Empire State Binası

Empire State Binası gezinize rehberlik etmesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda bina ile ilgili temel bilgiler, bölümleri, bilet türleri ve giriş ücretleri, ideal ziyaret saati gibi konulara değindik. Dilerseniz doğrudan bilet ve giriş ücretleri bölümüne geçebilirsiniz.

Empire State Binası Tarihçesi

Ticaret merkezi olarak inşa edilmesine rağmen Empire State Binası dünyanın en çok tanınan binalarından biridir. Amerika’nın kültürel ikonlarından olan bina, dünyanın ilk en büyük gökdeleni olma unvanını taşıyor. New York şehrinin sembolü olan gökdelen, modern dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor.

Binanın bulunduğu alanın geçmişi 1799’a kadar gidiyor. Araziyi 2.600 dolara John Thompson adlı bir çiftçi satın alıyor. Arazi zaman içinde el değiştirerek en son Astor ailesine satıldı. 1897’de Waldorf Astoria Hotel’i inşa ediliyor. 1928’de otel Bethlehem Engineering Corporation’a satılmış.

1929’da John Jakob Raskob (eski General Motors yöneticisi) ve New York’un eski Valisi Alfred E. Smith liderliğinde Empire State şirketi kuruldu. Amaç eskiyen otelin yerine modern bir iş merkezi kurulmasıydı. Kriz döneminde Amerikalılara güven ve ilham verecek görkemli bir bina yapmak istediler.

1930’da mimarlar Shreve, Lamb & Harmon Associates başkanlığında Empire State Binası inşaatı başlatıldı. Haftada neredeyse 4 kat bitirilerek, 410 gün gibi kısa bir sürede 1931’de başkan Hoover, Washington’dan temsili olarak düğmeye basarak gökdelenin ışıklarını yaktı.

Binanın Özellikleri & İlginç Bilgiler

Art Deco tarzı benimsenerek tasarlanan Empire State Binası yalın ve süsten uzak bir mimariye sahiptir. Buna rağmen binanın girişinde heybetli bir çift kartal heykeli ziyaretçileri karşılıyor. Bina, 8.000 m² Manhattan’ın granit taş zeminine oturtulmuş. 102 katlı ve 443 metre yüksekliğindeki gökdelenin 365,000 tonluk ağırlığı 210 kolona bağlanan 50,000 çelik kiriş ile taşınıyor. Yapının cephesindeyse cam, tuğla ve kireçtaşı kullanılmış. Binanın yüksek katlarında alüminyum cephe elemanları kullanılmış.

İlginç Bilgiler:

 • Gökdelen ismini New York’un lakabı olan “Empire State” ismini almıştır.
 • Büyük ekonomik kriz döneminde inşa edildiğinden Empire State binası için yerel halk “Boş Eyalet Binası” adını takmıştır.
 • Binanın hizmete açılışından bu yana 30’dan fazla intihar girişimi olmuştur. Evelyn McHale intiharı “En Güzel İntihar” olarak biliniyor. Nişanlısının evlenme teklifinden sonra ondan ayrılaran Evelyn “dünya bensiz daha iyi olacaktır” diye not bırakıp intihar etmiştir. Ancak bu karedeki fotoğrafta (tıklayınız) arabanın üzerinde ölü bir şekilde yatan Evelyn sanki huzur içinde uyuyormuş izlenimi vermektedir. Yine enteresan başka bir vaka daha vardır. 86’ıncı kata çıkarak korkuluğun üstünden atlayan Elvita Adams atladıktan hemen sonra, aşırı şiddetli rüzgar kendisini bir kat aşağıya, 85. kata fırlatmış ve düşmesini engellemiştir. Elvita’nın ise sadece leğen kemiği kırılmıştır.
 • 1945’de bir bombardıman uçağı 79 ve 80. katlar arasına çarparak 14 kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu olay sırasında asansörde bulunan Betty Lou Oliver 75’inci kattan düşüp hayatta kalarak dünya rekoru kırmıştır.
 • 2010’da binada yapılan yenileşme çalışmaları sonunda binanın verimliliği artırıldı. Çevre dostu olan Empire State binası Amerika’nın altın LEED derecesine sahip en yüksek binası oldu.

