Venedik Gondol Turu

Kanallar Şehri olarak bilinen Venedik, İtalya’nın en çok turist alan bölgelerinden birisidir. 117 irili ufaklı ada ve 400 civarında köprünün şekillendirdiği şehir, İtalya turuna katılanların uğrak yeridir. Bu yazımızda Venedik ile özdeşleşen ve ziyaretçilerinin mutlaka deneyimlediği Venedik Gondol Turu’nu inceleyeceğiz.

Yazımıza Venedik gondollarının tarihçesi ile başlıyoruz; gondolların ve gondol kullananların genel özellikleri, Venedik Gondol Turu fiyatı, popüler gondol rotaları ve istasyonları, Venedik Büyük Kanal Turu gibi konuları işleyeceğiz. Dilerseniz aşağıdaki yazı tablosundan doğrudan tüm tur değerlendirmelerinin olduğu bölüme geçiş yapabilir, farklı tur firmalarının aktivitelerine ilişkin değerlendirmelerimizi okuyabilirsiniz.

Şehrin Sembolü: Venedik Gondolları

Gondol Nedir?

Gondol, Venedik teknelerinin en tipik olanıdır. Sözlük anlamı olarak Venedik kanallarında kullanılan yüksek pruvalı ve uzun, dar, düz tabanlı bir teknedir. Sözcük kökeni olarak antik Yunanca’daki kısa kuyruk anlamına gelene kontoura’dan geldiği düşünülmektedir.

Koyu renkli ve ince uzun bir şekle sahiptir, 11 metre uzunluğunda, 600 kg ağırlığında, 1.4 metre genişliğinde ve 1 metreden az derinliktedir. Lagün gibi çok sığ sularda bile yön değiştirebilmesi için düz bir tabana sahip olmak zorundadır. Gondollar 2-6 kişiliktir.

Venedik Gondol Turu - Büyük Kanal

Venedik Gondol Turu – Büyük Kanal

Venedik Gondolu elle yapılır ve yapımında birbirine kenetlenen 280’den fazla ahşap parça ve 8 çeşit ağaç kullanılır (yanları için Meşe, Kiraz, suya dayanıklılık için Karaçam, dibi için Köknar, Ceviz, Maun, Ihlamur, ve Karaağaç) Yapım maliyetinin 20.000 Euro’yu bulduğu Venedik gondollarının üretildiği atölyelere “Squero” denir. Gondol üretimi oldukça maharet isteyen bir iştir, başlı başına bir zanaattir. Günümüzde bu atölyelerden oldukça az sayıda kalmıştır.

Venedik gondollarının baş kısmında yani pruvasındaki demire “Ferro” denilir. (gondolcunun durduğu noktanın karşısı). Bu demirin amacı gondolun kıç kısmında duran gondolcunun ağırlığını dengelemektir. Bu demirin üst kısmı Venedik Dükü’nün şapkası şeklindedir. Demirin alt kısmı Rialto Köprüsü ve San Marco Bazilikası’nı temsil etmektedir. Alta inen demir parçaları Venedik Lagünü’nün adalarını sembolize eder. Arkaya bakan metal parça ise Giudecca adasını temsil etmektedir. Aşağıdaki şekilden de göreceğiniz üzere demirin gondolun altına inerken “S” şeklinde olması da Büyük Kanal’ın şehrin merkezini kuzeyden güneye S şeklinde ayıran yapısına vurgu yapmaktadır.

venedik gondolu ferro

Venedik Gondolu’nun başında yer alan Ferro ve parçaların sembolleri.

Venedik Gondol'unun baş kısmındaki ferro'nun yakından görünümü.

Venedik Gondol’unun baş kısmındaki ferro’nun yakından görünümü.

