Pompei Antik Kenti

Merhaba, bu yazımızda gezinize rehberlik etmesi amacıyla Pompei Antik Kenti (Pompeii de denilmektedir her iki kullanımı da doğrudur.) ile ilgili merak edeceğiniz tüm bilgileri tecrübelerimiz çerçevesinde derleyerek sizlere sunduk. Yazımıza Pompei’nin tarihçesi ile başlıyoruz. Sırasıyla antik kentin bölümlerini inceleyip ulaşım seçeneklerine değindikten sonra. Pompei Antik Kenti turu, Pompei giriş ücreti, Napoli’den Pompei turu ve de Roma’dan Pompei Antik Kenti turu gibi konularda tavsiyeler vereceğiz.

Online Pompei bileti Satın Almak için Hızlı Bağlantılar:

► Pompeii Antik Kenti hızlı giriş biletini Tiqets web sayfası üzerinden online olarak satın alabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki içerik tablomuzdan doğrudan tur ve giriş ücreti değerlendirmelerimizin olduğu bölüme geçebilirsiniz.

Pompei Antik Kenti’nin Tarihçesi

Pompei Antik Kenti’nde ilk yerleşimler MÖ 9’uncu yüzyıla kadar uzanmaktadır. M.Ö 8’inci yüzyılda Antik Yunanlıların yerleşimi ile kent büyümüştür. M.Ö 2’inci yüzyıldan sonra Roma’nın etkisinde kalan Pompei, özellikle güzel Akdeniz iklimi nedeniyle Romalı zengin vatandaşların yerleştiği bir yerdi. Romalı zengin vatandaşların yerleşmesi Pompei yok olana kadar sürmüştür. Zengin Romalılar Pompei’de birbirinden güzel villalar, döşenmiş yollar ve geniş caddeler inşaa ettiler.

Pompei Antik Kenti Vezüv Yanardağı’nın eteğinde bulunuyordu. Capri adasına yakınlığı, liman kenti olması ve Roma şatafatının hüküm sürmesi, kenti gözde merkezlerden biri yapmıştır.

Pompeii Antik Kenti - 3D Canlandırması

Pompeii Antik Kenti – 3D Canlandırması

Milattan sonra 24 Ağustos 79 tarihinde öğleden sonra Vezüv Yanardağı’nın faaliyete geçmesi sonucunda, antik kent içinde yaşayanlarla birlikte küller altına gömülmüştür. Belki de 50’den fazla kez patlayan Vezüv’ün en şiddetli patlaması buydu.

18 saat boyunca gökten kül ve lav yağdığı düşünülmektedir. Hızlı davranıp, gemilerle kaçabilenler olsa da yaklaşık 2 bin kişi kül ve lav katmanı altında kalmıştır. Bunların yaklaşık 1.150’sinin bedenine ulaşılmıştır. (Patlama esnasında Pompei’de 12 bin kişinin bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu da hızlı davranıp kaçanların sanılanın aksine sayıca çok olduğunu ortaya koymaktadır) Elde edilen bulgulara göre facianın yüksek olmasının sebebi, halkın depremlere alışkın olması ve o gün festival olmasıdır. Ayrıca patlama ile aynı anda gerçekleşen deprem esnasında yıkılan yapıların altında kalanlar ya da darbe alanlar kaçamadıklarından ölmüşlerdir.

24 Ağustos’taki volkanik patlamanın ertesi günü Vezüv Volkanı’nın konisi çökmüş ve bu çöküntü sonucunda oluşan dev kil heyelanı (arkeologlar sa/160 kilometre hızı olan bir heyelandan bahsetmektedir.) sonucunda Pompeii ve binaları tamamen örtülmüş hatta kombine bilet ile girebileceğiz Herculaneum köyü de bu heyelanın altında kalıp yok olmuştur. Pompei’yi yeryüzünden tamamen silen asıl bu heyelan olmuştur.

Vezüv Yanardağı'nın kurbanları - Pompeii

Vezüv Yanardağı’nın kurbanları – Pompeii

Vezüv yanardağı en son 1944 yılında patlamış olup; 23 mil uzağında Napoli’de yaşayan milyonlarca insanı halen tehdit etmektedir.

