Milano Duomo Katedrali Bileti

Milano Duomo Katedrali
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Bileti
Duomo Katedrali Çatısından Panoramik Milano Manzarası
Duomo Katedrali Çatısı
Milano Duomo Katedrali Heykelleri
Duomo Meydanı
Milano Duomo Heykelleri
Milano Duomo Katedrali Çatısı
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Bileti
Milano Duomo Katedrali Çatısı
Milano Duomo Katedrali Çatısından Manzara
Milano Duomo Meydanı
Milano Duomo Meydanı
Milano Duomo Meydanı Tur Otobüsü
Milano Duomo Meydanı
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Merhaba, bu yazımızda Milano Duomo Katedrali, katedralin tarihçesi, bilet türleri-giriş ücretleri ve tur seçenekleri, ulaşım ve ideal ziyaret zamanı gibi konularda size rehberlik etmesi amacıyla bir yazı hazırladık. Dilerseniz aşağıya inerek doğrudan bilet & tur bölümüne geçebilirsiniz.

Giriş

Duomo di Milano olarak bilinen, Milano Duomo Katedrali, Milano’da gezilecek yerlerin listesine mutlaka eklemeniz gereken, Avrupa’nın önemli kiliselerinden biridir. Dışarıdan etkileyici olmanın yanında, iç yapı olarak harika bir tasarım eseridir. İç mimarisiyle insanı inanılmaz derecede etkileyen bu yapıyı, isterseniz detaylı olarak göz atalım.

Milano Duomo Katedrali Tarihi

Süslemeleri ve mükemmel görünümde olan heykelleriyle dikkat çeken katedral, tüm insanlığın en büyük eserlerinden biri olarak sayılıyor. 1386 yılında inşasına başlanan Milano Duomo Katedrali, 1905 yılında tamamlanmış. Yani yapımı tam olarak 519 yıl olarak sürmüş. Normalde 38 yılda tamamlanması planlanan Katedral, bazı eklemeler yapılmaya karar verilince, yapımı da bu kadar uzun sürmüştür. (Bu anlamda Barselona’daki La Sagrada Familia’nın eski zaman versiyonu aslında:) )

Katedralin yapım emrini ise Başpiskopos Antonio da Saluzzo vermiştir. İlk olarak romanesk bir katedral yapılma amacıyla inşa edilse fakat ortaya bu eser çıkmış. O dönemlerin en güçlü ailelerinden birinin üyelerinden Gian Galezzo’nun müdahalesiyle, eser gotik bir mimariye dönüştürülmüş. Bu müdahale ile asıl malzeme tuğla iken mermere dönüşmüş. Mermer tercih edilmesi sağlamlık açısından çok büyük bir öneme sahip olsa da inşaat yükselirken, mermerleri yukarı çıkarmak daha zorlaşmış. Bu şekilde inşaat bir süre sonra yavaşlayıp durma noktasına gelmiştir.

Yapının 1905’te tamamlanmasından sonra yapıdaki düzenlemeler ve yenilemelerin de uzun yıllar sürdüğünü belirtmek gerekir. 1965 yılına kadar düzenlemeler bitmemiştir.

Katedral’in Görülmesi Gereken Bölümleri

İtalya’nın en büyük ikinci (Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nı saymazsak birinci), dünyanın en büyük beşinci kilisesi unvanına sahip olan bu yapı 157 metre uzunluğunda olup içine 40.000 kişi sığabilmektedir.

Katedralin Çatı Bölümü

Katedralin iç mimarisi görülmeye değer olsa bile, Milano Duomo Katedrali’nin en güzel yeri çatısıdır. Dünyanın en güzel çatılarından sayılan bu yer, manzarayı 360 derece görme imkanı sunma özelliğine sahiptir. Bu çatıya eğer isterseniz, asansörle çıkabilir, dilerseniz tam 485 merdiven çıkıp görebilirsiniz. Duomo Bileti bölümünde de değineceğimiz üzere katedralin çatısına çıkmak ücrete tabi ve biletle çıkılıyor. Çıkmanızı öneriyoruz. Merdivenden çıkmak da asansöre binmek de paralı. Sadece asansör ücreti yaklaşık 4 euro daha fazla.

Yazımızın başında yer alan galeride çatı bölümünün resimleri yer almaktadır. Yorum bölümünden ziyaretinizden sonra resimlerinizi bize gönderirseniz mutluluk duyarız.

Katedralin Alt Bölümü

M.S. 355 yılında yapımı biten ilk Milano katedrali, 1075 yılındaki yangında tamamen yıkılmıştır. Yani Milano’daki Duomo Katedrali’nin altında önceki kilisenin kalıntıları vardır.

Özellikle son yüz yıl içerisinden yapılan kazı çalışmaları, Hristiyanlığın erken dönem vaftizhanelerine rastlanılmıştır. Ayrıca antik Santa Tecla Bazilikası kalıntıları bu alt bölümde yer alıyor. Yapılan bu kazı çalışmalarından sonra ortaya çıkan bu tarihi eserleri, yerinde ziyaret ederek görmek mümkün.

