El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Endülüs İslam mimarisinin geldiği son nokta olan El Hamra Sarayı muhteşemliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Bir saraydan ziyade, kaleleriyle, şatolarıyla ve bahçeleriyle tam bir şehir havası buluyorsunuz. Arap krallarının bölgeyi yönetirken merkez olarak kabul ettikleri bu yer cennetin yeryüzüne inmiş hali olduğunu göreceksiniz.

Yazımıza El Hamra Sarayı’nın tarihçesi ile başlıyoruz. Dilerseniz aşağıdaki içindekiler tablomuzdan doğrudan El Hamra Sarayı giriş ücreti ve bilet – tur değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçiş yapabilirsiniz.

El Hamra Sarayı Tarihçesi

Sarayın bugünkü bulunduğu yerde Romalılardan kalma bir şato (Alcazaba) bulunuyormuş. 1232’de Beni Ahmer Devletinin kurucusu 1. Muhammed, bu şatonun yerine bir saray yapılmasını emretmiş. 1237’deye kadar El Hamra Sarayı gözlemevi olarak kullanılmıştır. 1. Muhammed’in soyundan gelen hükümdarlar yeni eklemelerle sarayı daha da büyütmüşler.

Sarayın renginin kullanılan harç ve malzeme nedeniyle (özellikle gğnbatımında) kırmızı olmasından dolayı Araplar “Kırmızı Saray” anlamına gelen El Hamra adını vermişlerdir. İktidara gelen emirler tarafından camiler, bahçeler, yönetim ofisleri ve evlerle sarayı genişletip, tam bir şehir haline getirmişler.

1492’de şehir, Kraliçe 1. Isabelle ve Kral Ferdinand’a savaşılmadan teslim edilmiştir. Çatışma olmaksızın teslim edilmesi nedeniyle saray bugüne dek bozulmadan gelebilmiştir. Kral ve kraliçe de Katolik kültürü ve sanatını yansıtan bir yapılaşmayı devam ettirmişlerdir.

El Hamra Sarayı’nın Bölümleri

El Hamra çok büyük bir alanı kapladığı için, plan yapmadan gezmeniz hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunun için; Generalife – Saraylar – Alcazaba güzergahını takip ederek gezerseniz hem zamanı verimli kullanmış hem de önemli bölümleri atlamamış olursunuz.

El Hamra Sarayı önerilen gezi planı

Generalife

El Hamra’ya girdikten sonra sağdaki yolu takip ederseniz önce karşınıza Generalife tiyatrosu çıkıyor. Tiyatroyu geçince Generalife (Cennet-ul Arif), Türkçesiyle Bilgelerin Cenneti karşınıza çıkıyor. Hükümdarların dinlenmek amacıyla kullandıkları bir yazlık saraydır.

Generalife - El Hamra Sarayı

Generalife – El Hamra Sarayı

Generalife'ın dışarıdan görünümü - El Hamra Sarayı

Generalife’ın dışarıdan görünümü – El Hamra Sarayı

Bahçenin dizaynı, havuzları, rengârenk çiçekleri ve bostanlarıyla bir cenneti andırıyor. En uçta Yazlık Saray (Acequa) yer alıyor. Sade yapısı, bahçesi ve havuzuyla son derece huzur veren bir yapısı bulunuyor. İkinci avluda (Patio de Sultana) 700 yıllık Servi ağacıyla karşılaşıyorsunuz.

Generalife - Havuzlar

Generalife – Havuzlar

Generalife'ın Cennet Bahçeleri

Generalife’ın Cennet Bahçeleri

Nasri Hanedanlığı Sarayları

Nasri Sarayları, El Hamra Sarayı içinde en göz alıcı ve zengin kısımlardan oluşan komplekstir. Komplekse giriş Masvar (Mexuar) bölümündendir. Ön giriş salonu olan bu yerde vezirler ve şura toplanırmış. Sultanla görüşmek isteyenler burada bekletilirmiş. Duvar süslemeleri orijinal, tavan süslemeleriyse Hristiyan dönemine aittir.

Nasri Hanedanlığı Sarayları - Arslanlı Avlu'ya genel bakış.

