Paris Zafer Takı

Paris’in ünlü Champ Elysse Caddesi’nde veya De Gaulle Meydan’nda gezdiğinizde karşınıza eşsiz mimariye sahip Paris Zafer Takı (Arc De Triomphe) çıkıyor. Eyfel Kulesi’nden sonra en fazla ziyaret edilen bu anıt, en çok fotoğraflanan yapı olarak dikkat çekiyor.

12 caddenin birleştiği yerde bulunan zafer anıtı, betimlemeleri, sönmeyen ateşi ve terasıyla ziyaret edilmeyi hak ediyor. Paris’in simgelerinden biri olan bu Tak, Fransızların ulusal mezarı olarak da kabul ediliyor. Tarihi yapılara her ne kadar merakınız olmasa bile, terasına çıkıp, güneşin batışını ve ünlü Şanzelize’yi izleyebilirsiniz.

Paris Zafer Takı'nın havadan görünümü

Paris Zafer Takı’nın havadan görünümü

Yazımıza Paris Zafer Takı’nın tarihçesi ile başlıyoruz. Zafer Takı’nın özellikleri ve bölümleri ile ulaşım-ziyaret bilgilerine yer verdikten sonra Paris Zafer Takı giriş ücreti, Paris Zafer Takı bilet alma ve online bilet gibi konularda önerilerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıdaki içerik tablosundan doğrudan giriş ücreti ve bilet değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçebilirsiniz.

Paris Zafer Takı’nın Tarihçesi

Napolyon önderliğinde Fransız ordusu, Austerlitz Savaşı’ndan zaferle ayrılmışlardı. Bu büyük zaferin üzerine Napolyon, askerlerine “Eve döndüğünüzde zafer taklarının altından geçeceksiniz” demiş. Bu söz üzerine 1806’da Fransız mimar Jean François Chalgrin tarafından Paris Zafer Takı inşasına başlanmış. Fakat inşaat istenilen hızda ve şekilde ilerleyememiş.

Napolyon’un iktidarının zayıflaması, mimarın planlarına müdahale edilmesi gibi sebeplerle yapı ancak 1836’da tamamlanabilmiştir. Fransız Temmuz Devrimi gününde açılan yapıdan, Napolyon’un vasiyeti üzerine milyonlarca Fransız geçmiştir. Zafer Takı’nın bitirildiğini göremeden ölen Napolyon’un külleri 1840’da Zafer Takı’nın altından geçirilmiştir.

Paris Zafer Takı'ndan detaylar

Paris Zafer Takı’ndan detaylar

50 metre yükseklikte olan Paris Zafer takı bulunduğu konum itibariyle bütün caddelere hâkim durumdadır. Yapı dört ana ayak üzerine oturtulmuş. Roma imparatorlarının kazandıkları zaferler üzerine yapılan taklardan esinlenmiş.

Zafer Takı’na Cadde üzerinden giriş bulunmuyor. Yoğun trafik nedeniyle girişler yer altında yeraltı treni tünelleri gibi tünellerden yapılıyor. Terasa çıkmayı sağlayan 284 merdiven bulunuyor. Yapıda asansör bulunmasına rağmen, öncelik engelli insanlara veriliyor. Asansöre binseniz bile 40 basamak çıkmak zorundasınız.

Paris Zafer Takı’nın Bölümleri

Yapıyı oluşturan 4 ayağın üzerinde heykeller ve kabartmalar bulunuyor. Tak’ın altında “Meçhul Asker Mezarı” bulunuyor. Anıtın yanında da hiç sönmeyen bir ateş yanıyor.

  • Le Départ de 1792 (Gidiş) (1833 – François Rude): Yapının ön sağ yüzünde yer alır. Avusturya ve Prusya’ya karşı vatanlarını savunmaya giden askerler anlatılır.
  • La Paix de 1815 (Barış) (1833-1837 – Antoine Etex): Şanzelize’den baktığınızda sol tarafta kalıyor. Viyana Barış Antlaşması anlatılıyor.
  • Le Triomphe de 1810 (Zafer) (1833 – Jean-Pierre Cortot): Zafer Takı’nın sağ bölümünde yer alıyor. Austerlitz Savaşı zaferini anlatıyor.
  • La Résistance de 1814 (Direniş) (1833-1837 – Antoine Etex): Tak’ın sol ön yüzeyinde bulunuyor. 1799’da Ozmanlı Devleti’ne karşı kazanılan zaferi anlatıyor.
Antoine Étex tarafından tasarlanan Paris Zafer Takı'nın dış cephesinden detaylar

