Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir ve başkentteki en önemli cazibe merkezlerinden biri, Kunsthistorisches Müzesi’dir. Müze, dünyanın en büyük sanat eserleri koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır ve Viyana ziyaretinizin en unutulmaz anılarından biri olabilir.

Kunsthistorisches Müzesi’nin Tarihçesi

Kunsthistorisches Museum, Avusturya’nın sanat tarihi müzesidir ve genellikle KHM olarak bilinir. Müze ve Enstitü, Viyana’nın en önemli cazibe merkezlerinden biridir ve dünyanın en prestijli güzel sanatlar müzelerinden biri olarak kabul edilir.

Müze, son imparator Franz Joseph tarafından yaptırılmış ve onun ikizi olan Naturhistorisches Museum (NHM) ile birlikte halka açılmıştır. Her iki bina, Karl Hasenauer ve Gottfried Semper tarafından tasarlanmış ve dışarıdan bakıldığında birbirinin aynısıdır. İç kısımlarının süslemeleri ise farklıdır.

Müzenin Yeri ve Konumu

Kunsthistorisches, şehir merkezini çevreleyen ana yol olan Ringstrasse üzerinde yer almaktadır. Hem KHM hem de NHM, büyük Marien-Theresien-Platz meydanında karşılıklı olarak yer almaktadır. Hofburg Sarayı, Heldenplatz ve Volksgarten, KHM ve NHM müze kompleksinin tam karşısında, Ringstrasse yolunun karşısında yer almaktadır.

Kalıcı Sergiler

Müze, çeşitli kalıcı koleksiyonlara ve çeşitli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu koleksiyonlar arasında Resim Galerisi, Madeni Para Koleksiyonu, Roma ve Antik Yunan Koleksiyonu, Yakın Doğu Mısır Koleksiyonu ve Kunstkammer bulunmaktadır.

Resim Galerisi

Resim Galerisi, dünyanın en tanınmış ressamlarından bazılarının Rönesans tablolarını içermektedir. Galeri koleksiyonu, Almanca konuşulan bölgelerdeki ressamlardan, büyük Hollandalı ve Flaman sanatçılardan ve İtalyan ustalardan tablolar içermektedir.

Viyana Sanat Tarihi Müzesinde deneyim, sanatı gözlemlemenin ötesine geçiyor. Gıcırdayan parke zeminler ve pelüş mavi kadife koltuklar, ziyaretçilerin kendilerini müzeye tamamen kaptırmalarını sağlayan bir ambiyans sunuyor. Sanat eserlerine hayranlıkla bakmaktan kitap okumaya ya da sadece uyuklamaya kadar, bu unsurlar ziyaretçinin yolculuğunun ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Galerilere ulaşmak için Antonio Canova’nın nefes kesici mermer Theseus heykeli ile süslenmiş ana merdiveni kullanın. Solunuzda İtalyan ve İspanyol koleksiyonları, sağınızda ise Flaman, Hollanda ve Alman sanat eserleri yer alıyor. Müzenin yüksek kubbesinin altında yer alan kafe, hızlı bir ferahlama için şık bir mekân sunuyor. Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nin en ilgi çeken ve yoğun bölümü burasıdır diyebiliriz. Sizin için mutlaka görmeniz gereken eserleri aşağıda derledik:

İtalyan ve İspanyol Koleksiyonu: İtalyan ve İspanyol koleksiyonunda Raphael, Parmigianino ve Tintoretto gibi ustaların eserleri yer almaktadır.

Raphael’in “Madonna del Prato” (1506) tablosu: Raphael’in “Madonna del Prato” tablosu, Meryem Ana’nın bebek İsa ve Vaftizci Yahya ile birlikte güzel bir temsilidir. Resim, Raphael’in kompozisyon yeteneğinin bir örneğidir ve Batı sanatında kadın güzelliği için bir standart oluşturmuştur.

Raphael’in Madonna del Prato Eseri - Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Raphael’in Madonna del Prato Eseri – Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Parmigianino’nun “Yay Oyma Amor” (1534-39) ve “Dışbükey Aynada Otoportre” (1524): Parmigianino’nun “Yay Oyma Amor” adlı eseri, tutkulu arzu tanrısını Raphael’den etkilenmiş zarif bir “mannerist” teknikle tasvir eder. Bir diğer önemli eser ise genç sanatçının teknik dehasının ve özgüveninin bir kanıtı olan “Dışbükey Aynada Otoportre “dir.

Tintoretto’nun “Susanna Yıkanırken” tablosu (1555-56): Tintoretto’nun “Susanna Yıkanırken” adlı eseri, Eski Ahit’teki Susanna hikâyesinin büyüleyici bir temsilidir. Tintoretto’nun figürleri her zaman çılgınca hareket halinde ve enerji doludur, bu da sanat eserlerini dinamik bir görsel deneyim haline getirir.

