Louvre Müzesi

Louvre Müzesi
Louvre Müzesi - Sully Kanadı'nın dışarıdan görünümü
Louvre Müzesi Piramidi
Louvre Müzesi - Louvre Piramidi'nin Merdivenleri
Louvre Müzesi ziyaretçileri heykelleri geziyor.
Louvre Müzesi'nin ziyaretçileri resim galerilerini geziyor.
Louvre Müzesi - Napolyon Odaları (3)
Louvre Müzesi - Napolyon Odaları (2)
Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre
Louvre Müzesi - Panoramik Görünüm
Louvre Müzesi - Panoramik Görünüm
Louvre Müzesi Piramidi
Louvre Müzesi - Antik Heykeller
Louvre Müzesi - Antik Heykeller
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayında konumlanan Louvre Müzesi (Musée du Louvre), dünyanın en büyük ve ünlü sanat müzesidir. 72 bin metrekare gibi devasa bir alanda yer alan bu önemli yapı, her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlamaktadır.

Başlangıçta bir kale olarak inşa edilen, sonrasında Kraliyet Sarayı olarak kullanılan ve Fransız devrimini takip eden 1793 yılında müzeye dönüştürülen, ayrıca ilk devlet müzesi olma özelliği de taşıyan Louvre Müzesi, yüzlerce sayıda paha biçilemez eser ve birbirinden değerli antika koleksiyon ile diğer müzelerden ayrılmakta, günümüzde 35.000’e yakın eser ve 380.000’den fazla objeyi ziyaretçilerine sunmaktadır.

Louvre Piramidi'nin Louvre Müzesi içinden panoramik görünümü.

Louvre Piramidi’nin Louvre Müzesi içinden panoramik görünümü.

Louvre Müzesi denilince artık akla ilk gelen yapılardan olan camdan piramitler ise müze avlusunun merkezine 1989 yılında yapılmış ve Louvre Piramidi adındaki bu yapılar, müzede yürütülen büyük yenileme çalışmalarının da ilk adımı olmuştur. Mona Lisa’nın sergilendiği salonda bu çerçeve de yenilenmiştir. Buna benzer yenilemeler, aynı eserlerin bir arada toplanması, zenginleştirilmesi gibi işlemler günümüze dek sürmüştür.

Yazımıza giriş yaptıktan sonra sırasıyla Louvre Müzesi’nin bölümleri, mutlaka görmeniz gereken eserler, ulaşım ve çalışma saatleri gibi konularda bilgiler verip; Louvre Müzesi giriş ücreti, Louvre Müzesi bileti ve turları gibi konularda önerilerde bulunacağız. dilerseniz doğrudan bilet ve tur değerlendirmelerimizin yer aldığı bölüme geçebilirsiniz.

Louvre Müzesi’nin Bölümleri

Müzenin içeriğini ve bölümlerini sizlere anlatmadan önce giriş ücretini fazlasıyla hak eden bu müzenin haftalarca gezilse bile bitiremeyeceğiniz büyüklükte bir müze olduğunu bilmenizi istiyoruz. Bu büyüklükte ve her bir eseri birbirinden eşsiz bu müzenin anlatımı da her ne kadar uğraşılsa da siz değerli okuyucularımız için biraz sade kalacaktır.

Ansiklopedilere ancak sığacak Louvre Müzesi’nin anlatımında, elimizden geldiğince örneklerden faydalanacağız ancak gidilip görülmesi kesinlikle gereken bu müze için güzel bir plan hazırlamanızı, görmek istediğiniz bölümleri ve eserleri önceden belirlemenizi öneriyoruz. Yapacağınız bu planla tüm gününüzü müze de geçirmek isteyebileceğinizden enerjinizi bu önemli gün için ayırın. Sanat dolu bir gün olacak.

Sanatı damarlarınızda hissedeceğiniz bu müzenin sırrı, tabi ki de sahip olduğu devasa koleksiyonda gizli. Kral I. François tarafından Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Rosso, Raphael gibi ustaların eserleriyle temelleri atılan Louvre Müzesi Koleksiyonu, bugün başta İtalyan, Fransız, İspanyol ressamlar olmak üzere dünyaca ünlü birçok sanatçının eserleriyle devasa bir yelpazededir. Ayrıca Batı-Doğu Avrupa, Mısır ve İslam Uygarlıklarının çok çeşitte binlerce eseri de bu koleksiyonda mevcuttur. Bu çeşitlilik nedeniyle de müze tüm bu farklılıkları bir arada sunacak biçimde Sully, Richelieu ve Denon isminde 3 ayrı kanat ve 8 ana departman ve onlarca bölümden oluşmaktadır. Şimdi bu kanatları ve bölümleri inceleyelim.

Sully Kanadı: Louvre’un En Eskisi.