Antoine Étex tarafından tasarlanan Paris Zafer Takı’nın dış cephesinden detaylar

  • Otuz Kalkan: Anıtın tepesine baktığınızda otuz adet kalkan göreceksiniz. Bu kalkanların her birinde Napolyon’un kazandığı zaferler yazıyor.
  • Meçhul Asker Mezarı: 1. Dünya Savaşı’nda ölen Fransız askerlerin anısına yapılmıştır. Mezarın üstündeki ateş 1923’den beri hiç sönmeden yanmaktadır. Her akşam saat 18.30’da savaş gazilere ve dernekler tarafından ateş canlandırılıyor.
Paris Zafer Takı - Rölyef Detayları

Paris Zafer Takı – Rölyef Detayları

Paris Zafer Takı'nın kabartmalarından detaylar

Paris Zafer Takı’nın kabartmalarından detaylar

Seyir Terası

Paris’i kuş bakışı izlemek istiyorsanız Paris Zafer Takı seyir terasına çıkabilirsiniz. Spiral merdivenlerden 284 basamak çıkmak zorundasınız. Fakat terasa çıktığınızda, yorulduğunuza değiyor. Bir tarafta Şanzelize’yi diğer tarafta ise bir başka ünlü Tak olan La Grande Arche de La Defense’i görebiliyorsunuz. Özellikle gün batımı ve akşam saatlerinde çıktığınızda Paris’i başka bir perspektifte görüyorsunuz.

Paris Zafer Takı'nın terasından panoramik Paris manzarası ve Eyfel Kulesi'nin görünümü.

Paris Zafer Takı’nın terasından panoramik Paris manzarası ve Eyfel Kulesi’nin görünümü.

Paris Zafer Takı'nın spiral merdivenleri

Paris Zafer Takı’nın spiral merdivenleri

Paris Zafer Takı’na Ulaşım

Zafer Takı Şanzelize Caddesi’nin sonunda bulunuyor. Metro ile gelmek isterseniz 1 veya 6 numaralı hatlara binip, Charles de Gaulle Etoile metro durağında iniyorsunuz.

RER ile gelmek isterseniz A hattına binip, Charles de Gaulle Etoile durağında iniyorsunuz. Toplu taşıma araçlarıyla gelmek isterseniz 22, 30, 31, 52, 73, 92 numaralı otobüslere biniyorsunuz. Charles de Gaulle durağında iniyorsunuz.

Paris Zafer Takı Giriş Saatleri

Yoğun ilgi ve güvenlik nedeniyle Paris Zafer Takı ziyaretleri sınırlandırılabiliyor. 1 Ocak, 1 Mayıs, 8 Mayıs (sabah), 14 Temmuz, 11 Kasım (sabah) ve 25 Aralık tarihlerinde Zafer Tak’ı ziyarete kapalıdır. Bu tarihler dışında yapı her gün ziyarete açıktır.

01 Ekim – 31 Mart tarihleri arasında sabah 10.00’dan gece 22.30’a kadar ziyarete açıktır. 01 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında sabah 10.00’dan gece 23.30’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Son girişler kapanıştan 45 dakikaya kadar yapılabiliyor.

Paris Zafer Takı'nın gece görünümü

Paris Zafer Takı’nın gece görünümü

Paris Zafer Takı Giriş Ücreti ve Bileti

Yılda 1.5 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Paris Zafer Takı giriş ücreti 2023 yılı için 13 Euro’dur. Yoğun rağbet ve özellikle turizm sezonundaki kalabalık nedeniyle biletinizi önceden online olarak almanızı öneriyoruz.

Özellikle tatil dönemlerinde, hafta sonlarında, gün batımında ve geceleri aşırı kalabalık oluyor. Bütün yoğunluğu teras çektiği için eğer terasa çıkmak istiyorsanız ya sabahın erken saatlerini veya öğle vaktini tercih edebilirsiniz. Kış veya Yaz döneminde ziyaret edecekseniz, mevsimine göre aşırı soğuk/sıcak olduğundan ona göre kıyafet seçimi yapmalısınız.