Empire State Binası Bölümleri

 • Lobby; 1930 orjinal tasarımında düzenlenmiştir. self-servis bilet kioskları, çarpıcı art deco tavan duvar resimleri bulunuyor.
 • 2. kat; Hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Çıkış yolunda bu bölümden geçiyorsunuz, bina ile ilgili hatıra eşya almak isterseniz buraya uğrayabilirsiniz.
 • 80. kat; Kapalı olan bu kat oldukça geniştir. “Dare To Dream” sergisinin bulunduğu kattır. Binanın ve Amerikan rüyasının hikâyesi resimlerle anlatılıyor. Döneme ait fotoğraflar, mimari çizimler, yapım notları ve günlükleri inceleyebilirsiniz. Kapalı olmasından dolayı rüzgarın etkisi yoktur ama camdan bakmak yerine üzerinize sizi şiddetli rüzgara karşı koruyacak bir şeyler alarak 86’ıncı kata çıkmalısınız. Yazımızın sonuna buranın videosunu ekledik.
 • 86. kat; “Ana Güverte” olarak adlandırılan bu kat New York’taki en yüksek açık hava gözlemevidir. Cam bir kubbeden inşa edilmiştir. 360 derece görüş açısı sunuyor. Central Park’ın, Hudson Nehri’nin ve Doğu Nehri’nin, Brooklyn Köprüsü’nün, Times Meydanı’nın, Özgürlük Anıtı’nın ve çok daha fazlasının eşsiz manzaralarını görebilirsiniz. 80’inci katın aksine açık olduğundan inanılmaz rüzgar vardır. Aşağıda belirttik ama tekrar belirtmekte fayda var yaz aylarında dahi çıksanız üzerinize bir şeyler alın. Yazı sonundaki videoya göz atın.
 • 102. kat; Binanın en üst gözlem alanıdır. New York’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Ancak alanı çok dardır ve baklava desenli telleri çok kalındır. 2004 yılındaki son intihar vakasından sonra eklenen bu teller manzarasını olumsuz etkilemektedir. Esasen manzara 86’ıncı kat ile aynı olup, çıkılıp çıkılmayacağı takdirini size bırakıyoruz. Yazımız sonundaki videolar kısmına göz atın.
 • Kule ışıkları; Gökdelenin geceleri ışıklandırılması, New York siluetinin uluslar arası simgesi haline gelmiştir. 1976’dan beri Empire State Binası kule lambaları, yıl boyunca çeşitli olayları ve günleri anmak için değişen renk geleneğini koruyor.
  Gece boyunca gökyüzüne baktığınızda gökdelenden yayılan ışık şovlarını ve aydınlatma törenlerini izleyebilirsiniz. Bu ışık gösterileri aynı zamanda “I Heart Media” istasyonlarından yapılan müzik yayınıyla destekleniyor.

Ulaşım

Gökdelene en hızlı şekilde gitmek istiyorsanız metroyu denemelisiniz. 1,2 veya 3 numaralı hatlara binip Penn İstasyonunda inin. Doğu yönüne 2 blok yürüyeceksiniz. B, D, F, M, N, Q veya R hatlarına binerseniz, Herald Square’de inin. Metrodan çıkınca binayı karşınızda görebilirsiniz.

Empire State Binası Ziyaret Saatleri

Bina yılın her günü sabah 08.00’dan ertesi günü sabah 02.00’ye kadar açıktır. Son Asansör 01.15’te hareket etmektedir. Yaz dönemi ve Aralık ayı ziyaretçilerin en yoğun olduğu dönemdir. Yoğunluk nedeniyle biletinizi önceden internetten almanızı öneririz. Aşırı güvenlik tedbirleri uygulandığından bilet saatinden önce gelmeye dikkat edin. Aşağıda yer alan ziyaret ipuçları bölümümüzde bahsettiğimiz üzere gün batımından yaklaşık 1 saat kadar önce gelmenizi öneririz.

