Sant'Angelo Kalesi

Merhaba, bu yazımızda Sant’Angelo Kalesi ziyaretinize rehberlik etmesi amacıyla Sant’Angelo Kalesi tarihçesi, görülmesi gereken noktalar ve de Sant’Angelo Kalesi Bileti nereden-nasıl alınır, ideal ziyaret zamanı ve ulaşım gibi konularda aşağıdaki yazıyı hazırladık. Dilerseniz doğrudan bilet ve giriş ücreti değerlendirmelerinin olduğu bölüme geçebilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi Tarihçesi

Melekler kalesi olarak da bilinen Sant’Angelo kalesi (Kutsal Melek Kalesi), Roma’nın hemen her yerinden görünen muhteşem bir eserdir. Romanın en önemli tarihi yapılarından biri olup, adını baş melek Mikail’den alır.

Efsaneye göre baş melek Mikail, mozolenin üzerinde görünmüş ve o yıllarda devam eden büyük bir veba salgınını sonlandırmıştır. Kalenin girişinde bulunan Mikail’in 2 heykeli tüm ihtişamı ile dikkat çekiyor. Melekler ve Şeytanlar filmine sahne olan Sant’Angelo kalesi, Ortaçağ’da bir dönem hapishane olarak kullanılmış ve aynı zamanda papalar için adeta bir sığınak olmuştur. Papanın herhangi bir tehlike anında kaçabilmesi için Vatikan’a dek uzanan gizli geçişleri bulunur.

Sant’Angelo Kalesi, M.S 130-139 yıllarında Roma İmparatoru Hadrian ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. İlk adı Hadrianeum’dur. Saltanatının son yıllarında büyük Roma imparatoru Hadrian (MS 117-138) tarafından kendisi ve halefleri için son bir dinlenme yeri sağlamak için inşaatine başlamış ve imparator Septimius Severus (MS 139) tarafından tamamlanmıştır.

Roma, Kuzey’den gelen Cermen akıncıları tarafından tehlikeye atıldığında ve de imparator Aurelian tarafından surlarla çevrelendiğinde, stratejik bir konuma sahip olan türbe, savunmaya dahil edildi ve Roma’nın en güçlü kalesi haline geldi. Yapının orijinal adı (Hadrianeum), MS 590’da Papa Büyük Gregory’ye bir meleğin mozolenin üzerinde gezinip kılıcını kınına sokarak vebanın sonunu müjdelediğini görünce bahşedilen bir vizyonun ardından Sant’Angelo Kalesi olarak değiştirildi.

Kale daha sonraları hazine odası olarak kullanılmış olup; müzeye çevrildiği 1901 yılına dek hapishane/zindan olarak kullanılmıştır. Hapishane olarak kullanıldığı dönemde Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan da burada esir tutulanlar arasında olup 5 yıla yakın kalede esir kalmıştır.

Sant’Angelo Bölümleri ve Görülmesi Gereken Yerler

Sala Paolina ve Sala delle Urne bölümleri görülmesi gereken bölümler arasında ilk sırada yer alır. Kale önünde bulunan Ponte Sant’Angelo (Hadrian Köprüsü) köprüsü de görülmeye değerdir. Castel Sant’Angelo günümüzde Sant’Angelo kalesi müzesi olarak kullanılıyor.

Sala delle Urne bölümünde bir dönem ölülerin küllerinin muhafaza edildiği kapları görebilirsiniz. VI. Alexander Merdivenleri kalenin merkezinde boydan boya uzanıyor. Perino del Vaga ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleri ile süslenmiş Sala Paolina, kalenin mutlaka görülmesi gereken bölümlerindendir. 18. yüzyılda Flaman heykeltıraşı Pieter Verschaffelt tarafından yapılan Bronz Melek Heykeli de bu bölümdedir.

Romanın en güzel köprüsü olan Ponte Sant’ Angelo (Hadrian Köprüsü) kale önünde yer alıyor. Hadrian’ın mezarına erişim sağlamak için M.S. 134’te yaptırılan köprü, Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçiyor. Kalenin içinde de Rafael’in yaptığı bir melek heykeli daha bulunuyor. (Yazımızın başında yer alan galeride bu heykelin resmi vardır)

Trafiğe kapalı olan Sant’Angelo Köprüsü’nün kenarlarında Bernini ve onun öğrencilerinin yaptığı birçok melek heykelleri bulunuyor.

Kalenin içinde bulunan kafeteryalarda kahvenizi yudumlayarak eşsiz atmosferi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Şehre vardıktan sonra kaleye ulaşmak için de otobüs ve minibüsleri kullanabileceğiniz gibi taksi de çağırabilirsiniz. Castel Sant’Angelo’ya gitmek için otobüs, metro ya da tren hatlarını kullanabilirsiniz. Kaleye en yakın metro durağını ve de otobüs hatlarını sizin için derledik.
Metro A. hattına binin Lepanto durağında inin, Otobüs ise 62, 23, 271, 982, 280, 40 , 34, 49, 87, 926, 990, 64 ve 46 no’lu hatlarından hizmet sunuyor.

Castel Sant’Angelo’ya Gitmek İçin En Yakın Duraklar

  • 62, 23, 271, 982, 280 numaralı otobüslerle Piazza Pia durağında inebilirsiniz,
  • 40 no’lu otobüsün son durağı Piazza Pia durağında inebilirsiniz,
  • 34 no’lu otobüs ile Via di Porta Castello durağında inebilirsiniz,
  • 49, 87, 926, 990 otobüsleri ile Piazza Cavour’da inebilirsiniz,
  • 64 ve 46 numaralı otobüslerle Santo Spirito durağında inebilirsiniz.

