Floransa (Duomo) Katedrali Bileti

Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
Floransa Katedrali Bileti - Duomo Katedrali, Floransa, İtalya
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Floransa’da yer alan ve de İtalya’nın en önemli turizm noktalarından biri olan Floransa Katedrali ile ilgili hazırladığımız bu rehberde Floransa Katedrali’nin tarihçesini, görülmesi gereken noktalarını, Floransa Katedrali Bileti ile ilgili önerileri ve de ideal ziyaret zamanı tavsiyeleri gibi bilgileri bulabilirsiniz. Faydalı olmasını umuyoruz.

Floransa Katedralinin Tarihçesi

İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Floransa Katedrali, 1296 ile 1436 yılları arasında inşa edildi. Katedral Duomo veya Santa Maria del Fiore isimleri ile de biliniyor. Arnolfo di Cambio, Floransa Katedralinin ilk mimarı olarak da bilinir.

Mimari yapısı ile görenleri büyüleyen yapı Floransa’nın en eski ve en büyük katedrali olarak tarihe geçmiştir. Floransa silüetinin büyük bir kısmını kaplayan Floransa (Duomo) Katedrali, çok uzun yıllar boyunca tamamlanamamıştır. Bu da yapının inşasında çok fazla mimarın yer almasına neden oldu.

Yapı, 1296 yılında Antik Santa Resparata Kilisesinin bulunduğu yere inşa edildi. Katedralin bodrumuna inildiğinde eski kilisenin kalıntılarını halen görmek mümkündür. İlk mimarından sonra yapının mimarisi ile ilgilenen Giotto, katedralin Çan Kulesini tamamladı. Geç Gotik mimari üslup kullanılan yapıda renkli mermerler kullanılmıştır. Böylece görsel açıdan yapı zenginleştirilmiştir. Pembe, beyaz ve yeşil renkteki mermerler oldukça şık bir görüntü şöleni sunuyor.

Katedralin planı, Latin Haçı biçiminde hazırlanmıştır. Ayrıca haçın kollarının kesiştiği nokta üzerinde bir kubbe de görülmektedir. Yapının dikkat çeken noktalarından olan çan kulesi, ana merkezden uzak kalıyor. Katedralin, dikkat çeken kubbesi ise Rönesans döneminin ilk ve en güzel örnekleri arasında görülüyor. Kubbe, sekiz dilimli bir özelliğe sahip. Tepesindeki aydınlık feneri ise Floransa Katedrali ile özdeşleşmiş durumdadır.

Floransa Katedrali’nde Görülmesi Gereken Noktalar

15. yy’da Paolo Uccello tarafından 24 saat sistemine uygun biçimde tasarlanan saat katedralin en dikkat çeken parçasıdır. Saat, Floransa Katedralinin giriş kısmında bulunuyor. Saat halen çalışıyor ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

Floransa Katedralinde bulunan bir diğer ünlü eser ise Giorgio Vasari tarafından yapılan “Last Judgement” yani Kıyamet Günü freskidir. Bu fresk, Vasari’nin öğrencisi olan Zuccari tarafından boyanarak son halini almıştır. Katedralin kubbesi görülmeye değer önemli noktalardan biridir. 1296 ile 1436 seneleri arasında tamamlanmış olan bu kubbeye Floransa Katedralin dışından girebilirsiniz.

Muhteşem Şehir manzarasını da izleyebileceğiniz kubbe kısmına çok sayıdaki merdiven bulunuyor. Kubbeyi ve şehir manzarasını görmek isterseniz bu merdivenleri tırmanmak zorundasınız. Kubbe dışarıdan olduğu kadar içeriden de oldukça dikkat çekicidir. Özellikle kubbenin içinde bulunan cehennem ve kıyamet gününe ait resimler ziyaretçilerin ilgisini görüyor. Brunelleschi’e ait olan kubbeye çıkabilmeniz için 463 merdiven bulunuyor.

Duomo Katedrali ve Çan Kulesi

14. yy’da tamamlanmış olan Çan Kulesi Floransa Katedrali için önemli kısımlardan biridir. Pisano ve Francesco Talenti işbirliği ile yapılan kuleye çıkma imkanınız da bulunuyor. Kubbeye nazaran daha kolay ulaşabileceğiniz Çan Kulesi, şehir manzarasının keyfini çıkarmanıza yardımcı oluyor. Çan Kulesi Duomo bölümünün iç tarafında bulunur.

Kuleye çıkmanıza yardımcı olan ve 13. yy’da yapılmış olan Santa Reperata Merdivenleri iç kısımda yer alıyor. Eski kilisenin temellerini de burada görmek mümkündür. Çan Kulesinde olduğu gibi Floransa Katedralinin iç kısmında da çeşitli vitraylar ve şapeller bulunuyor. Özellikle doğu ucunda bulunan şapeller 15. yy’dan kalmıştır. Ayrıca bu şapeller yine vitraylar ile bezenmiştir.

Duomo kısmında gezmeye değer bir diğer önemli yer ise Vaftizhanedir. Tavanındaki resimler görmeye değer özelliktedir. Pek çok ünlü İtalyan burada vaftiz edildi. Vaftizhanenin tavanında ise Son Yargı’yı betimleyen mozaikler oldukça ilgi çekiyor.

