Katalan Ulusal Sanat Müzesi

İspanya’nın ünlü Katalan tarihini ve sanatını merak ediyorsanız Katalan Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional d’Art de Catalunya, MNAC) gezisi planlamalısınız. Müze, Barselona’nın gösterişli saraylarından “Palau Nacionel” içinde bulunuyor.

Barselona gezinize ara verip, dünyanın en büyük Romanesk koleksiyonunu gezebilirsiniz. 12. yüzyıldan kalma Romanesk fresk koleksiyonu hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Yazımıza Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin tarihçesi ile başlıyoruz sırasıyla müzenin bölümleri, ulaşım, ziyaret saatleri gibi konulara değindikten sonra Katalan Ulusal Sanat Müzesi Bileti, Katalan Ulusal Sanat Müzesi giriş ücreti, online bilet alma gibi konularda değerlendirmelerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıdaki içerik butonundan doğrudan giriş ücreti ve bilet değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme ulaşabilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Tarihçesi

15 Mart 1880’de Museu Provincial d’Antiguitats (Eski Eserler Müzesi) açılana kadar eserler Santa Agata kilisesinde saklanıyordu. Katalan kültürünün, sanatının ve özellikle fresklerin korunması ve sergilenmesi için özel çalışmalar yürütüldü. Yurt dışına kaçırılan fresklerin (duvar resimleri) geri getirilmesi için kampanyalar yapıldı.

Müzeler Kurulu, 1924’de halka açık bir teklif yaparak, Palau Nacionel’in yapımına karar verilmiş. Mimarlar Eugenio P. Cendoya, Enric Catà ve Pere Domènech-i Roura kontrolünde Katalan Ulusal Sanat Müzesi yapımına başlanmış. Uluslar arası fuarın yapıldığı Montjuic Tepesi’nde müze yükselmeye başlamış.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi (1)

Katalan Ulusal Sanat Müzesi – Barselona

20.yüzyılın başlarında Kurul, kaçırılan eserleri geri getirmeye ve satın almaya başlamış. Bunlar arasında en önemlisi 1869 eserden oluşan “Lluís Plandiura” koleksiyonudur.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Bölümleri

İki bölüme ayrılan Katalan Ulusal Sanat Müzesi birinci bölümü Romanesk, Gotik ve Rönesans dönemlerine ayırmış. İkinci bölümde de Modern sanat ve Barok dönemi ile madeni paralar (numismatik) koleksiyonları sergileniyor. Zemin katta bulunan Rönesans ve Barok sanata galerisi 2019 yılı sonuna kadar ziyarete kapalı olup; 2020 yılında tekrar ziyarete açılacaktır.

Zemin Kat

Romanesk Sanatı: 11 ile 13. yüzyıl eserleri sergileniyor. Koleksiyon duvar ve panel tablolarından oluşuyor. Bunların dışında metal işleri, ahşap ve taş heykeller koleksiyon içinde yer alıyor.

Apse of Santa Maria d’Àneu, Apse of Sant Climent de Taüll, Batlló Majesty, Ciborium from La Cerdanya, Altar frontal from Avià koleksiyonda öne çıkan ve görmeniz gereken eserlerdir.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi giriş ücretini sonuna kadar hakeden bir yer

Katalan Ulusal Sanat Müzesi giriş ücretini sonuna kadar hakeden bir yer

Katalan Ulusal Sanat Müzesi - Romanesk Sanatı

Katalan Ulusal Sanat Müzesi – Romanesk Sanatı

Ortaçağ Gotik Sanatı: 13. Yüzyıldan 15. Yüzyıla kadar Katalanlar Gotik sanatından etkilenmişlerdir. Jaume Huguet, Lluís Dalmau, Bernat Martorell ve Lluís Borrassà gibi ressamlar ile Jaume Cascalls ve Pere Sanglada gibi heykeltıraşlar bu akımın öncülerindendir. Koleksiyonda; sunak, heykel, parşömen ve dekoratif parçalar yer alıyor.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi - Barselona

Katalan Ulusal Sanat Müzesi – Barselona

Lluís Dalmau’nun “Aziz Baudilus’un Başı”, Xipre’nin “Savaşçıların Biblo Kutusu”, Castella’nın anonim eserlerini, Joan de Tournai’nin “Hug de Cardona Mezarı”, Mestre d’Anglesola’nın “Virgin” ve “Başmelek Gabriel” eserlerini inceleyebilirsiniz.