Pompei Kazı Çalışmaları

Yaklaşık 2000 boyunca Pompei Antik Kenti el değmeden o günkü haliyle bulunmayı beklemiştir. Her ne kadar Roma İmparatorluğu döneminde kazılar yapıldığına dair ipuçları bulunsa da Pompei’de bilinen ilk kazı çalışmaları 1594-1600 yılları arasında yapılmıştır. Ancak 1631 yılında yaşanan deprem nedeniyle bu çalışmalar sona ermiştir.

1631 depreminden sonra ilk kazılar 1748’de Carlo Borbone liderliğinde başlamıştır. Borbone’nun niyetinin hazine bulmak olması nedeniyle 1861’de Giuseppe Fiorelli kazı işini devralmıştır. Fiorelli sistematik bir şekilde kazıyı yürütmüş ve de taşlaşmış insan cesetlerinin etrafındaki boşluklara sıvı alçı püskürtüp kalıplarını çıkararak aynı şekilde bulundukları yere konulmasını sağladı.

Fiorelli görevini devredene kadar; Pompei’nin sokaklarını, meydanlarını, büyük çarşısını, tapınaklarını, pazarlarını ve mahkeme salonlarını gün yüzüne çıkartmıştır. Bir UNESCO dünya kültür mirası olan ve 165 dönüm alanda yer alan Pompei’de günümüzde halen süren çalışmalarda antik kentin yaklaşık ¾’ü ortaya çıkarılabilmiştir.

Pompei’deki İnsan Bedenleri Nasıl Çıkarıldı?

Pompei kazıları sistematik olarak Fiorelli denetiminde başladıktan sonra, Fiorelli insan bedenlerinin çürümüş olduğunu ancak bedenlerin, sıkışmış durumdaki külün içerisinde boşlukla çevrili olduğunu keşfetti. Bu boşluklar, aslında bedenlerin bozulma sürecinde bıraktığı boş alanlardı. Fiorelli, bu boşlukların içine sıvı alçı dökülerek, ölen insanların ve diğer canlıların vücutlarının pozisyonları ve şekilleri hakkında bilgi alınabileceğini düşündü. Bunun için Fiorelli ve Kazı ekibi, sertleşmiş volkanik küller içindeki boşlukları dikkatlice belirledi ve de bu boşluklara ince bir boru yerleştirerek, boşluğun içine sıvı alçı döktüler. Alçı katılaştıktan sonra, çevreleyen kül ve taş materyali dikkatlice çıkarıldı. Bu yöntem, Pompeii kurbanlarının son anlarındaki ifadelerini ve duruşlarını inanılmaz bir ayrıntıyla ortaya çıkardı.

Pompei'deki İnsan Bedenleri Nasıl Çıkarıldı

Pompei’deki insan bedenlerinin çıkarılma süreci oldukça benzersizdir ve modern arkeolojinin en önemli keşiflerinden biri olarak kabul edilir.

Pompei Antik Kenti’nin Bölümleri

9 ana bölüme ayrılan Pompei Antik Kenti birkaç saatte veya bir günde ziyaretle bitireceğiniz bir yer değildir. Pompei Antik Kenti giriş ücreti bu nedenle fazlasıyla ziyaretinizi hak etmektedir. Kazı çalışmaları tamamlanmadığı için birçok bölüm ve alan ziyarete kapalıdır. Özellikle ziyaret etmeniz gereken yerler; Amfi Tiyatro, Casa dei Vettii, Gymnasium, Forum, Hamam, Tiyatro ve Apollo Tapınağıdır. Pompei Antik Kenti’nin detaylı haritasının pdf hali yazımızın “Seyahat Dosyaları” bölümünde eklidir.

Pompei Antik Kenti 9 ana bölümden oluşur ve devasa büyüklüktedir.

Pompei Antik Kenti 9 ana bölümden oluşur ve devasa büyüklüktedir.

Pompeii Antik Kenti Haritası - Pompeii Giriş Ücreti ve Turları

Pompeii Antik Kenti Haritası – Pompeii Giriş Ücreti ve Turları

Şimdi Pompei Antik Kenti’nin 9 bölümünden seçtiğimiz belli başlı yerleri ve hikayelerini irdeleyelim.

House of the Citharist

1. bölümde yer alıyor. Kapladığı 2.700 m²’lik alanla kentin en büyük evlerinden biridir. Binada iki avlu, 3 havuz ve havuzun çevresinde bronz heykelleri bulunuyor. Duvarlarda grafiti ve seçim yazılarını inceleyebilirsiniz. Pompei’nin ihtişamını gerçek anlamda burada görebilirsiniz.

