Burç Halife

Dünyanın en yüksek binası olma unvanına sahip Burç Halife (Burj Khalifa) Dubai’de bulunuyor. Tasarımında çöl çiçeği Hymenocalis’ten esinlenilmiştir. İslami mimaride kullanılan biçimlendirme sistemlerinin mükemmel uygulaması olarak da simge niteliğinde bir projedir. Bu gökdelen adını, Birleşik Arap Emirlikleri emiri Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır.

Burç Halife ziyaretinize ilişkin olarak yapının tarihçesi, özellikleri, bölümleri hakkında bilgi verdikten sonra Burç Halife bileti nasıl alınır? Burç Halife bilet türleri nelerdir? gibi konuların değerlendireceğiz. Dilerseniz doğrudan bilet türleri bölümüne geçebilirsiniz.

Burç Halife’nin Tarihçesi

Burç Halife’nin inşasına, Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti’ne bağlı Emaar şirketi tarafından 2004 yılında başlandı. Binanın tasarımını, yüksek katlı bina projeleriyle ünlü (örneğin Şikago’daki Trump Tower gibi) Amerikan Mimar Adrian Smith yaptı. Güney Koreli şirket Samsung tarafından inşa edildi. Yapının inşasında, Güney Asya’dan 7.500 kalifiye işçi çalıştı. Ülkenin iklim şartları dikkate alınarak haftada 1-2 kat inşaa ettiler. Betonarme bina için beton özel olarak icat edildi. Beton çözeltisine buz eklendi.

Burç Halife’nin inşaatına başlanırken ismi Burç Dubai’ydi. Birleşik Arap Emirlikleri emiri Halife Bin Zayid El Nahyan’ın yapının bir an önce bitirilmesi için büyük bir meblağ bağış yaptı. Şirket yönetimi de jest olarak kulenin adını Burç Halife olarak değiştirdi. Eylül 2009’da dış cephesi tamamlanan Burç Halife 2010 yılı Ocak ayında resmi olarak açılmıştır.

Burç Halife’nin Özellikleri ve Rekorları

Burç Halife 150. kata kadar betonarme olarak inşa edildi. Bundan sonraki katlar hava olayları dikkate alınarak, çelik konstrüksiyonla yapıldı. Bir iğne görünümünde oluşan binada düz duvarlar bulunmuyor. Köşeler ise keskin değil oval biçimindedir. Tek kullanım amacıyla değil, komplike bir bina olarak inşa edilmiştir.

Binanın yüksekliği 828 metredir. Binada 200 kat bulunmasına rağmen 164 katı kullanıma açıktır. Bu kadar yüksekliğe çıkacak asansörler de özel olarak yapılmıştır.

Çevre dostu binada; 57 asansör, 8 yürüyen merdiven, 1044 daire, 37 katlık ofis alanı ve 160 odalı Armani markalı otel bulunuyor. Yeraltında 3 bin araç kapasiteli otopark yer alıyor.

Ayrıca Burç Halife’nin hemen yanında Dubai Mall adlı alışveriş merkezi bulunuyor. Dubai Mall alan bakımından dünyanın en büyük ve de en çok ziyaretçi alan alışveriş merkezi unvanına sahip olup, içerisinde yaklaşık 1,300 mağaza, buz patenleri, beş yıldızlı bir otel de bulunuyor. Aşağıda yakındaki yerler bölümümüzde detaylı bir şekilde incelediğimiz Dubai Akvaryumu da aslında bu dev alışveriş merkezinin bir parçası konumundadır.

Burç Halife’nin Rekorları:

En az 10 yıl rakibinin olmayacağı kulenin inşasının bitmesiyle birlikte birçok rekoru da beraberinde getirdi.

1- Dünyanın en yüksek binasıdır. 2010 yılındaki son düzenlemelerden sonra bu unvanı elinde bulunduran Tayvan’ın Taipei kentindeki 1.667 fit (508 metre) büyüklüğündeki Taipei 101 (Taipei Finans Merkezi) binasını geride bırakmıştır.
2- Dünyada kendi başına (bağımsız) ayakta duran en yüksek binadır.
3- Dünyanın en yükseğe çıkan ve en hızlı asansörüne sahiptir.
4- Dünyanın en yüksekte yer alan cami, yüzme havuzu ve lokantaları bulunuyor.
5- Dünyanın en geniş alanda kurulan binasıdır.
6- Dünyanın gözlem bölümü en yüksekte bulunan binasıdır.

Burç Halife Bileti & Turlar

Burç Halife gerek Dubai’nin gerekse dünyanın en önemli turistik noktalarından birisi ve bu öneminden dolayı yoğunluğu yüksek bir yer. Seyir teraslarının girişi The Dubai Mall adlı alışveriş merkezinin içerisinden yapılıyor. Biletlerinizi buradaki gişelerden giriş ücretini ödeyerek satın alabilirsiniz ancak, yoğunluğu ve zaman aralığınızı göz önünde bulundurarak biletinizi internetten önceden almanızı öneririz.

