Sant'Angelo Kalesi Bileti


Sant'Angelo Kalesi Bileti
Sant'Angelo Kalesi - Gece - Roma - İtalya
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (3)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (4)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (5)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (6)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (7)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (8)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (9)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (10)
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (12)
Sant'Angelo Kalesi Heykelleri
Sant'Angelo Kalesi Bileti - Rehberi - Roma (20)
Sant'Angelo Kalesi Köprüsü
Sant'Angelo Kalesi'nden panoramik Roma Manzarası
Sant'Angelo Kalesi'nin İçi (1)
Sant'Angelo Kalesi'nin İçi (2)
Sant'Angelo Kalesi'nin İçi (3)
Sant'Angelo Kalesi'nin İçi (4)
Sant'Angelo Kalesi'nin İçi (5)

Merhaba, bu yazımızda Sant’Angelo Kalesi ziyaretinize rehberlik etmesi amacıyla Sant’Angelo Kalesi tarihçesi, görülmesi gereken noktalar ve de Sant’Angelo Kalesi Bileti nereden-nasıl alınır, ideal ziyaret zamanı ve ulaşım gibi konularda aşağıdaki yazıyı hazırladık. Dilerseniz doğrudan bilet ve tur değerlendirmelerinin olduğu bölüme geçebilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi Tarihçesi

Melekler kalesi olarak da bilinen Sant’Angelo kalesi, Roma’nın hemen her yerinden görünen muhteşem bir eserdir. Romanın en önemli tarihi yapılarından biri olup, adını baş melek Mikail’den alır.

Efsaneye göre baş melek Mikail, mozolenin üzerinde görünmüş ve o yıllarda devam eden büyük bir veba salgınını sonlandırmıştır. Kalenin girişinde bulunan Mikail’in 2 heykeli tüm ihtişamı ile dikkat çekiyor. Melekler ve Şeytanlar filmine sahne olan Sant’Angelo kalesi, Ortaçağ’da bir dönem hapishane olarak kullanılmış ve aynı zamanda papalar için adeta bir sığınak olmuştur. Papanın herhangi bir tehlike anında kaçabilmesi için Vatikan’a dek uzanan gizli geçişleri bulunur.

Görkemli kale M.S 130-139 yıllarında Roma İmparatoru Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. İlk adı Hadrianeum’dur. Papa Gregory tarafından 590 yılında adı değiştirilmiştir. Bu tarihten sonra bu kale papaların yaşam alanlarından biri haline gelmiştir. Kale daha sonraları hazine odası olarak kullanılmış olup; müzeye çevrildiği 1901 yılına dek hapishane/zindan olarak kullanılmıştır. Hapishane olarak kullanıldığı dönemde Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan da burada esir tutulanlar arasında olup 5 yıla yakın kalede esir kalmıştır.

Sant’Angelo Bölümleri ve Görülmesi Gereken Yerler

Sala Paolina ve Sala delle Urne bölümleri görülmesi gereken bölümler arasında ilk sırada yer alır. Kale önünde bulunan Ponte Sant’Angelo (Hadrian Köprüsü) köprüsü de görülmeye değerdir. Castel Sant’Angelo günümüzde Sant’Angelo kalesi müzesi olarak kullanılıyor.

Sala delle Urne bölümünde bir dönem ölülerin küllerinin muhafaza edildiği kapları görebilirsiniz. VI. Alexander Merdivenleri kalenin merkezinde boydan boya uzanıyor. Perino del Vaga ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleri ile süslenmiş Sala Paolina, kalenin mutlaka görülmesi gereken bölümlerindendir. 18. yüzyılda Flaman heykeltıraşı Pieter Verschaffelt tarafından yapılan Bronz Melek Heykeli de bu bölümdedir.

Romanın en güzel köprüsü olan Ponte Sant’ Angelo (Hadrian Köprüsü) kale önünde yer alıyor. Hadrian’ın mezarına erişim sağlamak için M.S. 134’te yaptırılan köprü, Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçiyor. Kalenin içinde de Rafael’in yaptığı bir melek heykeli daha bulunuyor. (Yazımızın başında yer alan galeride bu heykelin resmi vardır)

Trafiğe kapalı olan Sant’Angelo Köprüsü’nün kenarlarında Bernini ve onun öğrencilerinin yaptığı birçok melek heykelleri bulunuyor.

Kalenin içinde bulunan kafeteryalarda kahvenizi yudumlayarak eşsiz atmosferi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehre vardıktan sonra kaleye ulaşmak için de otobüs ve minibüsleri kullanabileceğiniz gibi taksi de çağırabilirsiniz. Castel Sant’Angelo’ya gitmek için otobüs, metro ya da tren hatlarını kullanabilirsiniz. Kaleye en yakın metro durağını ve de otobüs hatlarını sizin için derledik.
Metro A. hattına binin Lepanto durağında inin, Otobüs ise 62, 23, 271, 982, 280, 40 , 34, 49, 87, 926, 990, 64 ve 46 no’lu hatlarından hizmet sunuyor.