Nasri Hanedanlığı Sarayları – Arslanlı Avlu’ya genel bakış.

Nasri Sarayı içinden kareler - El Hamra Sarayı

Nasri Sarayı içinden kareler – El Hamra Sarayı

Nasri Sarayı'nın içinden kareler - El Hamra SArayı

Nasri Sarayı’nın içinden kareler – El Hamra Sarayı

Masvar odasını geçtikten sonra Altın Oda (Patio del Cuarto Dorado)’ya geçiyorsunuz. Burası sarayın ön avlusudur. Bu ön avludan sola döndüğünüzde Sultan 1. Yusuf’un (14.yy) özel yaşam alanına geçiyorsunuz.

Havuzun yanında bulunan Elçiler Odası’nı mutlaka görmelisiniz. Salonun tavanında mukarnas işçilikle birbirine geçirilmiş tavanı yedi kat gökyüzünü temsil ediyor.

Nasri Sarayı'ndaki nefes kesen duvar süslemeleri - El Hamra Sarayı

Nasri Sarayı’ndaki nefes kesen duvar süslemeleri – El Hamra Sarayı

Yan tarafa geçtiğinizde Arslanlı Avluda İslam sanatının geometriyi nasıl kullandığını göreceksiniz. Avlunun ortasındaki geometrik çeşme 12 aslan üzerinde bulunmakta ve aslanların ağzından sular akmaktadır. Avluda sütunlar simetrik şekilde yerleştirilmiş, duvarlardaki işlemeler dantel gibi örülmüştür.

Nasri Sarayı avlusundaki aslanlı havuz - El Hamra Sarayı

Nasri Sarayı avlusundaki aslanlı havuz – El Hamra Sarayı

Nasri Sarayı duvar süslemeleri benzersizdir - El Hamra Sarayı

Nasri Sarayı duvar süslemeleri benzersizdir – El Hamra Sarayı

Nasri Sarayları’nın bulunduğu bölüme yakın bir konumda Sultan 3’üncü Muhammed tarafından 1302-1309 yılları arasında inşaa edilen ve ziyaret edenleri 700 yıl öncesine götüren hamamları ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Nasri Sarayı yakınında bulunan ve kaçırmamanız gereken bir başka nokta hamamlardır.

Nasri Sarayı yakınında bulunan ve kaçırmamanız gereken bir başka nokta hamamlardır – El Hamra Sarayı bileti ve giriş ücreti

Ayrıca,  Nasri Saraylarının yanında El Hamra Sarayı ile uyuşmayan V. Carlos’un Sarayı bulunuyor. Rönesans döneminde yapılmıştır. Bina dikdörtgen olmasına rağmen bahçesi daireseldir ve görkemlidir.

Nasri Saraylarının yanındaki Carlos Sarayı'ndan bir görünüm.

Nasri Saraylarının yanındaki Carlos Sarayı’ndan bir görünüm.

Alcazaba

Kompleksin en batı ucunda yer alan, tarihi 9. Yüzyıla dayanan Alcazaba kalesidir. Burada çeşitli dönemlerde inşa edilmiş yedi kule bulunuyor. En ortada olanı Gözlem Kulesi olarak kullanılırmış. Bu kulelerden biri girişte bulunuyor. Kapıda bulunan iki sembole dikkatli bakmalısınız. Birinci sembol olan anahtar, Allah’ın bütün kapıları açtığını, ikinci sembol olan 5 parmak da islamın beş şartını temsil ediyor.

Alcazaba Genel Görünümü - El Hamra Sarayı

Alcazaba Genel Görünümü – El Hamra Sarayı

Alcazaba, saray kentinin güvenliğinden sorumlu kraliyet muhafızlarının yerleşim bölgesiymiş. Alcazaba’ya giriş, Homage Kulesi’nin dibinden yapılıyormuş. Kulenin tabanında hafif bir eğim bulunuyor. “L” şeklinde basit bir yürüyüş yolu, ana geçidin dışarıdan görülmesini önlüyor.

El Hamra Müzesi

Müzede El Hamra’da bulunan el yapımı eşyalar, İki Kız Kardeşler Salonu’nun kapısı ve Hıristiyan döneminden kalan resim ve heykeller sergileniyor.

