Berlin Tv Kulesi

Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret edecek olursanız, Berlin’in simgesi olan Berlin Tv Kulesi (Almanca, Berliner Fernsehturm) gezisi yapabilirsiniz. 368 metre yüksekliğe sahip Berlin Tv Kulesi Almanya’nın en yüksek binası olma özelliğine sahiptir. Yılda 1.2 milyonu aşkın ziyaretçisiyle Berlin’in en popüler turistik yerlerindendir. Bir uzay roketine benzeyen kule, özgün bir tasarım çizgilerini taşıyor. Kuleye çıkarak şehrin panoramik görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Anlatmaya kulenin tarihçesi ile başlıyoruz, kule ile ilgili her detaya değineceğiz. Dilerseniz doğrudan aşağıda yer alan Berlin Tv Kulesi bileti & Berlin Tv kulesi giriş ücretleri bölümüne inebilirsiniz.

Berlin Televizyon Kulesi’nin Tarihçesi

Doğu Almanya Hükümeti, şehrin simgesi olacak bir yapının yapılması talimatıyla çalışmalar başlıyor. 1964 yılında Walter Ulbricht, Alexanderplatz Meydanı’nda (Berlin, Mitte) bir televizyon kulesi inşa etmeyi öneriyor. Özgün tasarımı Doğu Alman mimarı Hermann Henselmann tarafından çiziliyor.

Kulenin yapımı 1969 yılında tamamlandığında Berlin Tv kulesi uzunluğu 365 metreydi. 1990’lı yıllarda yeni antenin eklenmesiyle 368 metre uzunluğuna erişmiştir. 3 Ekim 1969’da kuleden test yayınları yapılmaya başlanmış.

Şehrin tam ortasına inşa edilen kulenin inşasında birçok tarihi alan tahrip edilmek zorunda kalınmış. Kulenin yanında Ortaçağ’dan kalma bir kilise bulunuyor. Tahribattan sağlam çıkan bu kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.

Kulenin balon bölümü güneş ışığını aldığında üzerinde haç görüntüsü oluşuyor. Bu nedenle halk kuleye “Papa’nın Yeri” adını da vermiş. Berlinliler, Walter Ulbricht’in onuruna burayı “St. Walter” olarak da adlandırıyorlar.

Berlin Tv Kulesi’nin Bölümleri

Kulede iki asansör, 986 basamak, ziyaretçi alanı, bir restaurant bulunuyor. Kuleye girdiğinizde 60’lı ve 70’li yılların izlerini görebilirsiniz. Ziyaretçi alanına ve restauranta eşyalarınızla giremiyorsunuz. Arabanızda veya otelinizde bırakmanız en iyisidir. Alexanderplatz meydanında da bırakabileceğiniz yerler bulunuyor. Asansörler; saniyede 6 metre çıkabilen asansörle 40 saniyede 203 metre yukarıya çıkıyorsunuz.

Panorama Katı; 203 metre yukarıda olan bu ziyaretçi alanında Berlin’i izleme şansını buluyorsunuz. Berrak bir havada 43 kilometre görüş mesafesi sağlıyor. Panoramik olarak Brandenburg Kapısı, Olympiastadion ve Charlottenburg Sarayı gibi yerleri görebiliyorsunuz.

Sphere Restaurant; ziyaretçi alanından 21 basamak çıkarak 207 metre yükseklikteki restauranta geçebilirsiniz. Dairesel bir yapıya sahip olan bu alan bir saatte 360 derece dönme özelliğine sahip, yemeğinizi yerken veya içeceğinizi yudumlarken bütün Berlin’i izleme imkânına sahip oluyorsunuz.

Ulaşım

Kule, Berlin’in merkezinde ve Alexanderplatz meydanında bulunduğu için bütün araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro ve toplu taşıma araçlarıyla gelmek isterseniz Alexanderplatz istasyonunda inip, yürüyerek kuleye gidebilirsiniz.

Berlin Tv Kulesi Bileti & Giriş Ücreti

Berlin’in kalbinde yer alan ve şehrin en popüler turistik noktalarından birisi olan kuleye biletle giriş yapılıyor. Kule yılda yaklaşık 1 Milyon 200 bin turisti ağırlıyor. Berlin Tv Kulesi giriş ücreti 2022 Mart ayı itibariyle 24,50 Euro’dur. Berlin Tv Kulesi biletleri hem kendi gişesinde hem internet üzerinde satılıyor. Kuleye çıkmak isteyenlerin oluşturduğu yoğunluk nedeniyle biletinizi internet üzerinden alarak; gezi için ayırdığınız zamanı bilet kuyruğunda geçirmemenizi öneriyoruz. Berlin Tv Kulesi Bilet çeşitlerini sizin için derledik:

1-) Berlin Tv Kulesi Bileti (Tıklayınız-Tiqets) ya da (Tıklayınız Getyourguide): Bu giriş bileti sayesinde bilet kuyruğunu atlayarak Berlin Televizyon Kulesi’ne hızlı giriş yapıyorsunuz. Ancak elbette güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekecek. Son dönemlerde artırılan güvenlik kontrolleri nedeniyle en az 15-20 dakika öncesinde Tv Kulesi’nin önünde olun. Biletinizi yazdırabilirsiniz ancak buna gerek yok, mobil bilet de kabul ediliyor. Size sms ve mail olarak gönderilen barkodu okutup giriş yapıyorsunuz. Bu bilet için dünya çapında güvenilir iki siteyi referans gösterdik, her iki bilet firmasındaki linklerde binlerce olumlu yorum var. Saat ve zaman aralığınızı göz önünde bulundurarak biletinizi güvenle alabilirsiniz.