House of the Citharist - Pompei Antik Kenti Bileti ve Turu

House of the Citharist – Pompei Antik Kenti Bileti ve Turu

Thermopolium of Vetutius Placidus

1. bölümde yer almaktadır. Thermopolium Yunanca’da “sıcak yemek ve içeceklerin ayaküstü yendiği yer” anlamına gelmektedir. İçecek servis alanı, tezgahı ile tam anlamıyla antik bir restorandır ve mükemmel bir şekilde günümüze ulaşmıştır. Ticaret tanrısı Mercury ve şarap tanrısı Dionysus figürlerinin bulunduğu alanda duvardaki tezgahlardaki kavanozlarda sıcak yemek ve içecekler bulunmakta ve servis edilmekteydi. Ocak, yemekleri ısıtmak için kullanılmıştır.

Thermopolium of Vetutius Placidus - Pompei Antik Kenti. Görselde yemeklerin ısıtıldığı ocakları görebilirsiniz. Mükemmel bir şekilde korunmuş.

Thermopolium of Vetutius Placidus – Pompei Antik Kenti. Görselde yemeklerin ısıtıldığı ocakları görebilirsiniz. Mükemmel bir şekilde korunmuş.

Avlusunda yemek yerken oturup sohbet edilebilecek taş bloklar ve masalar mevcuttur. Tezgaha konan kavanozların birinde yaklaşık 3kg madeni para bulunmakta olup, muhtemelen elde edilen son kazancı göstermektedir. Pompei Antik Kenti turunuzda bu noktayı atlamamanızı öneriyoruz.

Forum Boarium

2. Bölümde yer alıyor. İlk kazılarda çokça sığır kemiği bulunması nedeniyle buranın hayvan pazarı olduğu sanılmıştı. Fakat ilerleyen yıllarda detaylı yapılan kazılar sonucunda buranın bağ olduğu ortaya çıktı.

Amfi tiyatroya yakın olması nedeniyle, gösterilere katılan müşterilerin ağırlanması amacıyla burası kullanılmış. Şarap presi ve 10 büyük pişmiş kabı görebilirsiniz. Burada ayrıca deneysel amaçlı üzüm yetiştiriciliği yapılıyor.

Forum Boarium - Pompeii. Fotoğraf: Pompeii Sites

Forum Boarium – Pompeii. Fotoğraf: Pompeii Sites

Pompei Amfitiyatrosu

2. Bölümde yer alıyor. Roma döneminin bilinen en eski tiyatrolarından biridir. MÖ. 70’de yapıldığı tahmin ediliyor. 20 bin izleyici kapasitesine sahiptir. Dışardan iki çıkışlı ve içerden tek geçişli merdivenleri bulunuyor. Gladyatör alanı ve seyirciler fresklerle ayrılmıştır. Duvarlarda o dönemin yazılarını görebilirsiniz.

Pompeii Amfitiyatrosu'nun dıştan panoramik görünümü.

Pompeii Amfitiyatrosu’nun dıştan panoramik görünümü.

Pompei Amfitiyatrosu - Pompeii Antik Kenti

Pompei Amfitiyatrosu – Pompeii Antik Kenti

Porta Vesuvio Nekropolisi

5. Bölümde yer alıyor. Kazılarda bulunan dört mezardan birisidir. MS 75-76 dönemi, Caius Vestorius Priscus’a ait olduğu tahmin ediliyor. Yeraltı dünyasına bağlı sembolik tasvirlerle süslü bir sunaktan oluşuyor. Sunakta zengin fresk ve alçı bezemenin oluşturduğu bir masada, ölenler ve gümüş çömlekler sergileniyor. Duvarları incelediğinizde sembollerin kişilerin nasıl öldüğünü ve cenaze törenlerini anlattığını görebilirsiniz.

Antik Fast-Food Dükkanı

26 Aralık 2020 günü “Beşinci bölümün Thermopolium’u” olarak duyrulan muhteşem keşfe ilişkin fotoğraflar Pompei Antik kenti resmi kanalları tarafından bütün dünyaya duyuruldu. Biz de bu güncellemeyi ve görsellerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yukarıda birinci bölümde yer alan Thermopolium’a benzer olarak burası da bir Thermopoliumdur; ancak tavuk ve ördek süslemeleri nedeniyle bir Fast-Food dükkanı olarak adlandırıldı.

