Borghese Galerisi

Borghese Galerisi (Galleria Borghese) ile ilgili bu rehber yazımızda Galeri’nin tarihçesini, görülmesi gereken eser tavsiyelerini, Borghese Galerisi Bileti’nin nasıl alınacağını ve online bilet türleri, ulaşım seçeneklerini ve ideal ziyaret zamanı gibi tavsiyeleri bulabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan Borghese Galerisi Bileti başlıklı bölüme geçerek bilet değerlendirmelerini okuyabilirsiniz.

Borghese Galerisi Tarihçesi

Borghese Galerisi (Galleria Borghese), dünyanın en küçük ve güzel olan galerilerinin başında yer alıyor. Carravaggio’un resimleri ve Bernini’nin heykelleri, Klasik Rönesans’ın eserleriyle birlikte sergileniyorlar. 17. yüzyıldan kalma bir villa olan Borghese Galerisi, muhteşem sanat eserlerinin koruyuculuğunu yapıyor.

Alman bir mimar olan Van Santen tarafından, Papa V. Paul’ün yeğeni olan Scipione Borghese için inşa edilmiş ve onun özel koleksiyonlarını barındırmıştır. 1613 yılında inşası başlanan yapı, 1615 yılında tamamlanmıştır. Yapının içinde 4. yüzyıl mozaiklerinin yanında, Carravaggio ve Bernini gibi iki büyük sanatçının eserleri bulunuyor. Borghese Galerisi’nin tavanları neredeyse tamamen freskler ile kaplı olup, dünyanın dört köşesinden gelen mermerlerle donatılmıştır.

Görmeden Geçmeyin

Borghese Galerisi’ndeki muhteşem eserlerden 10 tanesini anlatımlarıyla ve görselleriyle sizin için derledik, bu eserleri görmeden galeriden ayrılmamanızı öneriyoruz.

Asclepius ( Esculapio) Tapınağı Borghese Parkı - Enfes Manzara

Asclepius ( Esculapio) Tapınağı Borghese Parkı – Enfes Manzara

Ayrıca Borghese Galerisi’nin kendisi kadar bahçesi de yeşil, oldukça büyük ve huzurlı bir yerdir. Galleria Borghese’nin bulunduğu park Roma’nın halka açık en büyük yeşil alanıdır. Burada çok güzel zaman geçirebilirsiniz. (yazımızın başında yer alan görsellerden fikir edinebilirsiniz.) Özellikle Aesculapius (Esculapio) Tapınağı’nın bulunduğu alan (yukardaki fotoğraf) gerçekten çok huzur verici ve güzeldir.

Galeri’nin bahçesinde bazen konser vb. etkinlikler olmaktadır. Ayrıca bisiklet kiralayıp Borghese’nin bahçesinde gezintiye çıkabilirsiniz. Avrupa’nın en büyüğü olan Roma Hayvanat Bahçesi de Borghese Parkında konumlanmaktadır. (Galeriye 500 metre uzaktadır.)

1- Persephone’nin Kaçırılışı – Bernini Eseri:

Persephone'nin Kaçırılışı - Borghese Galerisi Rehberi- Müze Biletleri

Persephone’nin Kaçırılışı – Borghese Galerisi Rehberi- Müze Biletleri

Bernini henüz 23 yaşındayken yaptığı bu eserle çok büyük bir ün kazanmıştır. Hades’in kaslı vücudu ve kahkahasını harika bir şekilde ortaya koyduğu bu heykel, sanat otoriterleri tarafından en iyi eserleri listesine seçilmiştir.

2- Davud Heykeli – Bernini:

Davud Heykeli - Bernini-Borghese Galerisi, Roma, İtalya

Davud Heykeli – Bernini-Borghese Galerisi, Roma, İtalya

Bernini’nin henüz genç yaşlarda yaptığı bu eserde, Davud’un yüzü çok fazla etkiliyici olmasıyla biliniyor. Borghese Galerisinde bu eseri mutlaka görmelisiniz.

3- Pauline Bonaparte – Canova:

Pauline Bonaparte - Canova

Pauline Bonaparte – Canova

Antonio Canova’nın yapmış olduğu heykel, Napoleon Bonaperte’nin kız kardeşi Pauline Bonaparte’ye ait. Antonio Canova’nın çok ince fırça dokunuşlarını görebilirsiniz. Bu eseri Borghese Galerisi sergi odasında bulabilirsiniz.

