New York Modern Sanat Müzesi (MoMa)

Resim ve sanat aşıkları için New York’ta Modern Sanat Müzesi (MoMA) bulunuyor. Amerika’da Met Müzesi’nden sonra en çok ziyaret edilen ikinci müzedir. Dünyanın önde gelen sanat müzelerinden olan bu müzede Avrupa’nın ve Dünya’nın önde gelen sanatçılarının eserlerini bulabilirsiniz.

Yazımıza Modern Sanat Müzesi (MoMa)’nın tarihçesi ile başlıyoruz. Sırasıyla bölümleri, ulaşım ve ziyaret bilgilerini verdikten sonra MoMa bileti ve giriş ücreti önerilerinde bulunacağız.

Modern Sanat Müzesi Tarihçesi

20. yüzyılın başlarında sanat akımından Amerikalılar da nasibini almışlardır. Her ne kadar yeni bir kıta ve sanatı geç keşfetseler de büyük bir birliktelik sergileyerek önce Amerika’nın ulusal müzesi Metropolitan’ı sonra 7 Kasım 1929’da Modern Sanat Müzesi (MoMA) kazandırmışlardır.

MoMA, Rockefeller ailesinin kadın üyeleri önderliğinde kurulmuştur. İlk zamanlar küçük bir bina ve kısıtlı koleksiyonuyla hizmet veren müze, zamanla yer değiştirerek ve büyüyerek bugünkü halini almıştır.

6 katlı, 59 bin metrekarelik sergi alanına sahip binada sadece resim koleksiyonları bulunmuyor. Geçici sergileriyle, kurs programlarıyla, eğitici aktiviteleriyle bir eğitim yuvası rolünü de üstlenmiş. Ayrıca restaurantları, cafeleri, alışveriş mağazası, sineması ve terasıyla bir kompleks havası oluşturulmuş.

Modern Sanat Müzesi (MoMa) Bölümleri

Yeni haliyle binanın kendisi sanat eseri olarak kabul edilebilir. Giriş alanında Ed Schipul tasarımlarını görebilirsiniz. Şimdi bölümleri anlatmaya başlayalım.

Picasso ve Dali Koleksiyonu

Picasso ve Dali’nin eserleri Modern Sanat Müzesi (MoMA) içinde ayrı bir öneme ve hassasiyete sahiptir. Picasso’nun “Avignonlu Kızlar” ve Dali’nin “Belleğin Azmi” tablolarını keşfetme fırsatı buluyorsunuz.

Pablo Picasso - Avignonlu Kızlar - New York Modern Sanat Müzesi (MoMa)

Pablo Picasso – Avignonlu Kızlar – New York Modern Sanat Müzesi (MoMa)

Dali'nin Belleğin Azmi (ya da Hafızanın Israrı olarak da bilinir) tablosu. New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMa)'da sizleri bekliyor.

Dali’nin Belleğin Azmi (ya da Hafızanın Israrı olarak da bilinir) tablosu. New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMa)’da sizleri bekliyor.

Kuzey Amerika Sanatı

MoMA’da birçok müzede bulunmayan ve hatta müzelerinde sergilemeyecekleri eserleri bulabilirsiniz. Bunlardan biri Andy Warhol’un “Campbell Çorbası Kutuları” çalışmasıdır. Warhol, resimlerini ve çalışmalarını New York’tan ilham alarak yapmıştır. Bu nedenle Amerikan sanatının temel referansı olarak kabul ediliyor.

Andy Warhol’un Campbell Çorbası Kutuları eseri MoMa'da sergidedir.

Andy Warhol’un Campbell Çorbası Kutuları eseri MoMa’da sergidedir.

Amerikan sanatına ışık tutan sanatçılardan biri de Edward Hopper’dır. Galerisini ziyaret ettiğinizde kendinizi Alfred Hitchcock filmlerinin bir sahnesinde hissedebilirsiniz.