Burç Halife giriş ücreti 2022 yılı için 36 Euro’dur. Standart giriş bileti 124 ve 125’inci katlara erişimi kapsamaktadır. Burç Halife ziyaretiniz için dünya çapında kullanılan güvenilir iki site öneriyoruz bu siteler Tiqets sitesi ve Getyourguide. İncelediğimiz ve önerdiğimiz Burç Halife Bilet türleri ise şöyle:

1-) Burç Halife 124’üncü ve 125’inci Katları Bileti (Getyourguide – tıklayınız-1 ) ya da (Tiqets-tıklayınız-2) En çok tercih edilen ve en uygun fiyatlı Burç Halife bileti bu bilettir. Bu online bilet sayesinde bilet sırası beklemeksizin Burç Halife’nin 124’üncü ve de 125’inci katlarına erişebilirsiniz. Biletinizin çıktısını almanıza gerek yoktur, mobil bilet kabul edilmektedir.

Bu bilet türünde farklı farklı seçenekler mevcut. Kısaca bunlara değinecek olursa;

a) Burç Halife ve Dubai Akvaryumu – Kombo Hesaplı Bilet (Tıklayınız): Dubai Akvaryumu, Dubai ziyaretinizde Burç Halife binasından sonra mutlaka görmeniz gereken muhteşem bir yerdir. Dünyanın en harika yeraltı akvaryumu “Su altı Hayvanat Bahçesi” olarak da adlandırılıyor. Dev köpekbalıkları etrafınızda gezinirken su altı tünellerinde yürüme deneyimini bu kombo biletle yaşayabilirsiniz. Bu bilet Burç Halife Online Bileti ve Dubai Akvaryum bileti ayrı ayrı alınmasından yaklaşık 10 euro kadar hesaplıya geliyor.

b) Burç Halife’nin 124’üncü Katından Gündoğumu Seyri Bileti : Günbatımı biletine benzer olarak; bu biletle dünyanın en büyük binasından gündoğumu keyfini yaşayabilirsiniz.

c) Burç Halife’nin 124’üncü Katına Çıkış + Armani Otelinde 3 Çeşit İtalyan Öğle Yemeği: Bu biletle Burç Halife’nin 124’üncü katına çıkma deneyimine ek olarak Armani otelinde İtalyan öğle yemeği deneyimi yaşayabilirsiniz.

2-) Burç Halife 124’üncü ve 125’inci ve 148’inci Kat Bileti (Tıklayınız): Burç Halife’de katlar yükseldikçe bilet türleri ve biletlerin fiyatları değişiyor. Bu biletle Burç Halife’nin 124-125 ve 148’inci katlarına sıra beklemeden erişim sağlayabilirsiniz. Bilet için en uygun fiyatı Tiqets sitesi veriyor. Bu bilet diğer biletlerden farklı olarak çok hızlı tükeniyor, online rezervasyonunuzu erken yapmanızda fayda var.

3-) Burç Halife’nin 152 ve 154’üncü Katlarına Erişim + Çay Keyfi (Tıklayınız-Tiqets) ya da (Tıklayınız-Getyourguide): En yükseğe erişim izni veren bilet bu. Bu bilet kapsamında Burç Halife’nin 152-153 ve 154’üncü katlarına dünyanın en hızlı asansörüyle çıkıyorsunuz.

Burç Halife’nin 152 ve 154’üncü katlarına Çaysız ya da pasta böreksiz erişim sağlanmıyor 🙂 Buraya erişim izni verilen tüm bilet türlerinde durum böyle. Ya kokteyl var, ya çay keyfi var. Camın kenarında oturup seyrederken çayınızı içiyor pastanızı yiyorsunuz. 2023 ocak tarihi itibariyle bu erişimin fiyatı yaklaşık olarka 192 Euro.

Bu yazımızda Burç Halife’nin tarihçesi, bölümleri, çalışma saatleri ve ulaşım bilgilerini sizinle paylaştık. Bu bilgilere ilaveten Burç Halife giriş ücreti 2023, Burç Halife bileti nasıl alınır ve de bilet türleri gibi konularda önerilerde bulunduk. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Soru ve tavsiyelerinizi yorum bölümüne iletmenizden memnuniyet duyarız.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 6 kayıttan 6 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Dubai Akvaryumu
Giriş:
€25.00
Dubai 0.43 km
Bu yazımızda Dubai Akvaryumu ziyaretinize ilişkin olarak akvaryumun yapısı, görmeniz gerekenler, ideal ziyare […]
Dubai Otobüs Turu
Giriş:
€69.00
Dubai 0.55 km
Dubai'yi gezmek için kendinizi süre açısından kısıtlamak istemiyor musunuz? O zaman dilediğiniz zaman inip, b […]
Yeşil Gezegen (The Green Planet)
Giriş:
€34.00
Dubai 1.72 km
 Egzotik hayatı keşfetmek için harika bir fırsat olan Yeşil Gezegen'de 3000'den farklı bitki ve hayvan türünü […]
Dubai Müzesi ve Şehir Turu
Giriş:
€28.00
Dubai 7.73 km
Sıradan bir balıkçı köyünün nasıl dünyadaki en zengin şehri olduğuna tanıklık edeceksiniz. Dubai müzesinde an […]
Dubai Helikopter Turu
Giriş:
€217.00
Dubai 17.97 km
Dubai her anlamda sınırların ötesinde bir şehir ve 15 ya da 25 dakikalık helikopter turları ile bu şehri alış […]