Sizin için derlediğimiz Paris Zafer Takı bilet türleri aşağıdaki gibidir:

1-) Paris Zafer Takı Hızlı Giriş Bileti: Paris Zafer Takı biletini 3 yerden online olarak güvenle ve aynı fiyattan alabilirsiniz. İlk olarak Tiqets sitesini öneriyoruz (Tıklayınız). Bu bilet sayesinde Paris Zafer Takı girişinde bilet ve giriş ücreti için sıra beklemeden “Reserved Entry’ (Entrée Réservée)” bölümünden sadece güvenlik kontrolünden geçerek erişim sağlıyorsunuz. Bu bilet ile Paris Zafer Takı’nın terasına çıkabiliyorsunuz.

Biletiniz Bilet üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, almış olduğunuz bilet aynı zamanda mail adresinize barkodlu olarak gönderilmektedir. Çıktısını almadan doğrudan telinizi okutup da geçebilirsiniz.

İkinci bilet önerisi olarak Paris Zafer Takı’nın resmi sitesini (Tıklayınız-2) ya da Getyourguide sitesini (Tıklayınız-3) de tercih edebilirsiniz. Mobil bilet; değişikliğin mümkün olması nedeniyle Tiqets’ı öneriyoruz.

Paris Zafer Takı’na girişler Champs Elysées ve Rue de la Grande-Armé’de yer alan yeraltı merdivenlerinden yapılmaktadır. Rezervasyon sayfanızda da belirtilen bu giriş noktaları yazımızın Konum ve Yol Tarifi bölümüne işaretlenmiştir. Paris Zafer Takı biletinin 1 yıl geçerliliği bulunmaktadır yani 1 yıl içerisinde dilerseniz tekrar ziyaret edebilirsiniz.

2-) Paris Müze Kart ya da Paris-Passlib Kullanarak Giriş Yapın: Daha önce Louvre Müzesi yazımızda da değindiğimiz üzere Paris Müze Kart (Tıklayınız) ile 2-4-6 günlük seçeneklerle 60’ın üzerindeki yere (bu yerlere Louvre Müzesi, Orsay Müzesi gibi yerler dahildir.) ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Gezi programınıza göre değerlendirebileceğiniz bu kartı online olarak ayırdıktan sonra Louvre Müzesi’ne 10 dakikalık mesafede bulunan yerinden karta dönüştürebilirsiniz.

Paris Passlib (Tıklayınız) ise Paris Museum Pass’ı da barındıran daha geniş giriş seçenekleri sunmaktadır. Paris Passlib’de Müze Karta ilaveten ücretsiz toplu ulaşımdan faydalanma ve de Seine nehri gezisi gibi ilave seçenekler bulunmaktadır. Tercih tamamen size kalmış.

Bu yazımıda Paris Zafer Takı’nın tarihçesini, bölümlerini, ulaşım ve ziyaret bilgilerini anlattık. Ayrıca Paris Zafer Takı giriş ücreti, Paris Zafer Takı bileti ve online bilet nasıl alınır? gibi konularda önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 5 kayıttan 5 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Crazy Horse Paris Gece Kulübü Şovu
Giriş:
€115.00
Paris 1.06 km
Dünyaca ünlü performans sanatçılarından Dita Von Teese, Chantal Thomass ve Christian Louboutin, gece kulübü ş […]
Jacquemart-Andre Müzesi
Giriş:
€17.00
Paris 1.18 km
Jacquemart-Andre Müzesi bir müzeden çok şatafatlı bir aile evi gibidir. Bunun en büyük nedeni Édouard André v […]
Eyfel Kulesi
Giriş:
€25.00
Paris 1.76 km
Paris’in en önemli simgesi olan Eyfel Kulesi (Fransızca’da La Tour Eiffel) dünyanın en meşhur yapılarından bi […]
Louis Vuitton Vakfı
Giriş:
€22.00
Paris 2.29 km
Harika aydınlatması, muhteşem havası ve inanılmaz tasarımı ile en merak uyandırıcı sergileri VIP biletinizle […]
Rodin Müzesi
Giriş:
€14.00
Paris 2.61 km
Her yıl yedi yüz binden fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilen Rodin Müzesi, Paris Gezi programına eklenec […]
Paris Operası (Opéra Garnier)
Giriş:
€14.00
Paris 2.83 km
Paris Operası, 13 yıllık bir süre zarfında mimar Charles Garnier tarafından inşa edilmiş ve 1875'te açılmıştı […]
Orsay Müzesi
Giriş:
€16.00
Paris 2.83 km
Paris’e yolunuz düşerse veya Paris gezisi planlıyorsanız, programınıza Orsay Müzesi’ni ekleyebilirsiniz. Yapı […]