Casa Mila (La Pedrera)

Ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’nin bitmeyen kilise La Sagrada Familia’dan önceki son eseri olan Casa Mila (La Pedrera – Mila’nın Evi) sıra dışı tasarımıyla ziyaretçileri büyülüyor. Bina, Barselona’da Carrer de Provença ile Passeig de Gracia Caddeleri’nin kesiştiği köşede bulunuyor. Sıra dışı ve çılgın eserlerine şahit olduğunuz mimarın bu son eseri bütün sınırları zorluyor.

La Pedrera (Taş ocağı) ismiyle de tanınan bina aslında bildiğiniz bir apartman. Fakat onu özel kılan Gaudi’nin dokunuşudur. Cephenin dalgalı formu, hiç keskin köşesinin olmaması, doğal taşların ve demirin mükemmel karışımı binayı eşsiz kılıyor. Özellikle çatı katındaki bacaların birer heykeli andırması binaya ayrı bir tarz katıyor.

Barselona’daki gezi planınıza ekleyerek, bir binanın nasıl bu kadar özel olduğunu yerinde görebilirsiniz. Yazımıza Casa Mila’nın tarihçesi ile başlıyoruz. Yapının bölümlerini ve özelliklerini inceledikten sonra Casa Mila bilet türleri, giriş ücretleri gibi konularda önerilerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıdaki içerik tablomuzdan doğrudan online bilet ve giriş ücreti değerlendirmelerinin yer aldığı başlığa geçebilirsiniz.

Casa Mila (La Pedrera) Tarihçesi

1900 yılında Passeig de Gracia, Barselona’nın en önemli caddesiydi. Caddede yeni ikonik binalar yükselmeye, en iyi tiyatro, sinema, en seçkin mağazalar, restoranlar ve kafeler açılmaya başlamıştı. Yüksek burjuva aileler bu caddede evlerini kurmaya başlamışlardı.

1905’te Pere Milà, Roser Segimon ile evlendi. Passeig de Gracia’daki müstakil evlerini yıkıp, yeni bir bina yaptırmak istediler. Bunun için de mimar Antoni Gaudi’yi görevlendirdiler. Bu yeni binanın ana katı onların evi olacaktı ve diğer daireleri kiralayacaklardı.

İnşaat Süreci (1906-1912)

Gaudi modernist bir stille binanın inşasına başladı. Binanın tasarımı çok karışıktı, maddi ve hukuki sorunlarla doluydu. Fakat Pedro Mila’nın hem avukat hem de politikacı olması birçok sorunu çözdü. Buna rağmen çatı katı ve çatısı ile binanın hacmi verilen izinlerin dışına taştı. Belediye Meclisi duruma el attılar. Kaldırıma taşan sütunun kesilmesini istediler. Gaudi de sütunu kestikten sonra “Bu sütun müfettiş kararıyla kesilmiştir.” plakasını astı.

Casa Mila inşaat halinde.

Casa Mila inşaat halinde.

Mila’nın ve Gaudi’nin uğraşları sonucunda Komisyon, binanın tarihi anıt olduğunu ve sınırlara uyması gerekmediğini kabul etmiştir. (Mila bunu kabul ettirmek için 100.000 peseta) ceza ödemiştir.

Casa Mila’nın İlkleri

  • Yapıldığı dönemin ilk alışveriş merkezidir.
  • Bina tasarımıyla sonsuzluk  işaretini andırmaktadır.
  • Yapıldığı dönemde yer altı kapalı otoparkı olan ilk binadır.
  • Bina, Barselona’daki tek Gaudi tercüme merkezidir.
  • Gaudi’nin çatıdaki bacaları tasarlarken, Türkiye’deki Peri Bacalarından esinlendiği kabul ediliyor.

Casa Mila’nın (La Pedrera) Bölümleri

Casa Mila (La Pedrera) , 5 katlıdır ve 4.500 metrekare alandan oluşuyor. Binanın iç boşlukları iki dairesel avludan oluşuyor. Merdiven boşluğu kapakları ve bacaları olan ikonik Warrior Rooftop, Gaudi sergisi olan çatı katı Balina Tavanı, Kiracılar Dairesi, Çiçek ve Kelebek Avluları ile sergi salonu olarak kullanılan Milà Aile Dairesi’ni gezebilirsiniz.

Casa Mila (La Pedrera)'nın içinden muhteşem detaylar.

Casa Mila (La Pedrera)’nın içinden muhteşem detaylar.

Dış Cephe

30 metre yüksekliğinde ve 84 metre uzunluğunda olan bina tasarımıyla bir heykeli andırıyor. Gaudi, dış cephede birçok geri dönüştürülmüş malzeme kullanmış. Balkon ferforje korkulukların Art-Nouveau tarzında tasarlamıştır. Tasarımında denizin derin karanlığından esinlenmiştir.

Casa Mila (La Pedrera)'nın Balkonlarından detayları

Casa Mila (La Pedrera)’nın Balkonlarından detayları

Dış cephe, sade ve beyaz taşlardan yapılmıştır. Bu nedenle adına La Pedrera (Taş ocağı) ismi verilmiştir. Gaudi, dış cepheyi tasarlarken dalgalı deniz ve gemiyi tasvir etmiştir.