Sant’Angelo Kalesi Bileti ve Giriş Ücretleri

Özellikle turizm sezonunda (Mayıs-Eylül) Roma’yı ziyaret ediyorsanız, dünyanın en popüler müzelerinden birisi olan Vatikan Müzeleri’nin hemen yanı başında yer alan ve de Roma’nın sembollerinden biri olan bu kalenin bilet gişesinde uzun kuyruklar bekleyebilirsiniz. Bu nedenle; özellikle turizm sezonunda gidiyorsanız biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz. Sant’ Angelo Kalesi giriş ücreti 2023 yılı itibariyle 17,50 Euro’dur.

1-Sant’Angelo Kalesi Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız):Bu hızlı giriş bileti ile Roma’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olan San’t Angelo Kalesi’ne bilet sırası beklemeden yalnızca güvenlik kontrolünden geçerek girebiliyorsunuz. Bileti aldıktan sonra mail adresinize gelen barkodu göstermeniz yeterli olup; herhangi bir bilet çıktısı almanıza gerek yoktur.

Bu bilet kapsamında Kutsal Melek Kalesi içerisindeki (geçici sergiler dahil) her yeri gezebilirsiniz. Ayrıca bilet kapsamında ücretsiz Audio Guide hizmeti de sunuluyor (maalesef Türkçe seçeneği yok).

2- Roma Pass Card Alın: Roma Pass kartı Roma’yı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği toplu ulaşım kartı olmasının yanı sıra 1 ya da 2 müzeye giriş hakkı da vermektedir. Her ne kadar bu müzelere Vatikan ve Kolezyum dahil değilse de (2019 düzenlemeleriyle) bu kartı kullanarak giriş ücreti ödemeden Sant’Angelo Kalesi’ne giriş yapabilirsiniz. Kartın Diğer ikinci müze olarak Capitoline Müzeleri’ni tavsiye ediyoruz. Kartın 48 saat ve 72 saat geçerliliği olan türleri mevcuttur. 48 saat geçerliliği olanda 1 müze girişi, 72 saat geçerliliği olanda 2 müze girişi ücretsizdir. Roma Pass Kartı rezerve ettikten sonra belirtilen noktalardan mailinize gelen barkodu göstererek (örneğin havaalanından) kartınızı teslim alabilirsiniz.

3- Melekler ve Şeytanlar – Rehberli Tur (İngilizce-Tıklayınız): Dan Brown’ın en çok satanlarından Angels and Demons’dan esinlenerek; eserin geçtiği yerleri – dolayısıyla kaleyi- kapsayan bu tur seçeneği de Roma’da oldukça popüler. Eğer yeterli düzeyde İngilizce bilginiz varsa tercih edebilirsiniz.

Sant’Angelo İdeal Ziyaret Zamanı & İpuçları

1901 yılından sonra müze olarak faaliyet göstermeye başlayan kaleyi ziyaret etmek isterseniz 09:00-19:00 arası ziyaret edebilirsiniz. Salı-Pazar 09:00-19:30, Ekim-Mart aylarında ise 09:00-14:00 arası ziyaretçi kabul ediliyor.

Kalenin en sakin zamanı turizm sezonu kapanış saati öncesi 2 saat. yani 17:00-19:30. En yoğun olduğu zaman ise 10:00-12:30 arası zaman dilimi. Bu nedenle sabah erken saatleri ya da öğleden sonrayı tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca kale pazartesi günü kapalı olacağından salı günü haftanın diğer günlerine göre daha yoğun olacaktır. İkinci en yoğun zaman aralığı ise Pazar-Cumartesi yani hafta sonu zaman dilimidir.

Kaleye gitmeden önce Vatikan’ı ziyaret etmek birçok turist için çok daha mantıklı bulunuyor. Çünkü Vatikan’dan kaleye yürüyerek 7-10 dakikada ulaşılıyor. Vatikan’dan Castel Sant’Angelo’ya gitmek için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yok. Roma’da en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Castel Sant’Angelo Kalesi’nin içindeki müzeyi görmeden kaleden çıkmayın.

Videolar
Yakındaki Yerler
Popüler
Sistina Şapeli
Giriş:
€20.00
Roma 0.98 km
Günümüzde Vatikan Müzeleri ziyareti kapsamında giriş yapabileceğiniz Sistina Şapeli son 500 yıldır Hristiyanl […]
Popüler
Vatikan Müzesi
Giriş:
€26.00
Roma 1.11 km
Katolik kilisesinin kalbi olan Vatikan şehri dünyanın en büyük olmasa da en güzel müzesine ev sahipliği yapma […]
Trevi Çeşmesi'nde Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Giriş:
€55.00
Roma 1.43 km
Roma'nın kalbinde yer alan ikonik Trevi Çeşmesi'nin muhteşem manzarasının önünde kendinizi, ailenizi veya ark […]
Kapitolin (Capitolini) Müzesi
Giriş:
€10.00
Roma 1.76 km
Kapitolin Müzesi - Müzeleri, dünyadaki en eski sanat eserleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1471 yı […]
Borghese Galerisi
Giriş:
€27.00
Roma 2.47 km
Borghese Galerisi (Galleria Borghese) ile ilgili bu rehber yazımızda Galeri'nin tarihçesini, görülmesi gereke […]
Leonardo da Vinci Sergisi
Giriş:
€9.00
Roma 2.49 km
Roma'nın en güzel binalarından biri olan ve Vatikan devletine ait Palazzo della Cancelleria'da, Leonardo da V […]
İspanyol Merdivenleri'nde Profesyonel Fotoğraf ...
Giriş:
€36.00
Roma 2.49 km
Roma'nın büyüsünü, efsanevi kent simgesi İspanyol Merdivenleri'nde düzenlenen kişiselleştirilmiş bir fotoğraf […]