4- Apollon ve Daphne – Bernini:

Apollon ve Daphne - Bernini- Borghese Galerisi Bileti ve Rehberi

Apollon ve Daphne – Bernini- Borghese Galerisi Bileti ve Rehberi

Bernini’nin 1613 yılında tarihlenen ve de Apollon ve Daphne’nin hikayesini anlattığı heykel çalışmasında, yüz ifadeleri oldukça etkileyicidir. Heykelde Apollon’un Daphne’yi yakalama anı anlatılmış ve de Daphne’nin endişesi ifade edilmiştir.

Mitolojiye göre Apollon, deniz tanrısı olan Peneus’un kızı ve aynı zamanda bir Su Perisi olan Daphne’ye aşık olmuştur. Daphne’ye umutsuzca aşık olmasının nedeni ise, aşk tanrısı Eros’un oklarından birine hedef olmasıdır. Apollon sürekli Daphne’nin peşindedir ve Daphne kaçmaktadır. Günün birinde Daphne yine kaçarken Apollon ile karşılaşır. Yakalanacağını anlayan su perisi Daphne babası deniz tanrısı Peneus’dan yardım ister. Deniz tanrısı Peneus, Daphne’yi o anda (yakalanacağı anda) Defne ağacına dönüştürür. Apollon ona ulaştığında kalp atışları halen duyulmaktadır..

Apollon’nun hiç bir zaman ulaşamayacağı Daphne sonsuza dek defne ağacı olarak kalacaktır. Ancak Apollon, onu unutmayacağına ve unutturmayacağına yemin eder ve de bunun için zaferin simgesi sayılan ve başlara konan taç olarak unutulmamasını ve anılmasını sağlar. Neredeyse tüm Apollon heykellerinin baş kısmında görülen defne yapraklarından yapılmış tacın kökeni bu mitolojik hikayedir.

5- Aeneas ve Ankhises – Bernini:

Aeneas, Anchises, and Ascanius Heykeli - Gian Lorenzo Bernini, Borghese Galerisi, Roma, Italya

Aeneas, Anchises, and Ascanius Heykeli – Gian Lorenzo Bernini, Borghese Galerisi, Roma, Italya

Heykel, Truva Savaşı’nın hikayesinde bir anı gösteriyor . Aeneas , babası Anchises’i yanan Truva’dan taşıyor ve hem babası hem de oğlu Julius Ascanius ile birlikte Yunan işgalcilerinden kaçıyor. Bu heykel, Aeneas ailesinin üç neslini göstermektedir. Yaşlı bir adamı omzunda tutan genç adam Aeneas’dır. Güçlü bir kararlılıkla tarafına bakıyor. Aeneas’ın soyu mitolojide tanrılara daynamaktadır ve de annesi Afrodit’tir. Aeneas’ın omzundaki adam, daha yaşlı görünen bir teni ve yüzü olan babası Anchises’tir. Her iki adam da oldukça kederli görünüyor, çünkü yanan Truva’dan kaçıyorlar. Anchises tepesinde oturuyor ve sağ koluyla Aeneas’ın omzuna yaslanıyor, sanki oğluna tutunmak için bütün gücünü kullanmak zorunda. Anchises’in başında da  Frig şapkası var. Aeneas bacağını kavrayan çocuk Julius Ascanius’tur. Çıplaklığı masumiyeti sembolize etmektedir ayrıca emin ve korkmuş görünmektedir.

Heykel, Kardinal Scipione Borghese tarafından sipariş edilmiştir. Bernini bu heykeli yaptığında henüz 20 yaşındadır ve de babasından yardım aldığı tahmin edilmektedir.

Kardinal Scipione Borghese, Roma’daki en güçlü adam olan Papa’nın yanındaydı. Papa, genç bir çocuğun bu tür sanat eserlerini şekillendirebileceğine inanamadı. Bu heykel Bernini’nin ününü arttırmasına büyük katkı sağlamıştır.

6- Danae – Correggio:

Danae - Correggio-Borghese Galerisi Bileti ve Rehberi

Danae – Correggio-Borghese Galerisi Bileti ve Rehberi

Sanat eleştirmenlerine göre bu eser Ovedius’un Dönüşümleri eserine atıfta bulunuyor. Danae’nin üzerindeki kumaşı çeken Cupido’dur ve hemen ardından altın yağmuru da lupiter Danae’nin üzerine yağıyor.

7- Aziz Jerome – Caravaggio:

Aziz Jerome – Caravaggio

Aziz Jerome – Caravaggio

Caravaggio’ya atfedilen bu eser büyüleyicidir. Masanın üstü durgun yaşamı temsil ederken, kırmızı elbisenin azizin beyaz saçlarını saran etkisi resme hakimdir. Azizin tüy kalemi tek bir fırça darbesiyle boyanmıştır.

