Kapitolin (Capitolini) Müzesi

Kapitolin Müzesi – Müzeleri, dünyadaki en eski sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1471 yılında Papa Sixtus IV tarafından kurulmuş, 16. yüzyılın başlarında Papa Clement XII tarafından halka açılmıştır. Müzelerin kolleksiyonları, birden fazla binada yer almakta olup bu nedenle ayrı ayrı ziyaret edilebilir: Palazzo dei Conservatori, Palazzo Nuovo, Palazzo Senatorio, Tabularium ve Palazzo Caffarelli bu binalardır.

Kapitolin (Capitolini) Müzeleri Roma’nın en eski yerleşim bölgelerinden birinde (Campidoglio Meydanı) yer almakta olup; Kolezyum’a – Roma Forumu’na – Venezia Meydanı’na oldukça yakındır. Roma’ya gelindiğinde muhakkak bu bölgeleri ziyaret edildiğinden ulaşıma zaman harcanmaksızın bu müze rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Yazımıza Kapitolin Müzesi’nin tarihçesi ile başlıyoruz. Bölümleri detaylı olarak anlattıktan sonra görülmesi gereken eserlere değinip giriş ücreti ve online bilet alma gibi konularda önerilerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıdaki yazı içeriği tablosundan doğrudan giriş ücreti ve bilet bölümüne geçebilirsiniz.

Kapitolin Müzesi’nin Bölümleri

Kapitolin (Capitolini) Müzeleri’nin ayrı ayrı binalardan oluştuğuna değindik bu binalar birbirinin yanında yer almaktadır ve Kapitolin Tepesi’nde yer alan Campidoglio Meydanının etrafında kümelenmiştir.

Size daha iyi ifade etmek için müze binalarının plan haritasını paylaşmak istiyoruz. Aşağıda soldaki resim Google Haritalar’da göreceğiniz plandır. Sağdaki resim ise yazımızda aktardığımız bölümlere ilişkin detaylı haritadır.

Kapitoline Müzeleri Haritası - Müze Biletleri

Capitolini Müzeleri Haritası – Müze Biletleri

Şimdi devam edelim ve müzenin bölümlerine geçelim.

1- Palazzo Dei Conservatori Binası

Şimdi devam edelim. Palazzo Dei Conservatori, 1564-1575’te Giacomo della Porta tarafından tasarlanmıştır. İstanbul’un kurucusu Büyük Konstantin’in bronz heykelini, meşhur Kapitolin Kurdunu muhakkak görün. Kapitolin kurdu hepinizi bildiği, kurdu emziren Romulus ve Remus’un İtalya’nın antik sakinleri Etrüskler tarafından yapılmış heykelidir. Kurt figürü Etrüskler döneminde yapılmış olup, Romulus ve Remus figürleri daha sonraki dönemlerde eklenmiştir.

Meşhur Kapitolin Kurdu

Ayrıca Palazzo dei Conservatori avlusunda İmparator büyük Konstantin’in bir zamanlar Roma Forumu’ndaki Maxentius Bazilika’sında bulunan devasa heykelinin kalıntıları vardır. Görmeden ayrılmayın. Gerçekten çok ihtişamlı.

İmparator Büyük Konstantin'in Maxentius Bazilikası'ndaki dev heykeline ait parçalar, Palazzo dei Conservatori avlusu, Kapitolin Müzesi, Roma, İtalya

İmparator Büyük Konstantin’in Maxentius Bazilikası’ndaki dev heykeline ait parçalar, Palazzo dei Conservatori avlusu, Kapitolin Müzesi, Roma, İtalya

Yine bu bölümde At sırtındaki Marcus Aurelius’un heykeli ile karşılaşacaksınız. MS 166’da Roma’da İmparatorun zaferlerinin şerefine dikilen heykel, Ortaçağ’da İmparator Konstantin’in heykeli sayıldığından (kendisinin son nefesinde Hristiyanlığı kabul ettiği rivayet edilir.) saygıdan dolayı eritilmemiş / yok edilmemiştir. Müzelerin bulunduğu tepenin meydanında yer alan bronz heykel bu heykelin replikasıdır.

