın 40 kilometre batısındadır. Trenle, toplu taşıma araçlarıyla veya tur otobüsleriyle gelebilirsiniz. Amsterdam merkezinden tren vasıtasıyla Amsterdam Schiphol’e gittikten sonra Havalimanı binasının hemen dışında Keukenhof’a giden otobüs durakları var. Bu durakların sonunda Terminal 3 ün arkası nda 858 numaralı Keukenhof’a giden ve üzerinde lale fotoğrafları bulunan otobüslere binerek buraya gelebilirsiniz. Otobüs yolculuğunuz yaklaşık 40-45 dk sürecektir.

Buraya araç kiralayarak ya da kendi aracınızla gelmeniz elbette mümkündür, Amsterdam’dan yaklaşık 45 dk sürmektedir. Eğer aracınızla geliyorsanız yakındaki yel değirmeni köyü Kinderdijk’i de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Yukarıda Bilet ve Giriş Ücretleri bölümünde değerlendirdiğimiz gibi Amsterdam’dan gidiş+dönüş+hızlı giriş bileti seçeneği buraya ulaşımınız ve bilet kuyruğunda beklemeden girmeniz için en mantıklı seçenektir.

Bu yazımızda Keukenhof Bahçeleri ve tarihçesi, bölümleri, ideal ziyaret saatleri ve ideal ziyaret dönemi konularında bilgiler vererek Keukenhof Bahçeleri giriş ücreti, online bilet alma gibi konularda önerilerde bulunduk. Öneri, yorum ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 1 kayıttan 1 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler

Önerilecek herhangi bir sonuç bulunamadı.