Floransa Katedrali Bileti & Turlar

Floransa Katedrali’ne giriş esasen ücretsiz. Ancak kapıdan girmek ücretsiz 🙂 Katedral içerisinde bir çok alanı görmek için bilet almak gerekiyor. Bunlar Floransa Katedrali’nin kubbesi (çıkmanızı mutlaka öneriririz), katedralin müzesi, Crypt bölümü, Çan Kulesi  gibi bölümlerdir.

Söz konusu girişe tabi bölümler için bilet önerilerimiz aşağıdaki gibi olup, yapı içerisinde bu alanlar için bilet temini için zaman harcamamanız için biletinizi online olarak önceden almanızı tavsiye ediyoruz. Biletler için uluslararası güvenilir siteler olan Tiqets ve GetyourGuide sitelerine yer vereceğiz.

1-) Floransa Katedrali, Vaftizhanesi, Duomo Müzesi ve Çan Kulesi bölümü Bileti (tıklayınız): Bu bilet katedralin kubbesi haricinde bütün bölümlerine giriş imkanı sunuyor. Bu bilet ayrıca Arnold Coffee’de size %20 indirim imkanı sunuyor. Bu bileti önermiyoruz çünkü 4 euro farkla kubbeye çıkış ve bu saydığımız bölümlere girme imkanı veren bileti alabilirsiniz.

2-) Floransa Katedrali Bileti – Kubbe’ye Çıkış (tıklayınız): Önerdiğimiz Floransa Katedrali bileti bu. Biletin satıcısı olarak Floransa Katedrali belirtiliyor ve de bu biletle tüm Floransa Katedrali’ne erişim imkanına sahipsiniz.

Kubbeye tek başınıza çıkış imkanı sunan bir bilet türü yok. Tüm biletlerde canlı tur rehberi seçeneğinin yer aldığını bu nedenle görebilirsiniz. Bu bilette ayrıca sesli rehber de bulunuyor ama maalesef Türkçe seçeneği yok. Bileti satın aldıktan sonra bilette yer verilen saatte tanışma noktasında olmanız yeterli.

3-) Floransa’nın En İyileri Paketi (tıklayınız): Bu bilet paketi ile Uffizi Galerisi’ne, Academia Galerisi’ne ve de Floransa Katedrali’nin tüm bölümlerine erişim sağlayabilirsiniz. (kubbe dahil) Ayrıca 48 saat toplu taşımadan ücretsiz yararlanıyorsunuz ve de mobil şehir uygulamasını ücretsiz veriyorlar. Fiyatı yazımızın yayın tarihi itibariyle 100 euro kadar.

Floransa Katedrali’ne Ulaşım Seçenekleri

Floransa, ulaşım ağı bakımından oldukça gelişmiş şehirlerden biridir. Bu neden ile şehrin neresinde olursanız olun Floransa Katedraline ulaşmakta zorluk çekmezsiniz.

-Firenze’de bulunan Katedrale giden otobüs hatları arasında 1A, 1B, 6, 7, 10, 11, 14 numaralı otobüsler bulunuyor. Bu hatlardan biri ile katedrale ulaşım sağlamanız oldukça kolaydır.

-Dilerseniz taksi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

-Floransa oldukça küçük bir şehirdir. Dilerseniz Floransa Katedrali de dahil pek çok önemli merkeze yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Floransa Katedrali Ziyaret Saatleri

Katedralin belli ziyaret saatleri bulunuyor. Ziyaretlerinizde bunlara dikkat etmenizde yarar bulunuyor. Ziyaret günleri ve saatleri şu şekildedir:

-Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri: 00:00 – 17:00 arası
-Perşembe 10:00 – 15:30 saatleri arası
-Cumartesi 10:00 – 16.45 saatleri arası
-Pazar 13:30 – 16.45 saatleri arası ziyarete açıktır.

Ayrıca katedral, her ayın ilk cumartesi günüde 15:30’da kapanıyor. Ziyaret günlerinizi buna göre belirlerseniz katedrali rahatlıkla gezme imkanı elde edersiniz. Şehir daha çok bahar aylarında turist aldığı için bu dönemlerde normalin üzerinde bir yoğunluk olabilir.