Palazzo Dei Conservatori'de yer alan Marcus Aurelius'un Bronz heykeli, Kapitoline Müzeleri, Roma, İtalya.

Palazzo Dei Conservatori’de yer alan Marcus Aurelius’un Bronz heykeli, Kapitoline Müzeleri, Roma, İtalya.

İkinci katta Pinacotheca Capitolina bölümü yer almaktadır. Bu bölüm resim sanatı ağırlıklı olup Rönesans dönemi ressamlarının birbirinden güzel eserleri burada yer almaktadır. Ayrıca Palazzo dei Conservatori binasının ikinci katındaki kafeye uğramanızı mutlaka öneririz, şehrin enfes bir manzarasını sunmaktadır.

2- Tabularium Binası (Roma Devlet Arşivi)

Palazzo dei Conservatori ve Palazzo Nuovo’nun alt katları arasındaki bağlantı tüneli Tabularium’a ulaşmanızı sağlar.

Tabularium Q. Lutatius Catulus tarafından yapılmıştır. Roma’nın Bronz yasaları ve kararnameleri burada saklanmıştır. Tabularium, adını bronz tabulalardan alır. Bu tabletlere yasalar ve resmi işlemler oyulmuştur.

Tabularium Binası - Alt katındaki müzeyi gezebilirsiniz.

Tabularium Binası – Alt katındaki müzeyi gezebilirsiniz.

Roma Cumhuriyet döneminin az sayıdaki kalıntılarından biridir. Bu binanın geçmişi oldukça ilginçtir. Roma döneminde yasa metinlerinin saklandığı alan ortaçağda bir kaleye dönüştürülmüş, daha sonra Roma şehir idaresinin yani belediyesinin merkezi haline gelmiştir.

Roma Forumu’nda gezerken bu binanın dış cephesine muhakkak bakın tüm dönemlerin izini görebilirsiniz. Bu yapının Roma İmparatorluğu’ndan kalan bölümü yeraltı yapısı ve ilk katıdır. Tabularium yapısı Roma Forumu’nun eşsiz manzarasını sunmaktadır. Kaçırmamanızı öneriririz.

3- Palazzo Nuovo Binası

Palazzo dei Conservatori’de modellenen ve İtalyanca’da “yeni saray” anlamına gelen Palazzo Nuovo’nun inşaasına, 1603’te başlamış ve 1654’te Rainaldi tarafından tamamlanmıştır.

Zemin katta Achille’nin yaşamından sahneleri olan bir lahit (2. yüzyıl) yer almaktadır. Palazzo Nuovo’da en üst katta sağda yer alan merdivenin biraz ilerisinde muhakkak görmeniz gereken bir diğer eser de Roma İmparatoru Hadrian’ın Tivoli’deki villasında bulunan “Güvercinler Mozaiği”dir.

Güvercinler Mozaği - Kapitolin Müzeleri

Güvercinler Mozaği – Kapitolin Müzeleri

Palazzo Nuovo’da özellikle koridor sonları birbirinden güzel antik dönem mermer heykelleri ile doludur. Bu heykellerden Kapitolin Venüsü’nü kaçırmamalısınız. Antik sanatta çıplak bir tanrıçanın ilk temsili olan ve de Yunanlı heykeltıraş Praxiteles’in (M.Ö. 4. yüzyıl) Knidos Afroditine dayanan bu eser M.Ö. 1. yüzyıldan kalma bir Roma mermer kopyasıdır. Venüs Pudica olarak da bilinen bu eser, banyoya hazırlanan tanrıçanın yanına birinin gelmesiyle ürkmesini anlatıyor.

