Pisa Kulesi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda İtalya’nın Toskana bölgesi Pisa kentinden bulunan Pisa Kulesi’ne ilişkin olarak kulenin tarihçesi, Pisa Kulesi’nin neden eğik olduğu, Pisa Kulesi Bileti, Online Bilet alma-giriş ücretleri,ideal ziyaret zamanı ve saatleri gibi konularda rehber bir yazı hazırladık. Dilerseniz doğrudan Pisa Kulesi bileti bölümüne geçebilirsiniz.

Pisa Kulesi’nin İnşaası ve Tarihi

Dünyanın en ünlü mimari yapılarından olan Pisa Kulesi’ni kimin tasarlandığı bilinmiyor. İtalya’da bulunan Pisa Kulesi’nin inşasına 9 Ağustos 1173’te başlandı ve 1399’da, inşa edildiği alanın dengesizliğinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle eğik bir şekilde tamamlandı. Ortaçağ’da Pisa önemli bir İtalyan limanına dönüşürken, kentin sakinleri dünyaya şehrin önemini göstermek için bir katedral kompleksi üzerinde çalışmaya başladı. Bir çan kulesi olan, bugün Pisa Kulesi olarak bildiğimiz bu planın bir parçası olacaktı.

Pisa Kulesi’nin inşaatının başlamasından beş yıl sonra – yapıyı inşaa edenler üçüncü kata geldiklerinde yapının istikrarsızlaştığını anladılar. Binanın altındaki toprağın dengesizliği nedeniyle ilk yapısal sorunlar ortaya çıktı. Bu nedenle uzunca bir süre kulenin inşaatı durdu. Takip eden on yıllar boyunca, birçok mimar ve mühendis, Pisa Kulesi’ni dengelemek için çalıştılar. Yapının altındaki değişken toprak nedeniyle Pisa Kulesi her yıl bir ila iki milimetre oranında eğildi ve bu durum 800 yıl boyunca devam etti.

2000’li yılların başlarında yapılan çalışmalar sayesinde, kulenin eğimi azalmış ve eğilmesi durmuştur. 2008 yılında yapıya yerleştirilen monitörler, kulenin tamamen hareket etmeyi bıraktığını gösterdiler. Pisa Kulesi, kuzeyden ilham alan geometrik, yinelenen süslemelerle yuvarlak kemer gibi tipik roman unsurları ile karakterize edildi. Bugün, kule, katedral, vaftiz ve mezarlığı da içeren Piazza del Duomo meydanı Unesco Dünya Mirası Alanı’nın bir parçası olmaya devam ediyor.

Kule 56 metre yüksekliğinde ve 14.523 ton civarındadır. Sekiz katı, katedralin cephesinin stilini ve kompozisyonunu hatırlatan dairesel kemerler ile bezenmiştir. Bina kireçtaşı ile inşa edilmiştir ve tamamen beyaz mermer ile kaplanmıştır.

Pisa Kulesi Giriş Kuralları & Bilgiler

Pisa şehri bataklık arazi üzerinde konumlanmıştır. Yaklaşık 15 bin ton ağırlığındaki Pisa Kulesi de bu bataklık alan üzerine inşaa edilmiştir. Özellikle kulenin bulunduğu arazi nedeniyle; kuleye giren insan sayısı ve de aynı anda içeride bulunan kişi sayısı sınırlandırılmıştır. Bu nedenle 30 dakikadan fazla içeride kalamazsınız.

Sekiz yaşından küçük çocukların kuleye girmesine izin verilmemektedir. Sekiz ile on sekiz yaş arasındaki çocuklara bir yetişkin eşlik etmelidir. Kulenin yüksekliği ve zor yolu nedeniyle bu ziyaret yürüme güçlüğü çeken, kalp rahatsızlıkları veya baş dönmesi olan kişiler için önerilmez.

Pisa Kulesi girişi için alınan biletlerde yazılı olan giriş süresi, kulenin gerçek mevcudiyetine bağlı olarak küçük değişikliklere tabi olabilir. Biletleri online olarak satın aldığınızda, oraya nasıl gidileceği ve ne girileceği hakkında talimatlara birlikte  e-posta yoluyla gönderilecektir.

Pisa Kulesi Bileti ve Giriş Ücreti

Pisa Kulesi yılın tüm dönemleri ziyaret çeken, aynı gün ve izleyen günlerde bilet bulmanın zor olduğu popüler bir yerdir. Bu nedenle Pisa Kulesi ziyaretinizi önceden planlamanızı ve de biletinizi online olarak almanızı kesinlikle öneriyoruz.

