Özgürlük Heykeli

Sadece Amerikalıların değil Amerika’ya gelen göçmenler için de özel bir anlam ifade eden Özgürlük Heykeli New York semalarında tüm görkemiyle yükseliyor. Bu yazımızda sizlere ziyaretine rehberlik etmesi maksadıyla Özgürlük Heykeli’nin tarihçesi, bölümleri, ulaşım, bilet ve giriş ücretleri gibi konularda bilgiler vereceğiz. Anlatmaya tarihçe ile başlıyoruz, dilerseniz doğrudan bilet ve giriş ücreti bölümüne geçebilirsiniz.

Özgürlük Heykeli’nin Tarihçesi

Özgürlük Heykeli’nin hikayesi Süveyş Kanalı Projesi ile başlamıştır. 1854 yılında mimar Ferdinand de Lesseps’e hazırlattırlan Süveyş Kanalı Projesi için, Mısır Valisi Said Paşa tarafından Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’na konulması amacıyla Frederic Auguste Bartholdi’ye bu heykelin siparişi verilmiştir.

Süveyş Kanalı Projesi’nde madde / hüküm olarak da yer alan bu projede Özgürlük Heykeli yüzü doğuya dönük elinde meşale tutan bir heykel olarak betimlenmiştir. Yüzü ve meşalesi batıya dönük olacak bu heykelle anlatılmak istenen ise “Doğunun ışığının batıyı aydınlattığı” olacaktır. Heykel hem Osmanlı’yı hem de Mısır’ı temsil edecekti. Şöyle ki; Mısır ülkesi, antik mısır dönemi kıyafetleri giymiş kadın heykeli ile temsil edilecek kadının başındaki taç ise, 7 kıtanın ve iklimin hakimi ve halife Osmanlı Padişahı’nı temsîlen 7 kıtayı anlatan 7 uçlu olan bir taç olacaktı.

Süveyş Kanalı Projesi’ni Sultan Abdülmecid yıllarca bekletmiş; Sultan Abdülaziz ise tahta çıkar çıkmaz onaylamıştır. Dolayısıyla proje dahilinde olan bu heykelin gerek yapımında gerek manasında gerekse ödemesi ve masraflarında Osmanlı’nın olduğu kabul edilmelidir.

Bartholdi aldığı avans ve ödemeler ile heykeli kısa bir sürede tamamlamıştır. Bartholdi’nin heykeli tamamladığı süre zarfından Mısır Valisi değişmiş ve İsmail Paşa (1830-1895) Mısır Valisi olmuştur.

İsmail Paşa bu büyüklükte bir heykelin müslüman bir memleket için hiç uygun olmayacağını düşündüğünden kanal projesini yürüten Lesseps’e bu Özgürlük Heykeli’nin getirilmemesini söylemiştir. Sonuç olarak Lesseps her ne kadar istemese de İsmail Paşa’nın bu isteğini kabul etmek durumunda kalmış; parası ödenen Özgürlük Heykeli İsmail Paşa yüzünden bir depoya konulmuş ve 1869 yılında kanal heykelsiz açılmıştır. İsmail Paşa’nın Süveyş Kanalı açılışındaki törenler için çok büyük meblağlar harcadığını hatta borçlanma yoluna gittiğini belirtmekte fayda var.

Peki nasıl oldu da heykel Amerika’ya geldi? Bunu anlamak için o dönemdeki Amerikan-Fransız dostluğuna bakmak gerekir. Özgürlük Heykeli depolarda beklerken, Amerikan-Fransız dostluk grubunun girişimiyle Fransa’dan Amerika’ya gidecek bir heykel çalışması organize edilmiş; bu heykelin elinde hukuk ve özgürlükleri sembolize eden kitabı ve meşaleyi taşıması istenmiştir. Bu istek Bartholdi’ye iletilmiş ve Bartholdi’nin aklına depoda bekleyen heykel gelmiştir. Bartholdi kaidede dostluk grubunun istediği değişikleri kısa sürede yapmıştır. Ayrıca Bartholdi’nin heykelin yüzünü tamamen değiştirerek annesi Charlotte’nin yüzünü işlediği söylenir. 25 ekim 1886 tarihinde Özgürlük Heykeli’nin açılışı heykelin mimarı Bartholdi tarafından yapılmıştır.