2-)Berlin Tv Kulesi Bileti+ Restorandan Masa Ayırtın (Tıklayınız-Getyourguide) ya da (Tıklayınız-Tiqets): Birinci bentteki hızlı giriş biletinize ilave olarak bu bilet türünde Kulenin tepesinde yer alan The Sphere Restoranı’ndan masanız ayırt ediliyor. Giriş ücreti ve masa ayırma ücreti biletinize dahil ancak yiyecek+içecek dahil değil onu siz seçiyorsunuz. Çiftler için önerilir.

3) Berlin Tv Kulesi Bileti + Restoranda Öğle Yemeği (Tıklayınız): Birinci bentteki giriş biletinize ilave olarak, televizyon kulesinin tepesinde yer alan The Sphere restoranından masa ayırıyor, 2 öğün yemek (1 ana öğün + 1 tatlı seçeneği) + içecek (alkollü içecekler hariç) yiyebiliyorsunuz. Alkollü içecekler ekstra ücrete tabidir. Bu biletin saat seçenekleri, öğlen yemeği olduğu için sabah 11:00’da başlayıp öğleden sonra 3’te bitiyor.

İdeal Ziyaret Saati & İpuçları

Berlin Televizyon Kulesi bakım dönemleri hariç yılın her günü açıktır. Mart – Kasım ayları boyunca her gün sabah 9’dan gece yarısına kadar Berlin Tv kulesi ziyaretçilere açıktır (Kule Kasım-Şubat ayları arasında 10’dan gece yarısına kadar açıktır.). Gece 23.30’da son çıkış yapılıyor. Bu saatten sonra kuleye çıkamıyorsunuz. Restaurant çalışma saatleri; sabah 09.00 ile 24.00 saatleri arasıdır. Fakat mutfak 22.30’da kapanıyor. Barın çalışma saatleri; sabah 09.00 ile 23.30 saatleri arasıdır.

Yılda iki defa kulenin bakım çalışmaları yapıldığı için iki gün ziyaretçilere kapanıyor. 22 Mart 2021 ve 15 Kasım 2021 tarihlerinde Berlin Tv Kulesi ziyaretçilere kapalıdır. Ziyaret planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Genellikle kuleye ziyaretçi sayısı fazla olduğundan bilet kuyruğunda zaman kaybetmek istemiyorsanız, biletinizi önceden alıp, ziyaret saatinizi belirleyebilirsiniz.

  • Berlin Tv Kulesi, Berlin’in turistik sembollerinden birisi ve yoğunluk dikkate alındığında sbaha 11’den önce ya da ya da akşam 7’den sonra gelmenizi öneriyoruz. Yoğunluğu göze alırsanız günbatımından önce çıkarsanız Berlin’i hem gündüz hem akşam gözlemleme şansınız olacaktır.
  • Kuleye hava açıkken çıkmanızı öneririz, sisli günlerde seyir terası keyifli olmayabilir.
  • Asansör fobiniz varsa göz ardı edebilirsiniz, asansör yerden 203 mt. Yükseğe jet hızıyla çıkıyor.
  • Aralık ayında yakınına Noel Pazarı kuruluyor, eğer Aralık ayında kuleyi ziyaret edecekseniz pazara uğramanızı öneririz.

Bu yazımızda Berlin Tv Kulesi tarihçesi, bölümleri, Berlin Tv Kulesi Bileti, Berlin Tv Kulesi Giriş Ücreti gibi konulara değindik. Değerli yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 4 kayıttan 4 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Berlin Zindanı (Berlin Dungeon)
Giriş:
€24.00
Berlin 0.41 km
Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte muhteşem ve ürkütücü bir geziye çıkmaya hazır mısınız? Korkun, çığlık […]
Pergamon Müzesi
Giriş:
€12.00
Berlin 0.85 km
Tarihi eserlere ilgi duyanlar ve müze ziyaretlerini sevenler için Berlin Müzeler Adası’nda Pergamon Müzesi bu […]
Asisi Panorama - Die Mauer (Berlin Duvarı)
Giriş:
€11.00
Berlin 1.98 km
Yadegar Asisi adlı bir sanatçı tarafından hayata geçirilen bu sergi projesi ile kendinizi 1980'lerde Berlin'i […]
Reichstag Rezervasyonu ve Bileti
Giriş:
€15.00
Berlin 2.26 km
Merhaba, bugünkü yazımızda Berlin’deki Reichstag Binası ile ilgili binanın tarihçesi, bölümleri, ulaşım, ziya […]
Berggruen Müzesi Bileti
Giriş:
€10.00
Berlin 7.72 km
Pablo Picasso'nun deyimiyle, sanatın amacı insanın ruhunu üstündeki tozlardan arındırmaktır. Yeteneği küçümse […]