Casa Batllo

Bir apartman dairesinin neden bu kadar ünlü olduğunu merak ediyorsanız Barselona’ya yolunuz düştüğünüzde Casa Batllo evini ziyaret edin. Dahi mimar Gaudi’nin sıradan bir binayı, yılda bir milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bir harikaya nasıl dönüştürdüğünü keşfedin.

Barselona’nın Katalonya Bölgesi’nde olan bu apartman, sıra dışı görünümüyle ve mimarı tarzıyla gelenleri büyülüyor. Maskeyi andıran balkonları, ince kemik görünümlü pencere sütunlarıyla ve rengarenk kırık seramik dış kaplamasıyla sizi büyüleyecektir.

Anlatmaya tarihçe ile başlıyoruz, sırasıyla yapının bölümlerini, Casa Batllo Bilet Türlerini, ulaşımı ve ziyaret saatlerini anlatıp son olarak da nacizane ziyaret tavsiyelerinde bulunacağız. Dilerseniz aşağıda yer alan içerik tablomuzdan doğrudan bilet değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçebilirsiniz.

Casa Batlló Tarihçesi

“Mansana de la Discordia” Bölgesinde Passeig de Gracia Bulvarında bulunan Casa Batllo 1877′de Emilio Sala Cortés (kendisi aynı zamanda Gaudi’nin hocasıdır) tarafından inşa edilmiştir. Binayı 1900’da Josep Batllo satın alıyor. Batllo, evin sıra dışı ve gösterişli olması için mimar Gaudi’yi tutuyor. Batllo, başlangıçta binanın yıkılmasını istemiş ancak Gaudi buna karşı çıkmış; yıkılmadan yeninden inşaa etmiştir. Binanın iç ve dış cephesi tamamen değiştiren Gaudi, Batllo ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılayacak, eşi benzeri olmayan mimari yapıyı 1906’da tamamlıyor.

Batllo Ailesi

Batllo Ailesi

1954 yılına kadar bina Batllo ailesinde kalmıştır. 1954’den 1993 yılına kadar bina birçok kez el değiştirdi. 1993’de şimdiki sahipleri olan Bernat ailesi satın aldı. Aile 1995’de binayı halka açarak, ziyaret edilmesini sağladı. Casa Batllo Gaudi’nin diğer eserleriyle birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Casa Batllo’nun Mimari Yapısı

Binada keskin ve belirleyici hatlar yoktur. Casa Batllo’nun neredeyse tamamında hiç köşe yoktur,ne duvarlarda, ne giriş kapılardına,ne de pencerelerde. Çünkü Gaudi’nin mimari anlayışına göre “Doğada hiçbir şeyde köşe yoktur ve de bu binada da bu nedenle köşe yoktur”. Modern mimarinin örneklerinden olan Casa Batlló , şekilsiz pencereleri ve taş heykel işçiliğiyle eşsizdir. Anlatmaya dış cephe ile başlayalım.

Dış Cephe

Gaudi hayal gücünü kullanarak dış cephede; istemsiz heykeller, geri dönüştürülmüş malzemeler ve dekoratif olmayan nesneler kullanmış. Taş, cam ve kırık seramiklerle donattığı cephe günün ilk ışığıyla aydınlandığında kente bir yaşam enerjisi veriyor. Ters görünümlü balkon korkulukları kedi maskesini andırıyor. Tek parça dökme demirden yapılmışlardır. Çıkıntılı parçaya sahiptirler.

Casa Batllo Dış Cephesinden detaylar - Casa Batllo Bilet Türleri ve Rehberi, Barselona, İspanya

Casa Batllo Dış Cephesinden detaylar – Casa Batllo Bilet Türleri ve Rehberi, Barselona, İspanya

Casa Batllo Dış Cephesinden detaylar - Casa Batllo Bilet Türleri ve Rehberi, Barselona, İspanya

Casa Batllo Dış Cephesinden detaylar – Casa Batllo Bilet Türleri ve Rehberi, Barselona, İspanya

Boydan boya olan pencereler, renkli camlarla donatılmış. Pencereleri ortadan bölen modernist çiçek öğeleriyle süslenmiş kemik şeklinde ince taş sütunlar bulunuyor. Kemik görünümlü sütunlar nedeniyle yerel halk tarafından “Kemikler Evi” olarak da adlandırılıyor. Binanın dış cephesindeki pencereler ve balkonlarda gözlemleyebileceğiniz alt kattaki pencere ve balkonların üst katlara göre daha büyük ve geniş yapılmış olması buna benzer olarak binanın içinin üst katlara doğru çıktıkça daha koyu renklerle döşenmiş olması, binanın tüm katlarının ışık düzeyini ayarlanmasını sağlamış ve de doğanın doğal ışık açılarının uygulanmasını sağlamıştır. Binayı gerek içten gerekse dıştan gördüğünüzde keşke günümüzdeki şehir mimarisinde de doğadan esinlenilse diyeceksiniz.

