Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi)

Güzel sanatlara meraklıysanız, Floransa seyahat programınıza Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) gezisini eklemeyi unutmayın. Dünyanın en ünlü galerilerinden biri olan bu galeride Michelangelo’nun meşhur “Davut Heykeli (David)” ile birlikte birçok heykel ve resim görme fırsatını bulabilirsiniz.

Yazımıza Galleria dell’Accademia’nın tarihçesi ile başlıyoruz. Bölümleri ve ulaşım bilgilerini anlattıktan sonra Galleria dell’Accademia giriş ücreti ve bileti konusunda önerilerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıdaki yazı içerik tablomuzdan doğrudan Galleria dell’Accademia bilet değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçebilirsiniz.

Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) Tarihçesi

1784 yılında Lorraine Büyük Dük Peter Leopold tarafından kurulan Galleria dell’Accademia ilk planda güzel sanatlar öğretim tesisi olarak kullanılıyordu. İlk yıllar sadece Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin eserleri sergilenirken 18. Yüzyılın sonlarına doğru ve özellikle Napolyon’un desteğiyle toplanan resimlerle galeri zenginleştirilmiştir.

Rönesans’ın önemli temsilcilerinden olan Michelango başta olmak üzere, Giambologna, Bartolini, Ghirlandaio, Allori gibi sanatçıların eserleriyle müze günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde sergi salonu olarak kullanılsa da hala güzel sanatlar eğitimi devam etmektedir.

Galleria dell’Accademia’nın Bölümleri

İki kattan oluşan Galleria dell’Accademia yeni eserler toplandıkça yeni bölümler açılarak genişletilmiş. Zemin katta daha çok heykeller ve resimler sergileniyor. Birinci katta da Luigi Cherubini Konservatuvarı’na ait 50 müzik enstrümanı ve resimler sergileniyor.

Colossus Salonu

2013’te düzenlenen bu salonda Giambologna’nın “Sabine Kadınına Tecavüz” üçleme heykeli sergileniyor. Tek mermerden oyulan bu heykel grubunda, bir askerin kadını kucaklayıp götürmeye çalışması, kadının eşinin ise çaresizlikten adamın ayaklarının dibinde yatması tasvir edilmiş. Aslında bu heykel orijinal değil, orijinalinin replikası. Orijinal heykel Loggia dei Lanzi’de sergileniyor.

Giambologna - Rape of the Sabine Women (Sabine Kadınına Tecavüz) - Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi) - Floransa, İtalya

Giambologna – Rape of the Sabine Women (Sabine Kadınına Tecavüz) – Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) – Floransa, İtalya

Salonun duvarlarında Paolo Uccello, Perugino, Filippino Lippi, Domenico Ghirlandaio ve Botticelli’nin çok sayıda panel resimleri sergileniyor. Cassone Adimari’nin Floransa düğün merasimini tasvir ettiği resim sergide ilgi gören eserlerden biridir.

Cassone Adimari - Düğün Merasimi Eseri - Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi) - Floransa, İtalya

Cassone Adimari – Düğün Merasimi Eseri – Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) – Floransa, İtalya

Colossus Salonu - Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi)

Colossus Salonu – Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi)

Mahkumlar Salonu

Bu salon Michelangelo’nun bitmemiş eserlerine ayrılmıştır. Köleler, mahkumlar veya esirler olarak farklı adlarda adlandırılan 4 erkek heykel bulunuyor. Bu heykeller; “Uyanan Köle”, “Genç Köle”, “Sakallı Köle” ve “Atlas (veya Sınır)” olarak adlandırılıyorlar. Michelangelo bu heykelleri Papa Julius della Rovere’nin mezarı için yapmaya başlamıştır. İlk olarak heykeller, Roma’daki büyük St. Peter Bazilikası için tasarlanan mezarın alt seviyesindeki sütunlara oyulmuştur.

Mahkumlar Salonu'nda sergilenen Michelangelo’nun bitmemiş eserleri ve ileride sizi bekleyen Davut Heykeli - Akademi Galerisi

Mahkumlar Salonu’nda sergilenen Michelangelo’nun bitmemiş eserleri ve ileride sizi bekleyen Davut Heykeli – Akademi Galerisi

Salonun duvarlarında Fra Bartolomeo, Pontormo (Venüs ve Aşk Tanrısı), Granacci, Andrea del Sarto (Acıların Adamı Mesih) ve Michele di Ridolfo del Ghirlandaio (Zenobia) gibi sanatçıların eserleri sergileniyor.

