Schönbrunn Sarayı

Avusturya’nın başkenti Viyana, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle bilinir. Bu zenginliklerin başında da, Schönbrunn Sarayı gelir.

Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanı’nın yazlık sarayı olarak bilinir. Bu tarihi yapının adı, yakınlarında bulunan doğal bir kaynaktan gelir ve aynı zamanda “güzel bahar” anlamına gelir. Saray, 1996 yılında UNESCO Kültür Mirasları listesine girmiştir. Bu saray, yılda yaklaşık 8 milyon turiste ev sahipliği yapar ve Avusturya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biridir. Schönbrunn Sarayı’nın mimarisi ve dizaynı, Fransa’daki Versay Sarayı‘yla karıştırılmasına neden olmuştur.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı’nın Tarihçesi

Schönbrunn Sarayı’nın tarihi 16. yüzyıla dayanır. İlk olarak İmparator II. Maximillian tarafından av köşkü olarak inşa edilen bu yapı, 17. yüzyılda İmparator Leopold tarafından bugünkü haline getirilmiştir.

Ancak, sarayın gerçek dönüşümü, Maria Theresia döneminde gerçekleşmiştir. Maria Theresia, soğuk ve kasvetli olan Hofburg Sarayı’nda kalmak yerine, Schönbrunn Sarayı’nı tercih etmiştir. Sarayın bugünkü görkemli hali, Maria Theresia’nın sevdiği mimar Nikolaus Paccassi’ye borçludur.

Schönbrunn Sarayı

Sarayın İçi

Schönbrunn Sarayı’nın içinde birçok bölüm bulunur. Bu bölümlerden biri de İmparatorluk Daireleri‘dir. Bu bölüm, halka açıktır ve en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. İmparator Joseph ve eşi Sisi, İmparatoriçe Maria Theresa ve kızlarının yaşadığı daireler bu bölümde yer alır.

Sarayın Bahçeleri ve Great Parterre

Schönbrunn Sarayı’nın büyüleyici bahçeleri, 17. yüzyıldan itibaren Avrupa’da bahçe ve bahçe tasarımının önem kazanmasını simgeler. Bahçenin çoğu bölümü halka açık olmasına rağmen, Great Parterre, Privy Bahçesi ve Orangery Bahçelerine giriş için bilet gereklidir.

Bahçelerin en çok ziyaret edilen kısımlarından biri de labirent alanı olan Maze‘dir.

Neptün Çeşmesi

Great Parterre’nin sonunda, denizin tanrısı Neptün’ün heykelinin bulunduğu bir çeşme bulunur. Bu çeşme, 16-18. yüzyıllar arasında popüler olan Neptün betimlemelerini temsil eder.

Palm House Sera

Schönbrunn Sarayı bahçesine 1882’de eklenen Palm House, İmparator Franz Joseph tarafından yaptırılmıştır. Bu sera, toplamda 2500 metrekarelik bir alanı kaplar ve içinde tropik, yarı tropik ve Akdeniz bitkileri yetiştirilir.

Wagenburg (İmparatorluk Arabaları Müzesi)

Schönbrunn Sarayı’nın zemin katında bulunan İmparatorluk Arabaları Müzesi, dönem araçlarına ve Hanedan ailesinin kullandığı araçlara ev sahipliği yapar.

Gloriette

Schönbrunn Sarayı’nın bahçesinin sonunda, büyüleyici bir manzaraya sahip olan Gloriette bulunur. Gloriette, İmparatoriçe Maria Theresa tarafından yaptırılmış ve aynı zamanda Zafer Takı olarak da bilinir.

Schlosspark Hayvanat Bahçesi

Schönbrunn Sarayı’nın bahçesinde yer alan Schlosspark, dünyanın en eski hayvanat bahçesidir. Beş kez Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi olarak seçilmiştir.

Schönbrunn Sarayı’nı Ziyaret

Schönbrunn Sarayı’nı ziyaret etmek ve bu eşsiz tarihi ve kültürel mirası keşfetmek isteyenler için, saray haftanın her günü 08:00-17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Schönbrunn Sarayı bilet ile değil tur ile gezilebilmekte olup, resmi web adresi olan https://www.schoenbrunn.at/en/all-tickets/imperial-tour adresinde temel olarak iki çeşit tur bulunmaktadır:

1. İmparatorluk Turu – Schönbrunn Sarayı (22 oda): Zamanı kısıtlı olanlar için ideal olan bu tur sizi sarayın 22 odasına götürecektir.

İmparatorluk Turunun fiyatları aşağıdaki gibidir (Kasım 2023 tarihi itibariyle):

  • Yetişkinler için: €24
  • Öğrenciler (19 – 25 yaş arası) ve engelliler: 20 €
  • Çocuklar (6 – 18 yaş arası): 17 €
  • Altı yaşından küçük çocuklar için ücretsiz giriş

2. Büyük Tur – Schönbrunn Sarayı (40 oda): Saraydaki kırk devlet odasını kapsayan bu turla sarayı tüm ihtişamıyla deneyimleyebilirsiniz.

  • Büyük Turun fiyatları ise aşağıdaki gibidir:
  • Yetişkinler için: €27
  • Öğrenciler (19 – 25 yaş arası) ve engelli kişiler: 22 €
  • Çocuklar (6 – 18 yaş arası): €19
  • Altı yaşından küçük çocuklar için ücretsiz giriş

Gloriette, Labirent, Privy Garden, Orangery Garden ve Çocuk Müzesi’ne girişler ayrı biletlerle sağlanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz resmi turlara katıldıktan sonra buralar için ayrı biletler alarak ziyaret edebilir ya da 3. alternatifi değerlendirebilirsiniz.

3. Schönbrunn Sarayı ve Bahçeleri 2 saatlik Tur (Tıklayınız): Sadece buluşma noktasında hazır bulunuyorsunuz ve de 2 saat boyunca tam anlamıyla profesyonel bir rehber eşliğinde sarayı geziyorsunuz. Bu tura resmi tura dahil olmayan Gloriette gibi bir çok bölümün dahil olduğunu belirtmekte fayda var. Tur yerel bir Avusturya firması olan Good Vienna Tours tarafından düzenleniyor ve de yazımız tarihi itibariyle 3339 kişi 5 yıldız üzerinden 4.7 puanla bu turu değerlendirmiş. Bu kapsamlı turun fiyatı ise kişi başı 48 Euro.

Avusturya’nın tarihi ve kültürel mirasının en önemli parçalarından biri olan Schönbrunn Sarayı, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunar. Bu tarihi yapı, hem mimari açıdan hem de içerdiği sanatsal ve tarihi eserler açısından büyüleyici bir yerdir. Bu yazımızda Schönbrunn Sarayı’na ve ziyaret bilgilerine değindik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yakındaki Yerler
Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Giriş:
€21.00
Viyana 4.15 km
Viyana, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir ve başkentteki en önemli cazibe merkezlerind […]
Karlskirche'de Vivaldi'nin Dört Mevsim Konseri
Giriş:
€33.00
Viyana 4.59 km
Viyana'nın göz alıcı Karlskirche'sinde gerçekleşen bu eşsiz konser, müzikseverleri Vivaldi'nin Dört Mevsim pe […]