Birinci Kat

Modern sanat: 19. ve 20. Yüzyılların Modernist ve Neoklasik koleksiyonları sergileniyor. Bu döneme damga vurmuş Fortuny, Casas, Rusiñol, Gaudi, Jujol, Picasso, Gargallo, Juli González, Torné Esquius ve Joan Miró’nun eserleri bulunuyor.

2014’de yenilenerek tekrar açılan bu katta, yakın döneme ışık tutan tüm sanatsal prodüksüyonları bulabilirsiniz.

Enric Galwey’in doğa temalı tablolarını, Josep Bernat Flaugier’in “Annunciation”, Damià Campeny’nin “Allogory of Commerce”, “Allogory of the Army” ve “Allogoric trophy of Maritime Commerce”, “Lucretia”, “Apollo” heykellerini inceleyebilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Thyssen-Bornemisza Koleksiyonu: İtalyan resim sanatı ve Rönesans dönemi koleksiyonları sergileniyor. Koleksiyon içinde ortaçağ heykel, İspanyol barok ve Orta Avrupa resim koleksiyonları da yer alıyor.

Kilise ve dini temalı eserlerde, Bernardo Daddi’nin “Virgin ve Child” tablosunu görmeden geçmeyin.

Nümismatik (madeni eşyalar): M.Ö 6. Yüzyıldan günümüze kadar 155.000’den fazla sikke örneği sergileniyor. Madalyalar, dekorasyon ve nişanlar da koleksiyon içinde yer alıyor.

Oleum Restaurant: Birinci katta muhteşem şehir manzarası sunan bölümdür. Pazartesi günü hariç her gün öğle yemeği yiyebileceğiniz ve harika manzarayı izleyeceğiniz yerdir. Sadece içecek içmek isterseniz aynı katta cafe/bar bulunuyor.

Ulaşım

Şehir merkezi dışında ve tepede bulunan Katalan Ulusal Sanat Müzesi ulaşımı için en uygunu metrodur. L1 veya L3 hatlarını kullanıp “Espanya” durağında iniyorsunuz.

Toplu taşımayla gelmek isterseniz; 13, 37, 55 ve 150 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

Trenle gelmek isterseniz; FGC L8, R5, R6, R50, R60, S4, S8, S33 tren hatlarından birine binip, Espanya tren istasyonunda iniyorsunuz.

Barselona içerisinde ücretsiz toplu ulaşım imkanı sunan Hola BCN kartını ve de ücretsiz toplu ulaşıma ilaveten müzeler ve diğer yerlerde indirim ve ücretsiz etkinlikler sunan Barselona Kart‘ı incelemenizi öneririz.

Ziyaret Saatleri

Kış ve Yaz dönemlerinde Katalan Ulusal Sanat Müzesi kapılarını farklı saatlerde kapatıyor. Pazartesi günleri müze ziyarete kapalıdır. Bunun haricinde; Ekim-Nisan döneminde 10.00-18.00 saatleri arasında, Pazar ve resmi tatillerde 10.00-15.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Mayıs-Eylül dönemindeyse müze 2 saat geç kapatılıyor. 1 Ocak, 1 Mayıs, 25 Aralık müzenin yıllık kapanış tarihleridir.

Giriş Ücreti ve Bilet

Yılda 1 milyona yakın turistin ziyaret ettiği müzeye gitmeden önce bilet gişesinde uzun süre beklememeniz için biletinizi online olarak almanızı öneriyoruz.

