Reichstag Rezervasyonu ve Bileti

Merhaba, bugünkü yazımızda Berlin’deki Reichstag Binası ile ilgili binanın tarihçesi, bölümleri, ulaşım, ziyaret saatleri gibi konular vererek Reichstag Bileti ve Rezervasyonu konularında sizleri bilgilendireceğiz. Yazımıza yapının tarihçesi ile başlıyoruz. Dilerseniz doğrudan Reichstag Rezervasyonu ve Bileti bölümüne inerek bilet türlerini inceleyebilirsiniz.

Reichstag Binası’nın Tarihçesi

Berlin’deki Almanya’nın simgesi olan ve tarihi kadar eski Reichstag, Alman İmparatorluğu’nun ilk parlamento binasıdır Başta 19. ve 20. yüzyılda Almanya’nın iki defa birleşmesi olmak üzere Almanya’nın bütün önemli olaylarına tanıklık yapmıştır.

1814-1815 yılları arasında Viyana Kongresi’nde alınan kararla; aralarında Avusturya, Prusya ve Bavyera’nın da olduğu 39 devlet birleşerek Almanya İmparatorluğu’nu kurdular. Bu birleşik devlete bir parlamento binası gerekiyordu. Bina için ilk girişimler 1871 yılında başlasa da ancak Reichstag yapımına 1884 yılında başlanabilmiştir. Reichstag inşaatı 1884’te başlamış ve 1894’te sona ermiştir. Mimarları Paul Wallot ve Norman Foster’dır. Reichstag, alev aldığı ve ciddi şekilde hasar gördüğü 1933 yılına kadar Almanya’nın  parlamento binası ve kalbi olmuştur.

1933 yılına kadar faaliyette bulunan bina, bu yılda çıkan yangın sebebiyle kullanılamaz hale gelmiş. 1992’de yenilenme çalışmalarına başlanmış ve Nisan 1999’da da bina hizmete açılmış.

Reichstag Binası’nın Bölümleri

Parlamento binasında; genel kurul galerisi, çatı terası, kubbe ve restaurant bölümlerini gezebilirsiniz. Parlamentoda oturum olmadığı günler rehber eşliğinde turlar düzenleniyor. Reichstag girişi esasen ücretsiz ama kayıt gerektiriyor, kubbesine çıkmak için rezervasyon yaptırdığınızda da bu kayıt sizin için yapılıyor.

Reichstag Kubbesi

Binanın en tepesinde bulunan, ikonik olarak yapılmış, büyük cam bir kubbedir. 360 derecelik Berlin manzarasına sahiptir. Kubbeden baktığında Parlemento katının altında bulunan ana avluyu görebilirsiniz. Kubbeden içeri giren güneş ışığı Reichstag parlamento katına doğru yayılıyor. Kubbede geniş bir güneş kalkanı bulunuyor. Böylece güneş ışığından rahatsız olmuyorsunuz.

Kubbede Kişisel Rehberiniz: Kubbeye çıktığınızda bir rehber size eşlik ediyor. Kubbeye biletle ve rehber eşliğinde girilebiliyor.Aşağıda Reichstag Kubbe Bileti bölümünde anlatacağımız üzere; İngilizce ve Almanca dillerinde rehber seçenekleri bulunuyor. 20 dakika boyunca; Reichstag Binası ve çevresi, Alman Federal Meclisi, Parlamentonun çalışmaları ile 230 metrekarede görebileceğiniz manzaralar hakkındaki en önemli bilgileri sizinle paylaşıyor. 90 dakikalık tur içinde parlamentonun işleyişi, tarihi ve çalışma yöntemlerini öğreniyorsunuz. Turların toplam süresi yaklaşık 2-2.5 saat civarında.

Genel Kurulda Konferanslar

Genel kurul salonunda öğrenciler ve ziyaretçiler için 45’er dakikalık konferanslar veriliyor. Bu konferanslarda, parlamentonun işleyişini, çalışma yöntemlerini, Reichstag binasının tarihi ve mimarisi hakkında bilgiler ediniyorsunuz. Konferanslar her saat başı yapılıyor. Parlamentoda oturumun olmadığı günlerde konferanslar veriliyor. 25’er kişilik gruplar aldıkları için bu konferanslara katılmak istediğinizde binanın yakınında bulunan “Hizmet Bürosu”ndan adınızı yazdırıp, randevu almanız gerekiyor.

Çatı Terası ve Restoran

Berlin’i panaromik izlemek istiyorsanız bina turunuzu attıktan sonra terasa çıkabilirsiniz. Berlin manzarasını izlerken sesli rehber size Bina ve çevredeki binalar hakkında bilgiler veriyor. 11 dilde sunum yapan cihazda Türkçe seçeneği de bulunuyor.

Restoran: Parlamento bünyesinde halka açık olması açısından önem taşıyor. Alman parlamenterlerle birlikte yemek yeme fırsatını yakalıyorsunuz. Kubbenin doğu tarafında çatı katında bulunuyor. Buraya West C kapısından çıkıyorsunuz.