El Hamra Sarayı Ulaşım

El Hamra Granada’nın 3 kilometre uzağındadır. Granada’ya geldikten sonra yürüyerek de gidebilirsiniz. Bunun için Plaza Nueva-Cuesta de Gomerez Caddesi rotasını takip edebilirsiniz. Ancak saray yokuşta yer aldığı için bunu önermiyoruz. El Hamra’dan Granada’ya dönerken yürüme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Taksi tutarak veya özel aracınızla da gidebilirsiniz. Otobüsle gitmek isterseniz C3 ve C4 hattına binip, Generalife yakınında iniyorsunuz. Keyifli bir tur atmak istiyorsanız “Granada City Tour” otobüs tren turlarını deneyebilirsiniz.

El Hamra Sarayı Ziyaret Saatleri

1 Ocak ve 25 Aralık tarihleri dışında El Hamra Sarayı her gün ziyarete açıktır. 01 Nisan – 14 Ekim tarihleri arasında 08.30 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Salı ve Cumartesi günleri 22.00 ile 23.30 saatleri arasında gece ziyareti yapabilirsiniz.

15 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında El Hamra Sarayı 08.30 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Cuma ve Cumartesi günleri 20.00 ile 21.30 saatleri arasında gece ziyareti yapabilirsiniz.

Elhamra Sarayı’na sıkı giriş kuralları ve ziyaretçi kotası vardır. Örneğin Nasri Sarayı’nda aynı bölüme 30 kişiden fazla giremezsiniz ve günlük ziyaretçi sayısı 6000 kişidir. Bu nedenle istediğiniz tarihe bilet alabilmek ve istediğiniz saatte gezmek istiyorsanız en az 1-2 ay önceden biletinizi almanızda yarar vardır. Yoksa yoğunluk nedeniyle ileri tarihe bilet bulabiliyorsunuz.

Güneşten ve sıcak havadan etkilenmek istemiyorsanız Nisan veya Kasım dönemlerinde gidebilirsiniz. Yaz döneminde gitmek zorunda kalırsanız, güneş kreminizi ve şapkanızı yanınıza almayı unutmayın.

El Hamra Sarayı Bileti ve Giriş Ücreti

Nasri Sarayı’nı kapsayan El Hamra Sarayı giriş ücreti 2020 yılı için 18.35 Euro civarındadır. Nasri Sarayı’na günlük kabul edilen ziyaretçi sayısı sınırlı olup, limit dolduktan sonra ziyaretçi kabul edilmemektedir. Tur rehberleri, bilet gişesi ve online satış arasında dağıtılan biletler çok hızlı tükenmektedir. Ziyaret tavsiyeleri bölümünde de belirttiğimiz üzere El Hamra biletinizi minimum 2-3 hafta öncesinden almanızı öneriyoruz.

Eğer yabancı dil bilginiz (İngilizce, Almanca, İspanyolca ya da Fransızca) rehberli tura katılmanızı Müze Biletleri ekibi olarak öneririz.

Sizin için derlediğimiz El Hamra Sarayı bilet ve tur seçenekleri aşağıdaki gibidir:

1-) El Hamra ve Nasri Sarayı Hızlı-Giriş Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Bu bilet ile El Hamra Sarayı’nın bütün bölümlerine erişim sağlayabilirsiniz. Cep telefonunuza gelen maildeki barkodu temassız bir şekilde okutmanız El Hamra’ya giriş yapabilmeniz için yeterlidir. Biletinizin çıktısını almanıza ya da bilet kuyruğuna girmenize gerek yoktur.

Bu bilet kapsamında Nasri Sarayına da erişim hakkı olup; Nasri Sarayı’nıza giriş saatinize dikkat etmenizi ve Nasri Sarayı rezervasyon saatinden en az 1 saat önce El Hamra’ya giriş yapmanızı öneriyoruz.

