Metropolitan Müzesi

New York City’de bulunan Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesidir. Müzede klasik antik eserler, tablolar, heykeller ve kapsamlı bir Amerikan modern sanat koleksiyonları bulunuyor. Görkemli yapısıyla, iki milyondan fazla eseriyle ve 52 kalıcı sanat galerisiyle müze dünyadaki en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biridir.

Yazımıza Metropolitan Müzesi’nin tarihçesi ile başlıyoruz. Sırasıyla bölümlerine, ulaşım ve ziyaret bilgilerine yer verdikten sonra Metropolitan Müzesi giriş ücreti ve de Metropolitan Müzesi bileti, sanat turları gibi konularda önerilerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıda yer alan tablomuzdan doğrudan giriş ücreti ve bilet değerlendirmelerinin olduğu kısma geçebilirsiniz.

Metropolitan Müzesi Tarihçesi

19. yüzyılın ikinci yarısında ABD’de sanat akımı ve hareketliliği bulunuyordu. Özel sanat eğitimleri veriliyor, sanat eserleri sergileniyordu. Bu bağlamda ABD’nin ulusal nitelikte büyük bir müzeye ihtiyacı olduğu vurgulanmaya başladı. Bu düşünceyi 1866’da Paris’te bir toplantıda dile getiren John Jay’dir. Yoğun ilgi gören bu düşünce New York Eyaleti Yasama Meclisi tarafından da kabul görür. Meclis, 13 Nisan 1870’de güzel sanatların teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla Büyükşehir Sanat Müzesi’ne bir Sanat Müzesi ve Kütüphanesi kurulması için yetki verir. Müzenin açılışı 20 Şubat 1872’de yapılmış.

Metropolitan Sanat Müzesi, New York.

Metropolitan Sanat Müzesi, New York.

Metropolitan Müzesi Bölümleri

Metropolitan Müzesi’nin bölümlerine “Giriş Katı” ile başlıyoruz. Müzenin giriş katında; Eski Mısır, Yunan ve Eski Roma, Modern Sanat, Ortaçağ Sanatı bölümü, Amerika, Afrika kültürü, Silahlar ve Savaş Aletleri ile Avrupa Heykel ve Dekoratif Sanatlar bölümleri bulunuyor.

Mısır Sanatı Bölümü

Bu bölümde, 26 binden fazla obje ve eser bulunuyor. Eserler, Mısır krallıklarının hemen hemen her dönemini temsil ediyorlar. Mısır sanatına 39 oda ayrılmış. 35 yıllık çalışmanın bir sonucu olan bu odalarda; Antik Mısır’a ait sfenksler, tabletler, masklar, mücevherler ve mumyalardan oluşan koleksiyonu görebilirsiniz. Tanrı Sobek Shedeti’nin kafası ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 4 bin yıllık olan bu eseri görmek isteyebilirsiniz. Metropolitan Müzesi bugün Mısır’ın başkenti Kahire dışında en fazla Antik Mısır eserinin sergilendiği müze niteliğindedir.

Dendur Tapınağı, Mısır Bölümü, Metropolitan Müzesi, New York, Amerika Birleşik Devletleri.

Dendur Tapınağı, Mısır Bölümü, Metropolitan Müzesi, New York, Amerika Birleşik Devletleri.

Metropolitan Müzesi Giriş Ücreti - Mısır Sanatı Bölümü

Metropolitan Müzesi Giriş Ücreti – Mısır Sanatı Bölümü

Yunan ve Eski Roma Bölümü

30.000 eseri aşan müzenin Yunan ve Eski Roma bölümü neolitik dönemden (yaklaşık MÖ 4500) İstanbul’un kurucusu Büyük Konstantin’in dönemine dek eserler içeriyor. Bu bölümde hayran kalacağınız heykeller, mozaikler, lahitler bulunuyor. Anadolu’dan getirilen mozaikleri de görebilirsiniz. Altın sarısı rengiyle ok atan Afrodit ilginizi çekecektir.

The Met - Met Müzesi - Yunan ve Roma Sanatı Bölümünden bir kare

The Met – Met Müzesi – Yunan ve Roma Sanatı Bölümünden bir kare

Afrika Sanatı Bölümü

Diğer çağlarda metal, altın, gümüş ve seramik gördükten sonra bu bölümdeki tahta ağırlıklı eserler garibinize gidebilir. Totemler, heykeller tahtadan oyulmuş. Kökboyasıyla boyanmış kıyafetler, süsler ve maskeler bulunuyor. Gizemli yüz ve vücut maskeleri, takılar, Afrika yerlilerinin giydiği giysiler, çaldıkları enstrümanlar ve günlük yaşama dair birçok objeyi bulabilirsiniz.