Tribün ve Davut Heykeli

Bu bölümde Michelangelo’nun Davut Heykeli sergileniyor. 1504’ten 1850’li yıllara kadar açık alanda sergilenen bu heykel, daha iyi koşullarda muhafaza edilebilmesi için 1873 yılının Ağustos’unda Akademi Galerisi deposuna taşınır. Tribün salonu 1882’de inşa edilene kadar tahta bir sandık içinde saklanır. Heykel sergilenmeye başlandıktan sonra her iki yan duvarlarında Michelangelo’nun eserleri ve halı örnekleri de sergilenmeye başlanır.

Galleria dell'Accademia - Michelangelo’nun Davut Heykeli

Galleria dell’Accademia – Michelangelo’nun Davut Heykeli

Günümüzde ise yan duvarlarda Bronzino, Cecchino Salviati ve Allori başta olmak üzere 6. yüzyıl sanatçılarının eserleri sergileniyor. Heykelin sağ tarafındaki duvarda Francesco Salviati’nin Madonna ve Çocuk; sol taraftaki duvarda Santi di Tito’nun Mesih Çölü, Bronzino’nun Mesih Birikimi, Alessandro Allori’nin Duyuru ile Bakire Meryem eserleri öne çıkıyor.

Gipsoteca Bartolini Salonu

Bu salon Akademinin en iyi heykeltıraşlarından ve mükemmel profesörlerinden olan Lorenzo Bartolini için tahsis edilmiş. Model salonu olarak da adlandırılan bu salonda 19. Yüzyıl model alçılar sergileniyor. Eserler arasında öne çıkanlar; Lorenzo Bartolini’nin Machiavelli, Pampaloni’nin Arnolfo di Cambio ve Brunelleschi eserleridir.

Gipsoteca Bartolini Salonu - Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi)

Gipsoteca Bartolini Salonu – Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi)

Duvarlarda sergilenen resimler arasında en dikkat çekeni Jacopo Carrucci’nin (Pontormo olarak tanınıyor) “Terra Verde” (yeşil dünya) fresk resmidir.

Gipsoteca Bartolini'nin Çocuk Heykeli - Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi) - Floransa, İtalya

Gipsoteca Bartolini’nin Çocuk Heykeli – Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) – Floransa, İtalya

Resim Salonu

Zemin katın son sergi salonudur. Floransalı Gotik resim sanatına tahsis edilmiş. Üç ayrı bölüm halinde bulunuyor. Birinci bölümde 13. ve 14. yüzyıllara ait kiliselerde asılan resimler sergileniyor. Pacino di Bonaguida’nın Yaşam Ağacı panel resmi salonun en büyük resmidir. Haçlardan oluşan bir ağaç tasvir edilmiştir.

Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi) barındırdığı sanat eserleriyle giriş ücretini sonuna kadar hakeden bir yer.

Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) barındırdığı sanat eserleriyle giriş ücretini sonuna kadar hakeden bir yer.

İkinci bölümde 14.yüzyılın Floransa sanatçısı Giotto’ya ayrılmış. Sanatçının Badia manastırı çalışması sergileniyor.
Üçüncü bölüm, Floransalı sanatçı olan dört kardeşe ayrılmış. Andrea di Cione’nin The Pentecost, Nardo di Cione’nin The Trinity resimleri öne çıkan eserlerdendir.

Galleria dell’Accademia’ya Ulaşım

Floransa küçük bir şehir olduğu için bulunduğunuz otelden yürüyerek de gidebilirsiniz. Toplu taşıma aracını tercih etmek isterseniz 1A, 1B veya 6 numaralı otobüslerden biriyle galeriye gidebilirsiniz.

Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) diğer günler 08.15 – 18.50 saatleri arasında açıktır. 1 Ocak, 1 Mayıs, 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır. Buraya yapılan ziyaretlerde ortalama olarak 1,5 saat harcanmaktadır.

Galleria dell’Accademia Bileti ve Giriş Ücreti

Galleria dell’Accademia Uffizi Galerisi ile birlikte Floransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Yılda ortalama 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği müzeye gitmeden önce Akademi Galerisi biletinizi önceden almanız giriş bileti kuyruğunda beklemeden doğrudan galeriye giriş yapmanızı sağlayacaktır.

Gallerlia dell’Accademia giriş ücreti 2020 yılı için 16 Euro olup, internetten önceden rezervasyon yapmanız durumunda (+4) Euro ödemektesiniz. Rezervasyon için +39 055 294883 numaralı resmi telefonunu arayabilir ya da online bilet aldıktan sonra e-posta adresine gelen barkodu okutup giriş yapabilirsiniz.

