Caracalla Hamamı

Roma’daki en iyi korunmuş antik hamam olan Caracalla Hamamı bugün Roma’ya gelen ve Antik Roma tarihine ilgi duyanların uğrak noktasıdır. Bu yazımızda Caracalla Hamamı’nın tarihçesine değinip, bilet ve ulaşım seçeneklerini  inceleyeceğiz.

Caracalla Hamamı Tarihçesi

İnşa edildikten sonra aynı anda 1.600 kişinin kullanabildiği rivayet edilen Caracalla Hamamı’nın inşasına M.S 206 yılında İmparator Septimius Severus tarafından başlanılmış olup; hamam kompleksinin inşası oğlu Caracalla tarafından M.S 216 yılında tamamlanmıştır.

Bugün Antik Roma’nın en iyi korunmuş durumdaki hamamı olarak kalıntıları ziyaret edilebilen Caracalla Hamamı, Roma’nın en büyük hamamı değildi ancak en lüks hamamıydı. 30.000 metrekareden fazla bir alanı kapsayan hamam, devasa sutunlar ve bloklarla desteklenen yüksek bir yapıydı.

Caracalla hamamı banyolarında havuzlar soğuk – sıcak ve ılık olarak ayrılmıştı. Banyolar granit ve kaymaktaşı gibi değerli taşlarla döşenmişti. Hamam kompleksinin neredeyse her yanı freskler, mozaikler ve heykellerle donatılmıştı. Adı hamam olmasına karşın burası Antik Roma halkının günlük stresini attığı bir spor ve aktivite merkeziydi. İki spor salonunun tespit edildiği hamamda jimnastik başta olmak üzere bir çok spor yapılırdı. Caracalla Hamamı’nda ayrıca kütüphaneler ve bahçeler vardı. Yani bu hamam tam bir sosyal merkez konumundaydı.

Caracalla hamamı, kompleksin zemininde çalışan yüzlerce kölenin odun ve kömür yakmasıyla ısıtılıyordu. Isıtma mantığı hipokaust sistemine dayanıyordu. Bu sisteme göre zeminde ısıtılan hava hipokaust olarak adlandırılan kanallardan geçerek evin duvarına ve zeminindeki boşluklara veriliyordu.

Caracalla Hamamı

Caracalla Hamamı

6’ın yüzyılda Roma’daki Got istilasından sonra hamamın kaynağı olan su kemerleri tahrip edilmiş, hamam bu olaydan sonra kullanılamaz hale gelmiştir. Bu olayın ardından Roma’da yaşanan depremler zaten kullanılmayan ve harap halde olan kompleksin yıkılmasına neden olmuş; yapı yıkılmaya başladıktan sonra içerdiği binlerce ton taş ve hammadde ile Roma’daki diğer yapılar için bir taş ocağı vazifesi görmeye başlamıştır.

Caracalla Hamamı Bileti ve Giriş Ücreti

Caracalla Hamamı’na giriş ücretlidir. Giriş ücreti yazımız tarihi itibariyle 14 Euro’dur. Online bilet rezervasyonu için tıklayınız. Giriş bileti ile birlikte video rehber de ücretsiz olarak sunulmaktadır. Dilerseniz Caralla Hamamı ile birlikte bisiklet kiralaması da yapabilirsiniz. Bisiklet Kiralama ve Caracalla Hamamı biletinin kombine fiyatı ise 38 Euro’dur (tıklayınız) . Caracalla Hamamı’nda muhteşem akustiği nedeniyle özellikle yaz akşamları Opera konserleri de düzenlenmektedir. Denk gelirseniz çok güzel bir aktivite olabilir. Caracalla Hamamı’nı ziyaret için turizm sezonunda sabah erken saatlerini tercih etmenizi öneririz, eğer sabah erken saatlerde gelemiyorsanız akşamüstü ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Caracalla Hamamı’na Ulaşım

Caracalla Hamamı’na ulaşmak için Roma metrosunu ya da otobüsleri kullanabilirsiniz. Metro ile ulaşmak için B metro hattında yer alan Circo Massimo durağında ineceksiniz. Caracalla Hamamı buradan yürüyüş mesafesindedir. Otobüs kullanmak isterseniz 760 ya da 628 numaralı otobüslere binerek buraya ulaşabilirsiniz. Aşağıda yer alan haritadan da mevcut konumunuzu bildirerek yol tarifi alabilir, yürüyerek ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Videolar
Yakındaki Yerler
Kolezyum Önünde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€45.00
Roma 1.12 km
Roma'da Kolezyum önünde fotoğraf çekimi deneyimi yaşayarak ziyaretinizi ömür boyu sürecek bir anıya dönüştürü […]
Popüler
Kolezyum
Giriş:
€22.00
Roma 1.14 km
Roma’nın ve Roma İmparatorluğu’nun sembol yapısı olan Kolezyum, neredeyse 2.000 yıldır kadim Roma’nın kalbind […]
Kapitolin (Capitolini) Müzesi
Giriş:
€10.00
Roma 1.59 km
Kapitolin Müzesi - Müzeleri, dünyadaki en eski sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1471 yı […]
Trevi Çeşmesi'nde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€55.00
Roma 2.38 km
Roma'nın kalbinde yer alan ikonik Trevi Çeşmesi'nin muhteşem manzarasının önünde kendinizi, ailenizi veya ark […]
Leonardo da Vinci Sergisi
Giriş:
€9.00
Roma 2.48 km
Roma'nın en güzel binalarından biri olan ve Vatikan devletine ait Palazzo della Cancelleria'da, Leonardo da V […]
İspanyol Merdivenleri'nde Profesyonel Fotoğraf ...
Giriş:
€36.00
Roma 2.48 km
Roma'nın büyüsünü, efsanevi kent simgesi İspanyol Merdivenleri'nde düzenlenen kişiselleştirilmiş bir fotoğraf […]
Sant'Angelo Kalesi
Giriş:
€17.00
Roma 3.3 km
Merhaba, bu yazımızda Sant'Angelo Kalesi ziyaretinize rehberlik etmesi amacıyla Sant'Angelo Kalesi tarihçesi, […]