Fotoğrafçılık ve Tasarım Galerisi

Modern sanatı sadece resimle yansıtmayan Modern Sanat Müzesi (MoMA) modern sanatın bütün uygulamalarını ve disiplinlerini bünyesinde barındırıyor. 3. kata çıktığınızda mimarlık, tasarım ve fotoğrafın grafik ile endüstriyel tasarım sergilerini gezebilirsiniz. MoMA’da birçok ilginç çalışmanın sanat haline nasıl dönüştüğünü göreceksiniz. Bir tasarım aracı olarak Helvetic çeşme ve disk telefonları ile 1960’ların televizyon, mobilya, sandalyelerini bulabilirsiniz.
Zemin katta ise; mobilya şeklinde kullanarak verilen sergileri görebilirsiniz. Heykel bahçesi, sandalyeler, koltuklar, lambalar, Gaudi’nin pencere kafesleri ile Guimard’ın Paris metro istasyonuna giriş çalışması bulunuyor.

La Sagrada Familia'nın mimari Antoni Gaudi'nin Casa Milá'dan pencere kafesi MoMa'da sergide bulunmaktadır.

La Sagrada Familia‘nın mimari Antoni Gaudi’nin Casa Milá’dan pencere kafesi MoMa’da sergide bulunmaktadır.

Post-Empresyonizm, Sürrealizm Galerisi

Bu akımın temsilcileri olan özellikle; Özellikle Cezanne, Modigliani, Kandinsky, Brancusi gibi sanatçıların eserlerini 5. katta bulabilirsiniz.

Mutlaka Görmeniz Gereken Eserler

 • Claude Oscar Monet ‘in 12 metre uzunluğundaki 3 parçalı eseri olan “Bulutların Nilüfer Göleti Üzerine Yansımaları” (Reflections of Clouds on the Water-Lily Pond),
 • Henri Mattise’nin “Dance” eseri,
 • Pablo Picasso’nun eseri “Avignon’un Genç Kızları” (Les Demoiselles d’Avignon) ,
 • Salvador Dali’nin ünlü eseri “Belleğin Azmi (1931) (The Presistence of Memory)”, Vincent Van Gogh’un meşhur eseri “The Starry Night – Yıldızlı Gece (1889)”. Bu eserle ilgili analizimize Van Gogh Müzesi yazımızdan ulaşabilirsiniz.
Claude Oscar Monet - MoMa - Reflections of Clouds on the Water

Claude Oscar Monet – MoMa – Reflections of Clouds on the Water.

Vincent Van Gogh'un The Starry Night - Yıldızlı Gece eseri müzede 4'üncü katta yer almaktadır. Bu eseri görmeden çıkmamanızı öneririz.

Vincent Van Gogh’un The Starry Night – Yıldızlı Gece eseri müzede 4’üncü katta yer almaktadır. Bu eseri görmeden çıkmamanızı öneririz.

 • Piet Mondrian’dan “Broadway Boogie Woogie”,
 • Paul Signac’ın ünlü eseri “Portrait of M. Felix Feneon”,
 • Paul Cezenne’nin eseri “The Bather” (Yıkanan),
 • Andy Warhol’un ünlü eseri “Gold Marilyn Monroe”,
Paul Signac - Portrait of M. Felix Feneon - New York Modern Sanat Müzesi'nde sergidedir.

Paul Signac – Portrait of M. Felix Feneon – New York Modern Sanat Müzesi’nde sergidedir.

 • Frida Kahlo’nun “Kesilmiş Saçlı Otoportre” (Self Portrait With Cropped Hair) eseri
 • Paul Delvaux’dan “Ayın Evreleri (Phases of the Moon)”
 • Pablo Picasso – “The Reservoir, Horta de Ebro”,
 • Umberto Boccioni’nin “Futbol Oyuncusunun Dinamizmi eseri (Dynamism of a Soccer Player)”
 • Paul Gauguin’in “Portrait of Jacob Meyer de Haan” eseri,
 • Paul Gauguin’in “The Seed of the Areoi” eseri,
 • Henri Rousseau’nun “The Sleeping Gypsy “ eseri
 • Marc Chagall’ın “I and the Village” ve de “Birthday “eserleri,
 • Claude Monet’in “Water Lilies” eseri.
Paul Delvaux - Phases of the Moon (1939) - Ayın Evreleri - MoMa'da sergidedir.