Avlular

Bina yan yatmış sekize benzediği için, avluları dışarıdan göremiyorsunuz. Dış cephe ne kadar sade ise avlular da o kadar renklidir. Tavanlar sarmaşık sarılmış gibi yeşil ağırlıklı renklerle kaplıdır. Merdivenler sarmal dolanıyor, duvarlarda resimler ve mozaikler hâkimdir.

Casa Mila'nın Avlusu - Casa Mila (La Pedrera), Antoni Gauidi, Barselona, İspnaya.

Casa Mila’nın Avlularından biri – Casa Mila (La Pedrera), Antoni Gauidi, Barselona, İspanya.

Çiçek Avlusu: Binan Passeig de Gracia Caddesine açılan bölümünde bulunuyor. Avlunun duvarları, sade cepheye zıt renkler, renklerle doludur. Bitkisel motifler duvarları ve tavanları süslüyor.

Kelebek Avlusu (Yaşayan Doğa): Carrer Provença Caddesi’ne açılan bölümde bulunuyor. Avlu ve sokağa açılmış bölümde dev bir kelebeği andırıyor. Yukarı doğru baktığınızda dev bir kırlangıç kuyruğunu andıran dev bir kırlangıç kuyruğunu görebilirsiniz. Caddeye açılan demir kapının orijinalliği dikkatinizi çekebilir.

Çatı (Warrior Rooftop)

Çatıya çıktığınızda kendinizi Peri Bacalarında hissedebilirsiniz. Zemin düz değildir. İnişli çıkışlı patikalardan oluşuyor. Gaudi bacaları tasarlarken taşa dönüşen savaşçılardan esinlenmiştir. Bu taş savaşçılar binan koruyucuları olarak kabul ediliyor. Merdiven boşluğu kapakları da toprak, hava, ateş ve su gibi doğanın güçlerini tasvir ediyorlar. Çatı size 360 derece Barselona manzarası sunuyor.

Casa Mila'nın (La Pedrera) Çatısından Detaylar - Antoni Gaudi, Barselona, İspanya.

Casa Mila’nın (La Pedrera) Çatısından Detaylar – Antoni Gaudi, Barselona, İspanya.

Casa Mila (La Pedrera) - Peri Bacasını andıran bacalar.

Casa Mila (La Pedrera) – Peri Bacasını andıran bacalar.

Gaudi Müzesi

Çatı katı, mimar Gaudi’ye ayrılmıştır. Bu kat tasarımıyla balina iskeletini andırıyor. Bu katta 270 tuğladan yapılmış kemer bulunuyor. Bu alanda, Gaudi’nin çizimleri, taslakları ve planları sergileniyor. Çalışmalar görsel ve işitsel olarak destekleniyor.

Casa Mila (La Pedrera) , Barselona, İspanya (4)

Çatı Katındaki Gaudi Müzesi – Casa Mila (La Pedrera) , Barselona, İspanya

Casa Mila Ulaşım

Carrer de Provença veya Passeig de Gracia Caddeleri’ne yakın yerde konaklıyorsanız, yürüyerek gidebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla gelmek isterseniz; 3 veya 5 numaralı metro hatlarından birine binebilirsiniz. Diagonal İstasyonu‘nda inip 2 dakika yürümeyle La Pedrera’nın girişine ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isterseniz; 7, 16, 17, 22, 24 veya V17 numaralı hatlardan birine binebilirsiniz.

Casa Mila Ziyaret Saatleri

Casa Mila yılın her günü açıktır. Kapılarını saat 09.00’da ziyaretçilerine açıyor. Binayı gündüz gezebildiğiniz gibi gece de gezme imkânınız bulunuyor. 1 Mart – 3 Kasım tarihleri arasında saat 20.00’de; 4 Kasım – 28 Şubat tarihleri arasında da saat 18.30’da ziyarete kapanıyor. Yaz döneminde 21.00 – 23.00; Kış döneminde 19.00 – 21.00 saatleri arasında gece turu yapabilirsiniz.

Casa Mila Bilet Türleri ve Giriş Ücreti

Giriş biletlerinizi internetten aldığınızda indirimli alıyorsunuz. Casa Mila giriş ücreti yazımız tarihi itibariyle 24 Euro’dur. Ancak internet üzerinde 25 Euro olan giriş ücreti, Casa Mila’nın gişesinde 28 Euro’dur. 3 Euro fazla olmasına ek olarak Yılda yaklaşık 1.1 milyon turistin ziyaret ettiği bu yerde bilet kuyruğunda beklemeniz oldukça olasıdır.

Ayrıca, Gece turu biletleri daha pahalı olduğu için ziyaretçiler gündüz ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Sabahın erken saatleri ile 15.00 – 18.00 saatleri arası ziyaretin daha sakin olduğu zamanlardır. Bu saatlerde ziyaret ederseniz kalabalığa yakalanmamış olursunuz.

