Sforza Kalesi

Gezinize rehberlik etmesi amacıyla Milano’da yer alan Sforza Kalesi (ya da diğer bilinen adıyla Sforzesco Şatosu) ile ilgili hazırladığımız bu rehberde kalenin tarihçesi, bölümleri, bilet ve tur seçenekleri ile ulaşım ve ideal ziyaret zamanı gibi bilgileri bu rehber yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Giriş

Sforza Kalesi, Milano‘da yer alan en ünlü ve önemli tarihi yapılardan birisidir. Sforza Kalesi aslında pek çok müzenin birleşiminden oluşur. Bu açıdan müzeler merkezi olarak da adlandırılmaktadır. Eğer tarihe ve sanata meraklıysanız ve de Milano’daysınız mutlaka Sforza Kalesi’ni ziyaret etmelisiniz. Kale içerisinde farklı dönemlere ait tarihi dokusu ve sergilenen eserler bulunmaktadır.

Sforza Kalesi Tarihçesi

Sforza kalesinin tarihçesi Rönesans dönemine kadar gitmektedir. Rönesans dönemine kadar uzanan bu yapı aslında Avrupa’daki en eski yapılardan birisidir. Sforza Kalesi’nin yapılış amacı aslında savunma amaçlıdır. Kale, Galeazzo Visconti II tarafından 14.yüzyılda inşa ettirilmiştir. Pek çok müzenin birleşiminden oluşan bu kale içerisinde eşsiz eserleri de barındırmakta olup, Rönesans’tan günümüze değin bir müzeler merkezi olarak işlev görmektedir.

Bazı kaynaklarda kaleyi inşa eden kişinin Francesco Sforza olduğu söylenmektedir. Fakat Francesco Sforza kaleyi inşa ettiren kişi değildir. Francesco Sforza kaleyi restore ederek bugünkü görünümüne kavuşmasını sağlamıştır. Kale içerisinde yer alan bilgilendirme panosundan kalenin yapımına 1358 yılında başlandığı yazmaktadır. Kalenin ilk yapılış emir ise Milano’nun o zaman ki ilk dükü olan Galeazzo Visconti II tarafından verilmiştir. 1368 yılında ise kalenin inşaatı tamamen bitmiştir.

Galeazzo Visconti II tarafından inşaa edilen kale zaman içerisinde bakımsız ve kullanılamaz hale gelince Francesco Sforza kaleyi yeniden inşa ettirmiştir. O zamandan sonra ise kale yavaş yavaş bir müze merkezi haline gelmeye başlamıştır. Kaleyi yaptıran kişinin bazı kaynaklarda Sforza olarak bilinmesinin nedeni ise Sforza’nın Galeazzo Visconti’nin damadı olmasıdır.

Sforza Kalesi Müzeleri

Sforza Kalesi içerisinde pek çok müze ve değerli eser yer alıyor. Aslında müzeler merkezi farklı bölümlerden oluşuyor. Müzelerin tamamı Rocchetta ve Ducal adlı yapıların içerisinde bulunuyor.

  • Ducal Avlusu: Bu avlu içerisinde Tarih öncesi ve Mısır eserlerinin yer almaktadır. Mısır’a ait pek çok arkeoloji müzesi koleksiyonu bu avlu etrafında yer alır. Avlu etrafında bodrum katlar bulunur. Eserlerin tamamını bu bodrum katlarında görebilirsiniz.
  • Zemin Kat: Sforza Kalesi’nin zemin katı antik eserler ile kaplıdır. Ayrıca, Zemin kata 4.yüzyıldan kalma bir lahit bulunur. Bu lahit özellikle ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bernabo Visconti Türbesi ile Michelangelo tarafından yapılmış Pieta eserleri de bu alanda yer alır.
  • Birinci Kat: Müzenin 1. Katında genellikle mobilya koleksiyonu ve sanat galerisi bulunur. Busti’nin mezar anıtı, “Trivulzi Madonna” adlı eserlerin hepsi bu kat içerisinde yer alır. Bu eserler aslında katın en popüler eserleridir. Birinci kat aslında sanat katı olarak da değerlendirilebilir. Çünkü birçok İtalyan sanatçıya ait eserler bu kata yer alır.
  • İkinci Kat: İkinci katta ise müzik aletleri müzesi yer alıyor. Müzik aletleri arasında en önemli eser ise Venedikli Harpsikord, bir cam Armonika ve Flemist Double Virginal eserleridir.

Kaleye Ulaşım ve İdeal Ziyaret Zamanı

Sforza Kalesi’ne metro ile gidecek kişiler 1 nolu kırmızı hattaki metrolara binebilirler. Cadorna veya Cairoli durağında inerek kaleye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca, 2 nolu yeşil hat üzerinden hareket eden metrolarla da Cadorna durağına ulaşabilirsiniz.

Tramvay kullanmak isteyen kişiler ise, 1, 2, 12 ve 14 nolu tramvaylara binebilirler. Cairoli durağında inerek kaleye ulaşım sağlanabilir. 57, 58, 59 ve 61 numaralı otobüsler ile de aynı şekilde kaleye ulaşım sağlanır.

Yoğunluk ve sezondaki sıcak hava göz önünde bulundurulduğunda kaleyi ziyaret zamanı olarak sabah erken saatlerde gitmenizi ya da öğleden sonra (saat 3-4) aralığında gitmenizi öneriyoruz.

Bilet ve Tur Seçenekleri

Sforza Kalesi, Milano’da Santa Maria delle Grazie kilisesinin yemekhane bölümünde yer alan Leonardo da Vinci’nin “İsa’nın Son Yemeği”nden ve de Duomo Katedrali’nden sonra Milano’daki en popüler turistik yerdir. Milano’ya geldiyseniz bu üç yeri mutlaka gezmelisiniz.

Sforza Kalesi’ne girişler esasen tamamen ücretsizdir. Fakat kale içerisindeki müzelere giriş ücreti 5 Euro’dur (indirimli bilet 3 euro’dur). Gezinizde tüm müzeleri görmek istiyorsanız, kombineli bilet alabilirsiniz. Kombineli biletler 10 Euro’dur. Sforza Kalesi haftanın tüm günleri açıktır ve müzeler pazartesi hariç haftanın tüm günleri açıktır. Kale 07:00 ile 19:30 saatleri arasında açık iken; müzeler sabah 9- akşam 17:30 arası çalışmakta olup, müzelere son bilet alma saati 16:30 son giriş ise akşam 17:00’da yapılabilir. Müzelere girişte 18 yaş altı gençlerden ve üniversite öğrencilerinden ücret talep edilmemektedir ancak kimlik ibrazı gerekebilir.

Kale biletinizi gişeden değil; online olarak önceden alabilirsiniz. Resmi sitesinde yer alan buy your ticket kısmına tıklamanız gerekmektedir.  Milano ziyaretinizde Müze Biletleri ekibi olarak diğer bilet ve turlarınız için Tiqets sitesinin Milano bölümünü (tıklayınız) ziyaret etmenizi öneririz. Şehirde yer alan hemen hemen tüm turistik yerlerin online bilet ve turlarını güvenle satın alabilirsiniz.

Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 1 kayıttan 1 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Milano Duomo Katedrali
Giriş:
€16.00
Milano 1.21 km
Merhaba, bu yazımızda Milano Duomo Katedrali, katedralin tarihçesi, bilet türleri-giriş ücretleri ve tur seçe […]