Galleria dell'Accademia bilet kuyruğunun bir bölümü.

Galleria dell’Accademia bilet kuyruğunun bir bölümü.

Akademi Galerisi’nin kapasitesi ile sınırlı olan biletleri galerinin kendi bilet gişesinde ve internet üzerinde orantılı olarak dağıtılmaktadır. Şimdi de Galleria dell’Accademia online bilet ve tur değerlendirmelerine gelelim:

1-) Galleria dell’Accademia Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Bu bilet sayesinde giriş ücreti ödemek için bilet kuyruğuna hiç uğramadan “Entrance Reserved” bölümünden geçerek doğrudan güvenlik kontrolüne giriyorsunuz. Bir çok online bilet türünün aksine Akademi Galerisi’ne giriş için belirttiğiniz tarih ve saatte sonradan değişiklik yapma imkanı bulunmadığından giriş saatinizi seçerken dikkatli olmanızı öneririz. Online rezervasyon durumu için dünya çapında yaygın ve güvenilir olan iki site önerdik. Özellikle turizm döneminde yaşanan yoğunluk nedeniyle rezervasyon yaparken her iki sitedeki tarih ve saati kontrol edebilirsiniz.

2-) Galleria dell’Accademia 1 Saat Rehberli Tur (Tıklayınız): Yazımız tarihi itibariyle 42 Euro olan ve hakkında 600 civarı olumlu yorumu bulunan bu İngilizce rehberli turda Akademi Galerisi’nin başyapıtlarını profesyonel bir rehberden dinliyorsunuz. Tur genellikle sabah saat 10:00’da başlıyor. Eğer yabancı diliniz imkan veriyorsa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

3-) Floransa’nın En İyileri Paketi: Floransa Pass (Tıklayınız): Bu kombine bilet & ulaşım seçeneği daha önce Uffizi Galerisi yazımızda değerlendirmiştik. Bu paketi alırsanız Uffizi Galerisi’ne, Galleria dell’Accademia’ya ve de Floransa Katedrali’nin ücretler giriş yapılan tüm bölümlerine erişim imkanınız oluyor. Bunlara ilaveten Floransa içinde 48 saat boyunca ücretsiz toplu taşımadan yararlanabiliyorsunuz. Paketin fiyatı yazımız tarihi itibariyle 105 Euro. Gezi planınız çerçevesinde değerlendirebilirsiniz.

Bu yazımıda Galleria dell’Accademia (Akademi Galerisi) ziyaretinize rehberlik etmesi amacıyla galerinin tariçesini, bölümlerini, ulaşım ve ziyaret bilgilerini size aktardık. Ayrıca Galleria dell’Accademia bileti, Galleria dell’Accademia 2020 giriş ücreti, online bilet ve turlar gibi konularda önerilerde bulunduk. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sevgilerimizle.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 5 kayıttan 5 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Opificio delle Pietre Dure Müzesi Bileti
Giriş:
€8.00
Floransa 0.08 km
Floransa'daki kiliseler ve saraylardaki tüm eşyaların neredeyse tamamı buradaki usta eller tarafından üretilm […]
San Marco Müzesi
Giriş:
€14.00
Floransa 0.19 km
Fra Angelico çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu "Kutsanmış" takma adıyla tamamlamış ve 1984 yılında Papa 2. […]
Floransa Leonardo da Vinci Müzesi
Giriş:
€10.00
Floransa 0.21 km
Leonardo da Vinci 500 yıl kadar önce uçan makineler, denizaltılar, asma köprü, şnorkel ve robotlar gibi inanı […]
Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi Bileti
Giriş:
€13.00
Floransa 0.22 km
Ülkedeki en eski müzelerden biri olan Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi, Mısır ve Etrüsk gibi çok eski medeniy […]
San Lorenzo Bazilikası
Giriş:
€8.00
Floransa 0.44 km
Şehir duvarlarının dışında kalan San Lorenzo Bazilikası M.S. 393 yılında kutsanmış. Piskoposluk, Santa Repara […]
Floransa (Duomo) Katedrali
Giriş:
€30.00
Floransa 0.46 km
Floransa'da yer alan ve de İtalya'nın en önemli turizm noktalarından biri olan Floransa Katedrali ile ilgili […]
Medici Şapeli
Giriş:
€15.00
Floransa 0.47 km
Medici Şapeli 16. ve 17. yüzyıldan kalma Floransa'daki en önemli iki yapıdır. Michelangelo'nun büyülü dokunuş […]