Empire State Bileti ve Giriş Ücretleri

Empire State, New York’un sembollerinden ve de turizm sezonu başta olmak üzere her daim kalabalık bir yer. Giriş yapabilmeniz için bilet almanız gerekiyor ve bu bileti online olarak önceden almazsanız saatlerce kuyrukta beklemeniz olası bir durum. Şöyle ki; binanın kapısında giriş sırası var, girdikten sonra bir üst kata çıkan yürüyen merdivene sıra var, üst kattaki kiosk makinelerde bilet kuyruğu var, biletinizi aldıktan sonra sıkı güvenlik kontrolü için sıra bekliyorsunuz,bu sıradan sonra 80’inci katın asansörünün sırası var, 86’ıncı kata doğrudan çıkılmıyor – aktarma yapılıyor – 80’den sonra tekrar sıra bekliyorsunuz ve benzeri şekilde iniş sırası.

Bu denli sıra silsilesinin olduğu yerde elbette en uzun kuyruk bilet gişesinde. Sizin için önereceğimiz online bilet türleri ise aşağıdaki gibi:

1- Empire State Binası Bileti: (Tıklayınız – Tiqets) ya da (Tıklayınız – GetyourGuide): Yukarıda özetlediğimiz kuyrukların en uzunu olan bilet kuyruğuna girmeden 86’ıncı kata kadar çıkabiliyorsunuz. Bu bilet 80-86’ıncı katları içeriyor. Empire State Binası’nın en tepesi olan 102’inci kata erişmek istiyorsanız 102’inci kat için ayrı ücret ödemek zorundasınız.

Yazımız tarihi itibariyle Empire State Binası’na giriş ve rezervasyon için iki web sayfası öneriyoruz Birincisi Tiqets ikincisi ise Getyourguide. Her ikisinde de Empire State Binası giriş ücreti neredeyse aynı. Binaya olan yoğun talep nedeniyle her iki siteyi de kontrol etmenizde fayda var. Getyourguide sitesinde bileti satan “Yetkili Satıcı: Empire State Binası” olarak geçiyor. Ancak iki site açısından bir fark yok, ikisi de uluslararası büyük siteler.

Aşağıda ziyaret ipuçlarında değindiğimiz üzere bizim ziyaret saati tavsiyemiz günbatımından 1 saat kadar önce giriş yaparak hem gündüz hem de akşam seyir keyfini değerlendirebilmenizdir. Mobil bilet / yazdırılmış bilet kabul edilmektedir. Bilet alırken doğru mail adresi / telefon girmeye dikkat ediniz, barkodlu bilet sms ve mail olarak iletiliyor.

2-) NYC Explorer Pass Kullanarak Girmek (Tıklayınız): New York Şehir Pass Kartı New York’ta 85 civarı alana ücretsiz girme / indirimli girme seçenekleri sunuyor. Elbette karta 85 yer tanımlı değil. Kartı alırken 3 yere gireceğim – 5 yere gireceğim gibi seçenekler var. Empire State Binası’na girişte geçen bu kartı inceleyerek durumunuza göre satın alabilirsiniz.

3-) Ekspres – Giriş / Tüm Kuyrukları Atlayın (Tıklayınız): Kapitalizm’in merkezinde elbette imkanlar sınırsız. Bu bilet türü size bilet kuyruğuna ilave tüm kuyrukları atlatıyor. Lobideki kırmızı halıyı takip ederek giriş yapıyorsunuz. Ancak belirtmek gerekir ki bu girişi deneyen birinden teyit alamadık. Deneyimlerseniz yazımızın yorum kısmından bize yazarsanız seviniriz.

4-) Hem Gündüz Hem Gece Girin (Tıklayınız): Bu bilet ile sabah girip binadan çıktıktan sonra gece bir kez daha gelebiliyorsunuz. Önerdiğimizden değil ama lazım olursa diye not düşüyoruz.