Gondolcunun arkasındaki “risso” adı verilen atbaşı şeklinde süslemenin ise bir işlevi bulunmamaktadır. Gondolcunun küreği, kolay hareket ettirebilmesi için “forcola” adlı bir parçaya takılır. Burası gondolcu için bir dayanak noktası olup, tek kürekle gondol hareket ettirilebilir. Venedik gondolları simetrik değildir. Belirli bir dengeye dayalıdır. Bu nedenle gondol turu esnasında çok fazla hareket etmemeniz gerekmekte olup, gondolcu yer değiştirmenizi istediğinde bunun gondolun dengesi için gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Gondolun Tarihçesi

Gondolların varlığına ilk olarak 1094 yılında yazılan bir mektupta rastlanır. 1494 yılında Bellini’nin yaptığı resimlerde Gondol detayları mevcuttur. Gondolların ihtişamının ve sayısının artması Venedik Cumhuriyeti’nin altın yılları olan 1500’lü 1600’lü yıllarda olmuştur. Bu yıllarda Venedik Cumhuriyeti Doğu Akdeniz’de Osmanlı ile savaşacak kadar güçlüdür. 1562 yılında Venedik’te 10.000’den fazla gondol olduğu rivayet edilmektedir.

Gondol popülaritesinin artması nedeniyle özellikle soylular arasında gondolların süslemeleri ve lüksü rekabet konusu olmuş, Venedik’li aileler arasında güç sembolü haline gelmiştir. İsraf nedeniyle 1609 yılında çıkarılan bir kararname ile, Venedik gondolunun yalnızca siyaha boyanmasını zorunlu kılınmıştır. Bir çok kaynakta veba nedeniyle bu renge boyandığı söylenir bu bilgi yanlıştır.

Dikkat gondol çıkabilir tabelası

Dikkat gondol çıkabilir tabelası – venedik sokakları dardır ve keskin dönüşlere sahiptir.

20’inci yüzyıl başlarına kadar gondollar popülaritesini korumuştur. Sanayileşme ile birlikte motorlu ve daha yüksek kapasiteli, daha ucuz maliyeti olan teknelerin yapılması ile sayıları bir zamanlar onbinlerle ifade edilen gondollar bugün 400’e düşmüştür.

Gondolcular Kimdir?

Gondolu gondolcu olarak adlandılan kişiler sürer. Gondol sürücüsü olmanın bir çok şartı vardır. Gondol sürücülüğü yüzyıllar boyunca babadan oğula geçen bir meslek şeklinde icra edilmiştir. Eğer erkek çocuk yoksa ailedeki başka bir erkek birey gondol sürücüsü olabilirdi.

Günümüzde bir gondolcu olma ile ilgili kuralları ve şartları gondolcu locası koymaktadır. Neredeyse 1000 yıllık bu locanın bir üyesi olmak için 400 saati aşan eğitimi vermeli, bu eğitim sonunda uygulanan sınavı geçmeli, seyir becerisine sahip olmalı, Venedik kültürüne ve Venedik şehrine hakim olmalısınız. Düz tabanlı ve oldukça ağır bir tekne olan gondol tek kürekle yönlendirilir. Özellikle Venedik Büyük Kanalı’nda ve dar su yollarında gondolu yönlendirmek gerçekten beceri isteyen bir iştir.

Venedik Büyük Kanalı'nda günbatımı

Venedik Büyük Kanalı’nda günbatımı

Şehrin dar ara sokaklarında bir gondolcu.

Şehrin dar ara sokaklarında bir gondolcu.

Kural olarak meslekteki erkek hakimiyeti kaldırılmış olup, ilk kadın gondolcu 2010 yılında bir gondolcunun kızı olan Giorgia Boscolo olmuştur. Giorgia Boscolo’nun ardından bir transseksüel olan Alex Hai gondolcu lisansını almıştır.

Venedik Gondolcularının kıyafeti.

Venedik Gondolcularının kıyafeti.

Gondolcular katı bir şekilde düzenlenmiş kıyafet kurallarına tabiidir. Kıyafet dükkanları Rialto Köprüsü’nün hemen yanında yer almaktadır. Yaz döneminde, beyaz bir denizci gömleği veya kırmızı (ya da lacivert) çizgili bir tişört ve buna uygun renkte bantlı bir hasır şapka giyerler. Kışın sert geçtiği Venedik’te gondolcular yünlü lacivert bir kaban giyerler.