Çatı ve Çatı Terası

Ejderha veya kertenkelenin sırtına benzeyen büyük ölçeklerden oluşan muhteşem bir çatı bulunuyor. Üst kısım, renkleri bir uçtan diğerine değişen büyük küresel bileşenlerden oluşuyor. Çatı, dört kolu olan ve ana yönleri gösteren bir haç bulunuyor. Trencadis’in mozaik tekniğiyle süslenmiş dört baca grubu ve Paseo de Gracia’nın cephesine bakan ejderha profili bulunuyor. Barselona’nın muhteşem manzarasına sahiptir.

Casa Batllo’nun Çatısından Detaylar.

Casa Batllo'nun Çatısından Detaylar.

Casa Batllo’nun Çatısından Detaylar.

Casa Batllo'nun Çatısından Detaylar.

Casa Batllo’nun Çatısından Detaylar.

İç Cephe

Casa Batllo’nun içi bir tasarım harikasıdır. Antoni Gaudi, iç cephenin tasarımında ferforje, ahşap, vitray, seramik ve farklı taş süslemelerle kullanıp aynı zamanda dönemin en iyi sanatkarlarıyla da işbirliği yapmıştır.

Merdivenler ve Koridorlar

Ahşap ve taş içiliğinin mükemmel uyumu ve basamaklar dışında bir düzen izlemeyen tasarımı vardır. Basamaklar ve korkuluklar bir yılan gibi kıvrılır. Yumuşak ve keskin olmayan dönüşler vardır. Basamaklar ahşap kaplamadır. Korkuluklar ve tırabzan ahşaptandır. Korkuluk olarak yılan kıvrımlı enli ahşap kullanılmıştır. Merdivenlerdeki tutunma yerleri insan elinin tutunma şekline göre kavisli tasarlanmıştır. Apartman boşluğundaki parkelerin rengi açık renkten koyu renge doğru yükselmektedir. Bina içinin ve koridorlarının ana rengi kemik rengidir. Koridorlar yukarı doğru daralan elips şeklindedir. Kendinizi modern bir dehlizde hissediyorsunuz.

Casa Batllo içinden detaylar - Casa Batllo Bilet Türleri, Antoni Gaudi, Barselona, İspanya

Casa Batllo içinden detaylar – Casa Batllo Bilet Türleri, Antoni Gaudi, Barselona, İspanya

Casa Batllo içinden detaylar - Casa Batllo Bilet Türleri, Antoni Gaudi, Barselona, İspanya

Casa Batllo içinden detaylar – Casa Batllo Bilet Türleri, Antoni Gaudi, Barselona, İspanya

Büyük Salon

Bina içinde en göz alıcı ve vaktin çoğunun harcandığı bölümdür. Ana yemek odası ve modernist terasından oluşuyor. Ahşap ve cam işlemelerdeki işciliğiyle göz alıcı bir odadır. Sıra dışı tasarımıyla şömine ve vitray kaplı pencere büyük ilgi görüyor. Boydan boya ve duvardan duvara kaplı cam pencere Paseo de Gracia’yı izlemenizi sağlıyor. Casa Batllo’nun bütün odaları doğal bir şekilde gün ışığı almaktadır. Düz duvar neredeyse yok gibidir, neredeyse tüm duvarlar eğimlidir.

Çatı Katı

Tavan arasında Gaudi’nin orijinal çözümlerinden olan “Katener Kemeri” bulunuyor. Bu kemer dizisi; büyük bir hayvanın göğüs kafesini andırıyor. Kemik rengindeki sıva, etkinliklere fütüristlik, eşsiz ve unutulmaz bir güzellik atmosferi yaşatıyor.

Ulaşım

Bina, merkezi bir yer olan Paseo de Gracia Bölgesinde bulunduğu için bütün toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hatta bölgeye yakın bir yerde konaklıyorsanız yürüyerek de gidebilirsiniz.

