Roma Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidebilirsiniz?

Eğer Roma havaalanına gelmiş ve şehir merkezine nasıl gideceğiniz konusunda bazı sorularınız varsa, en doğru yerdesiniz. Lafı fazla uzatmadan önerilere geçmek istiyorum ama önceden belirtmem gereken bir konu var. Türkiye’den Roma’ya olan direkt uçuşların çok büyük bir kısmı, bilindiği üzere Leonardo Da Vinci – Fiumicino Havalanı’na oluyor. Bu sebeple buradaki önerilerin tamamı, bu havaalanı “merkez” alınarak anlatılacaktır. Hazırsanız, Roma havaalanı ulaşım sistemlerinden bahsedelim biraz.

Fiumicino Havaalanı’ndan Roma Merkezine Ulaşım

Sadece İtalya ülkesinin değil, Avrupa kıtasının en büyük havaalanlarından biridir Fiumicino. Bu sebeple havaalanında sorun yaşayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken önemli nokta, bu havalanından şehir merkezine; otobüs, tren ve taksi gibi pek çok seçenekle ulaşabileceğiniz. Fiumicino Haavalanından şehir merkezi arası 38 kilometre olduğu için, varış süresi biraz uzayabilir.

Trenle Roma Merkezine Yolculuk

Otobüsle şehir merkezine ulaşmak biraz uzun süreceği için size en uygun olan tren aracını kullanabilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken en önemli nokta, trenle şehir merkezine gitmek için iki seçeneğinizin olduğu. Bunlardan birinci seçeneğiniz, Leonardo Express ile Termini istasyonuna gitmek olacak. Diğeri ise FR1 olarak bilinen normal trenlerle, Trastevere ve Tiburtina istasyonuna yolculuk yapabilirsiniz.

İlk seçeneğimiz olan Leonardo Express’le gitmek isterseniz, online bilet alabilir veya gişelere danışabilirsiniz. Leonardo Expres’in tren fiyatlı yazımız tarihi itibariyle 14 Euro. Leonardo Express 32 dakika’da Roma Termini’ye ulaşmaktadır. Sabah 06:40’den gece 11:40’a kadar her 15 dakikada / geç saatlerde 30 dakikada bir servisi vardır. 4 yaş ve altı çocuklar için ücretsiz olup; 4-12 yaş arasındaki çocuklar ise yetişkin başına bir çocuk olmak üzere Leonardo Express’e ücretsiz binebilirler. Diğer Roma Havaalanı ulaşım seçeneği FR1 ise 8 Euro gibi bir maliyete sahiptir.

Belediye Otobüsüyle Roma Merkezine Yolculuk

Şayet bütçeniz kısıtlıysa ve Pass Card’da alacaksanız, zemin kattaki bölümlerden hareket edecek olan belediye otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin size maliyetiyse 5 Euro olacaktır.

Pass Card için en popüler olanı “Roma Pass Card”. Bu kart ile toplu taşımadan ücretsiz yararlanabilir ek olarak iki müzeye de ücretsiz girebilirsiniz. Ancak belirtmemiz gerekir ki bu iki müzeye Kolezyum (2019 Mart ayından itibaren sadece rezervasyonla giriş yapılıyor) ve Vatikan dahil değil. Fiyatı 35 Euro olan Roma Pass Card’ı online olarak satın almak için tıklayınız.

Otel Servisi Kullanıp Şehir Merkezine Gitmek

Roma havaalanı ulaşım seçeneklerinden biri de otel servisi ile şehir merkezine yolculuk etmektir. Eğer 4-5 kişilik bir gurup halindeyseniz, bu seçeneğin tam olarak size göre olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ayrıca el bagajlarınız dışında çantalarınız da yanınızda mevcutsa, bu seçenek size çok daha konforlu gelecektir.

Eğer otel rezervasyonunuzu yaptıysanız, kalacağınız otelin böyle bir hizmet verip vermediğine bakabilir, veriyorsa anında faydalanabilirsiniz. Burada ödemeyi ister otelinizin online sayfasında, isterseniz gidişte otelde yapabilirsiniz. Ancak bunu tercih etmeden, otel yetkilileriyle mutlaka iletişime geçmelisiniz. Aksi takdirde hiç tahmin edemeyeceğiniz fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Taksi Seçeneği Kullanıp Roma Merkezine Gitmek

Roma şehir merkezine gidebilmek için en pahalı seçenek hiç kuşku yok ki taksiyle yolculuk yapmaktır. Uçaktan iniş yapıp, çıkış yaptığınızda onlarca İtalyan taksicinin sizi beklediğini göreceksiniz. Ancak buradaki taksilerin renkleri beyaz ve biraz da pahalı.