8- Meryem ve çocuk İsa Azize Anne (Meryem’in Annesi) ile – Caravaggio:

Meryem ve çocuk İsa Azize Anne (Meryem’in Annesi) ile – Caravaggio - Borghese Galerisi - Roma, İtalya

Meryem ve çocuk İsa Azize Anne (Meryem’in Annesi) ile – Caravaggio – Borghese Galerisi – Roma, İtalya

1605 yılına tarihlendirilen bu resimde çocuk İsa; dikkatli bakarsanız; bir yılanı ezmektedir. Bu yılan adem ve havvayı aldatan temel günahı temsil eder. Caravaggio’nun maddi açıdan oldukça sıkıntılı bir döneminde yaptığı bu eser, sipariş edeni tarafından reddedilmiştir. (İsa’nın çıplak resmedilmesi için yaşının fazla olduğu ve de Meryem’in boyun açıklığının fazla gösterilmesi gibi nedenlerle) ayrıca resmin yapıldığı dönemde Katolikler İsa’nın yılanı ezerken yüzündeki acı ifadeye itiraz ettiler. Onlara göre İsa bundan zevk almalıydı. İşin sonunda bu eser Borghese ailesine satıldı.

Gelelim eserin diğer detaylarına. Bu eserde Meryem ve İsa her an hareket edebilecekmiş gibi dinamik bir halde çizilirken Meryem’in annesi Azize Anne çok donuk resmedilmiştir. Bu da Meryem’in annesi ile Meryem arasındaki ayrışmayı sembolize etmektedir. Resim sahnesine ışık soldan ve dışarıdan gelmektedir ve bu ışık ilahi ışığı temsil etmektedir.

9- Davut Golyat’ın Kafası ile – Caravaggio:

Davut Golyat’ın Kafası ile – Caravaggio

Davut Golyat’ın Kafası ile – Caravaggio

1610 yılına tarihlenen bu eserde Caravaggio, Peygamber Davut’un Golyat’ın kesik başını taşımasını resmetmiştir. Davut zafer içerisinde kesik başı tutmaktadır. Kesik başın ağzı açık ve yüz ifadesi dehşet vericidir. Yüzünde mutluluk ve zafer ifadesi taşıması beklenen Davut’u Caravaggio hüzün içinde resmetmiştir. Daha önce Uffizi Galerisi’nde Medusa tablosunda değindiğimiz gibi Caravaggio bu eserdeki kesik başta kendi yüzünü resmetmiştir.

10- Unicorn’lu Genç Kadın (Tek boynuzlu atlı bir kadının portresi) – Raphael:

Unicorn'lu Genç Kadın – Raphael - Borghese Galerisi Biletleri

Unicorn’lu Genç Kadın – Raphael – Borghese Galerisi Biletleri

Unicorn, tek boynuzlu at demektir. 1506 yılına tarihlenen ve Raphael’e atfedilen bu eseri aslında Raphael yarım bırakmıştır, kadının kucağına önce köpek eklenmiş; daha sonra resimdeki bu köpek tek boynuzlu bir ata dönüştürülmüştür. Yani bu at resmin üçüncü safhasında resme ilave edilmiştir. İtalyanlar bu tespitleri uzun restorasyonlar ve röntgen sonucunda yapmışlardır.

Eserde mavi gözlü, kucağında küçük bir tek boynuzlu at tutan, geniş bir manzaraya bakan bir sundurma önünde oturan genç bir kadın temsil edilir. Düğün hediyesi olarak verildiği düşünülen bu eserde, bazı detaylarda, (özellikle kolyenin taşlarında) evlilik erdemlerine ve gelinin bakir beyazlığına işaret eden sembolik işaretler görülmektedir. Örneğin, eski çağlardan beri resmedilen inci türü, manevi sevginin ve yaratıcı kadınlığın sembolüdür. Düğümle karakterize olan altın kolye, evlilik bağının işaretidir. Tek boynuzlu at iffet ve sağlığın işaretidir, ayrıca tek boynuzlu at mitolojik olarak yakalanması çok zor olan bir hayvandır. Mitolojide yakalanması çok zor olan bir hayvanın kadının dizlerinde uyuya kalması da onu ancak hayvanı kendisine çekecek bir bakirenin yardımı ile mümkün olduğunun anlatıldığı düşünülmektedir.

Resme bakıp geçip gidebilirsiniz ama ne çok hikaye, ne kadar çok detay var değil mi?

Borghese Galerisi’nden sizler için 10 eseri anlattık. Sizin de yorum bölümünüze görsellerinizle birlikte değerli katkılarınızı bekliyoruz.