Antik Mısır ve Antik Yunan eserlerinin büyük bir kısmı burada bulunur. M.Ö. yıllara ait sfenksler, heykeller, figürler, resimler, aynalar, takılar, muskalar ve daha binlerce çeşit eser. Özellikle Mısır eserleri öylesine eşsiz ve çoktur ki bu yüzden Mısır antik kent müzesi ve savaş müzesi ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler arasındadırlar ve naçizane bir önerimiz, eğer Antik Mısır Uygarlığına çok ilgiliyseniz tüm gününüzü burada geçirmenizi tavsiye edebiliriz.

Sully Kanadı'nın müze terasından görünümü.

Sully Kanadı’nın müze terasından görünümü.

Sully Kanadı'nın içinden muhteşem detaylar.

Sully Kanadı’nın içinden muhteşem detaylar.

Ayrıca Sully Kanadının 2.katına uğradığınızda “The Turkish Bath” isimli tablo, görmeniz gereken önemli eserler arasında.

The Turkish Bath - Louvre Müzesi

The Turkish Bath – Louvre Müzesi

Sully Kanadı ile Denon Kanadı arasındaki Cour Mary adındaki camdan tavanlı avluda ise Mary Atları adındaki heykellerle karşılaşacaksınız. Bir de tabi ki The Winged Victory of Samothrace (Semadirek Kanatlı Zaferi) heykeline. Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike’ın M.Ö. 3 yüzyıldan kalma mermer heykeli. Bu eseri aşağıda mutlaka görmeniz gereken eserler bölümünde ayrıca inceleyeceğiz.

Sully Kanadı’nda hangi bölümleri bulacaksınız?: Sully Kanadı’nda 17’inci, 18’inci ve 19’uncu yüzyıllara ait Fransız ressamların eserlerinin olduğu bölüm, 17’inci, 18’inci ve 19’uncu yüzyıllara ait çizimlerin ve yağlı boya eserlerin olduğu bölüm, 17’inci ve 18’inci yüzyıl dekoratif sanatlar bölümü, Antik Yunan-Etrüsk ve Roma eserleri bölümü ve Antik-Mısır bölümünü (Müze tarafından bu bölüm Pharaonic Mısır olarak adlandırılmıştır. Bunun anlamı Mısır’ın ilk dönemlerinden büyük İskender tarafından fethedildiği tarihe dek olan zaman dilimidir.)Antik İran – Arabistan ve Yakın Doğu bölümünü ve de Ortaçağ’da Louvre bölümünü bulacaksınız.

Antik Mısır Bölümü’nde 3000 yıldan fazla hüküm süren bir imparatorluğun 30 salon dolusu eseri size her yöneyle Mısır İmparatorluğunu sunacak. Scribe Accroupi (Oturan Katip) eserini kesinlikle kaçırmamanızı öneriyoruz. Yunan, Entrüsk ve Roma Antik Dönem Eserleri Bölümü’nde Yunan medeniyetinin tüm aşamalarına dair eserleri ve Entrüsk toplumunu inceleyeceksiniz.

Meşhur Antik Mısır Heykeli - Oturan Katip. Sully Kanadı, Antik Mısır bölümünde sizleri bekliyor.

Meşhur Antik Mısır Heykeli – Oturan Katip. Sully Kanadı, Antik Mısır bölümünde sizleri bekliyor.

Sully Kanadı - Antik Mısır bölümünde yer alan mumyalar.

Sully Kanadı – Antik Mısır bölümünde yer alan mumyalar.

Louvre Müzesi Antik Mısır bölümü sizi büyüleyecek.

Great Sphinx of Tanis – Louvre Müzesi Antik Mısır bölümü sizi büyüleyecek.

Denon Kanadı: Louvre’un En Kalabalığı

Kalabalık olmasının sebebi malum dünyaca ünlü tablo Mona Lisa’dır. Ancak yine bu kanatta da öyle eserler vardır ki cam bir bölmenin ardında, yanına en fazla birkaç metre kadar yaklaşabildiğiniz Mona Lisa’ dan çok daha büyük etkiler bırakır üzerinizde.

Louvre Müzesi'nin Denon Kanadı

Louvre Müzesi’nin Denon Kanadı

Her daim kalabalık. Leonardo da Vinci, Mona Lisa, Louvre Müzesi, Paris, Fransa

Her daim kalabalık. Leonardo da Vinci, Mona Lisa, Louvre Müzesi, Paris, Fransa.

Bu duruma en kolay örneği Mona Lisa’nın karşısında yer alan devasa boyutlardaki Les Noces De Cana ile verebiliriz. Türkçe adı ‘Cana’da Düğün’ olan bu eser inanılmaz detaylarla doludur, öyle ki eserde Kanuni Sultan Süleyman’da var. Detaylarına biraz aşağıda yer alan, görmeniz gereken 10 eser bölümünde yer verdik.