Antik Fast-Food Dükkanı - Pompei

Antik Fast-Food Dükkanı – Pompei beşinci bölgede yer alıyor.

Sıcak yiyecek ve içeceklerin servis edildiği bu dükkanlardan arkeologlar Pompei’de yaklaşık 80 adet olduğunu düşünülüyor ancak 2020 sonunda bulunan bu dükkan bugüne en kusursuz ulaşanlardan birisi. Dükkandaki pişmiş toprak kavanozlarda  domuz eti, balık, salyangoz ve sığır eti kalıntılarına rastlanıldı.  Başka bir kavanozun dibinde ise şarabın tadını değiştirmek için kullanılan ezilmiş fasulyeler bulundu.

Bu dükkanın en dikkat çeken yönü ise dükkan tezgahının ön tarafında yer alan canlı renkli fresklerdir. Bu fresklerde bir tavuk ve baş aşağı asılı iki ördek de dahil olmak üzere satılan yiyeceklerdeki malzemelerin bir parçası olan hayvanlar tasvir ediliyor.

Arkeologlar bu keşiflerin yanında dükkanın hemen yanında yer alan bölümdeki yatağın yanında bir ceset buldular. Bu cesedin patlamadan kaçamayan yaşlı birine ait olduğu düşünülüyor. Pompei ziyaretinizde bu yeni keşfedilen ve beşinci bölgede yer alan  “Antik Fast-Food” dükkanını ziyaret etmenizi öneriyoruz.

House of the Small Fountain

6’ıncı bölümde bulunmaktadır. Oldukça zengin bir dekorasyona sahip bu evin M.Ö 1’inci yüzyılda inşaa edildiği tahmin edilmektedir. Odaların hemen hemen hepsi merkezi bir avluya açılmaktadır. Çatıda yağmur suyunu toplayan ve de geri dönüştürerek şarap üretiminde kullanılmasına yarayan bir sistem olduğu keşfedilmiştir. Freskleri göz alıcıdır.

House of the Small Fountain in the ancient city of Pompeii

House of the Small Fountain in the ancient city of Pompeii

Eve adını veren çeşmenin M.S 1’inci yüzyılda Pompei’deki evlerde popüler olduğuna inanılıyor. Aşağıdaki resimden de göreceğiniz üzere üçgen çatıya sahip çeşmede su oluklardan akarak bronz heykelciklerin bulunduğu alandan yayılmaktadır.

Casa dei Vettii

6. Bölümde yer alıyor (kuzeybatıda) Pompei’nin en zengin ve lüks evlerinden biridir. Ev sahibinin refahını göstermek için kapının sağ tarafına Priapus refah tanrısı resmedilmiştir. Bütün evlerde olduğu gibi salon ortasında avlu ve havuz bulunuyor. Bahçe büyütülerek çeşmeler ve heykeller konulmuştur. Freskler M.S 62’de meydana gelen depremden sonra yapıldığı için neredeyse tamamen korunmuş durumdadır. Mutfak alanına girdiğinizde erotik fresklerle karşılaşıyorsunuz.

Casa dei Vettii - Pompeii Antik Kenti

Casa dei Vettii – Pompeii Antik Kenti

Apollo Tapınağı

7. Bölümde bulunmaktadır. Pompei’deki en eski ibadet yerlerinden biri olan bu yapıda yapılan kazılar ilk tapınağın M.Ö 6’ıncı yüzyılda kurulduğunu göstermiştir. M.Ö 3’üncü ve 2’inci yüzyıllarda yenilenen bu tapınağın merkezinde bir sunak bulunan bir avlu yer almaktadır. Bu alandan çıkarılan bir çok heykel Napoli Arkeoloji Müzesi’nde sergide olup tapınaktaki heykeller müzedekilerin birer kopyasıdır. Avludaki sunağın yanında yer alan sütunun üzerindeki güneş saatini incelemeden çıkmamanızı öneririz.

Apollo Tapınağı ve Heykeli - Arka planda Vezüv Yanardağı görünmektedir.

Apollo Tapınağı ve Heykeli – Arka planda Vezüv Yanardağı görünmektedir.

Apollo Tapınağı

Apollo Tapınağı – Sunak ve Güneş Saati. Kaynak: Wikimedia

Tapınağın Roma dönemindeki haline ilişkin yapılan 3D Yeniden modelleme videosunu izlemenizi öneririz.