Venedik Gondol Turu Fiyatları

San Marco Meydanı ve yakın çevresinde başlayan tur programının yapıldığı gondollar 2-6 kişiliktir. Özellikle çift olarak şehri ziyaret edenlerin mutlaka katılması gereken tur, romantik paket programlarla unutulmaz bir gece yaşanmasına katkı sağlar. Gondol fiyatlarını katılımcı sayısı, tur süresi ve tur zamanı (gece&gündüz) belirler.

Resmi fiyat tarifesinde tur fiyatları için tavan fiyat belirlenmiştir. (www.gondolavenezia.it/history_tariffe.asp?Pag=43) Tavan fiyat belirlemesine göre 6 kişilik gondallarda gündüz kalkış ve iniş dahil 40 dakikalık gondol turunda tavan fiyat 80 Euro’dur. İlave her 20 dakika için 40 Euro talep edilebilir. Gece tarifesi saat 19:00’dan sonra başlar ve tavan fiyat 100 Euro’dur her ilave 20 dakika için 50 Euro talep edilebilir.

Bu tavan fiyat uygulamasıdır. Yani standart tarife budur denilemez, sadece bir gondolcu sizden bu rakamın üstünde bir fiyat talep edemez. Nitekim aşağıda tur tavsiyelerinde de belirteceğimiz üzere tur firmalarının rekabeti neticesinde yarım saatlik gondol turu fiyatı ortalama 33 Euro’dur.

Gondolcuların pazarlık yapmadıklarını burada belirtmek istiyoruz. Gondolcunun standart tarifesine bağlı olmayan hizmeti size şarkı söylemesi ve & veya Venedik şehrini size anlatmasıdır. Bu durum zorunlu olmadığı için gondolcunun insiyatifine kalmıştır. Gondola binmeden önce bunları gondolcudan talep edebilirsiniz. Şarkı söylemek ve şehri size anlatmak için sizden ilave ücret talep etmeleri olasıdır. Çiftlere özel gondol paketleri bulunmakta olup, şarkı ve romantizmi bu paketleri satın alarak garantileyebilirsiniz.

Venedik’te gondola binebileceğiniz 10’un üzerinde istasyon vardır. Bu istasyonların haritasını sizin için çıkarttık, görsel olarak ekliyoruz üzerine tıklayarak oluşturduğumuz haritaya ulaşabilirsiniz.

venedik gondol istasyonlarinin haritasi

venedik gondol istasyonlarinin haritasi

Yukarıdaki haritadan Dükler Sarayı’na ve San Marco Meydanı’na oldukça yakın olan istasyonlardan gondola binebilirsiniz. İnternet üzerinden tur rezervasyonu yaparken zaten size tanışma noktanız belirtilecek hatta temassız online biletiniz verilecektir. Gondollarda tente ve güneşlik bulunmamaktadır. Bu nedenle gondola binerken güneşli havalarda şapka yağmurlu ve soğuk havalarda mont ve berenizi almanızı öneririz.

Gondol turunda dilerseniz sadece Venedik Büyük Kanalı’nda gezebilir, dilerseniz Büyük Kanal’a hiç çıkmadan ara sokaklarda turlayabilir, dilerseniz hem ara sokakları hem de Venedik’in sembol köprüleri altından geçerek Büyük Kanal’a ulaşabilirsiniz. Marco Polo’nun evini görebilir, dev eller heykelini görebilir, dünyaca ünlü galerilerin önünden geçebilir, mahkumların ölmeden önce Venedik’e son kez baktığı Ahlar Köprüsü altından geçebilirsiniz.

Venedik Ahlar Köprüsü Gondol

Dükler Sarayı ile hapishaneyi birbirine bağlayan iç çekir (ahlar) köprüsünün altından gondol ile geçebilirsiniz.

dev eller heykeli venedik

Venedik Gondol Turu’nuz esnasında şehirde görebileceğiniz muhteşem eserlerden birisi – dev eller heykeli.

Büyük Kanal’ın su trafiği yoğundur ancak atmosferi de bir o kadar güzeldir. Örneğin Büyük Kanal’da yer alan Rialto Köprüsü altından gondol ile geçmek çok güzel bir deneyim olacaktır.