Borghese Galerisi Bileti ve Turları

Galeri küçük olduğundan ve oldukça yoğun ilgi gördüğünden Borghese Galerisi (Galleria Borghese) rezervasyon sistemiyle çalışmaktadır ve de içeride en fazla 2 saat kalmanıza izin verilmektedir. Bu nedenle size ideal ziyaret süresi tavsiyemiz olamayacak; 2 saati olabildiğince iyi değerlendirmenizi öneriyoruz. Borghese Galerisi rezervasyonu 9:00 -11:.00 – 13.00 – 15:00 -17:00 saatlerinden biri için yapılabiliyor ve o saatte hazır olmanız gerekiyor. İçeriye bebek arabası ve sırt çantası alınmıyor, ancak bunları giriş için beklerken vestiyere güvenle bırakabiliyorsunuz.

Borghese Galerisi biletleri fiilen internet üzerinden satılmaktadır. Galeri’ye bilet almak için gittiğinizde genelde en erken 5-6 gün sonrasına rezervasyon yapabiliyorsunuz. Ayrıca Borghese Galerisi biletleri, kendisine özgü bu rezervasyon sistemi nedeniyle oldukça hızlı tükenmektedir. Ziyaretinizi garantilemek için, en az 10 gün önceden biletinizi almanızı öneriyoruz.

1- Ücretsiz Giriş İmkanı: Borghese Galerisi her ayın ikinci Çarşamba günü 13:00, 15:00 ve 17:00 saatlerinde ücretsiz giriş imkanı sunmaktadır. Ancak bu tarihlerde galeri girişi oldukça yoğundur.

2- Borghese Galerisi Hızlı-Giriş Bileti Rezervasyonu: Telefonla rezervasyon için Borghese Galerisi’nin resmi telefonu olan +39 068413979 telefonunu arayıp 2’yi tuşlayarak rezervasyon için bilgi alabilirsiniz Online bilet ve tur rezervasyonu için dünya çapında hizmet veren 2 güvenilir bilet & tur sitesi öneriyoruz. Bunların birincisi Tiqets ikincisi ise Getyourguide.

GetYourGuide sitesinden (Tıklayınız) biletinizi alabilirsiniz, ancak genellikle 11:00 ve de 17:00 saatleri için bilet sunuluyor ve biletler çok hızlı tükeniyor.

Son seçenek olarak Tiqets sitesinden (tıklayınız) (Getyourguide’da bilet bulamadıysanız) Galleria Borghese biletinizi rezerve edebilirsiniz. Bu web sayfasında alınan online rezervasyon ücreti Getyourguide’a nazaran yaklaşık 2 Euro daha fazladır. Tiqets’dan Borghese Galerisi ile kombine edilen bilet seçeneklerine de göz gezdirmeyi unutmayın. Roma’nın en güzel yerlerinden biri olan Park Borghese’de gezi imkanı sunan Golf Cart turlarını değerlendirmek isteyebilir, hatta bunu Borghese girişinizle kombine edebilirsiniz.

Ziyaret tarihinizi ve saatinizi göz önünde bulundurarak bu web sayfalarını kontrol etmekte fayda var.

Galleria Borghese’de Roma Pass Geçerli mi? Burada ara bir not düşmekte fayda var, buradaki  resmi sitesindeki 7.3 numaralı açıklamadan da anlaşılacağı üzere; Roma Pass artık Borghese Galerisi’nde geçerli değil. Galeri tamamen rezervasyon sistemiyle çalışıyor.

2- Borghese Galerisi Rehberli Turu (Tıklayınız): Eğer Borghese Galerisi için hiç bilet bulamadıysanız ya da Borghese Galerisi’ni turla gezmek istiyorsanız ve biraz olsun yabancı diliniz varsa (İngilizce ya da Fransızca seçenkleri mevcut) bu turu değerlendirebilirsiniz. Tur uzman bir rehber eşliğinde 3 saat sürüyor ve bahçe gezintisini de kapsıyor. Turun değerlendirmesi 5 puan üzerinden 4.7 ve de yazımız tarihi itibariyle hakkında 1630 yorum var ve fiyatı 54 Euro.

3- Bioparco (bileti için tıklayınız): Buraya kadar gelmişken Avrupa’nın en büyüğü olan Roma Hayvanat Bahçesi’nin ya da bilinen adıyla Bioparco’yu ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hayvanat bahçesi 09:30’da açılıyor ve de akşam 18:00’a kadar açık. Bilet fiyatı 2023 ocak ayı itibariyle 17 Euro.

