Londra Kalesi

Londra Kalesi (ya da diğer bilinen adıyla Tower of London) Kraliyet zamanında Kraliyet mensubu kişilerin farklı amaçlarla kullandığı içerisinde pek çok mekanı bulunduran bir yerdir. Londra Kalesi kraliyet dönemlerinde kimi zaman korkunç bir hapishane kimi zaman da bir hayvanat bahçesi (19’uncu yüzyıla kadar) olmuştur. Bugün şehrin en görkemli ve turistik yapılarından biri olan Londra Kalesi, 1000’li yıllarda bölgenin en korkunç ve acımasız olaylara şahit olan bir yerdi.

Londra Kalesi’nin geçmişi oldukça zengin bir tarihe sahiptir. Fakat Tower of London olarak bilinen kale, bu zenginliği taşıdığı vahşet ile hatırlatır. Günümüzde ise Londra Kalesi bölgenin en ünlü koleksiyon ve değerli turistik mekanlarını oluşturan bir yer olarak ziyarete açılmıştır. Neredeyse 1000 yıllık mirasın inanılmaz bir şekilde korunduğu ve sergilendiği bu alanı anlatmaya tarihi ile başlayalım. Dilerseniz doğrudan Londra Kalesi Bileti değerlendirmelerinin olduğu bölüme geçebilirsiniz.

Londra Kalesi’nin (Tower of London) Tarihi

Londra Kalesi’nin ilk tarihi serüveni 1078 tarihinde başlar. I. William tarafından Beyaz Kule yani White Tower olarak yaptırılan yapı sonrasında farklı yapılar eklenerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur. I. William Başlangıçta ahşap bir kale inşa edilmişti, ancak bu inşaat daha sonra Beyaz Kule ile sonuçlandı. Kule, İngilizlerin günümüzün kuzey Fransa’sı olan Normandiya’daki Caen’den aldığı kireç taşından oluşuyor. Beyaz Kule, yapının merkezinde hala dimdik duruyor.

Kale, III. Henry döneminde en geniş halini almıştır. İlk olarak savunma amaçlı yaptırılan Londra Kalesi toplamda 13 kuleyi çevrelemektedir. 13 kuleyi içerisine alan bir iç duvar da mevcuttur. Kalenin bu şekilde korunuyor olması bir müddet sonra tüm 1303 yılında Kraliyet mücevherlerinin de buraya taşınmasına neden olmuştur. Londra’da Britanya İmparatorluğu’nun ekonomik ve askeri yeteneklerini kanıtlayan güçlü bir varlık yaratmak istiyordu.

Beyaz Kule - Londra Kalesi içindeki ana kale.1080'lerin başında Fatih William tarafından yaptırılmış ve daha sonra genişletilmiştir

Beyaz Kule – Londra Kalesi içindeki ana kale.1080’lerin başında Fatih William tarafından yaptırılmış ve daha sonra genişletilmiştir – Londra Kalesi (Tower of London) Bileti

Londra Kalesi ilk yapıldığı andan itibaren hem bir darphane hem hapishane hem gözlemevi hem de hayvanat bahçesi olarak kullanılmıştır. İlk olarak kral III. Henry’e hediye edilen kutup ayısıyla açılan hayvanat bahçesi 18. yy’da yaklaşık 300 hayvan barındırmış; ücret – yem (söylenti odur ki Aslan gibi vahşi hayvanlara kedi-köpek yem olarak verilmekteydi) karşılığı giriş ile halka da açılmıştır.

Londra Kalesi’nin Bölümleri

Londra Kalesi ilk olarak savunma amaçlı yapılmasına rağmen zamanla farklı amaçlar için de kullanılmıştır. Kalenin farklı amaçlar için kullanılması kalenin bölümlere ayrılmasına yardımcı olmuştur. Özellikle kalenin korunması ve muhafızlar için kale birbirinden farklı bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümleri çevreleyen bir de iç duvar bulunmaktadır. Londra Kalesi’nin günümüzde de Beefeater denilen kırmızı kıyafetli, muhafızları bulunmaktadır. Ayrıca bu muhafızların kuleyi ziyaretinizde dikkatinizi çekecek kuzgun kuşlarını etle beslemektedir. (Söylenceye göre Kuzgun kuşları eğer kaleyi terk ederse kraliyet son bulacaktır.)