Forum

7. bölümde bulunmaktadır. 157 metre uzunluğunda ve de 38 metre genişliğinde olan Forum, Pompei’de yaşamın merkeziydi. Şehrin merkezindeki açık alandı ve de Bazilika’ya Apollo Tapınağı’na ve de kentin diğer önemli binalarına açılıyordu. Alt sıra dor tarzı sütunlardan üst sıra ise iyon sütunlardan oluşmaktadır. Forumu süsleyen bir çok heykelin bulunduğu ancak bunların M.S. 62’de olan depremde yıkıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze ulaşan tek şey bu heykellerin kaideleridir.

Pompeii Antik Kenti - Forum - Fotoğraf: pompeii.virginia.edu

Pompeii Antik Kenti – Forum – Fotoğraf: pompeii.virginia.edu

Forum’u ziyaret ettiğiniz zaman batı yönünde Jupiter Tapınağı ile Forum arasında kalan alanda Forum Granary adı verilen (Tahıl ambarı anlamındadır) bölümü kesinlikle kaçırmamanızı öneriyoruz. Kazıların başladığı andan beridir bu alan Pompei’de çıkarılan eserlerin depolandığı yerdir ve de burada yanardağ patlamasında ölen insanların çıkarılan kalıplarını, hatta ve hatta aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz üzere patlamada ölen bir köpek kalıbını görebilirsiniz. Bu alandaki eserler Pompei’yi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle Pompei turunuzda burayı atlamamanızı öneriyoruz.

Forum Granary'da yer alan ve yanardağ patlaması kurbanı olan bir köpeğin son hali.

Forum Granary’da yer alan ve yanardağ patlaması kurbanı olan bir köpeğin son hali.

Forum Granary'de yer alan insan bedenleri.

Forum Granary’de yer alan insan bedenleri.

Venüs Tapınağı

7’inci bölümde yer almaktadır. Kentin koruyucusu olan tanrıça Venüs’e adanmıştır. Bu alanda yer alan yerleşimler Pompeii Antik Kenti büyümeye başladıktan sonra Venüs Tapınağı inşaa edilmiştir. Venüs Tapınağı 2 kez tahrip olmuştur. Arkeologlar yapılan kazılar neticesinde 3’üncü tapınağın yapımı aşamasında yanardağın patladığını bu nedenle bugün görülen kalıntıların aslında orjinal hali olduğunu tespit etmişlerdir.

Venüs Tapınağı - Pompei Antik Kenti

Venüs Tapınağı – Pompei Antik Kenti

Patlama sonrası bu alana düşen kaya parçalarının ve magmanın inşaat esnasında burada çalışanları sürüklediği dolayısıyla bu nedenle burada eser ya da insan bedeni kalıntıları bulunmadığı düşünülmektedir.

Bazilika

8. Bölümde bulunur. Pompei antik kentinin en görkemli binası olan Bazilika, Roma dünyasının en eski örneklerinden biri olup tarihi M.Ö. 120’li yıllara kadar uzanmaktadır. Kent buradan yönetiliyordu. Ayrıca mahkemeler de burada bulunuyordu. Binaya 5 kapıdan giriş sağlanıyor. Bina sütunlarla üç bölüme ayrılmış. Batı tarafında hâkimlerin adaleti sağladığı zengin döşenmiş tribün bulunuyor. Mekânda atlı bir heykel ve mermer bloklar bulunuyor. Duvarlar grafitlerle süslenmiş.

Bazilika - Pompeii Antik Kenti

Bazilika – Pompeii Antik Kenti

Pompei Antik Kenti Ulaşım

Napoli’nin güneyindeki Amalfi Kıyıları yolu üzerinde bulunan Pompei Antik Kenti Napoli ve Sorrento arasında bulunuyor. Türkiye’den her gün Napoli’ye uçak seferleri bulunuyor. Trenle rahatlıkla Pompei’ye gidebilirsiniz. Napoli Merkez İstasyonu ile aynı yerde bulunan (sadece girişi farklıdır) Garibaldi Tren istasyonu’ndan Circumvezuviana hattına biniyorsunuz. Pompei Scavi durağında inip 200 metre yürüdüğünüzde kente varmış oluyorsunuz. Poggiomarino hattına binerseniz Pompei Santuario’da inmeyi unutmayın.