Rialto Köprüsü - Büyük Kanal ve bir Venedik Gondolu

Rialto Köprüsü – Büyük Kanal ve bir Venedik Gondolu

Ara sokaklar ise sakindir ve su trafiği azdır. Bizim önerimiz ara sokaklardan Büyük Kanal’a çıkan bir tur rezervasyonu yapmanızdır. Böylece ikisini de deneyimleyebilirsiniz. İnternetten tur rezervasyonu yaparken bu nedenle tur açıklamalarını iyi okumanızı öneririz.

Venedik'in ara sokaklarında bir gondol.

Venedik’in ara sokaklarında bir gondol.

Gece Venedik

Gece Venedik

Sizler için derlediğimiz ve önerdiğimiz Venedik Gondol Turu türleri aşağıdaki gibidir:

1-) Venedik Gondol Turu (Klasik Gondol Turu): Her ne kadar resmi olarak Venedik Gondol Turu için tavan fiyatın min. 80 Euro olduğu belirtilse de yurtdışı bir çok tur firması bu konuda kalite ve fiyat noktasında rekabet halinde. Bu rekabet neticesinde paylaşılan (maksimum 6 kişi) gondol fiyatı ortalama olarak 30 Euro – 38 Euro aralığında olup, Venedik Gondol Turu fiyatı ortalama olarak 33 Euro’dur denilebilir.

Klasik Gondol Turu için size üç seçenek önereceğiz. Bunlardan ilki ve bizim de deneyimlediğimiz olan seçenek Tiqets firmasının Klasik Gondol Turu’dur. (Tıklayınız) Deneyimleyenler tarafından 5 yıldız üzerinden ortalama 4 yıldız alan bu turda standart yarım saatlik gondol turu için rezervasyon firmasının belirttiği adreste tur başlangıç tarihinden 15 dakika kadar önce bulunmanız yeterlidir. Buluşma noktası İtalyan Devlet Postası ofisinin önü olup, San Marco Meydanı’nın hemen yanında yer almaktadır. Gondol’a binmek için internet üzerinden almış olduğunuz bileti (e-posta adresinize barkod olarak gelecektir) göstermeniz yeterlidir.

Gondol Turu’ndan beklentimiz sadece aynı noktada gezinmemesi, hem Venedik Büyük Kanal’ına girilmesi hem de daha sessiz ara sokaklarda gondolumuzun gezinmesiydi. Beklentimizi karşıladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu anlatmış olduğumuz tura alternatif iki tur daha tespit ettik (Tıklayınız-1) ve  (Tıklayınız-2). Bu turları deneyimlemediğimiz için öneririz kelimesini kullanamıyoruz ama tur yorumlarını fiyatlarını değerlendirebilirsiniz.

Başka bir paylaşılan gondol turu ise Venedik Büyük Kanal Gondol Turu’dur. (Tıklayınız) 300’ün üzerinde yorumu bulunan tur 5 puan üzerinden 3.9 değerlendirme almış. Gondol gezisi Venedik’in Büyük Kanal’ı üzerinde oluyor. Büyük Kanal’da Gondol ile gezinmenin avantajı Venedik’in sembol yerlerini Gondol ile gözlemleme şansınız olması, dezavantajı ise ara sokaklarda değil de Büyük Kanal’da olduğunuz için su trafiğinin oldukça kalabalık olması. Bu aşamada karar size kalmış. Bu turun buluşma noktası ilk turumuzda belirtilen buluşma noktası ile aynıdır. Yazımız tarihi itibariyle fiyatı 33.00 Euro’dur.

2-) Venedik Gondol Turu + Yürüyüş Turu (Tıklayınız): Klasik yarım saatlik Venedik Gondol Turu’na ilave olarak profesyonel bir turist rehberi eşliğinde bir saatlik yürüyüş turu yapmak isterseniz bu turu tercih edebilirsiniz.

Dil seçenekleri arasında maalesef Türkçe bulunmuyor. (İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca mevcut) Rehberiniz size Fenice Tiyatrosu, Palazzo Contarini del Bovolo gibi Venedik’in sembol yerlerini gösteriyor ve ara sokaklarda geziniyorsunuz. Katılımcılarından 5 puan üzerinden 4.1 puan alan bu turun fiyatı 49 Euro’dur.