Metropolitan Müzesi Afrika Sanatı Bölümü

Metropolitan Müzesi Afrika Sanatı Bölümü

Amerika Sanatı Bölümü

Bu bölümde ziyaretçilerin en çok ilgisini çekenler Kolomb’un keşfi öncesi Meso-Amerika eserleridir. Özellikle 10. yüzyıldan kalma gülen insan figürleri ilginizi çekecektir. Azteklerden Mayalara, Meksika’dan Peru’ya ve Karayip yerlilerine bütün yaşanmışlıkları Metropolitan Müzesi içinde gözlemleyebilirsiniz. Ağaçtan yapılmış objeler, garip ve korkutucu maskeler, totemler Amerika’nın en ilkel halini yansıtıyor.

Gelgelelim Birinci Kata. Birinci katta Avrupa ressamlarının tabloları, Çin, Japon, Kore, Orta Asya kültürleri ve İslam eserleri sergileniyor.

Asya Sanatı Bölümü (1.Kat)

Bu bölüm Asya’ya ait resim, heykel, kaligrafi örnekleri, seramikler, objeler, kıyafetler gibi birçok eserin sergilendiği odalardan oluşuyor. Odalarda 35 binden fazla eser mevcut. Eserlerin arasında Budizm, Hinduizm inanışlarına özgü örnekler de yer alıyor. Pek çok farklı dönemi içeren bir seçki. Çin, Kore, Japon ve Tibet kültürleri ve farklı dönemleri yansıtılıyor. Hindistan’a “Fil kafalı Tanrı Ganesha heykeli” serginin önemli parçalarındandır.

İslam sanatı eserleri odasında fazla bir koleksiyona rastlamıyorsunuz. İznik çinileri, Halep’ten getirilen konak odası ve el yazması Kur’an-ı Kerim ile rahlesi sergileniyor.

Müzede Sergilenen Tablolar

Avrupa’nın önde gelen sanatçılarının ellerinden çıkan 2000 kadar tablo Metropolitan Müzesi duvarlarını süslüyorlar. Resim sanatına ilgi duyuyorsanız; Goya – Balkondaki Maya’lar, Vermeer – Uyuyan Genç Kız, Bruegel – Hasatçılar, Paul Gaugin – Two Tahitian Women, Van Gogh – Wheat Field with Cypresses, Alberto Pasini – Yeni Valide Cami ve de Burhan Dogançay – Ribbon Mania eserlerini inceleyebilirsiniz.

Metropolitan Müzesi - Çağdaş Resim Sanatı -

Metropolitan Müzesi – Çağdaş Resim Sanatı

Metropolitan Müzesi Ulaşım

Central Park’ın doğu kenarında yer alan Metropolitan Müzesi merkezi bir konumda bulunuyor. Müzeye metroyla gelmek isterseniz bir-iki blok yürümeniz gerekiyor. Yeşil 4,5,6 metro hatlarını kullanarak 86 St. İstasyonunda inebilirsiniz. 5. Caddeden batıya dönüp, 82. Caddeye doğru yürüyorsunuz.

5. Cadde boyunca kuzey-güney güzergâhında çalışan otobüslere binip, müzenin önünde inebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Her gün kapılarını saat 10.00’da açan Metropolitan Müzesi Cuma ve Cumartesi günleri hariç 17.30’da kapanıyor. Met Breuer kısmı Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Cuma ve Cumartesi günleri müze akşam 21.00’a kadar açıktır.

Metropolitan Müzesi Bileti ve Giriş Ücreti

Metropolitan Müzesi Louvre Müzesi, Vatikan Müzeleri ve de British Museum ile birlikte dünyadaki en kayda değer müzelerden birisi. Bilet ve giriş ücreti değerlendirmeleri aşağıdaki gibi:

1-) Ücretsiz Giriş: Metropolitan Müzesi, ziyaretçilerine kendi amblemini içeren bir rozeti girişte veriyor. Eğer bir tanıdık bulabilirseniz, ya da çıkışta müzeden ayrılanlardan rica edip alabilirseniz rozeti takıp ücretsiz bir şekilde girmeniz mümkün.

2-) Bağışla Girebilir miyim?: Yakın zamana kadar Met Müzesi parası olmadığını beyan edenlere 1-2 dolar “bağış” karşılığında müzeye girişine izin veriyordu. Ancak bu durum müzenin normal giriş ücretini verenlerin oranının %20lere düşmesi ile sona erdi. Şu an böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

3-) Metropolitan Müzesi Hızlı Giriş Bileti: Metropolitan Müzesi giriş ücreti kendi web sayfasında diğer bilet satış sitelerine nazaran daha yüksek. Şöyle ki yazımız tarihi itibariyle Metropolitan bilet sayfasında yer alan bu linkte (Tıklayınız) giriş bileti fiyatı olarak 25 dolar yer alırken. Tiqets sitesinde (Tıklayınız) 21.36 Euro fiyatı yer almakta. Üstelik Tiqets sitesinde yer alan bilette değişiklik imkanı yapılmakta ayrıca her ne kadar Türkçe olmasa da sesli müze rehberi sunulmaktadır. Sesli rehber kullanmanızı öneriyoruz.

Başka bir popüler site olan GYG’de ise (Tıklayınız) yazı tarihi itibariyle 23.20 Euro gibi bir rakam yer almaktadır.