Reichstag Ulaşım

Parlamento binası merkezi yerde olduğu için toplu taşıma araçlarıyla gitmeniz daha hızlı ve az stresli olacaktır. Belediye otobüsleri ve metroyla Reichstag binasına gidebilirsiniz. Metroyla gidecek olursanız Alexandrplatz istasyonunda iniyorsunuz. 248 ve 100 numaralı otobüslere binecek olursanız parlamento durağında inip, yürüyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Tavsiyeler

9-21 Nisan, 17 Kasım, 23-26-31 Aralık tarihleri ile cumartesi ve Pazar günleri bina ziyarete kapalıdır. Bunun dışında bina her gün 08.00-24.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Son giriş saat 21:45’te yapılmaktadır. Bu nedenle kapanış saati olarak 21:45’i esas alabilirsiniz. Girişler gruplu olarak ve saatte bir çeyrek geçe yapılıyor.

Çatı terası ve kubbe 24 Aralık’ta tüm gün, 31 Aralık’ta saat 16.00’dan itibaren kapalıdır. Kubbe, 25 Şubat – 1 Mart, 15 – 19 Temmuz, 16 – 20 Eylül ve 7 – 11 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında ziyaretçilere kapalıdır. Kubbe kapalı olsa bile çatı terasını ziyaret edebilirsiniz.

Brandenburg Kapısı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Reichstag Binası’nı güneşli bir günde ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Sabah erken saatler / açılış saatleri yoğunluğun en az olduğu saatlerdir. Kubbe ziyaretinizi mutlaka önceden planlamanızı öneriyoruz. Özellikle turizm sezonunda Kubbe için önceden bilet almazsanız, bilet kuyruğunda 2-3 saat beklemeniz gerekebilir.

Reichstag Rezervasyonu ve Bileti

Reichstag Binasına giriş esasen ücretsiz ancak önceden kayıt yaptırmak gerekiyor. Reichstag Kubbesi’ne çıkış ücretli ve rehber eşliğinde yapılıyor. Kubbe ziyareti (rehberli) fiyatı seçtiğiniz dile göre 14 Euro’dan başlıyor. Reichstag Kubbesi’ne bilet alırsanız bu rezervasyon sizin adınıza yapılacağından başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Şimdi bu bilet türlerini inceleyelim:

1-) Reichstag Binası & Kubbe Bileti ve Rezervasyonu (Tıklayınız – Almanca): Pasaportunuzu ya da kimlik kartınızı alarak; Unter den Linden 77’nin köşesindeki Hotel Adlon’a gidiyorsunuz. (Yani tanışma-buluşma yeri Reichstag değil) Brandenburg Kapısı’ndan geçiyorsunuz (burada rehberin size sunumları olacak) ardından rehber eşliğinde Reichstag Binası’na geçiyorsunuz ve kubbesine çıkıyorsunuz. 2.5 saat sürecek bu turda size Reichstag ile ilgili her şey anlatılacak. Reichstag turunun fiyatı Şubat 2023 tarihi itibariyle 15 Euro ve hakkında 5.200’den fazla olumlu yorum var. Eğer bu turun İngilizce versiyonunu almak isterseniz 15 Euro fiyatı var.

İngilizce Reichstag turunu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

2-) Reichstag Çatısındaki Kafede Masa Ayırtın + Kahve-Çay-Pasta İkramı (Tıklayınız): Bu Reichstag bilet türü ile Reichstag ziyaretinde sizin için rezervasyon/kayıt yapılıyor ayrıca buna ek olarak Almanya’nın en önemli yapılarından birinin çatısındaki Käfer Rooftop Garden Restoran’da masa ayırtabiliyor, ücrete dahil olan kahve/çay + 1 adet pasta / turta ikramını tadabiliyorsunuz.

Reichstag’ın cam kubbesini de bu biletle ziyaret edebiliyorsunuz. Turist rehberi seçeneği olmadığını belirtmekte fayda var ama Türkçe dil seçeneği de olan sesli rehberi Ziyaretçi Servisi’nden ücretsiz alabilirsiniz. Bu biletin fiyatı yazımız tarihi itibariyle 19.90 Euro ve hakkında 2270 olumlu yorum var.

Bu yazımızda Reichstag Binası ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaşıp Reichstag Binası Rezervasyonu, Reichstag Bileti ve Turları gibi konularda önerilerde bulunduk. Yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 2 kayıttan 2 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Pergamon Müzesi
Giriş:
€12.00
Berlin 1.43 km
Tarihi eserlere ilgi duyanlar ve müze ziyaretlerini sevenler için Berlin Müzeler Adası’nda Pergamon Müzesi bu […]
Asisi Panorama - Die Mauer (Berlin Duvarı)
Giriş:
€11.00
Berlin 1.49 km
Yadegar Asisi adlı bir sanatçı tarafından hayata geçirilen bu sergi projesi ile kendinizi 1980'lerde Berlin'i […]
Berlin Zindanı (Berlin Dungeon)
Giriş:
€24.00
Berlin 1.87 km
Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte muhteşem ve ürkütücü bir geziye çıkmaya hazır mısınız? Korkun, çığlık […]
Berlin Tv Kulesi
Giriş:
€24.00
Berlin 2.26 km
Almanya’nın başkenti Berlin’i ziyaret edecek olursanız, Berlin'in simgesi olan Berlin Tv Kulesi (Almanca, Ber […]
Berggruen Müzesi Bileti
Giriş:
€10.00
Berlin 5.47 km
Pablo Picasso'nun deyimiyle, sanatın amacı insanın ruhunu üstündeki tozlardan arındırmaktır. Yeteneği küçümse […]