3-) Venedik Gondol Turu ile Diğer Yerleri Kombine Edin: Venedik’i ziyaret edenler Dükler Sarayı, San Marco Bazilikası ve Meydanı gibi yerleri de muhakkak ziyaret ediyor. Dükler Sarayı tamamen, San Marco Bazilikası da kısmen giriş ücreti bulunan yerler. Eğer bu yerlerin tamamını ziyaret etmek isterseniz paket programlar düşünülmüş. Bütçeniz ve ziyaret programınız dahilinde bunları belirtmek istiyoruz.

3-a) Venedik’in En İyileri Turu (Tıklayınız): Bu turu daha önce Dükler Sarayı yazımızda önerdik. Dilerseniz Venedik’in olmazsa olmaz üç yerini yani Gondol sefasını, Dükler Sarayı’nı ve San Marco Bazilikası’nı kombine bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Bu pakette tur rehberi bulunmuyor ama ziyaret ettiğiniz yerler için cep telefonu uygulaması ücretsiz tarafınıza sunuluyor.  Bu seçeneğin ücreti ise yazımız tarihi itibariyle 82 Euro.

3-b) Venedik Gondol Turu + Dükler Sarayı bileti (Tıklayınız): Dük’ün Sarayı ve Gondol Tur biletinizi bu seçenekte birleştirebilirsiniz. Bu kombine paketin fiyatı 95 Euro.

3-c) Gondol Turu + San Marco Bazilikası Turu (Tıklayınız): Sabah 10’15de başlayıp öğlen 12 civarında biten bu etkinlik kapsamında klasik gondol turuna ilave olarak San Marco Bazilikası’nı profesyonel tur rehberi ile birlikte keşfediyorsunuz.

4-) Kişiye Özel Gondol Turu (Tıklayınız): Şimdiye kadar yazdığımız tüm turlarda Gondol’a maks. 6 kişi binilmektedir. Ancak, özellikle balayı çiftlerine & romantizm arayan çiftlere önereceğimiz bu seçenekte gondol size tahsis ediliyor. Ayrıca evlilik yeminlerini yenilemek isteyen çiftler için de bir tur mevcut (Tıklayınız) Bu turda size eşlik eden görevlinin huzurunda çiçekler ve şampanya eşliğinde evliliğinizi yenileyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak özel fotoğraf çekimi de yapılmakta.

Venedik'te Evliliğinizi Yenileyin

Venedik’te Evliliğinizi Yenileyin

5-) Gondol Turu Pahalı geliyor ise, Venedik Büyük Kanal’ında gezinmenin gondol dışında farklı seçenekleri de mevcut. Bunlar genellikle normal bot tekneleri (Tıklayınız-1) ve normalde karada turlayan Hop-on Hop-off tur botları (Tıklayınız-2).  Bütçenize göre dilerseniz bu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Venedik

Venedik

Bu yazımızda Venedik gondolunun tarihçesini, özelliklerini, gondolcuları anlatarak Venedik Gondol Turu fiyatları, Venedik Büyük Kanal Gondol Turu gibi konularda önerilerde bulunduk. Deneyimlerinizi, önerilerinizi ve güzel fotoğraflarınızı yorum olarak bekliyoruz. İyi tatiller/ Buona Vacanza.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 2 kayıttan 2 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Popüler
Dükler Sarayı
Giriş:
€27.00
Venedik 0.27 km
Venedik’te tekne turunuza ara verip şehrin en büyük gösterişli binası olan Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) gez […]
Venedik'te Vivaldi Kilisesi'nde 4 Mevsim Konseri
Giriş:
€30.00
Venedik 1.86 km
Vivaldi Kilisesi'nde düzenlenen Dört Mevsim (İng: Four Seasons) Konseri'ne biletinizi önceden alarak, Venedik […]
Venedik Marco Polo Havaalanı Su Taksisi Transferi
Giriş:
€37.00
Venedik 7.95 km
Venedik, oldukça benzersiz bir şehir. Sarayları, kiliseleri ve restoranları, labirent gibi şehri kesen onlarc […]