Özgürlük Anıtı’nın Özellikleri

93 metre yükseklikte olan Özgürlük Anıtı bakır ve çelikten yapılmıştır. Kaide, kadın heykeli, taç, meşale ve kitabeden oluşuyor. Heykeli yapan heykeltıraş Fransız Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykelin Amerikalılara teslim edileceği zaman üzerinde değişiklikler yapmıştır. Bu değişikliklerde sanatçıya Eyfel Kulesinin tasarımcısı Gustave Eiffel de yardım etmiştir.

Kaide; Amerikalılar tarafından inşa edilmiştir. Kaidenin yüksekliği 47 metredir. Heykelden bir metre daha yüksektir. Heykel özgürlüğün simgesi olduğu için Liberty Adası’nda kurulmuştur. New York’a deniz yoluyla gelenlerin ilk gördükleri bu heykel olması için kaide yüksek tutulmuştur.

Heykel: Bir ayağında kırılmış zincirler vardır. Sağ ayağı öne doğru uzanmış, adım atar gibidir. Bu haliyle zulüm ve kölelikten kurtulup, özgürlüğe adım attığını simgeliyor. Heykelin tasarımında üç farklı görüş vardır. Bir kesim model olarak ünlü dikiş makinesi markası Singer’in kurucusunun eşi Eugenie Boyer’in kullanıldığını iddia ederken, bir kesim heykeltraş Bartholdi’nin annesini model olarak kullandığını iddia etmektedir, bir kesim ise Roma Tanrıçası Libertas’ın kullanıldığını savunuyor. Bu tezlerden en kuvvetli olanı Bartholdi’nin annesinin model olarak kullanıldığı tezidir. Heykelin görselini ve Bartholdi’nin annesinin resmini yanyana aşağıya koyuyoruz:

Bartholdi'nin Annesi Charlotte ve Özgürlük Heykeli - Özgürlük Heykeli Bileti ve Giriş Ücretleri

Bartholdi’nin Annesi Charlotte ve Özgürlük Heykeli. Sizce de benzemiyorlar mı?- Özgürlük Heykeli Bileti ve Giriş Ücretleri

Kitabe: Amerikalıların imzaladığı Bağımsızlık Bildirgesi’ni simgeliyor. Bildirgenin imzalandığı tarih olan 4 Temmuz 1776 yazıyor. Bu nedenle 4 Temmuz Amerikalılar için Bağımsızlık Günü’dür.

Taç: Tepesinde 7 sivri uç vardır. Uçların her biri bir kıtayı simgeliyor. Uçların her biri 9 fit uzunluğa ve 150 ton ağırlığa sahiptir. Taçın içinde 10-15 kişinin sığacağı boş alan bulunuyor. Gece vakti taçtan yedi ışık yayılıyor.

Meşale: Heykelin sağ elinde ve havaya uzatılmış halde duruyor. Sık sık yıldırım çektiği için en son 1984’de yenilenmiştir. Bakır üzerine altın kaplama yapılmıştır.

Bazı Enteresan Bilgiler:

 • Bartholdi, heykele “Dünyayı Aydınlatan Özgürlük” adını vermişti. Amerikalılar adını değiştirerek Özgürlük Anıtı olarak anılmasını sağladılar.
 • Anıt ilk yapıldığında kızıl/kahverengi tonlarında bir renge sahipti. Zamanla korozyona uğrayarak (bakır plakaların okstilenmesi sonucu) yeşil rengini aldı.
 • Anıtın meşalesine yılda ortalama 600 defa yıldırım düşüyor.
 • Heykelin taç kısmına çıkmak için 354 basamağı tırmanmak zorundasınız. Asansör bulunmuyor.

Ulaşım ve Saatler

Anıt adada bulunduğu için sadece feritbotlarla ulaşım sağlanıyor. Özel teknelerin adaya yanaşmasına izin verilmiyor. Manhattan’ın güneyindeki Battery Park’tan ve New Jersey’deki Liberty State Park’tan kalkan teknelere binebilirsiniz. Alacağınız bilet ve turlar kapsamında bu feribotlarla ulaşım da var. Feribotlar 08.30-17.00 saatleri arasında her 20-35 dakikada bir kalkıyor. Özgürlük Heykeli Çalışma Saatleri sezona göre değişiklik gösteriyor, açılış saati 08:30 ama kapanış saatlerinde farklılık var. 2019 Programı Aşağıdaki gibidir: (Aşağıdaki Format tarih aralığı, heykelin taç kısmına giriş, etek kısmına(pedestal) giriş şeklindedir)