Garibaldi Meydanı ve Napoli Tren İstasyonu

Garibaldi Meydanı ve Napoli Tren İstasyonu

Toplu taşımayla Pompei’ye gelmek isterseniz FS hattını kullanacaksınız. Piazza Esedra Pompei durağında iniyorsunuz. Kendinizin veya kiraladığınız araçla gelmek isterseniz Autostrada A3 yolunu takip edip Pompei çıkışından geliyorsunuz. Araç kiralama için Auto-Europe sitesini öneriyoruz. Tren bileti önerilerimiz aşağıda Roma’dan Pompei ve Napoli’den Pompei bölümlerinde yer almaktadır.

Bilet gişesinde Pompei giriş ücretini ödedikten sonra antik kente girebilirsiniz, ancak özellikle turizm sezonundaki yoğunluk göz önünde bulundurulduğunda Pompei biletinizi önceden internet üzerinden almanızı öneriyoruz.

Pompei Antik Kenti Ziyaret Saatleri

01 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında Pompei Antik Kenti ziyaret saatleri 09.00 ile 19.30 arasıdır. Hafta sonları giriş yarım saat geriye çekiliyor. 01 Kasım ile 31 Mart tarihleri arasında 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Aynı şekilde hafta sonları giriş yarım saat geriye çekiliyor. Kent 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır. Pompeii bazı günler çalışmalar nedeniyle ziyarete kapalı olabiliyor, bu durum bilet ve rezervasyon sistemlerince dikkate alındığından size sıkıntı yaratacak bir durum olmamaktadır.

Biletlerinizi internetten almanız daha hızlı giriş yapmanızı sağlar. Ayrıca biletler etkinlikler için kombine yapıldığından resmi siteden ayrıntılı incelemenizde yarar vardır. Bir bilet 1 gün geçerlidir. Hafta içi ve günün erken saatlerinde ziyaretini planlarsanız gönlünüzce gezmenin ve incelemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Pompei Antik Kenti Giriş Ücreti ve Turlar

İtalya’nın ve dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olan UNESCO dünya kültür mirası Pompei Antik Kenti’ni ziyaret etmeden önce bilet kuyruğunda beklememeniz ve zaman kaybetmemeniz için giriş biletinizi internet üzerinden online olarak almanızı öneriyoruz.

Yılda 2.5 milyondan fazla turistin uğradığı Pompei Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 yılı için yazımız tarihi itibariyle 24.00 Euro olup bir çok bilet kombinasyonu mevcuttur. Şimdi bu bilet ve tur türlerini kapsam olarak küçükten büyüğe doğru inceleyelim.

1-) Pompei Antik Kenti Hızlı Giriş Bileti(Tıklayınız-1) ya da(Tıklayınız-2): 24.00 Euro fiyatı olan bu biletle mobil barkodunuzu okutarak (biletiniz size mail olarak atılacaktır.) bilet gişesinde sıra beklemeden tüm kuyrukları atlayarak Pompei Antik Kenti’ne giriş yapıyorsunuz. Bu bilet kapsamında ulaşım, tren biletleri vs. yok. Sadece alana giriş bileti özelliği taşıyor.

2-) Pompei Hızlı Giriş Bileti + Sesli Rehber (Tıklayınız): Yazı tarihi itibariyle fiyatı 32.00 Euro olan bu bilette yukarıda değindiğimiz Pompei biletine ilave olarak 9 dilde sesli rehber seçeneği de sunuluyor. (Diller arasında maalesef Türkçe yok) Eğer yabancı dil bilginiz biraz varsa bu bilet türünü almanızı öneririz.

3-) Pompei Rehberli Tur (Tıklayınız): Güncel olarak 5 yıldız üzerinden 1660 kişinin 5 tam puan verdiği ve de 44 Euro fiyatı olan bu biletle Pompeii biletinize ilaveten 2 saatlik bir profesyonel rehber hizmeti sağlanıyor. İngilizce, Fransızca, ispanyolca vb. dillerde sunulan tur hizmetinde maalesef Türkçe yok.

4-) Pompei’yi Uzman Bir Arkeologla Gezin (Tıklayınız): 4500’e yakın yorumu bulunan ve tam puan alan bu turun fiyatı yazımız itibariyle 55 Euro. Pompei rehberli turundan farkı rehberin uzman bir arkeolog olmasıdır.