Denon kanadının içerisindeki belli başlı yapıtlar ise Vaftizci Yahya, Venüs and Mars, Psyche and Cupid, St. Mary Magdalane, Captive (The Dying Slave), The Consecration of the Emperor Napoleon (Napolyon’un Taç Giyme Töreni), Le Radeau de la Méduse (Medusa’nın Salı) ve saymakla bitmeyecek yüzlerce eşsiz eserden oluşuyor.

Denon Kanadı’ndaki bölümler: İslam eserleri bölümü, Roma İmparatorluğu döneminde Doğu Akdeniz bölümü, İtalyan ve İspanyol ressamlar bölümü, 19’uncu yüzyıl Fransız ressamlar bölümü, İngiliz ressamlar bölümü, Apollon Galerisi, İtalyan-İspanyol ve Kuzey Avrupa heykelleri bölümü, Yunan – Etrüsk – Roma eserleri bölümü (bu bölüm Sully Kanadı’nda da vardır), Asya-Afrika, Okyanusya ve Amerika sanatı bölümü Denon Kanadı’nda yer almaktadır.

Denon Kanadı'nın heykellere ayrılan salonlarından biri.

Denon Kanadı’nın heykellere ayrılan salonlarından biri.

İslam Eserleri Bölümü’nde kaçırmamanız gereken eserler:  “Le Lecteur Pyxide d’al Mughira, Osmanlı Duvarı, Lion De Monzon, Bouteille Au Blason, Al-Mughira Kutusu, Plat Au Paon” eserleridir.

Richelieu Kanadı: Louvre’un En Şaşalısı

Richeliu Kanadının 1.katında Napoleon III Odaları bulunur. Napolyon Bonapart’ın kaldığı odalar, perdeler, yemek masaları, göz kamaştırıcı avizeler, koltuklar ve daha fazlası. Ayrıca binanın 3’üncü Napolyon döneminde nasıl göründüğüne şahitlik etmek isterseniz Napolyon’un çizim odasına bakmanız yeterli.

Louvre Müzesi Richelieu Kanadı'nın dışarıdan görünümü. Harika detaylar.

Louvre Müzesi Richelieu Kanadı’nın dışarıdan görünümü. Harika detaylar.

Napolyon Odaları Louvre - Büyük Yemek Salonu kısmı.

Napolyon Odaları Louvre – Büyük Yemek Salonu kısmı.

Louvre Müzesi - Napolyon Odaları

Louvre Müzesi – Napolyon Odaları sizi büyüleyecek.

Bu kanadın belli başlıca eserleri ise The Lace Maker (Dantel Ören Kız), Self Portrait, The Virgin of Chancellor, The Four Seasons olarak sıralanabilir.

The Lace Maker (Dantel Ören Kız) - Richelieu Kanadı, Louvre Müzesi

The Lace Maker (Dantel Ören Kız) – Richelieu Kanadı, Louvre Müzesi

The Four Seasons - Louvre Müzesi

The Four Seasons – Louvre Müzesi

Ayrıca Müzenin bölümlerine geçmeden kısaca bahsetmek isteriz, müzede Da Vinci hayranlarına yönelik Da Vinci Şifresi adında bir tur mevcut. Tur içerisinde, kitabın baş karakterleri olan Robert Langdon ve Sophie Neveu’nun izi sürülüyor.

Richelieu Kanadı’nda hangi bölümler var ? Bu bölümde sizleri Napolyon Odaları, Fransız heykel bölümü, Mezopotamya ve Antik İran bölümü, Dekoratif Sanatlar bölümü, Alman-Flemenk ve Danimarkalı ressamlar bölümü, 14’üncü ve 17’inci yüzyıllar arası Fransız resim sanatı bölümü yer almaktadır.

Yukarıda kaçırmamanızı önerdiğimiz eserlere ilave olarak Mezopotamya ve Antik İran bölümünün çok güzel olduğunu belirtmek istiyoruz. İnsanlık tarihinin tarıma geçişi, yazıyı bulması ve daha birçok dönemi bu bölümde coğrafi bölümlere ayrılmış bir biçimde incelenir. Bu coğrafi bölümler; Mezopotamya, Akdeniz-Hindistan, Pers ve Levant olmak üzere 4 tanedir. Hepimizin bildiği meşhur “Hammurabi Kanunları” bu bölümde 227 no’lu odadır.

Hammurabi Kanunları - Louvre Müzesi'nde 227 no'lu odada sizi bekliyor.

Hammurabi Kanunları – Louvre Müzesi’nde 227 no’lu odada sizi bekliyor.

Louvre Müzesi - Mezopotamya Bölümü

Louvre Müzesi – Mezopotamya Bölümü

Louvre Müzesi: Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Eser

Yazımızın girişinde de değindiğimiz üzere giriş ücretini fazlasıyla hakeden Louvre Müzesi haftalarca gezilse bitmez. Bu başlık altında sizler için nacizane 10 eser listeledik. Ayrıca Louvre Müzesi’nin pdf haritasını da yazımızın “Seyahat Dosyaları” bölümüne (yazımızın alt bölümündedir) ekliyoruz.

1- Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Bulunduğu Yer: Denon Kanadı 1. Kat 6. Oda. Günümüzde şüphesiz Louvre Müzesinin en ön plana çıkan eseridir. İtalya’nın Floransa şehrinde 16.yüzyılda Leonardo da Vinci tarafından 1503-1506 yılları arasında resmedilmiş bir yağlı boya portredir. Mona Lisa’yı ziyaret ettiğinizde boyutlarının tahmin ettiğinizden biraz daha küçük olduğunu göreceksiniz: 77 cm x 53 cm (30 inç x 21 inç).

Kurşun Geçirmez camların ardına sergilenen Mona Lisa, Louvre Müzesi.

Kurşun Geçirmez camların ardına sergilenen Mona Lisa (La Gioconda), Louvre Müzesi.

Hala gizemini koruyan eşsiz bir tablo olmakla beraber aslında ona bu ünü sağlayan en önemli unsurlardan biri de 1911 yılında müzeden çalınmış olmasıdır. Çalındıktan sonraki günlerde Paris sokaklarında el ilanlarının dağıtılması ve müzede boş kalan yerini görmeye gelen binlerce ziyaretçi tarafından birden popülerlik kazanmış ve olaydan 27 ay sonra eserin yapıldığı yer olan Floransa’da bir otel odasında bir sanat galerisine satılmaya çalışılırken bulunmasıyla tekrar müzedeki yerini almıştır. O günden bugüne de müzenin en gözde eserlerinden biridir.

Mona Lisa, Leonardo da Vinci, Louvre Müzesi, Paris, Fransa.

Mona Lisa, Leonardo da Vinci, Louvre Müzesi, Paris, Fransa.

Özellikle yoğun saatlerinde gelirseniz Mona Lisa'yı görmeniz oldukça zorlaşabilir. Özellikle Japon turistlerin yoğun ilgisi var.

Özellikle yoğun saatlerinde gelirseniz Mona Lisa’yı görmeniz oldukça zorlaşabilir. Özellikle Japon turistlerin yoğun ilgisi var.

2- Les Noces De Cana (Cana’da Düğün)

Bulunduğu Yer: Denon Kanadı 1. Kat 6. Oda. Dünyaca ünlü Mona Lisa tablosunun hemen karşısında yer alır ve belki de bu yüzden dünyanın en çok sırt çevrilen tablosudur 🙂 Mona Lisa tablosunun ününden dolayı çoğu kişinin 660×990 cm gibi devasa boyutlarına rağmen görmediği, Paolo Veronese’nin detaylarla dolu insanın ağzını açık bırakan  eseridir.

Les Noces De Cana - Cana'da Düğün - Denon Kanadı - Louvre Müzesi, Paris.

Les Noces De Cana – Cana’da Düğün – Denon Kanadı – Louvre Müzesi, Paris.

Masanın sol baş tarafında gelin ile damat yer alır, 6. sırada ise sarı elbiseli kırmızı kavuğuyla Kanuni Sultan Süleyman. Tablonun yapım yılı 1565 olmakla beraber, Kanuni’nin ölüm yılı 1566’dır.

blank

Les Noces De Cana (Cana’da Düğün) – Kanuni Sultan Süleyman.

Eserde ayrıca Fransa Kralı I.Francois, İngiltere Kraliçesi I. Mary, Kutsal Roma İmparatoru 5. Karl, Kanuni Sultan Süleyman’ın yanı sıra eşi Hürrem Sultan ve devrin ileri gelenlerinin de içinde bulunduğu 132 davetli, 6 müzisyen, kedi ve papağan resmedilmiştir.

blank

Les Noces De Cana (Cana’da Düğün) – Kedi ve Papağan detayları

Dünya’da insan yüzüne duygusal ifadeler eklenen ilk eser olduğu söylenir ve Hz. İsa’nın peygamber olarak gerçekleştirdiği ilk mucizesi olarak kabul edilen, suyu şaraba dönüştürmesini konu edinir.

3- Le Radeau de la Méduse (Medusa’nın Salı)

Bulunduğu Yer: Denon Kanadı 1. Kat, 77. Oda. 1818-1819 yılları arasında Théodore Géricault tarafından çizilen, Fransız Romantizminin önemli sembollerinden biri olarak görülen yağlı boya bir tablodur. Tablo Fransa limanından yola çıkan Kraliyet fırkateyni Medusa’nın trajik kazası ve kazanın ardından kaptanın, yolcuları ve mürettebatı ölüme terk edişi işlenmiştir.