 • 1 Ocak – 24 Mayıs – 15:30 (Taç) ve Öğleden sonra 4:20 (Pedestal)
 • 25 Mayıs – 2 Eylül – 17:00 ve Öğleden sonra 6:20
 • 3 Eylül – 14 Ekim – 16:00 ve Öğleden sonra 17:20
 • 15 Ekim – 27 Kasım – 15:30 ve Öğleden sonra 4:20
 • 28 Kasım – kapalı
 • 29 Kasım – 23 Aralık – 15:30 ve Öğleden sonra 4:20
 • 24 Aralık – erken kapanış – 13: 30 ve 2: 20’de kapanıyor
 • 25 Aralık – kapalı
 • 26 Aralık – 31 Aralık – 15:30 ve Öğleden sonra 4:20

Bilet saatinizi iyi kontrol edin. Bilette yazan saat anıta gireceğiniz saattir. Bunu hesaplayarak feribota önceden binmelisiniz. Güvenlik taramasından sonra 09.00’da ilk ziyaretler başlıyor. Liberty Adası’na akşam son tekne hareket saati 18.45’dir. Bu saatten sonra ziyaret yapamıyorsunuz. Ancak ada etrafında gece seyir turları mevcut.

Özgürlük Heykeli - Ulaşım Haritası

Özgürlük Heykeli – Ulaşım Haritası – Kaynak.

Özgürlük Heykeli Bileti & Giriş Ücretleri

Öncelikle belirtmeliyiz ki; birçok Türkçe bilgi kaynağında güvenlik gerekçeleriyle heykelin sadece etekleri olan ve de “Pedestal” olarak adlandırılan bölümüne erişim izni verildiği yazsa da bu bilgi yanlış, çok sınırlı sayıda da olsa heykelin tacına erişim hakkı veren bilet türü de satılmaktadır.

Özgürlük Anıtı biletlerine bakmadan önce tam olarak ne istediğinize karar vermeniz gerekli. Burada birden fazla seçenek sizi bekliyor:

 • Heykelin bulunduğu adaya çıkmadan tekneyle etrafında turlamak, güzel fotoğraflar çekip Özgürlük Heykeli’ni izleyerek geri dönmek. (Gece Seçeneği de var.)
 • Heykelin bulunduğu adaya çıkmak, ama heykele girmeden adada zaman geçirmek ve dönmek.
 • Heykelin etekleri olan ve “pedestal” olarak adlandırılan kısmına çıkmak.
 • Heykelin en tepesine çıkmak!

Peki insanlar neyi tercih ediyor? Ada etrafında turlamak veya adada zaman geçirmeyi yeterli bulanlar ağırlıkta. Özellikle Türk turistler adaya çıkmakla yetiniyorlar. Ancak her şeyden önemli olan sizin ne arzuladığınız. Bize sadece seçenekleri sıralamak düşer:

1-) Özgürlük Heykeli Etrafında 1 saat Tekne Turu / Gece Turu (Tıklayınız):Bu tur bileti ile Özgürlük Heykeli etrafında 60 dakikalık muhteşem bir tekne turuna çıkıyorsunuz. Teknede bir tur rehberi buluyor ve İngilizce anlatıyor, turun cep telefonu uygulamasını da indirip gezi esnasında kullanabilirsiniz. Brooklyn Köprüsü’nün hemen altından geçiyorsunuz ve dünyanın en ünlü silüetini görüyorsunuz. Tur rehberiniz Empire State Binası, Özgürlük Kulesi, Manhattan Köprüsü, Governor’s Adası başta olmak üzere size bir çok yeri gösterecek ve anlatacak. Özgürlük Heykeli’nden sonra New York’un giriş noktası olan Ellis Adası’na gidiyorsunuz, burada Manhattan silüetini izliyorsunuz. Teknede ayrı ücret vererek yiyecek + içecek satın alabilirsiniz. Bu Özgürlük Heykeli turu hakkında yazımız tarihi itibariyle 2700 olumlu yorum var. Biletin fiyatı 2023 Şubat ayı itibariyle indirimli 32 Dolar civarında.

2-) Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu Adaya Çıkış / Heykelin Etek Bölümüne Giriş Bileti (Tıklayınız): En çok satılan bilet türü bu. Yazımız tarihi itibariyle hakkında 5750 civarı olumlu yorum var. Birden fazla seçeneği bulunan bu giriş bileti ile Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu Liberty Adası’na çıkabiliyor, eğer ilave ücret vererek seçtiyseniz Özgürlük Heykeli’ne giriş yapabiliyorsunuz. Bu biletin fiyatı da ilk seçenek ile aynı: 32 USD.

