Barselona Akvaryumu

Barselona’da bulunan Barselona Akvaryumu (L’Aquàrium) Avrupa’nın en büyük akvaryumu olarak büyük ilgi topluyor. Akvaryum, şehrin eski liman bölgesinde Port Vell’de yer alıyor. Barselona Akvaryumu, Akdeniz denizaltı yaşamına adanmış, önemli eğlence ve eğitim merkezidir. Balık türlerini yakından tanıma, onları inceleme ve deniz canlılarıyla vakit geçirmeyi seviyorsanız çocuklarınızla birlikte buraya seyahati planlamalısınız.

Yazımıza akvaryumun tarihçesi ve bölümleri ile başlıyoruz. Ulaşım ve çalışma saatleri gibi konularda bilgiler verdikten sonra Barselona Akvaryum giriş ücreti, Barselona Akvaryumu bileti gibi konularda sizlere önerilerde bulunacağız. Dilerseniz alttaki içerik tablomuzdan doğrudan giriş ücreti ve bilet değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçebilirsiniz.

Barselona Akvaryumu’nun Tarihçesi

8 Eylül 1985 yılında açılan Barselona Akvaryumu teknolojik altyapısıyla turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. 3 katlı binadan oluşan akvaryumda, deniz altı tüpleriyle ve 10.000’in üzerinde balık çeşidiyle gerçek bir denizaltı deneyimi yaşıyorsunuz.

Barselona Akvaryumu’nun Bölümleri

Akvaryumda 35 bağımsız akvaryum bulunuyor. Akdeniz’le bağlantısı olan akvaryumlarda güney ve kuzey denizlerinde yaşayan 450 tür balığı görme şansına sahipsiniz.

Oceanarium

Avrupa’da eşsiz olan Oceanarium, Barselona Akvaryumu içinde en fazla balık türünü barındıran akvaryumdur. 36 m çapında, 5 m derinliğinde ve yaklaşık 4 milyon litre su içeriyor. Akvaryum içinde 80 metre uzunluğunda yürüyen bant bulunan bir tünel bulunuyor. Binanın en alt katında olduğunuz için, bantta yürürken kendinizi Akdeniz’in tabanında hissedebilirsiniz.

Barselona Akvaryumu - The Oceanarium bölümü

Barselona Akvaryumu – The Oceanarium bölümü

Yanınızdan geçen köpekbalıkları, vatozlar ve birçok balık çeşidiyle yürümenin tadını çıkarabilirsiniz. Akvaryum; Giltheads, moray yılan balığı, okyanus güneş balığı, kum kaplan köpekbalığı (Carcharias taurus) ve kum köpekbalığı (Carcharhinus plumbeus) türlerini barındırıyor.

Barselona Akvaryumu - Bu tünelde yürürken kendinizi Akdeniz'in tabanında yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

Barselona Akvaryumu – Bu tünelde yürürken kendinizi Akdeniz’in tabanında yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

Burada eniz altındaki ekosistem teması işleniyor. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz balık türlerini görme şansınız bulunuyor. Bunlar arasında en ilginçleri: Domuz Köpekbalığı, Dikenli Vatoz, Yaygın Gitar Balığı, Ciplak Balığı, Kral Balık, Akya, Lambuka, Gineli hırıltı; Rubber-lip grunt (Plectorhinchus mediterraneus); Granyöz, Mermi Ton Balığı (Auxis rochei) ve Dümen Balığı’dır.

Cesaretiniz varsa, tüplü dalış yaparak, köpekbalıklarıyla birlikte yüzebilme imkânınız bulunuyor. Geceyi camekanın önünde balıklarla birlikte gecelemek istiyorsanız Barselona Akvaryumu size bu imkanı sunuyor. Camekânların önünde uyku tulumları içinde ister uyursunuz isterseniz deniz canlılarının gece yaşantısını izlersiniz.

Akdeniz Akvaryumları

Oceanarium’a göre daha küçük olan 14 akvaryum Akdeniz doğal yaşamına ayrılmıştır. Bunlardan ikisi Ebro Deltası ve Medes Adaları deniz altı doğal yaşamlarını içeriyor.

Akdeniz Akvaryumları Bölümü - Barselona Akvaryumu

Akdeniz Akvaryumları Bölümü – Barselona Akvaryumu

Özellikle “sığ kayalık kıyı topluluğu” canlılarını barındıran akvaryumu ziyaret etmelisiniz. Zehirli iğneleriyle ve doğal yaşama uyumlu ciltleriyle Moray gibi balıkları inceleyebilirsiniz.