Le Radeau de la Méduse (Medusa’nın Salı) - Louvre Müzesi

Le Radeau de la Méduse (Medusa’nın Salı) – Louvre Müzesi

4- La Liberté Guidant le Peuple (Halka Yol Gösteren Özgürlük)

Bulunduğu Yer: Denon Kanadı 1. Kat 77. Oda. 1830 senesinde, Eugène Delacroix tarafından yapılan ve Fransız İhtilalini konu edinen politik bir tablodur. Önceleri eleştirmenler tarafından beğenilmeyen eser, içerdiği politik mesaj sebebiyle uzun süre saklanmıştır. Delacroix ölünceye dek onun yanında kalmış ve yapımından 33 yıl sonra sergilenebilmiştir. Günümüzde Eşitlik, Özgürlük ve Kardeşliği tasvir eden en önemli eserlerden biri olarak kabul edilir.

La Liberté Guidant le Peuple (Halka Yol Gösteren Özgürlük)

La Liberté Guidant le Peuple (Halka Yol Gösteren Özgürlük)

5- The Winged Victory of Samothrace (Semadirek Kanatlı Zaferi)

Bulunduğu Yer: Sully Kanadı ile Denon Kanadı arasındaki Cour Mary Avlusu.
Dünya üzerindeki en eski ve en etkileyici eserlerden biri olan, Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike’ın M.Ö. 3. yüzyıldan kalma bu mermer heykeli, Helenistik Sanatın başyapıtlarından kabul edilir. Heybetli duruşu ve kanatları ile baş döndürücü bir eserdir.

Semadirek Kanatlı Zaferi – Louvre Müzesi

Semadirek Kanatlı Zaferi – Louvre Müzesi

6- Pallas de Velletri (Velletri Athenası)

Eser Sully kanadında bulunmaktadır. Velletri’de (İtalya) 18.yüzyılda bulunan bu heykelin orjinali MÖ 430’da, genellikle Perikles’in portresini yapan bir Girit heykeltıraşı olan Cresilas’a atfedilir. Bu eserin orjinalinin bronz olduğu ve özellikle M.S birinci yüzyılda bu bronza orjinaline bir çok kopyanın yapıldığı bilinmektedir.

Pallas de Velletri (Velletri Athenası) - Louvre Müzesi

Pallas de Velletri (Velletri Athenası) – Louvre Müzesi

7- Le Sacre de Napoléon (Napolyon’un Taç Giyme Töreni)

Bulunduğu yer: Denon Kanadı, 1’inci kat, 702 no’lu oda. Napolyon’un resmî ressamı olan Jacques-Louis David’in 1805-1807 arasında bitirdiği eser, Neoklasik eserlerin başyapıtlarından biridir. Tablo 2 Aralık 1804’te Notre Dame Katedrali’nde düzenlenen taç giyme törenini resmeder. Napolyon’un, eşi Josephine de Beauharnais’ye taç giydirdiği anın gösterildiği bu tabloda, Napolyon’un annesi, kardeşleri, Papa’nın yanı sıra o devirde yaşayan yaklaşık 150 soylu ve yöneticinin yüzü tasvir edilmiştir.

The Consecration of the Emperor Napoleon - Napolyon’un Taç Giyme Töreni

The Consecration of the Emperor Napoleon – Napolyon’un Taç Giyme Töreni

8- The Dying Slave and the Rebellious Slave (Ölmekte Olan Köle)

Bulunduğu yer: Denon Kanadı, zemin kat, Michelangelo Galerisi, 403 no’lu oda. Michelangelo’nun Papa II. Julius mezarına konulmak üzere tasarladığı 40 heykel figüründen birisidir. Daha sonraları iptal edilen bu projedeki heykeller yarım kalmış ve bitimine en çok yaklaşılan heykel Ölmekte Olan Köle Heykeli olmuştur. 2.29 metrelik heykelin yapım yılı 1515’tir. Rönesans Dönemi İtalya’sındaki köleliğe gönderme olan heykel, dünyevi ıstırabı anlatır. Ayrıca projesi yarım kalan 40 heykelin bir araya geldiğinde bir kompozisyon oluşturduğu söylenir.

The Dying Slave and the Rebellious Slave (Ölmekte Olan Köle)

The Dying Slave and the Rebellious Slave (Ölmekte Olan Köle)

9-  Cupid’in Öpücüğü ile Hayata Döndürülen Psyche

Bulunduğu yer: Denon Kanadı, zemin kat, Michelangelo Galerisi, 403 no’lu oda. 1793 yılında yapılan, Antonio Canova’ya ait bu eserin teması, en az eser kadar muhteşem bir antik mitoloji hikayesine dayanır. Hikayede geçen, Tanrı Eros (Latince adı Cupid) ile bilincini kaybetmiş bir şekilde yatan Psyche’nin kayalıklar üzerindeki anını heykeltıraş müthiş bir şekilde yakalayarak, sunar.