Paul Delvaux – Phases of the Moon (1939) – Ayın Evreleri – MoMa’da sergidedir.

The Sleeping Gypsy, 1897 - Henri Rousseau - MoMa'da sergidedir.

The Sleeping Gypsy, 1897 – Henri Rousseau – MoMa’da sergidedir.

MoMA Yenileniyor

Yenileme çalışmaları devam ettiği için Modern Sanat Müzesi (MoMA) 21 Ekim’e kadar ziyaretçilere kapalı tutuluyor. Yaklaşık 400 milyon dolara mal olan genişleme ve yenileme çalışmaları tamamlandıktan sonra MoMA kapılarını yeniden halka açacak. Binaya yeni bir ses sistemi ve stüdyo kuruluyor. Böylece bina içinde müzik ve canlı yayın yapma imkanı sunuluyor. Stüdyoda canlı provalar izleyebilecek, hatta siz de katılabileceksiniz.

New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMa) Rehberi ve Giriş Ücreti

New York Modern Sanatlar Müzesi (MoMa) Rehberi ve Giriş Ücreti

Müzeyi, arkadaşlarınızla buluşmak, yemek yemek veya sohbet etmek için de ziyaret edebileceksiniz. Zemin kattaki Abby Aldrich Rockefeller Heykel Bahçesi, sokak seviyesindeki galeriler ve müze mağazası yeniden dizayn ediliyor. Bu bölümler herkese açık ve ücretsiz olacak. Açılış saatleri daha erkene alınacak ve her ayın ilk perşembesi günleri özel programlar düzenlenecek.

Ulaşım ve Ziyaret Saatleri

Müze, 5. ile 6. Caddeler ile 53 ve 54. Sokaklar arasında bulunuyor. Metroyla 53. İstasyonda inip, yürüyerek müzeye gidebilirsiniz. Trafik yoğun olduğu için özel aracınızla veya taksi tutarak gitmeniz fazla zamanınızı alabilir.

MoMA, 21 Ekim 2019 pazartesi günü yenilenmiş ve genişlemiş halde saat 10.30’da kapılarını tekrar açıyor. Sonbaharda yaz aylarına göre daha az ziyaretçi olacağı için istediğiniz saate internetten biletinizi alabilirsiniz. MoMa Noel hariç yılın her günü saat 17:30’a kadar açıktır.

New York Modern Sanat Müzesi (MoMa) Bileti ve Giriş Ücreti

New York Modern Sanat Müzesi (MoMa) Giriş ücreti 25 dolar olup gişelerinde ve de internet üzerinde satılmakta olup her Cuma saat 4’den 8’e kadar ücretsiz giriş imkanı sunulmaktadır. Eğer Cuma günü akşam denk getirebilirseniz kilometrelerce uzayan giriş kuyruğunda minimum süre beklemeniz için akşam 6 sularında giriş yapmanızı öneriyoruz. Gelelim New York Modern Sanat Müzesi (MoMa) bilet türlerine:

1-) New York Modern Sanat Müzesi (MoMa) Hızlı Giriş Bileti: New York Modern Sanat Müzesi (MoMa) biletinizi resmi sitesinden (Tıklayınız) alabileceğiniz gibi Tiqets üzerinden de alabilirsiniz. Müze Biletleri ekibi olarak Tiqets’ı öneriyoruz (Tıklayınız). Bunun nedeni MoMa’nın resmi sitesinde 25 dolara satılan biletin fiyatının Tiqets sitesinde de aynı olması (Nisan 2023 itibariyle 22.86 Euro’dur); Tiqets sitesi üzerinden alabileceğiniz bilette tarih değiştirme imkanınızın olması ve de e-posta adresinize mobil barkodlu bilet göndermeleridir. Biletin çıktısını almanıza gerek yoktur, telefonunuzdaki barkodu okutup geçebilirsiniz. Ayrca bilet fiyatınıza sesli rehber dahil olup, müze girişinde kimlik bırakarak ücretsiz sesli rehberinizi alabiliyorsunuz.