Tabi bu resmi taksilerin fiyatları sizi biraz aşabilir fakat bu bir ulaşım seçeneği olduğu için ve insanlar bunu kullandığı için değinmekte yarar var. Öncelikle taksiyle şehir merkezine yolculuk yapmanın taban fiyatının 48 Euro olduğunu bilmenizde fayda var. Fakat bu fiyat bir taban fiyat. Yani minimum bu fiyatla gidebilirsiniz. Çünkü şehir merkezi anlayışı taksicilere göre farklılık gösterebiliyor. Eğer bu taksilerle şehir merkezine gidecekseniz, taksiciyle fiyat konusunu konuşmanızda fayda var. Aksi halde, taksici sizi şehir merkezine bıraktığında 70 Euro isterse şaşırabilirsiniz. Bu arada taksilerin toplam 4 yolcu kabul ettiklerini ve her yolcunun sadece bir bavulunu kabul ettiğini belirtmekte fayda var.

Uber ile Ulaşım Seçeneği

Taksilere bir seçenek olarak doğmuş ve daha uygun fiyatlara gidebileceğiniz Uberler’de sizin için bir alternatif ulaşım aracı. Taksilere göre çok daha uygun olan Uberler’de önceden fiyat sormanız gerekiyor. 20 Euro’dan başladığını söyleyebiliriz. Fakat ne olursa olsun bunlardan fiyat almanız çok daha mantıklı olacak.

Terravision Otobüslerle Şehir Merkezine Gitmek

Roma havaalanı ulaşım araçlarının en uygun fiyatlısı Terravision otobüs seçeneğidir. Tek seferle 5 Euro civarında şehir merkezine yolculuk yapabiliyorsunuz. Ayrıca gidiş ve dönüşlerinizin tarih ve saati belliyse, 9 Euro ödeyerek, bu ulaşım aracından faydalanabilirsiniz. 3 numaralı terminalin dışına çıktığınızda ve sağa doğru yöneldiğinizde bu otobüslerin bulunduğu terminale varabilirsiniz.

Terravision otobüslerin Termini tren garına kalkış saatleri 05.35 ile 23.00 arasındadır. Ayrıca biletlerinizi online olarak alabilmeniz mümkün olduğu için daha rahat ediyorsunuz. 50 dakika kadar süren bu yolculukta 5 yaşın altındaki çocukların ücretsiz seyahat ettiklerini söyleyebiliriz.

SIT Bus ile Roma Merkezine Gidiş

SIT bus’ler Terravision otobüslerine bir alternatif niteliğindedir. Terravision’dan farkı yani avantajı sadece Termini’ye değil ayrıca Vatikan’a gidiyor olması. Bilet fiyatları ise Terravision’dan çok az daha pahalı.

Roma havaalanı ulaşımı olarak SIT bus fiyatlarının gidiş fiyatı ise 6 Euro. Havaalanından şehir merkezine giden bu SIT’lerle saat 07.15 ile 00.40 arasında yolculuk yapabilirsiniz. Bu firmada ise 4 yaşın altındaki çocuklar için ücretsiz ulaşım seçeneği mevcuttur.

Eğer bu ulaşım aracını seyahat etmek istiyorsanız, online olarak bilet almanız mümkün. (Tıklayınız) Bunların dışında alternatif olan seçenekler de mevcut. Bunlar ise Rome Airport Bus ve TAM Airport Bus firmaları olarak karşımıza çıkıyor.

Görüldüğü gibi Roma havaalanından şehir merkezine ulaşım için bir hayli seçenek mevut. Bunlardan en beğendiğiniz hangisiyse, size uygunu seçip seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sizlere çok kısa Ciampino Havaalanı ulaşım seçenekleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Lux Minivan ile Roma Merkezine Ulaşım

Klimalı Mercedes marka minivan ile sabah 7’den akşam 9’a kadar yaklaşık 10 euro civarında bir ücret ile otelinize ulaşabilirsiniz. 1 bagaj kabul ediliyor olup, ekstra bagaj başına 2 euro ücret alınmaktadır. Bu ulaşım seçeneği de diğerleri kadar popülerdir. Biletinizi online olarak buraya tıklayıp alabilirsiniz.

Ciampino Havaalanı’ndan Roma Merkezine Ulaşım

Fiumicino kadar popüler olmayan Ciampino Havaalanı’ndan Roma’ya ulaşabileceğiniz araçları listeleyelim.

  • Terravision ulaşım,
  • SIT otobüslerle ulaşım,
  • Rome Airport ulaşım aracı,
  • Belediye otobüsleriyle gitmek,
  • Uber ve taksi ile yolculuk yapmak.

Ciampino Havaalanı’ndan Roma Merkeze online bilet almak için tıklayınız. Her iki havalanından da Roma şehir merkezine ulaşım görüldüğü gibi birçok seçeneğe sahip. Fakat Türkiye’den Roma’ya giden uçakların bilindiği kadarıyla Fiumicino Havaalanı’na gittiğini söyleyebiliriz.

Konumu ve Yol Tarifi
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 4 kayıttan 4 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler

Önerilecek herhangi bir sonuç bulunamadı.