Ancak bu giriş heykelin tacına erişim hakkı vermiyor. Pedestal dediğimiz etek bölümüne çıkabiliyorsunuz. Bu bilet kapsamında ayrıca adada yer alan müzelere girebiliyor, Ellis adasına çıkıp buradaki yapıları da ziyaret edebiliyorsunuz. Feribot ücretinin bilete dahil olduğunu da belirtmek istiyoruz. Feribotunuzun kalkacağı Battery Park’ta tur/bilet ekibinin elemanları bulunduğundan sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

3-) Özgürlük Heykeli Tacına Erişim İzni Veren Bilet (Tıklayınız): En zor bulunan bilet türü bu. Rezervasyon yapmak istediğinizde en erken 3-4 ay sonrasına tarih alabiliyorsunuz. Dünyaca ünlü Özgürlük Heykeli’nin tacına çıkmak istiyorsanız bu bileti almanız gerekiyor. Özgürlük Anıtı’nın tacına 10 kişiden fazla girişe izin verilmiyor, yani gelenler 10’arlı gruplar halinde alınıyor.

4) New York Pass Kart Kapsamında Giriş (Tıklayınız): Daha önce Empire State Binası yazımızda değindiğimiz üzere, New York Şehir Pass Kartı New York’ta 85 civarı alana ücretsiz ya da indirimli girme seçenekleri sunuyor. Yer sayısı arttıkça kartın ücreti de artıyor. Durumunuza göre bu kartı inceleyip bu kartı da kullanabilirsiniz. New York Pass kartının 2023 Şubat ayı itibariyle fiyatı 73 USD.

Ziyaret İpuçları

 • Güvenlik nedeniyle 30’ar kişilik gruplar halinde Özgürlük Anıtı ziyareti yapılıyor. Kuyrukta beklemek istemiyorsanız biletinizi önceden online olarak almalısınız. Anıt içinde veya adada bilet satış noktaları bulunmuyor. Biletlerinizi; internetten online olarak alamadıysanız Battery Park, New York veya Liberty State Park, New Jersey’deki Will Call bilet gişelerinden de alabilirsiniz. Ancak buralarda çok fazla kuyrukta beklemek istemiyorsanız sabah erken saatlerde gitmenizi öneriyoruz.
 • Merdiven tırmanacağınız için hafif ve rahat bir ayakkabı giyin. Terlik veya önü açık ayakkabılara izin verilmiyor.
 • Güvenlik noktasından geçtikten sonra mutlaka tuvalet ihtiyacınızı giderin. Çünkü başka alanda tuvalet bulunmuyor.
 • Anıt içinde ısıtma/soğutma sistemi olmadığı için içerisinin dış ortamdan daha sıcak/soğuk olduğunu unutmayın. Buna göre kıyafet seçmelisiniz. İkinci güvenlik noktasında soyunma kabinleri ve kiralık dolaplar bulunuyor.
 • Plastik şişede su dışında hiçbir yiyeceğe/içeceğe, şemsiyeye, çantaya, laptoplara izin verilmiyor.
 • Adaya giderken feribotun üst kısmında oturmanızı öneririz, yaklaşırken çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu yazımızda Özgürlük Heykeli’ne ilişkin olarak anıtın tarihçesini ve hikayesi anlatıp, heykelin bölümlerini anlattık. Buna ilave olarak Özgürlük Heykeli bileti, Özgürlük heykeli giriş ücreti 2023 gibi konularda önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Değerli yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Konumu ve Yol Tarifi
Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 4 kayıttan 4 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
New York 11 Eylül Müzesi ve Anıtı
Giriş:
€18.00
New York 4.17 km
Anıtın içinde yer alan ikiz şelale ise Kuzey Amerika'da insan yapımı en büyük şelale olma özelliğine sahip. B […]
Empire State Binası
Giriş:
€39.00
New York 8.24 km
Empire State Binası gezinize rehberlik etmesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda bina ile ilgili temel bilgile […]
New York Modern Sanat Müzesi (MoMa)
Giriş:
€22.00
New York 9.81 km
Resim ve sanat aşıkları için New York’ta Modern Sanat Müzesi (MoMA) bulunuyor. Amerika’da Met Müzesi’nden son […]
Metropolitan Müzesi
Giriş:
€21.00
New York 12.14 km
New York City’de bulunan Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki e […]