5-)Napoli Arkeoloji Müzesi’ni İhmal Etmeyin (Tıklayınız): Dünyadaki en güzel arkeoloji müzelerinden biri Napoli’dedir bunun nedeni ise Pompeii’den çıkan binlerce eserin buraya getirilmesidir. Mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Napoli’den Pompei’ye Nasıl Gidilir ?

Napoli’den Pompei’ye gidiş yukarıda ulaşım seçeneklerinde belirttiğimiz üzere Napoli Merkez İstasyonu ile aynı yerde bulunan (girişi farklı yerdedir) Garibaldi Tren İstasyonu’ndan Circumvezuviana hattına binildikten sonra “Pompei Scavi” durağında inerek gerçekleşmektedir. Tren biletinizi online olarak ItaliaRail’den ya da Omio’dan güvenle alabilirsiniz.

Ancak tren istasyonuna gitmekle ve toplu ulaşım ile uğraşmak istemiyorsanız Pompei giriş bileti ve Napoli’den Pompei’ye gidiş-dönüş seçeneklerini içeren kombine paketleri tercih edebilirsiniz.
Müze Biletleri ekibi olarak tespit ettiğimiz en iyi seçenekler aşağıdaki gibidir:

1-) Pompei Giriş Bileti + Napoli’den geliş-dönüş Bileti (Tıklayınız): Yazımız tarihi itibariyle fiyatı 42 Euro olan bu kombine pakette ulaşım konforlu minibüslerle sağlanmaktadır. Gidiş-Dönüş tüm ziyaret için planlanan süre yaklaşık 6 saattir. Bu kombine bilet paketi rehberli turu kapsamamaktadır.

Turun tanışma noktası Garibaldi Meydanıdır. Garibaldi Meydanı’nı yazımızın “Yol Tarifi” bölümüne ekledik. Dilerseniz bu nokta için konumunuzdan yol tarifi alabilirsiniz.

2-) Napoli’den Pompei ve Vezüv Yanardağı’na Tam Gün / Yarım Gün Rehberli Tur (Tıklayınız)Yazımız tarihi itibariyle 2000’den fazla yorum bulunan, 90 Euro fiyatlı ve toplamda 7 saat süren bu turda turist rehberi eşliğinde Pompei’nin önemli noktalarını geziyorsunuz. Rehber dil seçenekleri: İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca ile sınırlı. Pompei gezisine ilave olarak Vezüv Yanardağı’nın kraterine çıkıyorsunuz. Kraterden muhteşem Napoli körfezi manzarasını seyrediyorsunuz. Pizza ve içecek ikramları da tur fiyatına dahildir.
Bu turun yarım günlük versiyonu da bulunmaktadır. (Tıklayınız) Ancak bu seçenekte yiyecek + içecek + Vezüv Yanardağı gezileri bulunmamaktadır. Pompei’ye bir tura katılmayı düşünüyorsanız bu dev antik kent için bir tam gününüzü ayırmanızı öneririz.

Roma’dan Pompei Turu

Roma Pompei arası yaklaşık 245 km olup, Roma’dan Pompei’ye Trenle nasıl gidilir? Sorusuna verilecek en iyi seçenek trendir. Roma Termini’den kalkan trenlerle ile 2 sa 30 dakika ile 3 saat 50 dakika arası bir sürede (Trenin özelliğine göre varış süreniz değişmektedir.) Pompeii Antik Kentine ulaşabilirsiniz. Tren biletlerini tren bileti sitesi Omio’dan seçip online rezervasyon yapabilirsiniz. Benzer şekilde Roma’dan Pompei’ye otobüs imkanları da vardır. Otobüsler Tiburtina Otobüs İstasyonu’ndan kalkmaktadır. Tren biletlerinizi internet üzerinden ItaliaRail’den ya da Omio’dan güvenle alabilirsiniz. Omio’da otobüs bileti ve uçak bileti seçenekleri de bulunmaktadır.