Güneş Saati

Katedralin giriş bölümünde yerde güneş saati bulunuyor. Karşıdaki duvarda bulunan bir delikten yansıyan ışık, 21 Haziran tarihinde bronz tarafı, 20 Aralık tarihinde ise meridyen bölümünü aydınlatır. 1768 yılında toplanan Gökbilimciler bu güneş saatini Milano Duomo Katedraline yerleştirdiler.

Milano Duomo Katedrali - Güneş Saati

Milano Duomo Katedrali – Güneş Saati

Heykeller

Katedral inşa edilen benzeri tüm eserler arasında en fazla heykele sahip olan yapı. Katedrali süsleyen 3500’den fazla heykel bulunurken, 135 adet gargoyle ve 700 tane figür bulunuyor.

Katedraldeki som altından meryem heykeli heykeltıraş Guiseppe Perego tarafından 1762 yılında yapılmış olup yaklaşık 10 metre yüksekliğindedir. Burada yer alan heykel İtalyan Mafyası tarafından defalarca helikopter ile çalınmaya çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır. Heykelin som altından yapılmasının nedeni olarak havası genellikle sisli ve kapalı olan Milano’da Duomo Katedrali’nin her hava koşulunda fark edilmesi, her yerden görülmesidir. Şu an heykel katedralin içindedir.

Milano Duomo Katedrali Bileti & Turlar

Katedral bir dini yapı olduğundan esasen girişi ücretsizdir, yani giriş ücreti alınmamaktadır. Ancak burada Floransa’daki Duomo Katedrali’ne benzer bir durum söz konusudur. Milano Katedrali’nin müzesine girmek için, çatısına çıkmak için (merdiven ve asansör ayrı fiyata tabidir.), içindeki Arkeolojik alanı görmek için, Hazine ve Crypt bölümünü görmek için bilet almanız istenmektedir.

Milano denince akla Duomo gelir, turizm sezonunda oldukça yoğun olan bu yerde sıra beklemeden internet üzerinden hızlı giriş bileti alarak zaman kaybetmekten kurtulabilirsiniz. Katedral bünyesinde, ve tur firmaları arasında giriş biletleri paylaştırılmaktadır. Aşağıda belli başlı giriş seçeneklerini son olarak da tur tavsiyemizi sıraladık.

Sıralamadan önce arkeolojik alanın sabah 9’da müzenin sabah 10’da açıldığını ve de müzenin pazartesi günleri kapalı olduğunu tekrar belirtmekte fayda var.

1-) Milano Duomo Katedrali Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Milano Duomo Katedrali’nin çatısı dahil olmak üzere ücretle girilen tüm bölümlerine erişim izni veren bu bilet Getyourguide ve Tiqets’ın websitesinde resmi & yetkili Milano Katedrali’nin izniyle satılıyor. Yazımız tarihi itibariyle binlerce olumlu yorumu olan biletin liste fiyatı 15.50-16 Euro aralığındadır. Biletin geçerlilik süresi 3 gündür. Bilet kuyruğunda beklemeden hızlı bir şekilde giriyorsunuz. Bilet sayfasının altına indiğimizde farklı seçeneklerin olduğunu görüyoruz.

Pek bu bilet neleri kapsıyor? 16 Euro’luk olan seçenekte Milano katedralinin erişimi sınırlı olan tüm bölümlerine erişebiliyorsunuz ancak çatısına merdivenle çıkmak zorundasınız. Eğer 20 Euro verirseniz asansöre binebiliyorsunuz 🙂

24 euro olan seçenekte merdivenle çıkıp + seçenek olarak sesli rehber alabiliyorsunuz. 28 Euro olan seçenekte ise asansörle çıkıp + seçenek olarak sesli rehber alabiliyorsunuz. Sesli rehberde Rusça’dan Çince’ye bir çok seçenek var maalesef Türkçe dil seçeneği yok. Eğer ingilizceniz varsa sesli rehber almanızı öneriyoruz. Audio Guide seçeneğini seçtiyseniz Katedral içerisinde bunu temin edebileceğiniz bir masa var.

Eğer Getyourguide sitesinde istediğiniz tarih ve saate bilet bulamazsanız aynı biletin Tiqets seçeneği var. (tıklayınız) Yalnız Tiqets seçeneği Getyourguide seçeneğinden yaklaşık 2 euro kadar fazla.

2-a) Sadece Çatı Bileti (Tıklayınız): Bu bilette Duomo’nun çıkışı ücretli olan çatı bölümüne erişim izniniz oluyor. Ancak diğer ücretli bölümlere bu biletle giremeyeceğinizi unutmayın. (müze, arkeolojik alan, sergiler vb.)