Psyche Revived by Cupid’s Kiss (Cupid’in Öpücüğü ile Hayata Döndürülen Psyche)

Psyche Revived by Cupid’s Kiss (Cupid’in Öpücüğü ile Hayata Döndürülen Psyche)

10 – Venus de Milo (Milo Venüsü)

Bulunduğu yer: Sully Kanadı, zemin kat, Parthenon odası,  346 no’lu oda. Tüm zamanların en ünlü heykellerinden biri olan Milo Venüsü, 1820 yılında Yunanistan’ın Milos Adasında bulunmuştur. Heykel, Antik Yunan Heykel Sanatının en önemli örneklerinden biri olma özelliği taşır ve keşfedildiğinden bu yana dünya çapında büyük bir hayranlık uyandırmıştır.

Venus de Milo (Milo Venüsü) - Louvre Müzesi

Venus de Milo (Milo Venüsü) – Louvre Müzesi

Louvre Müzesi’ne Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Paris’in tam merkezinde Sein nehrinin kıyısında yer alan Louvre Müzesine, ister otobüs ister metro ile ulaşabilmeniz mümkün. Ayrıca araba ile ziyaret etmek isteyenler için girişi Général Lemonnier Caddesi altında bulunan bir kapalı otoparkı da mevcut. Otopark her gün 07:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermekte.

Metro ile ulaşım için 1 ve 7 No’lu metro hattını kullanarak Palais-Royal-Musee du Louvre İstasyonu’nda inebilirsiniz. Sefer sıklığı genellikle 6 dakikada birdir. Otobüs ile ulaşım için ise 21, 67, 69, 72, N11, N24 numaralı otobüsler ile tam olarak cam piramidin önünde inebilirsiniz.

Müzeye girişte  Le Carrousel Entrance’ı (Tıklayınız-Google Maps) kullanmanızı öneriyoruz. Bunun nedeni her ne kadar hızlı-giriş biletiniz olsa da piramitteki girişlerin ve önünün her daim çok kalabalık olmasıdır. Louvre Piramidi’ni yakında görmek ve etrafında gezinip fotoğraf çekmek isterseniz bunu müzeden çıktıktan sonra da yapabilirsiniz.

Louvre Müzesi'nin Girişi

Louvre Müzesi’nin Girişi

Louvre Müzesi'nin Ana girişi - Louvre Piramidi.

Louvre Müzesi’nin Ana girişi – Louvre Piramidi.

Ayrıca Müzenin şehrin merkezinde olması yürüyerek ulaşımı da mümkün kılıyor. Özellikle yakın konumda bir otelde kalıyorsanız yürüyerek ulaşım seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Louvre Müzesi Çalışma Saatleri

Louvre Müzesi ziyaret saatleri; Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00-18:00 saatleri arasında olup; müze Salı günleri kapalıdır. Müzenin bölümleri 17:30’da kapatılmaya başlanmaktadır.

Müzenin Tamamen kapalı olduğu tarihler: 1 Ocak, 1 Mayıs, 14 Temmuz (Bastille Günü – Değişiklik gösterebilir) ve 25 Aralık tarihleridir. Müzenin 24 Aralık – 31 Aralık Tarihleri arası kapanış saati 17:00’dır.

Louvre Müzesi Giriş Ücreti ve Bileti

2018 yılı istatistiklerine göre Louvre Müzesi 10.2 milyon ziyaretçiyle  dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olmuştur. Bu denli yoğun ziyaretçi alan Louvre Müzesi’nde yılın tüm dönemlerinde giriş ücretini ödeyip bilet almak isteyenlerin gişe kuyruğu olmaktadır. Durumu ifade etmek için bu kuyruğun görseline aşağıda yer veriyoruz.

Louvre Müzesi Bilet Kuyruğu

Louvre Müzesi Bilet Kuyruğu

Sizin için derlediğimiz Louvre Müzesi Bilet türleri aşağıdaki gibidir:

1-) Louvre Müzesi Ücretsiz Giriş: Müzeye giriş 18 yaşın altındakiler, Avrupa Birliği vatandaşı olan ya da oturma izni olan 18-25 yaş arasındakiler için ücretsiz olup Louvre bileti almalarına gerek bulunmamaktadır.. Müze, her cuma günü saat 18:00’den sonra 26 yaşından küçük olan herkese  ücretsiz olarak açıktır. Ayrıca 14 Temmuz Bastille Günü olması sebebi ile müze bu tarihlerde her milletten ve yaştan kişilerin ziyaretine ücretsiz olarak açık bulunmaktadır.

2-) Louvre Müzesi Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2)Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre Müzesi giriş ücretini içeren bu online bilet ile, doğrudan e-bilet girişine gidip  e-posta adresinize gelen barkodu okutarak, kuyruk beklemeden, hızlı giriş sağlayabilirsiniz. Sadece güvenlik kuyruğunda bekliyorsunuz

Saat ve tarih seçeneklerinin hızlı tükenmesi nedeniyle Louvre bileti için dünya çapında güvenilir olan 2 web sayfası önerdik. İlk önerdiğimiz bilet seçeneği olan Tiqets sitesinde yazımız tarihi itibariyle sesli rehber (audio guide) seçeneği ile de bilet satılmaktadır. Bu nedenle Tiqets’ı tercih edebilirsiniz.