Hızlı Giriş Bileti ile dünyanın en popüler müzelerinden biri olan bu müzenin bilet gişesinde bilet kuyrupu beklemeden sadece güvenlik kontrolünden geçerek hızlı erişim imkanına sahip olacaksınız. Biletinizi yazdırmanıza gerek olmayıp e-posta adresinize gelen maildeki barkodu okutmanız giriş yapmak için yeterlidir.

4-) New York Pass Kart ile Girin (Tıklayınız): Metropolitan Müzesi giriş ücreti ödemek istemiyorsanız ve kombine bilet paketleri arıyorsanız daha önce Empire State Binası yazımıda da anlattığımız üzere New York Pass kart alabilirsiniz. Bu kart aktivasyonundan itibaren 1-10 gün geçerlilik sürelerine sahiptir (ilk giriş yaptığınızda aktive olur). 100’ü aşkın yerde geçerliliği vardır. Yazımız tarihi itibariyle fiyatı yaklaşık 120 Euro olan bu kartı seyahat planlamanız çerçevesinde dilerseniz tercih edebilirsiniz.

5-) Metropolitan Müzesi Sanat Turu (Tıklayınız): Sabah saat 11’de başlayan ve 3.5 saat süren bu İngilizce uzman-rehberli tur ile Metropolitan Müzesi’ni gezebilirsiniz. Bütçeniz imkan veriyorsa ve İngilizce bilginiz yeterliyse bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Turun yazımız tarihi itibariyle fiyatı yaklaşık 54 Euro.

Ziyaret Tavsiyelerimiz

  • Müze çok büyük ve labirenti andırdığı için, girişte mutlaka müze haritasını almayı unutmayın. Eğer unutursanız buraya tıklayıp online haline ulaşabilir, içinde arama yapabilirsiniz.
  • Müzeye giriş ücretsiz fakat bağış adı altında ücret alıyorlar. Aldığınız makbuz/bilet üç gün geçerlidir. Yakanıza bir sticker yapıştırıyorlar, bu nedenle müzeyi tekrar gezmek istiyorsanız bu stickerı atmayın. Müzenin içinize sindirerek 2-3 günde gezilebileceği kanaatindeyiz, bu nedenle New York ziyaret süreniz buna müsaitse, halihazırda 3 gün geçerliliği olan biletiniz ile müzeyi bir gezi planlaması çerçevesinde 2 ya da 3 günde gezebilirsiniz. Ayrıca yukarıda Met Müzesi’nden çıkan birinden sticker rica ederek müzeyi ücretsiz gezebileceğiniz ipucundan da bahsetmiştik. Eğer ücretsiz girmek isteyen bir Türk vatandaşına sticker vermek isterseniz gitmeden sayfamızın yorum kısmına not düşmenizi rica ediyoruz.
  • Özel sergi ve tatil günlerinde yoğun kalabalık olacağı için günün erken saatlerinde gelmeye çalışın.
  • Çocuklarla ya da yaşı çok ileri olan bireylerle gezinirken müzenin çok büyük olduğunu göz önünde bulundurun. Tekerlekli sandalye imkanı da ücretsiz olarak sunuluyor. Yaz mevsiminde klimalar biraz fazla serinlik oluşturabiliyor, bebek ve çocukla gezenlerin bu durumu göz önünde bulundurarak ince bir hırka veya türevi yanlarında bulundurmalarını öneriyoruz.
  • Her galeriye özgü birer saatlik sohbetler oluyor.
  • Sesli rehberlerden yararlanmanızı öneriyoruz.
  • Müze içerisinde kafetarya imkanı var. Yiyecek-içecek seçenekleri sunulmakta.

Bu yazımızda Metropolitan Müzesi, tarihçesi, bölümleri, ulaşım ve ziyaret saatleri hakkında bilgiler verip, Metropolitan Müzesi bileti, giriş ücretleri ve turlar hakkında önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ücretsiz girmek isteyen Türk turistler için rozet paylaşımında bulunmak isteyenlerin yazımıza yorum yapmasını rica ederiz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 2 kayıttan 2 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
New York Modern Sanat Müzesi (MoMa)
Giriş:
€22.00
New York 2.34 km
Resim ve sanat aşıkları için New York’ta Modern Sanat Müzesi (MoMA) bulunuyor. Amerika’da Met Müzesi’nden son […]
Empire State Binası
Giriş:
€39.00
New York 3.93 km
Empire State Binası gezinize rehberlik etmesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda bina ile ilgili temel bilgile […]
New York 11 Eylül Müzesi ve Anıtı
Giriş:
€18.00
New York 8.24 km
Anıtın içinde yer alan ikiz şelale ise Kuzey Amerika'da insan yapımı en büyük şelale olma özelliğine sahip. B […]
Özgürlük Heykeli
Giriş:
€27.00
New York 12.14 km
Sadece Amerikalıların değil Amerika’ya gelen göçmenler için de özel bir anlam ifade eden Özgürlük Heykeli New […]