Kapitolin Venüs'ü - Kapitolin Müzeleri, Roma

Kapitolin Venüs’ü – Kapitolin Müzeleri, Roma

Palazzo Nuovo’nun avlusunda sizi muhteşem başka bir eser daha bekliyor: Nehir Tanrısı heykeli diğer adıyla Morforio. Yapılış dönemi Kolezyum’un inşa edildiği M.S 1-2’inci yüzyıla tarihlenir. Görseli aşağıda, fazla söze gerek yok:

Nehir Tanrısı Heykeli, Palazzo Nuovo, Kapitolin Müzeleri

Nehir Tanrısı Heykeli, Palazzo Nuovo, Kapitolin Müzeleri

Ayrıca Sala degli Imperatori bölümünde İmparatorların büstleri yer almaktadır. Bunların içinde en çok dikkat çeken ise Milattan Önce 3. yüzyıla ait olan Caracalla’nın büstüdür. Ayrıca Cicero, Homer, Pythagoras, Socrates ve Euripides büstlerini de atlamayın. Bu bölümde ayrıca tavşan avcısı heykeli ve müzik çalan Apollo’nun heykelleri de dikkat çekmektedir.

Sala del Fauno’da, kırmızı mermerden yapılmış bir keçi (2. yüzyılın sonları) heykelini mutlaka görün. Koridorun sonunda Sala del Gladiatore bölümünde “Ölmekte Olan Köle” ya da diğer adıyla Kapitolin Galya heykeli bulunmaktadır. Heykel yaralı bir Galya (Galatyalı) tasvir eder. Heykelin detayları çok belirgindir: kalkan, boynundaki zincir, tamamen çıplaklık, düzensiz saç ve bıyık. Galyalının yaraları, heykeltıraşın, Galyalı savaşçının acısına rağmen direnme niyetinde olduğunu göstermek istediğini bize anlatmaktadır.

Ölen Köle Heykeli - Kapitolin Müzeleri

Ölen Köle Heykeli – Kapitolin Müzeleri – Roma – İtalya. Görsel için Kaynak

Roma heykel sanatının en güzel eserlerinden biri olan heykel, antik yunan orjinalinin Roma kopyası olduğu düşünülmektedir.

Kapitolin Müzesi Bileti ve Turları

Her ne kadar Roma’daki Vatikan Müzesi, Kolezyum, Borghese Galerisi kadar yoğun olmasa da dünyanın en eski müzesi özellikle turizm sezonunda popüler bir yer olmaktadır.

1’inci seçenek: Bilet gişesinde özellikle erken saatlerde kuyruk olmamaktadır. Ancak sizin için bilet gişesinden daha hesaplı bir seçeneğimiz var: Roma Pass.

1- Roma Pass Kart (Tıklayınız – Tiqets Roma Pass): Roma Pass Kartı ile Roma’da seçiminize bağlı olarak 2 gün ya da 3 gün ücretsiz toplu ulaşımdan sınırsız faydalanabilir, 2 günlük seçenekte 1 müzeye 3 günlük seçenekte ise 2 müzeye ücretsiz girebilirsiniz. Kapitolin Müzesi de bu kapsam dahilindedir.

Her ne kadar Roma Pass kartı ile 2019 mart ayında yapılan düzenlemelerle Kolezyum’a rezervasyonsuz giremezseniz de (ilave rezervasyon ve ücret istenmektedir.) eğer Roma’da kendi başınıza bir gezi rotası belirleyecekseniz ve min. 2 gün kalacaksanız oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. 2022 yılı mart ayı itibariyle pass kartın fiyatı 35 euro civarında.

2- Kapitolin Müzesi Hızlı Giriş Bileti ( Tıklayın – Tiqets Kapitolin): Dünya çapında hizmet veren Tiqets sitesinden Kapitolin Müzesi için online hızlı giriş bileti alabilirsiniz. Yazımız tarihi itibariyle fiyatı 10.5 euro. Mobil olarak da bilet alabilirsiniz, çıktısınız dilerseniz alabilirsiniz. Çıktısını almadıysanız mobil biletinizi girişte hemen kağıt bilete çeviriyorlar. (Yani telefonu okutup geçemiyorsunuz.)