Aynı bileti GYG sitesinden de 23 Euro’ya sesli rehber seçenekleri ile alabilirsiniz (Tıklayınız) Bu bilet türleri ile MoMa gişesinde bilet kuyruğu beklemeden telefonunuzdaki mobil bileti barkod okutup girebilirsiniz.

2-) New York Pass Card ile Girin (Tıklayınız): Metropolitan Müzesi yazımızda da anlattığımız üzere New York Pass kart 100’ün üzerinde yerde 1 ila 10 gün seçeneklerinde ücretsiz girebiliyorsunuz. Pass kartın listesi oldukça uzun ve de yazımız tarihi itibariyle fiyatı 117.13 Euro’dur. Seyahat planınız çerçevesinde değerlendirebilirsiniz.

Ziyaret Tavsiyelerimiz & Notlar

 • Müze içerisinde ücretsiz vestiyer hizmeti bulunmaktadır. Eşyalarınızı güvenle bırakabilirsiniz. Bebek arabalarına izin verilmektedir ama bebek arabanız varsa katları yürüyen merdivenlerle değil asansörle çıkmak durumundasınız.
 • 6 katlı müzede gezinirken girişten ücretsiz haritanızı almayı unutmayın, haritanın pdf haline buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
 • Galeriler sıcak yaz günlerinde bile, yoğun klima nedeniyle serin olabilir. Bilhassa çocukla geziyorsanız üzerinize her ihtimale karşı ince bir şeyler alabilirsiniz.
 • Galerilerden birinde mola vermek isterseniz, film gösterimleri ücretsiz olarak sunulmaktadır. Buradan  film programına göz atabilirsiniz.
 • Müzenin tam karşısında yer alan MoMA Design Mağazası’ndan aileniz ve sevdikleriniz için hediyelik tasarım objeler ve eşyalar alabilirsiniz.
 • Ziyaretiniz minimum 2 saat sürecektir, sanata olan ilginize göre bu süre uzayacaktır. Rahat ayakkabılar giymenizi öneririz.
 • Müze mağazasında bazı ünlü eserlerin reprodüksiyon tabloları satılmaktadır, alabilirsiniz.

Bu yazımızda New York Modern Sanat Müzesi (MoMa) ‘nın tarihçesi, bölümleri ve görülmesi gereken eserleri ilgili bilgiler verip, bilet türleri ve giriş ücreti hakkında önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Konumu ve Yol Tarifi
Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 1 kayıttan 1 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Empire State Binası
Giriş:
€39.00
New York 1.6 km
Empire State Binası gezinize rehberlik etmesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda bina ile ilgili temel bilgile […]
Metropolitan Müzesi
Giriş:
€21.00
New York 2.34 km
New York City’de bulunan Metropolitan Müzesi (Metropolitan Museum of Art) Amerika Birleşik Devletleri’ndeki e […]
New York 11 Eylül Müzesi ve Anıtı
Giriş:
€18.00
New York 5.91 km
Anıtın içinde yer alan ikiz şelale ise Kuzey Amerika'da insan yapımı en büyük şelale olma özelliğine sahip. B […]
Özgürlük Heykeli
Giriş:
€27.00
New York 9.81 km
Sadece Amerikalıların değil Amerika’ya gelen göçmenler için de özel bir anlam ifade eden Özgürlük Heykeli New […]