Eğer trene binmekle ya da tren bileti almakla uğraşmak istemiyorsanız ya da bir organizasyon kapsamında Pompei’ye gitmek istiyorsanız aşağıdaki seçenekleri sizin için derledik:

1-) Pompei Bileti + Roma’dan Gidiş Dönüş Biletleri + Pompei Sesli Rehber Kombine Paket (Tıklayınız): Bu kombine paketin fiyatı yazımız tarihi itibariyle 87 Euro. Yaklaşık 10-11 saat sürecek bu tur Tiburtina Otobüs istasyonunda Flixbus bölümünde sabah saat 8’de başlıyor. Mobil biletinizi gösterip biniyorsunuz. Pompei Antik Kenti biletiniz, otobüs gidiş-dönüş biletiniz, Pompei Sesli Rehberiniz bu paket kapsamında. Kombine paketiniz içerisinde tur rehberi hizmeti yok. Sesli rehber de düşünüldüğünde mantıklı bir seçenek olabilir. Eğer ben sadece Pompei’ye gidiş dönüş otobüs bileti istiyorum derseniz tur sitesi GYG’de şöyle bir bilet var (tıklayınız) Gidiş dönüş otobüs bileti 45 Euro (yazımız tarihi itibariyle 56 Eurodan 45 euro’ya inmiş görünüyor).

2-) Roma’dan Pompei ve Vezüv Yanardağı Turu (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): 126 Euro fiyatlı (fiyat yazımız tarihlidir) bu turda Pompei bileti + Roma gidiş-dönüş ulaşım + profesyonel tur rehberi ve Vezüv Yanardağı turu ile yemek olarak Napoli Pizzası ikramı vardır. Tur sabah 07:30’da Roma’dan hareketle başlıyor ve yaklaşık 13 saat sürüyor. Yorgun ama güzel bir günün ardından Roma’ya dönüyorsunuz. Pompei’yi uzman bir rehberle geziyor, Vezüv Volkanı’nın konisine çıkıyor Napoli’yi seyrediyorsunuz.

Bu turun farklı bir seçeneği olan çeşidi daha vardır. Pompei’yi rehber eşliğinde gezdikten sonra yemek, içecekler gibi seçeneklerle ek olarak Napoli’yi 1.5 saat boyunca otobüsle geziyorsunuz. Ama bu seçenekte Vezüv Volkanı’na çıkma seçeneği yok. Buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ziyaret Tavsiyelerimiz & Son Notlar

  • Pompei’nin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda 1 tam gün ayırmanızı öneriyoruz, 1-2 saatte kendi başınıza gezerseniz keyif almayabilirsiniz. Sesli rehberleri daha önceden önermiştik. Uzman bir rehberle 3 saate belli başlı ve “seçilen” yerleri iyi bir şekilde gezilebilmektedir. İmkanınız varsa rehberle gezin. Her tarafta taşlaşmış insan bedenleri beklemeyin oldukça sınırlı bir alanda (yukarıda bahsettik) sergilenmektedir.
  • Mutlaka rahat ayakkabılar ve elbiseler giyin. Asfalt yollar olmadığını topraklı ve taşlı alanda gezeceğinizi unutmayın. Mevsime göre yanınızda yağmurluk bulundurabilirsiniz. Yaz sıcağında gidiyorsanız her ne kadar çeşmeler ve kafe olsa da yanınıza su almayı ihmal etmeyin. Çok sıcak havadan kaçınmanızı öneriyoruz.
  • Alanda yenilecek içecek bir kafetarya mevcut, ancak fiyatı biraz pahalı. Ayrıca Pompeii’de ücretsiz internet servisi olduğunu da belirtmekte fayda var. Pompeii civarındaki hediyelik eşya satan yerleri önermiyoruz Napoli’ye göre kat kat pahalı.
  • Gezerken “Seyahat Dosyaları” bölümüne de eklediğimiz kentin haritasını kullanarak gezmenizi öneririz, kaybolabilirsiniz.
  • Pompeii’den çıkan binlerce eser Napoli Arkeoloji Müzesi’nde sergidedir. Napoli Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.
  • Napoli’den Pompei’ye giden tren hattı oldukça kalabalık oluyor, çantanıza ve cüzdanınıza dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bu yazımızda Pompei Antik Kenti gezinize dair size faydalı olacağını düşündüğümüz tüm bilgileri paylaşıp, Pompei Antik Kenti giriş ücreti, Pompei Antik Kenti Turu, Pompei bileti, Napoli’den Pompei turu, Roma’dan Pompei turu gibi konularda önerilerde bulunduk. Değerli yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Videolar
Seyahat Dosyaları
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 6 kayıttan 6 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler

Önerilecek herhangi bir sonuç bulunamadı.