Deniz Mücevherleri

Deniz kıyısında topladığınız deniz kabuklarının bu akvaryumda gerçek sahiplerini, canlı olarak görebilirsiniz. İstiridye, mürekkep balığı, ahtapot, sümüklü böcek ve salyangoz gibi en çok bilinen türleri inceleyebilirsiniz.

Tropikal Akvaryumlar

Mercan resiflerinin o muhteşem rengini ve dünyasını yansıtan 7 akvaryum bulunuyor. Deniz yosunları, mercanları arasında küçük balıkların gezinmelerini izleyebilirsiniz.

Planeta Aqua ve Penguenlerin Dünyası

20.000 litre su içeren tankıyla farklı su ortamlarına adapte olmuş canlıları anlatmak için oluşturulmuş bir bölümdür. Özellikle çocukların çok sevdiği bölüm penguenlerin bulunduğu alandır.

Humboldt Penguenleri

Humboldt Penguenleri

Humboldt pengueninin yaşadığı bölgelerin doğal iklim koşulları sağlanmıştır. Özel olarak tasarlanmış camekân, su altında yüzerken bile bu hayvanları gözlemlemenizi sağlıyor. Ayrıca Planeta Aqua’nın dairesel asma katında, fosil sergisi bulunuyor, uğramanızı öneririz.

Explora

Bu akvaryumda çocuklar; yaşayarak, dinleyerek ve yaparak deniz altı yaşamını öğreniyorlar. Bu bölümde Akdeniz’in kıyı şeridinde bulunan Ebro Deltası’nın bataklıkları, Costa Brava’nın bir köşesi ve Medes Adaları’ndaki bir su altı mağarası temsil ediliyor.

Explora Bölümü - Barselona Akvaryumu

Explora Bölümü – Barselona Akvaryumu

Barselona Akvaryumu Ulaşım

Kendi aracınız yoksa veya araç kiralamadıysanız akvaryuma en hızlı şekilde metroyla gidebilirsiniz. “L4 Barceloneta” veya “L3 Drassanes” hatlarına binebilirsiniz. Otobüsle de akvaryuma gidebilirsiniz. Bunun için; V17, 39, 45, 59, 91, 120, D20, H14, V13 veya V15 hatlarından birine binebilirsiniz.

Barselona Akvaryumu Ziyaret Saatleri

Yılın her günü açık olan Barselona Akvaryumu her sabah saat 10.00’da kapılarını ziyaretçilere açıyor. 07 Ocak – 29 Mart tarihleri arasında hafta içi saat 19.30; 1-2-3- 4 Ocak ve hafta sonları saat 20.00’da akvaryum kapanıyor.

13-22 Nisan, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül dönemlerinde kapanış 21.00’de yapılıyor. Mayıs ve Ekim aylarında hafta içi 20.00, hafta sonları 20.30’da kapanıyor. Kasım –Aralık aylarında kapanış saatleri yine hafta içi 19.30’a, hafta sonu 20.00’a çekiliyor.

Barselona Akvaryumu'nda deniz canlılarının beslenme zamanlarını gösteren afiş.

Barselona Akvaryumu’nda deniz canlılarının beslenme zamanlarını gösteren afiş.

Tatil dönemlerinde ve özellikle hafta sonları akvaryum çok kalabalık oluyor. Mecburen tatil döneminde gidecekseniz Salı veya Cuma gününü tercih edin. Saat 12.00 -21.00 saatleri arasında köpekbalıklarını besliyorlar. Bunu izlemek isteyebilirsiniz. Eğer izlemek istemiyorsanız, hafta içi, özellikle sabahın erken saati ziyaret ederseniz öğle vakti gelen turlara yakalanmamış olursunuz.

Barselona Akvaryumu Giriş Ücreti ve Bileti

Barselona Akvaryumu Giriş Ücreti 2023 yılı ağustos ayı itibariyle 11 yaşından büyükler için 25 Euro, 5 yaş-10 yaş arası çocuklar için 16 Euro, 3-4 yaş aralığındaki çocuklar için 8 Euro, 3 yaşından küçük çocuklar için ise ücretsizdir.