Otobüs ile gitmek isterseniz H10, V15, 7, 22 ve 24 hatlarını kullanabilirsiniz. Daha hızlı ve binaya yakın istasyonu olduğu için metroyu tercih edebilirsiniz. L2, L3 veya L4 hatlarını kullanarak, Passeig de Gràcia durağında inip biraz yukarı doğru yürüdüğünüzde Casa Batllo’yu görebilirsiniz. Bunların dışında Barselona şehir turu otobüsü de binaya uğruyor. Denk gelirseniz buna da binebilirsiniz.

Casa Batllo Bilet Türleri

“Bir bina için bilet almaya gerek var mı?” diye düşünebilirsiniz lakin bu binanın Antoni Gaudi’ye ait olduğunu, Unesco Dünya Kültür Mirası’nda bulunduğunu ve de Barselona’nın sembol yapılarından biri olduğunu düşündüğümüzde buna değer. Soğuk bir bakış açısıyla girilecek yapıyı sadece bir taş parçası ya da bina olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ancak doğadaki detayları kusursuz bir biçimde mimariye uygulayan ve aynı zamanda Sagrada Familia’nın mimarı olan bu eseri eğer mimariye ve Gaudi’ye biraz ilginiz varsa bilet almaya değerdir.

Casa Batllo’da sürekli bilet kuyruğu vardır. Az ya da çok. Ayrıca sabah erken saatlere ya da günbatımına yakın zamanlara bilet almadıysanız binanın içi oldukça yoğundur. Bu nedenle ilk olarak biletinizi online almanızı ikinci olarak da bilet saatinizi yoğun zaman dilimlerine dikkat ederek seçmenizi öneriyoruz.

Casa Batllo giriş ücreti 2022 yılı nisan ayı itibariyle 35 Euro’dur. Binaya girmeye çalışan (yıllık) 1 milyon insanın talebinin kısılmaya çalışması gayesinin fiyatının yüksek olmasında rolü bulunmaktadır. Casa Batllo biletleri, Sagrada Familia’dakine benzer şekilde gişede daha pahalıdır. Bunun nedeni gişede biletlere “taşıma ücreti” adı altında ekstra bir ücret ilave edilmesidir.

Casa Batllo girişinde farklı bilet türleri ve uygulamalar söz konusudur. Sizin için derlediğimiz Casa Batllo bilet türleri şöyle:

1-) Casa Batllo Bileti – Blue Bilet (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Fiyat açısından en uygun olan ve en çok tercih edilen bilet türü bu. Biletin fiyatı ve Casa Batllo giriş ücreti Mart 2023 itibariyle 35 Euro. Bilet hakkında 5 yıldız üzerinden 10.130 olumlu yorum var. Bilet gişesi kuyruğuna girmiyorsunuz ve Casa Batllo’ya gittiğinizde “Blue & Agencies” bölümüne giderek akıllı telefonunuzdaki barkodlu bileti (çıktısını da alabilirsiniz ama gerek yok) gösterek giriş yapıyorsunuz. Biletiniz kapsamında size ziyaret tavsiyeleri bölümümüzde belirttiğimiz akıllı telefona benzer bir cihaz verilecek ve bu cihazla odaların ilk hallerini görererek 11 dilde sunulan sesli rehber eşliğinde (maalesef Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.) geziyorsunuz.

Bu bilet “Private Hall” denilen dönemin eşyalarının birebir konulduğu alana giriş imkanı sağlamamaktadır. Bunun için Silver bilet satılıyor. Şimdi onu inceleyelim.

2-) Casa Batllo Bileti – Silver Bilet (Tıklayınız): Bu online bilet türünün her şeyi Blue bile tile aynı ancak tek farkı dönemin eşyalarının birebir sergilendiği “Private Hall” bölümüne giriş imkanı vermesidir. Yazımız tarihi itibariyle biletin fiyatı 43 euro ve hakkında 274 olumlu yorum var.

Casa Batllo, Silver ve üstü biletlerle giriş yapılan "Private Hall"

Casa Batllo, Silver ve üstü biletlerle giriş yapılan “Private Hall”

3-) Casa Batllo Bileti – Gold Bilet (Tıklayınız): Bu online bilet türünün silver bilete göre artıları: (1) Altın – VIP hattan giriş yapıyorsunuz (bekleme süresi neredeyse sıfıra inecektir.) (2) Private Hall salonuna girişe ilave olarak dönemin kıyafetlerini giyeceksiniz ve dönemin fotoğraflarına benzer “Vintage” bir fotoğrafınız çekilecektir. Biletin fiyatı yazımız tarihi itibariyle 45 euro ve hakkında 1437 civarı olumlu yorum bulunmakta.