2-b) Milano Duomo Bileti (Tıklayınız – Çatı Hariç tüm bölümler): Bu hızlı giriş biletinin yazımız tarihi itibariyle fiyatı 11.20 euro. Tiqets sitesi üzerinden satılıyor. Çatıya çıkıp Milano manzarasını izlemenizi kesinlikle öneriyoruz ancak bir seçenek olarak bu bileti de belirtmekte fayda var.

3-) Milano’nun En iyileri Paketi (Tıklayınız – Duomo-Last Supper ve La Scala): Bu bilet paketi aslında 3.5 saatlik bir tur paketi (Yaklaşık 1.5 saati yürüyerek gezmeyi kapsıyor-Araçlarla gezeceğiniz yerlere ulaşım dahil). Burada belirtmemizin nedeni Milano’daki gezilmesi gereken en önemli yerleri kapsıyor olması.

Özellikle Da Vinci’nin İsa’nın Son Yemeği tablosuna çoğu zaman bilet ya da tur bulmak neredeyse imkansız (çünkü sınırlı sayıda ziyaretçi kabul ediliyor ve en fazla 15 dk. Durmanıza müsade ediliyor, ayrıca oldukça küçük bir alan) Eğer bu seçenekte ziyaret tarihinize uygun boşluk varsa ve de biraz İngilizce bilginiz varsa değerlendirebilirsiniz. Yazımız tarihi itibariyle fiyatı 69 Euro Kadar.

Bu linke tıklayarak Getyourguide üzerinde aynı tur paketi satılıyor, onun da hakkında yazımız tarihi itibariyle 1.320 civarında olumlu yorumu var ve fiyatı 69 Euro. Çok tercih ediliyor ama yer bulması gerçekten zor. Ziyaretinizi çok önceden planlamanız gerekiyor.

Milano Katedrali’ne Ulaşım

Duomo Milano Katedrali, Kuzey İtalya olarak bilinen Lombardiya bölgesinde, Milano şehrinde bulunuyor. Katedral şehrin tam merkezinde.

Milano’da toplamda 4 metro hattı vardır (Kırmızı-Yeşil-Sarı ve Mor hat). Turistlerin ulaşım için kullandıkları hat genellikle, metro hattından geçmekte olan sarı metrolardır. Sarı hatta San Donato yönüne giden metroya bineceksiniz . Dördüncü durak Duomo’dur. Metro her gün sabah 6’dan gece yarısına kadar çalışmaktadır. Metroyu ve diğer toplu ulaşımı idare eden ATM firmasının web sayfasındaki metro hattı resmi için tıklayınız. 

Ayrıca Milano şehrinin en iyi ulaşım seçenekleriyle istediğiniz alana gidebilirsiniz. Bu otobüslerdeki bilet ücretleri ise genellikle 1,5 Euro kadar. Taksi ucuz bir seçenek değil, Milano’daki taksiler oldukça yavaş ve pahalıdır. Bu nedenle önermiyoruz.

İdeal Ziyaret Zamanı

Milano Duomo Katedrali şehrin simgesi halindedir. Şehre gelen turistlerin hemen hepsi bu katedrali görmeden seyahatini sonlandırmıyorlar. Bu nedenle eğer sizler de bu geziyi düşünüyorsanız, mutlaka görmelisiniz.

Milano Duomo Katedrali haftanın her günü saat 8 ile 19 arasında açık. Arkeolojik alan saat 9’da, Müzesi ise saat 10’da açılıyor. Ancak müze pazartesi günleri kapalı. Kalabalık göz önünde bulunudurulduğunda size tavsiyemiz sabah erken saatlerde ya da saat 14 civarında gitmeniz olacak. Ayrıca mümkünse hafta içi gidebilirsiniz. Hafta sonu yoğun olduğundan, kalabalık nedeniyle istediğiniz gibi her tarafını detaylı bir biçimde görmeniz mümkün olmayabilir.

Bu yazımıda Milano’da bulunan ve Da Vinci’nin “İsa’nın Son Yemeği” eseri ile birlikte mutlaka görülmesi gereken Duomo Katedrali’ni anlatıp; Milano Duomo Katedrali giriş ücreti, online bilet ve tur rezervasyonu gibi konularda önerilerde bulunduk. Yorum, öneri ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Konumu ve Yol Tarifi
Yol Tarifi:
Yukardaki alana Milano'daki konumunuzu girerek Katedral için yol tarifinizi (yürüyerek, toplu ulaşım vb.) alabilirsiniz.
Seçtiğimiz Videolar
Yakındaki Yerler
Ülkeler
Şehir Seçin
Kategoriler
Diğer Detaylar
Bütçeniz:
Ziyaret Saatiniz:
Sforza Kalesi
Giriş:
€5.00
Milano 1.21 km
Gezinize rehberlik etmesi amacıyla Milano’da yer alan Sforza Kalesi (ya da diğer bilinen adıyla Sforzesco Şat […]