Bioparco dışında da Borghese yakınında gezebileceğiniz çok güzel yerler var. Bunlarla ilgili bir kaç öneride bulunacak olursak; Capuchin Crypt, Diocletian Hamamları, Barberini Sarayı ve Ulusal Etrüsk Müzesi kesinlikle ziyarete değer yerler.

Capuchin Crypt  buraya 1.1 km uzaklıkta. 4.000 papazın kemikleriyle dolu. Buraya tıklayarak önceden rezervasyon yapabilirsiniz. Diocletian hamamları ise Borghese Park’ına yaklaşık 1.36 km uzaklıkta yer alıyor. Zamanının en büyük termal hamamları buradaymış. Düşünün ki yaklaşık 4.000 insan aynı anda termal hamamlara girebiliyor. Zemin mozaikleri, devasa kalıntılar büyüleyici. Buraya tıklayıp bilet alabilirsiniz. Referans verdiğimiz web sayfasında uzaklığa göre sıralanmış diğer yerleri örneğin Barberini Sarayı ve Etrüsk Müzesi’ni de imkanınız olursa ziyaret etmenizi öneririz.

Borghese Galerisine Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Via Pinciana’da bulunan Borghese Galerisi’ne metro veya otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs hatları, 910, 53, 116 ve 52 numaralı olanlardır. Ayrıca dilerseniz, ‘Spagna’ (en yakın durak), ‘Flamino’, ‘Barberini’ metro duraklarından birinde inip galeriye inmeniz mümkündür.

İdeal Ziyaret Zamanı

Online bilet alarak gidebileceğiniz Borghese Galerisi, Salı gününden hafta sonu Pazar gününe kadar açıktır. (Galeri Pazartesi günleri kapalıdır.) Ancak bir gün belirleyecekseniz, bunun hafta içinden olmasına dikkat edin. Çünkü hafta sonu galeri bir hayli yoğun oluyor. Eğer illa hafta sonu gitmek istiyorsanız, Cumartesi günlerinde daha yoğun olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenle Pazar günü gitmenizde fayda var.

Borghese Galerisi, saat 09.00 ile 19.00 arasında açıktır Bu saatlerinde herhangi birinde gidebilirsiniz fakat daha az yoğun olduğu, Borghese Galerisi’ne son girişin yapıldığı 5 gibi gitmeniz faydanıza olacaktır. (Saat 7’ye kadar kalabilirsiniz.) Daha önce belirttiğimiz gibi Borghese Galerisinde en fazla 2 saat kalmanıza izin verildiğini unutmamalısınız.

Bu yazımızda Galleria Borghese’nin tarihçesi, bölümleri, sanat eserleri hakkında bilgiler verip; Galleria Borghese giriş ücreti, bilet türleri ve online bilet ve tur seçenekleri hakkında değerlendirmelerde bulunduk. Görüş, öneri ve değerlendirmelerinizi bekliyoruz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 6 kayıttan 6 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Leonardo da Vinci Sergisi
Giriş:
€9.00
Roma 1.32 km
Roma'nın en güzel binalarından biri olan ve Vatikan devletine ait Palazzo della Cancelleria'da, Leonardo da V […]
İspanyol Merdivenleri'nde Profesyonel Fotoğraf ...
Giriş:
€36.00
Roma 1.32 km
Roma'nın büyüsünü, efsanevi kent simgesi İspanyol Merdivenleri'nde düzenlenen kişiselleştirilmiş bir fotoğraf […]
Trevi Çeşmesi'nde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€55.00
Roma 1.65 km
Roma'nın kalbinde yer alan ikonik Trevi Çeşmesi'nin muhteşem manzarasının önünde kendinizi, ailenizi veya ark […]
Sant'Angelo Kalesi
Giriş:
€17.00
Roma 2.47 km
Merhaba, bu yazımızda Sant'Angelo Kalesi ziyaretinize rehberlik etmesi amacıyla Sant'Angelo Kalesi tarihçesi, […]
Kapitolin (Capitolini) Müzesi
Giriş:
€10.00
Roma 2.49 km
Kapitolin Müzesi - Müzeleri, dünyadaki en eski sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1471 yı […]
Popüler
Kolezyum
Giriş:
€22.00
Roma 2.59 km
Roma’nın ve Roma İmparatorluğu’nun sembol yapısı olan Kolezyum, neredeyse 2.000 yıldır kadim Roma’nın kalbind […]
Kolezyum Önünde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€45.00
Roma 2.62 km
Roma'da Kolezyum önünde fotoğraf çekimi deneyimi yaşayarak ziyaretinizi ömür boyu sürecek bir anıya dönüştürü […]