Casa Batllo - Gold Bilet alırsanız böyle fotoğrafınız Çekiliyor.

Casa Batllo – Gold Bilet alırsanız böyle fotoğrafınız Çekiliyor.

Casa Batllo Gold Bilet Giriş Hattı

Casa Batllo Gold Bilet Giriş Hattı

4-) Casa Batllo Bileti – Açılmadan ilk giren siz olun (Tıklayınız): Bu bilet aslında bir “blue bilettir”. Ancak en önemli farkı sabah saat 08:30’da Casa Batllo saat 9’da açılmadan herkesten önce girip; yılda 1 milyon ziyaretçi alan bu yeri oldukça sakin bir şekilde gezme fırsatınız olacaksınız. Bu bilet türü yılın tüm dönemleri aktif olmamaktadır, genellikle yoğun turizm sezonunda açılmaktadır. Bilet hakkında yazımız tarihi itibariyle 93 olumlu yorum var ve fiyatı 45 Euro. Eğer bütçeniz uygunsa sakin gezmenin güzel olacağını düşünüyoruz. Ancak bu bilette gold, silver vb. opsiyonların olmaması olumsuz yönü.

5-) Casa Batllo Gece Ziyaret Bileti + Canlı Müzik + İçecek: Bu bile tile Casa Batllo’ya sonra saat 8’de giriyorsunuz, 9’da (bu saatte aynı zamanda bina kapanmaktadır.) terasında canlı müzik ve seçeceğiniz içeceği alabiliyorsunuz. Bilet blue – silver – gold olarak alınabiliyor ve yazımız tarihi itibariyle fiyatı 47 Euro. Barselona’da balayı geçirenlere önerimizdir.

6-) Casa Batllo Hizmetçisinden Rehberli Tur: Elbette hizmetçi gerçek bir hizmetçi değil ama dönemin hizmetçisi kıyafetini giyen profesyonel bir rehber. Bu rehber İngilizce olarak size Batllo’yu ve dönemin yaşantısını anlatıyor. Rehberli anlatımın süresi 1 saat ve fiyatı 47 Euro. 

Ziyaret Saatleri

Yılın 365 günü ziyarete açık olan Casa Batllo sabah 09.00’da kapılarını ziyaretçilere açıyor. Bazı Türkçe bloglarda Casa Batllo için ziyaret süresinin 1 saat olduğu yazılmış, ancak öyle bir durum yok. Size verilen akıllı cihazdaki tanıtımların toplam süresi 45 dakikadır. Dönem dönem değişmekle birlikte ziyaret akşam 21.00’da bitiyor. Son ziyaret saati 19.45’dir.

Binayı rahat rahat gezmek istiyorsanız ya tatil dönemleri, hafta sonları dışında ziyaret edeceksiniz ya da sabah ilk saatlerde girmenizi öneririz.