Ayrıca hafta sonları, resmi tatiller ve yaz dönemi dışında ziyaret ederseniz, yoğunluğa takılmadan rahatça gezebilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi giriş ücreti 2023 yılı için 12 Euro’dur. Giriş için sizin için derlediğimiz seçenekler aşağıdaki gibidir:

1-) Katalan Ulusal Sanat Müzesi Hızlı Giriş Bileti: Bilet için öncelikli olarak bilet sitesi Tiqets’ı öneriyoruz (Tıklayınız) bunun nedeni müzenin resmi web sayfasında (tıklayınız) açılış ve bilet bilgileri bölümünde 12 Euro olarak aynı fiyat yer almasına karşın +2 Euro bedelle çatıya giriş ve viewpoint  (manzara izleme ücreti) alınmasıdır. Tiqets’da ise bu bilete dahildir.

Ayrıca Tiqets üzerinden alacağınız bilet, aynı zamanda mobil bilet özelliği taşımakta olup, e-posta adresinize gelen maildeki barkodu okutup giriş yapabilirsiniz.

1-b) İlave Sesli Rehber Seçeneği: Eğer yabancı diliniz mevcutsa (İspanyolca, İtalyanca, İngilizce, Fransızca seçenekleri sunulmaktadır.) Katalan Ulusal Sanat Müzesini sesli rehberle gezmenizi öneriyoruz. Normal hızlı giriş biletinize yazımız tarihi itibariyle 2.20 Euro ilave ücret ödeyerek sesli-rehber seçeneği olan biletinizi teslim alabilirsiniz.

2) Pass Card Kullanarak Giriş Yapın (Tıklayınız): Yazımız tarihi itibariyle başlangıç fiyatı 46 Euro olan Barselona Kart, Barselona içerisinde bir çok müzeye ücretsiz girmenizi, ücretsiz toplu ulaşımdan faydalanmanızı sağlayan ve de bir çok yerde indirimli giriş imkanı sunan bir karttır.

Eğer Barselona Kart sahibi iseniz Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ne (müzenin kısaltması MNAC’dir – Museu Nacional D’art de Catalunya) ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Barselona gezi programınız çerçevesinde bu kartı değerlendirebilirsiniz.

Barselona Kart sesli rehber olan bilet seçeneğinde ise 20% indirim imkanı sunmaktadır.

Bu yazımıda Katalonya Ulusal Sanat Müzesi gezinize rehberlik etmesi amacıyla müzenin tarihçesi, bölümleri ve ulaşım gibi konularda bilgiler verdikten sonra Katalonya Ulusal Sanat Müzesi bileti, giriş ücreti ve online bilet nasıl alınır? gibi konularda önerilerde bulunduk. Okuduğunuz için teşekkürler.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 1 kayıttan 1 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Poble Espanyol Bileti
Giriş:
€13.00
Barselona 0.44 km
Poble Espanyol, 49 bin metrekare üzerine kurulmuş, İspanya'nın hem kültürel hem sanatsal bütün değerlerinin s […]
Fundació Joan Miró Müzesi
Giriş:
€14.00
Aynı kelimelerin şiirlere ve notaların müziğe şekil vermesi gibi kendisi de kullandığı renklerle eserlerine ş […]
Trenle Gidiş Dönüş Dahil Montserrat Turu
Giriş:
€44.00
Barselona 0.8 km
Bu günlük Montserrat turu ile Barselona'nın keşmekeşinden kaçacak ve huzur dolu bir gün geçireceksiniz. Dağın […]
Montjuic Teleferiği
Giriş:
€13.00
Barselona 0.83 km
Kuşkusuz, Barselona manzarasının keyfini çıkartmak için Montjuic Tepesi'nden daha güzel bir yer yok ve buraya […]
Barselona Çağdaş Sanat Müzesi: MACBA
Giriş:
€11.00
Barselona 1.98 km
Eğer sıra dışı sanat eserlerini seviyorsanız Barselona Çağdaş Sanat Müzesi'ni (MACBA) mutlaka görmeniz gereki […]
Kristof Kolomb Anıtı
Giriş:
€8.00
Barselona 2.18 km
Heykel 1888 yılında Kristof Kolomb'un anısı için dikilmiş çünkü Amerika'yı keşfettikten sonra Kolomb'un döndü […]
Tarantos Flamenko Gösterisi
Giriş:
€20.00
Barselona 2.2 km
Eğer hareketli bir gece arıyorsanız, Barselona'dayken flamenkodan daha hareketli bir şey olabilir mi? Barselo […]