Pisa kulesi bilet türü tektir. Bu biletle Pisa Kulesi’ne ve de Katedraline önceden ayrılmış bir tarih ve saatte bilet kuyruğuna girmeden, sadece güvenlik kontrolünden geçerek giriş yapabilirsiniz.

Pisa Kulesi giriş ücreti 2023 yılı için ortalama 20 euro + 4 Euro online rezercasyon ücreti olmak üzere  24 Euro’dur. Bu bileti online olarak almanız için dünya çapında tercih edilen ve de güvenilir olan iki site öneriyoruz: Biricisi Tiqets (tıklayınız) ikincisi Getyourguide (tıklayınız).

Her iki bilet de aynıdır. Ancak özellikle turizm sezonunda tur firmaları ve de bilet gişeleri arasında paylaştırılan bilet ve kapasite sınırlı olduğundan, ziyaret edeceğiniz tarih ve saate göre her iki siteden de kontrolünüzü gerçekleştirin. Biraz sonra bahsedeceğimiz gibi ziyaret için sabah erken saatleri ya da öğleden sonrayı; en iyi fotoğraf için ise gün batımından önce bir zamanı seçmenizi öneriyoruz.

Biletinizin çıktısını almanıza gerek yoktur. Bilet aldığınız saatten 15-20 dakika önce girişte olmanız gerekmektedir. Mobil bilet kabul edilmektedir, telefonunuzu okutup geçebilirsiniz.

Pisa’ya Ulaşım Nasıl sağlanır?

Pisa’ya gitmek için trene binmek en iyi seçenektir. Tek yönlü yolculuk İtalyan bölgesel treninde yaklaşık bir saat sürüyor. Bölgesel trenlerin bilet fiyatları ucuzdur. Pisa Havaalanı ise şehir merkezine sadece bir kilometre uzaklıktadır. Pisa kulesi’ne ulaşmak için merkez istasyonundan İtalyan demiryolu ağının herhangi bir yerine ulaşabilirsiniz.

Trenler günlük olarak merkez istasyondan geçer. Bölgeye gitmek için otobüs de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda havalimanında sizi bekleyecek ve gideceğiniz yere götürecek özel bir kapıdan kapıya transfer rezervasyonu yaptırabilir veya taksi tutabilirsiniz.

Pisa Kulesi için İdeal Ziyaret Zamanı

Pisa Kulesi için Müze Biletleri ekibi olarak bahar aylarında (Nisan-Mayıs) gitmenizi öneriyoruz. Bunun nedeni ise bahar aylarında Pisa’da sezona göre (Haziran-Eylül) havanın gezi için daha iyi olması, kentin aşırı kalabalık olmaması, otel fiyatları ve de diğer aktivite ücretlerinin daha makul olmasıdır.

Şubat ve Mart aylarında gidecek olanlar için, Pisa’nın yoğun yağışlı olduğu bu dönemde yanlarında şemsiye bulundurmalarını tavsiye ediyoruz. Turizm sezonunda Pisa’da hava maksimum 30 dereceye kadar çıkmaktadır, ancak turist yoğunluğu çok fazladır.

Pisa Kulesi ziyaretinizi yoğunluğu ve de hava durumunu göz önünde bulundurarak sabah erken saatlerde ya da öğleden sonra yapmanızı öneriyoruz. Hava açık ve güneşli ise (yani bulut yoksa) fotoğraf için ideal zaman olan öğleden sonrayı da değerlendirirsek öğleden sonra gitmenizi öneririz.

Pisa Kulesi’nde En iyi Fotoğraf Ne Zaman Çekilir?

Hayatınız boyunca güzel bir anı olarak kalacak Pisa Kulesi ziyaretiniz için en ideal fotoğraf saati; öğleden sonra günbatımına yakın zamanlardır. Eğer hava bulutluysa bulutlu havanın yarattığı ışık ortamında da saat gözetmeksizin çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Bu yazımızda Pisa Kulesi’nin tarihçesini, giriş kurallarını, adres bilgileri ve ziyaret bilgilerini anlatıp; Pisa Kulesi giriş ücreti 2021, Pisa Kulesi bileti, Pisa Kulesi online bilet alma gibi konularda önerilerde bulunduk. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

Konumu ve Yol Tarifi
Videolar
Yakındaki Yerler

Önerilecek herhangi bir sonuç bulunamadı.