Ziyaret Tavsiyeleri & Notlar

 • Casa Batlló’ya çok fazla turist rağbeti var, mümkün olduğunca erken ziyaret etmenizi öneriyoruz. Eğer sabah erken ziyaret etme imkanınız yoksa akşam gün batımına yakın giderseniz hem turist yoğunluğu biraz daha düşük olur, hem gündüz hem de gün batımından sonra muhteşem aydınlatmasını seyretme keyfini yaşama şansınız olur. Ayrıca bilet değerlendirmeleri bölümünde de bahsettiğimiz üzere uzun bilet kuyruğunda zaman kaybetmemeniz için biletinizi önceden almanızı öneriyoruz.
 • Online biletiniz / biletiniz kapsamında verilecek olan cihaz +bluetooth sesli rehber kulaklığı ile (telefon benzeri bir cihaz) içeride bulunduğunuz odanın orjinal halini (ilk zamanlarında kullanılan eşyalara kadar) görebilecek; tasarımda doğadaki hangi unsurlardan etkilenildiğini anlayacaksınız. Bilet kapsamında ücretsiz verilen bu cihazlar sayesinde rehberli tura gereksinim duyulmayacağını düşünüyoruz.
 • Casa Batllo “Kasa Bayo” diye telaffuz edilmektedir, İspanyollara adres sormak için doğrudan sorarsanız anlamayabilirler,
 • Binaya ilk girdiğinizde diğer ziyaretçilerin yaptığı gibi hemen çatı terasına çıkmayın. Gelen ziyaretçiler öncelikle manzara ve fotoğraf için terasa çıktıklarından odaları rahatlıkla gezip, onlar inmeye başladığında çatıya çıkabilirsiniz.
 • Yoğunluğundan ve de bir “bina” geziyor olmanızdan dolayı bebekle gezmenin zor olduğu söylenebilir.
 • Balkonda fotoğraf çekinme ve bu fotoğrafı size verilen karttaki numarayla daha sonra internetten indirme imkanınız var. Ancak fotoğrafçının size bekleyeceğini düşünmeyin. Yüzünüzü hazırlayarak çıkın 🙂 Fotooo! Diye bağırıp birden çekiveriyorlar. Eğer özel bir fotoğraf hizmeti isterseniz Gold Bilet bölümünde de bahsettiğimiz üzere Vintage kıyafetlerle fotoğraf çekinme şansınız var.
 • Eğer gece vakti uğrama şansınız varsa; ve çalışma saatleri dışında kaldıysanız yine de uğramanızı ve dışarıda yer alan banklara oturarak yapıyı seyretmenizi tavsiye ederiz. Gece ışıklandırması da çok güzel.
 • Daha evvel Sagrada Familia yazımızda da uyardığımız gibi Barselona maalesef yankesicilik olaylarının çok yaşandığı bir yer. Yoğun kalabalık durumlarında sırt çantanızı mümkünse önünüze alın, cüzdanınızı güvenli bir yerde bulundurun.
 • Yeni evli çiftlere ve balayı çiftlerine Casa Batllo Gece ziyareti + çatıda canlı müzik bileti türünü öneririz.
 • Hediyelik eşya bölümü de var. Değerlendirebilirsiniz, güzel objeler var.
 • İçeride ne kadar zaman geçiririz? Bu sorunun cevabı yoğunluğa göre değişmekle birlikte minimum 1.5-2 saat geçireceksiniz.
 • Buraya kadar geldiyseniz yakınlarda bulunan (yaklaşık 600 metre) Casa Mila’ya da uğramanızı tavsiye ederiz. Ayrıca burası Catalunya Meydanına ve La Rambla’ya da oldukça yakın, yaya olarak 15 dakikalık mesafede bulunuyor.Casa Batllo şehrin en lüks ve büyük caddelerinden olan Passeig de Gracia üzerinde yer alıyor; bu cadde üzerinde de gezinebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Casa Batllo’nun tarihçesini, bölümlerini, ulaşım ve ziyaret saatlerini anlatıp Casa Batllo giriş ücreti, bilet türleri ve online bilet alma gibi konularda önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 3 kayıttan 3 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
La Roca Village: Designer Outlet Alışveriş Merk...
Giriş:
€20.00
Barselona 0.47 km
Barselona'nın merkezinden hareket edecek olan lüks otobüsünüz sizi şehrin en büyük alışveriş merkezinden biri […]
Casa Mila (La Pedrera)
Giriş:
€22.00
Barselona 0.48 km
Ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin bitmeyen kilise La Sagrada Familia'dan önceki son eseri olan Casa Mila (L […]
Barselona Otobüs Turu
Giriş:
€33.00
Barselona 0.68 km
Bu harika tur sayesinde oturduğunuz yerden Barselona'yı gezecek ve dilediğiniz zaman otobüsten inerek, istedi […]
Casa de les Punxes
Giriş:
€13.00
Barselona 0.71 km
Yakın zamanda ziyaretçilere açılan ve “Dikenlerin Evi” olarak da bilinen bu Casa de les Punxes kalesi güzelli […]
Picasso Yürüyüş Turu
Giriş:
€35.00
Barselona 0.73 km
Picasso'nun arkadaşları, yaptıkları, hayatı ve kariyeri hakkında tur rehberiniz sizi bilgilendirirken, bu ünl […]
Barselona Gece Kartı
Giriş:
€10.00
Barselona 0.79 km
Barselona canlı gece hayatı ile bilinen ve insanların sabahlara kadar dans etmeyi tercih ettiği bir şehir. Ba […]
Barselona Sanat Müzeleri Kartı
Giriş:
€38.00
Barselona 0.79 km
Satın alındıktan sonra 12 ay boyunca geçerli olan bu kart ile Picasso Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi, Joan Miro […]