Sizler için derlediğimiz Casa Mila (La Pedrera) bilet türleri aşağıdaki gibidir:

1-) Casa Mila (La Pedrera) Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Bu online bilet ile Casa Mila (La Pedrera)’nın bilet kuyruğunda hiç beklemeden, mobil biletinizi gösterip hızlı giriş yapabiliyorsunuz. Hızlı giriş biletine ücretsiz sesli rehber dahildir. (Bu durum Casa Mila’nın gişesinde de aynıdır yani sesli rehber verilmektedir.)

Biletinizi satın aldıktan sonra dilerseniz yazdırabilirsiniz ama buna gerek yok. Mail adresinize gelen barkodu okutmanız yeterlidir. Ziyaretinizden 24 saat öncesine kadar iptal işlemini gerçekleştirebilir veya değişiklik yapabilirsiniz.

Özellikle turizm sezonunda oldukça yoğun olan yapının biletleri önceden tükenebilmektedir, bu nedenle aynı fiyata satın alabileceğiniz iki bilet sitesini sizlerle paylaştık.

2-)  Casa Mila Gece Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Bu bilet esasen gündüz bileti ile aynı özelliklere sahiptir ancak yoğun kalabalıklardan uzak akşam saat 19:00’dan sonra ziyaret etmek isterseniz bu bileti alabilirsiniz.

Casa Mila (La Pedrera) gece biletinden bir kesit.

Casa Mila (La Pedrera) gece biletinden bir kesit.

2023 yılı ağustos ayı itibariyle 38 Euro fiyatı olan bu bilette Casa Mila’yı 70-90 dakika gece ziyaret imkanınız olacak. Görsel ve sesli şovları izleyeceksiniz. Ayrıca ziyaretçilere ayrılan sürenin sonunda “Cava” adı verilen İspanyol şarabı da ikram edilmektedir. Dilerseniz alabilirsiniz.

3-) Casa Mila’ya Sabah Açılmadan Girin (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Bu online bilet türü ile sabah 9’da ziyaretçilerine kapılarını açan Casa Mila’ya sabah 8’de girme imkanınız oluyor. Diğer biletlerden farklı olarak bu seçenek “rehberli tur” olma özelliği taşıyor. 1.5 saat boyunca Casa Mila’yı rehber eşliğinde geziyorsunuz. Turunuzun bitiminde La Pedrera’nın kafesi olan El Café de La Pedrera’da kahve ikramınız da ücretsiz. Bu seçeneğin fiyatı ise 39 Euro’dur.

4-) Casa Mila için Bir “Pass-Kart” var mıdır?: Barselona I Venture Kart ya da Barcelona Card ile La Pedrera’ya 3 euro indirimli girebilirsiniz ancak giriş kuyruğunda bekleyip gişede kartınız göstermeniz gerekmektedir. Bunun haricinde ücretsiz giriş imkanınız ya da La Pedrera’yı içeren bir kart bulunmamaktadır.

Bu yazımızda Casa Mila (La Pedrera)’nın tarihçesi, bölümleri, özellikleri gibi konularda bilgiler verdikten sonra Casa Mila giriş ücreti, Casa Mila bileti, online bilet alma gibi konularda sizlere önerilerde bulunduk. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Web sayfamızda Antoni Gaudi’nin diğer önemli eserleri olan Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batllo incelemeleri bulunmaktadır. Dilerseniz bunları da inceleyebilirsiniz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 3 kayıttan 3 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Casa de les Punxes
Giriş:
€13.00
Barselona 0.34 km
Yakın zamanda ziyaretçilere açılan ve “Dikenlerin Evi” olarak da bilinen bu Casa de les Punxes kalesi güzelli […]
Casa Batllo
Giriş:
€35.00
Barselona 0.48 km
Bir apartman dairesinin neden bu kadar ünlü olduğunu merak ediyorsanız Barselona’ya yolunuz düştüğünüzde Casa […]
La Roca Village: Designer Outlet Alışveriş Merk...
Giriş:
€20.00
Barselona 0.93 km
Barselona'nın merkezinden hareket edecek olan lüks otobüsünüz sizi şehrin en büyük alışveriş merkezinden biri […]
Barselona Otobüs Turu
Giriş:
€33.00
Barselona 1.15 km
Bu harika tur sayesinde oturduğunuz yerden Barselona'yı gezecek ve dilediğiniz zaman otobüsten inerek, istedi […]
Barselona iVenture Kartı
Giriş:
€85.00
Barselona 1.16 km
Satın alacağınız 7 günlük Barselona iVenture Kartı ile Barselona'daki en popüler turistik yerleri ziyaret ede […]
Picasso Yürüyüş Turu
Giriş:
€35.00
Barselona 1.2 km
Picasso'nun arkadaşları, yaptıkları, hayatı ve kariyeri hakkında tur rehberiniz sizi bilgilendirirken, bu ünl […]
Barselona Gece Kartı
Giriş:
€10.00
Barselona 1.25 km
Barselona canlı gece hayatı ile bilinen ve insanların sabahlara kadar dans etmeyi tercih ettiği bir şehir. Ba […]