3-) Paris Müze Kart Kullanın (Tıklayınız): 2-4 ve 6 günlük seçenekleri ile Paris Müze Kart size Louvre ve Orsay Müzeleri dahil 60’ın üzerinde müzeye ücretsiz girme imkanı sağlıyor. Müze Kartın listesindeki yerleri bir plan dahilinde değerlendirebilirsiniz. Bu kartı Müze Biletleri ekibi olarak öneriyoruz. Müze kartınızı mobil olarak aldıktan sonra Louvre Müzesi’nin on dakika uzağındaki alanda barkodunuzu gösterip karta dönüştürüyorsunuz.

Paris Müze Kart 2,4 ve 6 günlük seçenekleri ile uygun bir seçenektir.

Paris Müze Kart 2,4 ve 6 günlük seçenekleri ile uygun bir seçenektir.

4-) Louvre Müzesi Rehberli Tur Seçeneği (Tıklayınız): Louvre Müzesi’nin yukarıdaki bilet ve yanında sunulan ücretsiz sesli rehberle gezebileceğiniz gibi; profesyonel bir rehber eşliğinde de gezmek isteyebilirsiniz. Bunun için size önereceğimiz (dili İngilizce) turda 3 saat boyunca alanında uzman tur rehberi ile Louvre Müzesi’ni geziyorsunuz. Rehberiniz size Louvre Müzesi’nin on binlerce eseri arasında asla kaçırmamanız gereken gösterecek ve hikayelerini anlatacak.

5-) Giriş Kuyruğundaki ve Müze Etrafındaki Zencilerden Bilet Alınır mı?: Müze etrafında ve müzenin bilet kuyruğu etrafında Louvre bileti satmak isteyen zenciler mevcut. Müze biletlerinin bir gün geçerliliğinin olması nedeniyle müzeden çıkan bazı ziyaretçiler biletlerini dışarda Eyfel Kulesi heykeli satan zencilere satıp bu küçük heykelcikleri satın almaktadır.

Louvre Müzesi etrafında satılan Eyfel Kulesi heykelleri.

Louvre Müzesi etrafında satılan Eyfel Kulesi heykelleri.

Bizim önerimiz bu zenci arkadaşlardan bilet almayın. Nedeni ise araştırdığımız kadarı ile süresi geçmiş ve problemli biletleri sıklıkla sattıkları yönünde.

Ziyaret Tavsiyelerimiz & Son Notlar

  • Mona Lisa’yı yakından görmek için uzun sıra bekleyebilirsiniz. Yaklaşık 1 dakika durmak için süreniz olacak. Eğer bebeğiniz varsa görevlilerden yardım isteyin, çekinmeyin. Hem daha yakın bakarsınız, hem daha kısa beklersiniz. Mona Lisa’yı en az sıra bekleyerek görmenin yolu müzeye mümkün olduğunca erken gelmektir. Ya da müzenin gece açık olduğu Çarşamba ve Cuma günleri kapanış saatine yakın zamanları tercih edebilirsiniz. Mona Lisa’da kuyruk beklerken hırsızlık olayları yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise insanların ellerinin hava/fotoğraf çekiyor oluşudur. Dikkatli olmalısınız.
  • Müzeyi ve Paris’i ziyaret için en ideal zamanlar en yoğun turizm ayları olan yaz aylarının öncesinde özellikle Mart-Nisan aylarıdır. Bahar mevsiminde Paris’in verimli ve güzel gezileceğini düşünüyoruz.
  • Ulaşım bölümünde de detaylı olarak anlattığımız üzere müzeye Le Carrousel Entrance’dan giriş yapmanızı öneririz.
  • Burayı gezmeniz için önerdiğimiz süre: bir tam gün! Sanata ve tarihe düşkün iseniz imkan bulsanız haftalarca gezilse bitmeyecek bir yerdesiniz. Her esere 1 dakika ayırsanız 365 günde bitmeyen bir yer. Bu nedenle sabah erken saatlerde ve enerjiniz dolu iken gelin. Eğer süreniz kısıtlıysa min. 4 saatte hızlı bir gezi yapabilirsiniz.
  • Müzenin büyüklüğü nedeniyle rahat bir yürüyüş ayakkabısı giymenizi öneririz.
  • Çanta ve valizler alınmıyor. Lakin ücretsiz vestiyer hizmeti mevcut, çıkışta geri alabilirsiniz.
  • Eğer bebek arabası ile gelmek durumundaysanız bunun oldukça zorlayıcı olduğunu belirtmek isteriz, nedeni ise çok sayıda merdiven olması ve inip-çıkmanın sorun olmasıdır.
  • Müze içerisinde her türlü yiyecek-içecek imkanı sunan kafeterya ve mağaza mevcut.