Floransa (Duomo) Katedrali İdeal Ziyaret Zamanı

Floransa Katedrali’ne kış mevsiminin haricinde gidiyorsanız ve özellikle kubbeye çıkmayı düşünüyorsanız katedrali mümkün olduğunca erken ziyaret etmenizi öneriyoruz. Çünkü hava aşırı sıcak olabiliyor ve bu durum ziyaretinizden keyif almanızı engelliyor. Ya da akşam 5-6 civarında da giriş yapabilirsiniz. Kısacası iklimi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Konumu ve Yol Tarifi
Yol Tarifi:
Yukarıya Floransa'daki konumunuzu girerek Floransa Katedrali için yol tarifinizi alabilirsiniz.
Seçtiğimiz Videolar
Yakındaki Yerler
Ülkeler
Şehir Seçin
Kategoriler
Diğer Detaylar
Bütçeniz:
Ziyaret Saatiniz:
San Lorenzo Bazilikası Bileti
Giriş:
€8.00
Floransa 0.26 km
Şehir duvarlarının dışında kalan San Lorenzo Bazilikası M.S. 393 yılında kutsanmış. Piskoposluk, Santa Repara […]
Medici Şapeli Bileti
Giriş:
€7.00
Floransa 0.3 km
Medici Şapeli 16. ve 17. yüzyıldan kalma Floransa'daki en önemli iki yapıdır. Michelangelo'nun büyülü dokunuş […]
Floransa: Pizza ve Gelato Yapımı Kursu
Giriş:
€59.00
Floransa 0.3 km
İtalyanlar gibi Pizza ve Gelato (italyan usulü dondurma) yapmayı ister misiniz? Öğleden sonra katılacağınız b […]
Floransa Leonardo da Vinci Müzesi Bileti
Giriş:
€7.00
Floransa 0.31 km
Leonardo da Vinci 500 yıl kadar önce uçan makineler, denizaltılar, asma köprü, şnorkel ve robotlar gibi inanı […]
Bargello Müzesi Bileti
Giriş:
€0.00 - €12.00
Floransa 0.35 km
13. yüzyıldan kalma bir binada faaliyet gösteren bu müzede Michelangelo ve Donatello'nun eserlerinin yanı sır […]
Dijital Floransa Şehir Turu
Floransa 0.4 km
Bu akıllı yazılım sayesinde şehirdeki tüm ilgi çekici alanları keşfetmek için mükemmel bir yolculuğa çıkacaks […]
Floransa Kalkışlı Toskana Şarap Turu
Giriş:
€72.00
Floransa 0.4 km
Turun ilk etabında dünyaca ünlü Chianti şarabı dahil 4 farklı türde şarap, 30 yıllık balzamik sirke ve son de […]
Floransa Kalkışlı: Chianti Öğleden Sonra Yarım ...
Floransa 0.4 km
5 saatlik bir Floransa kalkışlı ve dönüşlü tur ile Toskana'nın şaraplarıyla dünyaya adını duyurmuş Chianti bö […]
Opificio delle Pietre Dure Müzesi Bileti
Giriş:
€8.00
Floransa 0.41 km
Floransa'daki kiliseler ve saraylardaki tüm eşyaların neredeyse tamamı buradaki usta eller tarafından üretilm […]
Davanzati Sarayı Bileti
Giriş:
€10.00
Floransa 0.42 km
Orta çağ Floransa'sının soylu ailelerinin nasıl yaşadığını ve 13 ve 14. yüzyıldan kalma sanat eserlerini görm […]
Vecchio Sarayı Video Turu
Giriş:
€22.00
Floransa 0.43 km
Yüzyıllardır Floransa'da sivil gücün temsili olmuş Vecchio Sarayı'nı videolu bir turla birlikte gezme imkanın […]
Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi)
Giriş:
€20.00
Floransa 0.46 km
Güzel sanatlara meraklıysanız, Floransa seyahat programınıza Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi) gezis […]
La Traviata Operası Bileti
Giriş:
€25.00
Floransa 0.52 km
Violetta 19. yüzyılda yaşayan, hayatını fuhuş yaparak kazanan ve Alfredo ile tanışana kadar aşka inanmayan Pa […]
Opera: Floransa'da Üç Tenor
Giriş:
€25.00
Floransa 0.52 km
Sanata doymaya hazır mısınız? Floransa'nın en iyi konser mekanında izleyeceğiniz Üç Tenor ile çok güzel bir a […]
Santa Maria Novella Bazilikası Video Turu
Giriş:
€16.00
Floransa 0.55 km
Bazilikayı gezerken 15. yüzyıldan kalma freskleri görecek ve orta çağ ile Rönesans dönemine ait birçok sanat […]
Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi Bileti
Giriş:
€8.00
Floransa 0.59 km
Ülkedeki en eski müzelerden biri olan Floransa Ulusal Arkeoloji Müzesi, Mısır ve Etrüsk gibi çok eski medeniy […]
Popüler
Uffizi Galerisi
Giriş:
€28.00
Floransa 0.6 km
Merhaba, bu yazımızda Floransa'da yer alan Uffizi Galerisi'ni tarihçesi, eserleri ve mutlaka görülmesi gereke […]
Galileo Müzesi Bileti
Giriş:
€0.00 - €13.00
Floransa 0.6 km
Galileo insanlığın bilime bakış açışını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda dünyanın güneşin etrafında döndüğ […]
San Marco Müzesi Bileti
Giriş:
€8.00
Floransa 0.65 km
Fra Angelico çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu "Kutsanmış" takma adıyla tamamlamış ve 1984 yılında Papa 2. […]
Floransa Otobüs Turu
Giriş:
€0.00 - €23.00
Floransa 0.69 km
Bu otobüs turları ile tüm şehri kolayca gezebiliyorsunuz. Floransa Katedrali'nden birçok müzeye kadar her yer […]