3- Kapitolin Müzesi Rehberli Tur (Tıklayın – Getyourguide Kapitolin): Eğer dünyanın bu en eski müzesini rehber eşliğinde gezmek, hiçbir detayı kaçırmamak istiyorsanız. Rehberli tur seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Tur süresi 3 saat, tur İngilizce- Fransızca- Almanca ve İspanyolca dillerinde düzenleniyor. Ayrıca bu turun kalabalık grup olmadığını; küçük grup turu olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Capitolini Müzesine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Capitoline Müzesine iki şekilde gidebilirsiniz. Bunlardan biri metro ile gitmektir. Eğer metroyla gidecekseniz, Colosseo isimli durakta durup, müzeye ulaşma imkanına sahipsiniz. Fakat otobüslerle gitmeye karar verdiyseniz, 716, 628, 204, 170, 160, 95, 87, 81, 75, 70 ve 63 numaralı otobüslere binip müzeye kolayca ulaşabilirsiniz. Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi Müze Kolezyum’a çok yakındır, 14-15 dk’lık yürüyüşle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer Roma merkezinde bir otelde kalıyorsanız yürüyerek ulaşım seçeneğini değerlendirin.

Capitolini Müzesine Ne Zaman Gidilmelidir?

Kapitolin Müzesi, haftanın her günü açıktır. (Türkçe diğer bilgi kaynaklarında Pazartesi kapalı denmiş, yanlış bilgidir. Pazartesi açıktır..) Bunun dışında 1 Ocak, 25 Aralık, 1 Mayıs ve Ocak günlerinde de kapalıdır. 24 Aralık ve 31 Aralık’ta sabah 09:30’da açılır öğleden sonra 14:00’da kapanmaktadır.

Ziyaret saatleri ise Sabah 9.30’da başlayıp, akşam 19.30 saatine kadardır. Son girişler müzenin kapanışından 1 saat öncesi yapılabilir. Yoğun olduğu saatler, öğleye yakın saatlerdir. Turizm sezonunda sabah erken ya da gün batımına yakın saatlerde daha rahat gezeceğinizi düşünüyoruz.

Bu rehber yazımızda Capitolini Müzesi hakkında tarihçesi, bölümleri, görülmesi gereken eserler gibi konularda bilgiler verdik. Buna ilave olarak Capitolini Müzesi giriş ücreti 2021, Capitolini Müzesi bilet alma gibi konularda önerilerde bulunduk. Keyifli ziyaretler diliyoruz.

Videolar
Yakındaki Yerler
Kolezyum Önünde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€45.00
Roma 0.77 km
Roma'da Kolezyum önünde fotoğraf çekimi deneyimi yaşayarak ziyaretinizi ömür boyu sürecek bir anıya dönüştürü […]
Popüler
Kolezyum
Giriş:
€22.00
Roma 0.79 km
Roma’nın ve Roma İmparatorluğu’nun sembol yapısı olan Kolezyum, neredeyse 2.000 yıldır kadim Roma’nın kalbind […]
Trevi Çeşmesi'nde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€55.00
Roma 0.89 km
Roma'nın kalbinde yer alan ikonik Trevi Çeşmesi'nin muhteşem manzarasının önünde kendinizi, ailenizi veya ark […]
Leonardo da Vinci Sergisi
Giriş:
€9.00
Roma 1.58 km
Roma'nın en güzel binalarından biri olan ve Vatikan devletine ait Palazzo della Cancelleria'da, Leonardo da V […]
İspanyol Merdivenleri'nde Profesyonel Fotoğraf ...
Giriş:
€36.00
Roma 1.58 km
Roma'nın büyüsünü, efsanevi kent simgesi İspanyol Merdivenleri'nde düzenlenen kişiselleştirilmiş bir fotoğraf […]
Caracalla Hamamı
Giriş:
€14.00
Roma 1.59 km
Roma'daki en iyi korunmuş antik hamam olan Caracalla Hamamı bugün Roma'ya gelen ve Antik Roma tarihine ilgi d […]
Sant'Angelo Kalesi
Giriş:
€17.00
Roma 1.76 km
Merhaba, bu yazımızda Sant'Angelo Kalesi ziyaretinize rehberlik etmesi amacıyla Sant'Angelo Kalesi tarihçesi, […]