Turistlerin Barselona’da en çok uğradığı 4’üncü yer olan Barselona Akvaryumu’nu yıllık yaklaşık 1.5 milyon kişi ziyaret etmekte olup; özellikle turizm sezonunda bilet gişesinde giriş için uzun kuyruklar olabilmektedir. Bu nedenle giriş biletinizi önceden online olarak almanızı öneririz.

Sizin için önerebileceğimiz iki online bilet türü vardır:

1-) Barselona Akvaryumu Hızlı Giriş Bileti: Bu hızlı giriş bileti sayesinde bilet gişesinde kuyruk beklemeden doğrudan güvenlik kontrolünden geçerek Barselona Akvaryumu’na giriş sağlayabiliyorsunuz. Biletinizi Tiqets üzerinden (Tıklayınız), Barselona Akvaryumu’nun kendi resmi sitesinden, ya da Getyourguide’dan (Tıklayınız-2) alabilirsiniz. Bütün bu sitelerde aynı fiyat üzerinden satılmaktadır.

Ancak biz Müze Biletleri ekibi olarak Tiqets’ı öneriyoruz çünkü Tiqets’dan alacağınız biletler üzerinde değişiklik ve iptal işlemi yapma şansınız olup ayrıca mobil biletinizi mail adresinize barkodlu olarak alabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzu okutup geçebilirsiniz.Biletiniz 1 gün geçerli olup, aynı gün içerisinde tekrar giriş yapabilirsiniz.

2-) Barselona Akvaryumu Erken Giriş İmkanı: Bu biletler akvaryuma yoğun turist kalabalıkları girmeden; herkesten önce sabah saat 09:00’da giriş yapıyorsunuz. Akvaryumun 10’da açıldığını düşününce 1 saatlik sürenin fena olmadığını söyleyebiliriz.

3-)Barselona Kart İndirimi: Barselona Kart sahipleri (Kart hakkında detaylı bilgi için tıklayınız) buraya 20% indirimli girebilmektedir. Ancak indirimli girişinizi kullanabilmeniz için bilet kuyruğuna girmeniz ve gişede Barselona Kartınızı göstermeniz gerekmektedir. Yani giriş bileti gişesinde gitmeniz zorunlu.

4-) Barselona I-Venture Kart ile Ücretsiz Giriş:Barselona iVenture Kartı Fiyatı 85 Euro’Dan başlayan Barselona iVenture Kartı’nız varsa ve de burayı etkinlik listesinden tercih ediyorsanız ücretsiz girebilirsiniz.

Bu yazımıda Barselona Akvaryumu ziyaretinize ilişkin olarak akvaryumun tarihçesi, bölümleri, ulaşım ve ziyaret bilgilerine değinip Barselona Akvaryumu giriş ücreti, Barselona Akvaryumu bilet alma gibi konularda sizlere önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 5 kayıttan 5 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Katalonya Tarih Müzesi
Giriş:
€8.00
Barselona 0.45 km
Barselona'da Katalonya Tarih Müzesi'ni ziyaret ederek Katalan kültürü hakkında ufkunuzu genişletebilirsiniz. […]
Las Golondrinas Tekne Gezisi
Giriş:
€10.00
Barselona 0.49 km
Portal de la Pau'den kalkacak özel yat ile Poblenou'nun plajları, Port Olimpic ve Port Forum gibi şehrin güze […]
Kristof Kolomb Anıtı
Giriş:
€8.00
Barselona 0.56 km
Heykel 1888 yılında Kristof Kolomb'un anısı için dikilmiş çünkü Amerika'yı keşfettikten sonra Kolomb'un döndü […]
Tarantos Flamenko Gösterisi
Giriş:
€20.00
Barselona 0.82 km
Eğer hareketli bir gece arıyorsanız, Barselona'dayken flamenkodan daha hareketli bir şey olabilir mi? Barselo […]
Barselona Hayvanat Bahçesi
Giriş:
€21.00
Barselona 1.15 km
Barselona'daki hayvan dostu alanlardan birini gezme ve egzotik hayvanlarla tanışma fırsatını Barselona Hayvan […]
Barselona Çikolata Müzesi
Giriş:
€6.00
Barselona 1.16 km
İşte bu Çikolata Müzesi'nde bu lezzetli yiyecek ve onun Barselona için anlamı hakkında bilmek isteyebileceğin […]
Barselona Gece Kartı
Giriş:
€10.00
Barselona 1.53 km
Barselona canlı gece hayatı ile bilinen ve insanların sabahlara kadar dans etmeyi tercih ettiği bir şehir. Ba […]