Flaman, Hollanda ve Alman Koleksiyonu: Flaman, Hollanda ve Alman koleksiyonunda Alman ressam Lucas Cranach the Elder, “Kuzeyin Leonardo’su” olarak bilinen Albrecht Dürer ve Flaman köylülerinin tarihçisi Pieter Bruegel the Elder’in eserleri yer almaktadır. Bu bölümde Bruegel’in Kardaki Avcılar tablosunu mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Pieter Bruegel the Elder - Karda Avcılar eseri

Pieter Bruegel the Elder – Karda Avcılar eseri

Viyana Sanat Tarihi Müzesi, on iki tablosuyla Pieter Bruegel the Elder’in dünyadaki en geniş eser koleksiyonuna sahiptir. Bruegel, hareketli Köylü Düğünü gibi ayrıntılı tür sahneleriyle tanınır, ancak aynı zamanda olağanüstü bir manzara sanatçısı olarak da sivrilmiştir. Karda Avcılar, farklı mevsimlerde kırsal yaşamı resmeden bir serinin parçasıdır. Bu sahnede, köpeklerinin eşlik ettiği bir grup avcının başarısız geçen bir av gününün ardından evlerine dönüşünü izliyoruz. Yakınlarda, köylüler evlerinin dışında ateş yakarken, diğerleri buz tutmuş bir gölette buz pateni yapmanın keyfini çıkarıyor. Siyah kuşlarla bezenmiş mavimsi gri gökyüzü, önümüzdeki zorlu zamanlara işaret ediyor. Resmin kasvetli havası, Raphael’in eserlerini anımsatan nefes kesici mekânsal derinliğiyle birleşerek bu esere zamansız bir cazibe kazandırıyor.

Yaşlı Lucas Cranach’ın “Çarmıha Geriliş” tablosu (1500/01): Cranach’ın “Çarmıha Geriliş” tablosu, çağdaşlarının rafine gerçekçiliği ve teknik parlaklığıyla keskin bir tezat oluşturan duygu yüklü bir eserdir.

Peter Paul Rubens’in “Dört Kıta” (1615) ve “Otoportre” (1638/40): Peter Paul Rubens’in “Dört Kıta” adlı eseri, dört kıtanın ve başlıca nehirlerinin görkemli bir tasviridir ve Rubens’in en iyi performansını sergiler. Rubens ayrıca izleyicilerine, uzun kariyeri boyunca yaptığı sadece dört resimden biri olan değerli bir otoportre hediye etmiştir.

Rembrandt’ın “Büyük Otoportresi” (1652): Rembrandt’ın otoportresi, idealize edilmiş güzellikten ziyade “insan gerçeği “ni arayarak insan ruhunun derinliklerine inme yeteneğinin bir kanıtıdır. Otoportresi çirkin ve alışılmadıktır, bizi hemen onun ışıklı yüzüne çeker.

Johannes Vermeer’in “Resim Sanatı” (1666-68): Johannes Vermeer’in “Resim Sanatı” adlı tablosu, Kunsthistorisches’in değerli bir varlığı olan bir Hollanda Altın Çağı başyapıtıdır. Zarif giyimli bir ressamı, önünde duran güzel modelin portresi üzerinde çalışırken tasvir eder.

Johannes Vermeer - Resim Sanatı

Johannes Vermeer – Resim Sanatı

Madeni Para Koleksiyonu

Üst katlardaki geniş madeni para koleksiyonu dünyanın en önemli koleksiyonlarından biridir. Habsburglar dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda madeni ve kağıt paranın yanı sıra madalyonlar da biriktirmiştir.

Roma ve Antik Yunan Koleksiyonu

Yunan ve Roma antik eserleri 3000 yıllık bir hikâyeyi anlatmaktadır. Burada heykeller, vazolar, kişisel eşyalar ve mücevherler, Nagyszentmiklós’un altın hazineleri ve ünlü Gemma Augustea’yı keşfedeceksiniz.

Yakın Doğu Mısır Koleksiyonu

Yakın Doğu ve Mısır koleksiyonu birinci katta yer almaktadır ve dünyanın en büyük koleksiyonlarından biridir. Birinci ve ikinci hanedan dahil olmak üzere çeşitli dönemlere ait 17.000’den fazla parça bu geniş koleksiyonda görülebilir. Yakın Doğu ve Mısır koleksiyonu 8 odadan oluşmaktadır.

Kunstkammer

Kunstkammer Wien sanat odasıdır ve Habsburg dönemine ait orijinal eserlerin birçoğunu içermektedir. Yakın ve uzak bölgelerden gelen dekorasyon eşyaları ve eski kullanılabilir kişisel eşyaların eşsiz bir karışımıdır.

Müze Kafetaryası ve Mağazası

Müzenin 2. katında bulunan kafe, gerçek bir Viyana kahvesi içmek için dünyanın en güzel yerlerinden biri olarak biliniyor. Özellikle Viyana köklü kahve kültürüyle bilindiği için bu deneyimi kaçırmamalısınız.

Biletler ve Ziyaret Saatleri

Viyana Sanat tarihi Müzesi (KHM) her gün sabah 10’dan akşam 6’ya kadar halka açıktır, Perşembe günleri hariç kapılarını akşam 9’a kadar açmaktadır. Günlük bilet fiyatları yetişkinler için €21, yaşlılar ve öğrenciler 18 € (sadece yaşlı veya öğrenci kartı ile), 19 yaşına kadar çocuklar ücretsizdir.

Bilet rezervasyonunuzu Getyourguide’ın Kunsthistorisches Museum sayfasından (Tıklayınız) ya da müzenin kendi resmi sitesinden (Tıklayınız) yapabilirsiniz. Dilerseniz Getyourguide sitesinde yer alan kombine bilet ve tur paketlerine de göz gezdirebilirsiniz.

Bu bilgiler ışığında, Viyana’nın bu muhteşem müzesini ziyaret etmekten büyük zevk alacağınıza eminiz!

Yakındaki Yerler
Karlskirche'de Vivaldi'nin Dört Mevsim Konseri
Giriş:
€33.00
Viyana 0.94 km
Viyana'nın göz alıcı Karlskirche'sinde gerçekleşen bu eşsiz konser, müzikseverleri Vivaldi'nin Dört Mevsim pe […]
Schönbrunn Sarayı
Giriş:
€24.00
Viyana 4.15 km
Avusturya'nın başkenti Viyana, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinir. Bu zenginliklerin başında da, Sch […]