5-) Premium Giriş (Tıklayınız): Bu Empire State Binası girişinde ziyaret saatinizden 15 dk kadar önce buluşma yerinde oluyorsunuz. Empire State Binası’na bağlı olarak çalışan rehberiniz (yani rehber alakasız biri değil) sizi alıyor, kuyrukları atlayarak, rehber eşliğinde 1.5 saat geziyorsunuz. Tur grubunuz küçük grup. Yani 30-40 kişilik büyük turist grupları ile değil en fazla 7 kişi birlikte geziliyor. Hatıra fotoğrafları vs. birçok detay mevcut.

Ziyaret İpuçları

 • Havanın güzel olduğu bir günde çıkmanızı öneriyoruz. Yağmurlu havalarda sisten manzarayı göremeyebilirsiniz. Ayrıca Haziran ayında çıksanız dahi yanınıza şal vb. aksesuarlar alın. Rüzgar sizi rahatsız edebilir. Binanın zirvesi çok ufak fazla duramıyorsunuz, 86’ıncı katı açık ve aşırı rüzgarlı, 80’inci kat ise kapalı ve oldukça geniş.
 • Buradan gün batımı manzarası çok güzel, gün batımı zamanını değerlendirebilirsiniz. En güzel fotoğraflar gün batımında çekiliyor. Gün batımı ve gece zamanını gündüze göre tavsiye ediyoruz. Akşama doğru bu binaya çıkarsanız (gün batımından yaklaşık 1 saat önce çıkmaya başlamanızı öneririz) her iki zamanın da keyfini çıkarabilirsiniz.
 • 86’ıncı katın ve 102’inci katın manzarası esasen aynı. Sadece daha yüksektesiniz. Ayrıca en üst katın tellerinin kalınlığı manzarayı kısıtlar nitelikte. Bu nedenle 86’ıncı katta nispeten daha güzel fotoğraflar çekiliyor. Çıktıktan sonra 50 cent dürbünlere vererek manzarayı inceleyebilirsiniz.
 • 80’inci kattan 86’ıncı kata yapacağınız asansör aktarmasında asansör kuyruğu fazla ise merdiven kullanabileceğinizi de unutmayın.
 • Eğer önceden online bilet de bulamadıysanız ve giriş kuyruğunda saatlerce beklemek istemiyorsanız otelinize danışın, bazen oteller yardımcı olabiliyor.
 • Asansör gerçekten çok hızlı korkunuz varsa gözardı edebilirsiniz. 80 katı yaklaşık 1 dakikada çıkıyorsunuz.
 • Empire State Binası’nda kişisel eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir yer yok. Valiz – Bavul vb. şeylerle gelmenizi önermeyiz.
 • Sokakta hızlı giriş bileti satanlardan bilet almayınız, dolandırılma vakaları çok oluyor.
 • Özellikle yoğun zamanlarında bina içinde 2 saate yakın vakit geçirmek durumunda kalabilirsiniz, bu süreyi göz önünde bulundurun.
 • Çıkış yolunda hediyelik eşya dükkanından geçiyorsunuz. Buradan hediyelik eşya alabilirsiniz. Ancak fiyatların biraz yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu yazımıda Empire State Binası hakkında binanın tarihçesi, bölümleri, özellikleri ve ulaşım gibi konularda bilgiler verdik. Ayrıca Empire State Binası bileti, giriş ücreti, online bilet alma gibi konularda önerilerde bulunduk. Fotoğraf ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 2 kayıttan 2 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
New York Modern Sanat Müzesi (MoMa)
Giriş:
€22.00
New York 1.6 km
Resim ve sanat aşıkları için New York’ta Modern Sanat Müzesi (MoMA) bulunuyor. Amerika’da Met Müzesi’nden son […]
Metropolitan Müzesi
Giriş:
€21.00
New York 3.93 km
New York City’de bulunan Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki e […]
New York 11 Eylül Müzesi ve Anıtı
Giriş:
€18.00
New York 4.32 km
Anıtın içinde yer alan ikiz şelale ise Kuzey Amerika'da insan yapımı en büyük şelale olma özelliğine sahip. B […]
Özgürlük Heykeli
Giriş:
€27.00
New York 8.24 km
Sadece Amerikalıların değil Amerika’ya gelen göçmenler için de özel bir anlam ifade eden Özgürlük Heykeli New […]