Castel Sant’Angelo’ya Gitmek İçin En Yakın Duraklar

  • 62, 23, 271, 982, 280 numaralı otobüslerle Piazza Pia durağında inebilirsiniz,
  • 40 no’lu otobüsün son durağı Piazza Pia durağında inebilirsiniz,
  • 34 no’lu otobüs ile Via di Porta Castello durağında inebilirsiniz,
  • 49, 87, 926, 990 otobüsleri ile Piazza Cavour’da inebilirsiniz,
  • 64 ve 46 numaralı otobüslerle Santo Spirito durağında inebilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi Bileti ve Giriş Ücretleri

Özellikle turizm sezonunda (Mayıs-Eylül) Roma’yı ziyaret ediyorsanız, dünyanın en popüler müzelerinden birisi olan Vatikan Müzeleri’nin hemen yanı başında yer alan ve de Roma’nın sembollerinden biri olan bu kalenin bilet gişesinde uzun kuyruklar bekleyebilirsiniz. Bu nedenle; özellikle; turizm sezonunda gidiyorsanız biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz.

1-Sant’Angelo Kalesi Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız):Bilet yazımız tarihi itabiyle en uygun fiyatla Tiqets sitesinde 19.50 Euro’ya satılıyor, Google’ın Bilet Hizmeti’nin bile verdiği fiyat yaklaşık 3 euro fazla. Bu nedenle online rezervasyon masrafı en düşük site olarak Tiqets’ı öneriyoruz. Daha uygun online fiyat veren bir site bulan ziyaretçiler, bize ulaşın bölümünden bize yazarlarsa seviniriz.

Bu bilet kapsamında bilet kuyruğunda beklemeden Sant’Angelo Kalesi’ne giriş yapabilir ve içerisindeki (geçici sergiler dahil) her yeri gezebilirsiniz. Ayrıca bilet kapsamında ücretsiz Audio Guide hizmeti de sunuluyor (maalesef Türkçe seçeneği yok).

2- Roma Pass Card Alın: Roma Pass kartı Roma’yı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği toplu ulaşım kartı olmasının yanı sıra 1 ya da 2 müzeye giriş hakkı da vermektedir. Her ne kadar bu müzelere Vatikan ve Kolezyum dahil değilse de (2019 düzenlemeleriyle) bu kartı kullanarak giriş ücreti ödemeden Sant’Angelo Kalesi’ne giriş yapabilirsiniz. Kartın Diğer ikinci müze olarak Capitoline Müzeleri’ni tavsiye ediyoruz. Kartın 48 saat ve 72 saat geçerliliği olan türleri mevcuttur. 48 saat geçerliliği olanda 1 müze girişi, 72 saat geçerliliği olanda 2 müze girişi ücretsizdir.

3- Sant’Angelo Kalesi Rehberli Tur (İngilizce-Tıklayınız): Bu tur kapsamında bu muhteşem kaleyi 2 saatlik bir süre ile rehberinizle geziyorsunuz. Fiyatı yazımız tarihi ile 50 euro kadar. Kalenin kendisi gibi  bir sanat eseri olan köprüyü de tur kapsamında gezmek istiyorsanız burada farklı bir tur seçeneği daha var. Yazımız tarihi itibariyle fiyatı 69 euro.

4- Melekler ve Şeytanlar – Rehberli Tur (İngilizce-Tıklayınız): Dan Brown’ın en çok satanlarından Angels and Demons’dan esinlenerek; eserin geçtiği yerleri – dolayısıyla kaleyi- kapsayan bu tur seçeneği de Roma’da oldukça popüler. Fiyatı 60 Euro civarında.

Sant’Angelo İdeal Ziyaret Zamanı & İpuçları

1901 yılından sonra müze olarak faaliyet göstermeye başlayan kaleyi ziyaret etmek isterseniz 09:00-19:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Salı-Pazar 09:00-19:30, Ekim-Mart aylarında ise 09:00-14:00 arası ziyaretçi kabul ediliyor.

Kalenin en sakin zamanı turizm sezonu kapanış saati öncesi 2 saat. yani 17:00-19:30. En yoğun olduğu zaman ise 10:00-12:30 arası zaman dilimi. Bu nedenle sabah erken saatleri ya da öğleden sonrayı tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca kale pazartesi günü kapalı olacağından salı günü haftanın diğer günlerine göre daha yoğun olacaktır. İkinci en yoğun zaman aralığı ise Pazar-Cumartesi yani hafta sonu zaman dilimidir.

Kaleye gitmeden önce Vatikan’ı ziyaret etmek birçok turist için çok daha mantıklı bulunuyor. Çünkü Vatikan’dan kaleye yürüyerek 7-10 dakikada ulaşılıyor. Vatikan’dan Castel Sant’Angelo’ya gitmek için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Roma’da en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Castel Sant’Angelo Kalesi’nin içindeki müzeyi görmeden kaleden çıkmayın.

Konumu ve Yol Tarifi
Yol Tarifi:
Yukardaki alana Roma'daki konumunuzu girerek Sant'Angelo Kalesi için yol tarifinizi alabilirsiniz.
Seçtiğimiz Videolar
Yakındaki Yerler
Ülkeler
Şehir Seçin
Kategoriler
Diğer Detaylar
Bütçeniz:
Kapitolin (Capitolini) Müzesi
Giriş:
€16.00
Roma 1.76 km
Kapitolin Müzesi - Müzeleri, dünyadaki en eski sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1471 yı […]
Borghese Galerisi Bileti
Giriş:
€20.00
Roma 2.47 km
Borghese Galerisi ile ilgili bu rehber yazımızda Galeri'nin tarihçesini, görülmesi gereken eser tavsiyelerini […]