Louvre Müzesi Piramidi’nde resepsiyonun altında oldukça büyük bir alışveriş mağazası var. Fiyatları fena değil. Müzeyi gezmeden önce değil de çıkışta girerseniz hem elinizde taşımak durumunda kalmazsınız hem de daha rahat gezersiniz. Louvre Mağazası’ndan fotoğraflarımız aşağıdaki gibidir:

Louvre Müzesi Mağazası'nda müzede yer alan eserlerin repordüksiyonları da dahil olmak üzere çok çeşit hediyelik eşya türü mevcuttur

Louvre Müzesi Mağazası’nda müzede yer alan eserlerin repordüksiyonları da dahil olmak üzere çok çeşit hediyelik eşya türü mevcuttur.

Louvre Müzesi Mağazası

Louvre Müzesi Mağazası

Bu yazımızda Louvre Müzesi hakkında bilgiler vererek kanatlarını, bölümlerini, görülmesi gereken eserlerini, ulaşım ve ziyaret saati bilgilerini anlattık. Bunlara ilaveten Louvre Müzesi giriş ücreti 2020, Louvre Müzesi bileti nasıl alınır, Louvre Müzesi online bilet alma gibi konularda sizlere önerilerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, değerli katkılarınızı bekliyoruz.

Konumu ve Yol Tarifi
Yol Tarifi:
Yukarıdaki kutucuğa konumunuzu girerek Louvre Müzesi için yol tarifinizi alabilirsiniz.
Seçtiğimiz Videolar
Yorumlar
1 - 9 kayıttan 9 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Ülkeler
Şehir Seçin
Kategoriler
Diğer Detaylar
Bütçeniz:
Ziyaret Saatiniz:
Sainte Şapeli
Giriş:
€11.00
Paris 0.79 km
Hristiyanlar için önemli bir yere sahip olan Sainte Şapeli (Kutsal Şapel -Sainte Chapelle ) gotik mimarinin e […]
Orsay Müzesi
Giriş:
€16.00
Paris 0.81 km
Paris’e yolunuz düşerse veya Paris gezisi planlıyorsanız, programınıza Orsay Müzesi’ni ekleyebilirsiniz. Yapı […]
Rodin Müzesi
Giriş:
€13.00
Paris 1.7 km
Her yıl yedi yüz binden fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilen Rodin Müzesi, Paris Gezi programına eklenec […]
Pantheon, Paris
Giriş:
€9.00
Paris 1.75 km
Panteon, Aziz Genevieve (Paris'in koyucu azizi) anısına 1744 yılında inşa edildi. Yapımında Roma’daki meşhur […]
Picasso Müzesi - Musée Picasso
Giriş:
€14.00
Paris 1.8 km
Paris'te bulunan Paris Picasso Müzesi (Musée Picasso) Paris gezginleri açısından içinde 5.000'den fazla sanat […]
Jacquemart-Andre Müzesi
Giriş:
€14.00
Paris 2.58 km
Jacquemart-Andre Müzesi bir müzeden çok şatafatlı bir aile evi gibidir. Bunun en büyük nedeni Édouard André v […]
Crazy Horse Paris Gece Kulübü Şovu
Giriş:
€87.00
Paris 2.69 km
Dünyaca ünlü performans sanatçılarından Dita Von Teese, Chantal Thomass ve Christian Louboutin, gece kulübü ş […]
Paris’in Yeraltı Mezarları - Catacombes de Paris
Giriş:
€30.00
Paris 3 km
1700'lü yılların sonunda Paris çok zor zamanlar geçiriyordu. Birçok salgın hastalık şehri pençesine almış ve […]
Eyfel Kulesi
Giriş:
€25.00
Paris 3.17 km
Paris’in en önemli simgesi olan Eyfel Kulesi (Fransızca’da La Tour Eiffel) dünyanın en meşhur yapılarından bi […]
Paris Zafer Takı
Giriş:
€12.00
Paris 3.5 km
Paris’in ünlü Champ Elysse Caddesi’nde veya De Gaulle Meydan’nda gezdiğinizde karşınıza eşsiz mimariye sahip […]
Louis Vuitton Vakfı
Giriş:
€22.00
Paris 5.71 km
Harika aydınlatması, muhteşem havası ve inanılmaz tasarımı ile en merak uyandırıcı sergileri VIP biletinizle […]
Üstü Açık Otobüsle Paris Turu
Giriş:
€34.00
Paris 5.99 km
Otobüs Eyfel Kulesi'nden, Notre-Dame'a Paris ile ilgili en bilindik ve en güzel yerlere uğramaktadır. Üstü Aç […]
Paris Hayvanat Bahçesi
Giriş:
€20.00
Paris 6.39 km
 Sudan bölgesinde aslanlar, zürafalar ve zebralar gibi kurak iklimlerde yaşayan hayvanları, Avrupa bölgesinde […]
Versay Sarayı
Giriş:
€18.00
Paris 17.07 km
Fransa’nın tarihine ışık tutması bakımından Versay Sarayı (Fransızca Château de Versailles) önemli yapılardan […]