2-) El Hamra ve Nasri Sarayı Rehberli Tur (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Eğer İngilizce, Fransızca ya da İspanyolca dilbilginiz varsa bilet yerine bu turu değerlendirmenizi öneriyoruz. Bu tur kapsamında size belirtilen yerde ve saatte profesyonel tur rehberinizle buluşup 3 saat boyunca El Hamra Sarayı’nın bölümlerini geziyorsunuz. Eğer gezi grubunuzun küçük grup olmasını (max. 20 kişi) garanti etmek isterseniz El Hamra Sarayı Küçük Grup Turu rezervasyonu da (Tıklayınız) yaptırabilirsiniz.

3-) El Hamra ve Nasri Sarayı Gece Turu (Tıklayınız): El Hamra Sarayı’nı gece ziyaret etmek istiyorsanız ya da gezmek için gündüz saatlerine bilet ve tur bulamadıysanız profesyonel bir rehber eşliğinde ingilizce ve İspanyolca dil seçenekleriyle El Hamra Sarayını 2 saat boyunca gezebilirsiniz.

Tur genellikle gece 10.00’da başlamakta olup, 7 kişilik gruplar söz konusudur. Rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için Radyo-Guide sistemi kullanılmaktadır. Ayrıca tur süresince tur grubuyla birlikte fotoğraflarınız çekilecek olup, bu fotoğraflara tur rehberinin sosyal platformundan ulaşabileceksiniz.

Ziyaret Tavsiyelerimiz

  • El Hamra bilet rezervasyonunuzu son dakikaya bırakmayın, Nasri Sarayına giriş sınırlandırıldığı için biletler hızlı bir şekilde tükenmektedir. Mobil biletinizi telefonunuzda değil de (pdf ya da e-posta) çıktı olarak saklıyorsanız ilk girişinizden sonra atmayın, bölümlere girdikçe tekrar barkodu okutmanız gerekmektedir.

Ayrıca giriş bileti üzerinde (tur aldıysanız tur rezervasyon saatine riayet ediniz) yazan saatten en az 1 saat önce saraya giriş yapmanızı öneriyoruz, Nasri Sarayı için rezervasyon zamanını kaçırırsanız içeri giremezsiniz.

  • El Hamra sarayı oldukça büyük olduğu için en az yarım gününüzü buraya ayırmanızı öneriyoruz.
  • El Hamra Sarayı girişinde verilen saray planını almayı unutmayınız. Bu plan doğrultusunda ve Generalife – Saraylar – Alcazaba güzergahını izleyerek gezinizi yönünüzü kaybetmeden tamamlayabilirsiniz.
  • Bebek arabası girişine bazı bölümlerde izin verilmemektedir. Kangru kullanımında bir engel bulunmamakta olup, kangru El Hamra Sarayı girişinden de temin edilebilir.
  • Bilet rezervasyonunda biletiniz kapsamına Nasri Saraylarının dahil olduğuna emin olun; bazı bilet türleri bu sarayı kapsamamaktadır ve Nasri Sarayları ziyareti El Hamra ziyaretinin en önemli kısmıdır.
  • El Hamra / Alhambra; Arapça’da kızıl anlamına geliyor. Saray günbatımında kızıl renge bürünüyor, günbatımını seyredebilirsiniz.
  • Şehir içinden El Hamra’ya gelirken yürüyerek gelmemenizi öneriyoruz. Tepede yer aldığı için zor ve yorucu olabilir. Küçük otobüsleri kullanabilirsiniz ya da 2-3 kişi iseniz taksileri kullanabilirsiniz. Kişi başı taksi ücreti 6-7 Euro civarında tutacaktır. Gezinizi tamamladıktan sonra yürüyerek şehre dönmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu yazımıda El Hamra Sarayı’nın tarihçesini ve bölümleri, ulaşım ve çalışma saatleri konularında sizlere bilgiler verdikten sonra; El Hamra Sarayı giriş ücreti, online bilet alma, tur rezervasyonu gibi konularda sizlere önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorum ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Konumu ve Yol Tarifi
Yol Tarifi:
Yukarıdaki alana konumunuzu girerek El Hamra için yol tarifinizi alabilirsiniz.
Seçtiğimiz Videolar
Yakındaki Yerler
Ülkeler
Şehir Seçin
Kategoriler
Diğer Detaylar
Bütçeniz:
Ziyaret Saatiniz:

Önerilecek herhangi bir sonuç bulunamadı.