Londra Kalesi'nin Havadan Görünümü

Londra Kalesi’nin Havadan Görünümü.

Londra Kalesi (Tower of London) - Detaylı Harita

Londra Kalesi (Tower of London) – Detaylı Harita

Beyaz Kule (White Tower)

Yazımızın üstündeki galerimizde bolca resmine yer verdiğimiz Beyaz Kule, Londra Kalesi’nin en eski yapısıdır. Yapıya ait bir bölüm olarak ele alınan Beyaz Kule, Londra Kalesi’nin oluşturulmasına ve inşa edilmesine aracılık eden ilk kuledir. 1097 tarihinde yapımı tamamen biten Beyaz Kule o dönemlerde Londra’daki en yüksek yapı olarak biliniyordu. En yüksek Yapı olmakla beraber beyaz kulenin duvarlarındaki kalınlık 5 metredir. Bu özellik sayesinde kulenin savunma amaçlı yapıldığı da anlaşılabilir. Günümüzde ziyaretçi açılan White Tower şimdilerde Kraliyet Zırhları Koleksiyon’unun muhafaza edildiği bir yer olarak kullanılıyor.

Londra Kalesi içindeki silah ve zırh sergisi. Alanında dünyadaki en büyük koleksiyonlardan birisidir

Londra Kalesi içindeki silah ve zırh sergisi. Alanında dünyadaki en büyük koleksiyonlardan birisidir.

The Crown Jewels: Kraliyet Mücevherleri

Londra Kalesi’nin turistler tarafından en ilgi çeken bölümü ise The Crown Jewels (Jewel House) bölümüdür. Burada Kraliyet Mühevherleri Koleksiyonuna ait pek çok değerli parça saklanmaktadır. 2.2 kg ağırlığında olan ve Kraliyet ailesi için oldukça önemli olan Aziz Edward Tacı kalenin bu bölümünde yer alır. Bu koleksiyonla beraber pek çok imparatorluk tacı ve 3000 değerli mücevher bulunur. Dünyanın en büyük elmaslarını bir araya getiren İmparatorluk Asası’da yine kalenin Jewel House kısmında yer alıyor.

Londra Kalesi - Kraliyet Hazineleri Bölümü

Londra Kalesi – Kraliyet Hazineleri Bölümü

Londra Kalesi - Kraliyet Hazineleri Bölümü

Londra Kalesi – Kraliyet Hazineleri Bölümü

Yeşil Kule ve Beuchamp Kulesi

Londra Kalesi’nde bir idam gerçekleşecek ve bu idam Kraliyet Ailesi’nden ya da bir aristokrat mensubundan ise mekan olarak Tower Green tercih ediliyordu. Yani Yeşil Kule yüksek zümrenin idam edildiği bir yerdi. Eğer idam edilecek tutuklu sıradan bir halk ise idam yeri olarak Tower Hill seçiliyordu. Anne Boleyn ve Catherine Howard Kraliyet Ailesi mensubu olduklarından dolayı Yeşil Kule’de idam edilmişlerdir.

Kalenin ve Kulenin meşhur olduğu konu da hayalet söylentileridir. Kafası kesilerek idam edilen Anne Boleyn’in hayaletinin kesik kafasını koltuğunun altına alarak dolaştığı ve de rehin alındıklarında ortadan kaybolan 5. Edward’ın hayaletinin dolaştığı söylencesi vardır. Hatta Edward 5’in hayaletinin fotoğraflandığına dair haberler bile var (tıklayınız).

Beuchamp Kulesi aynı zamanda aristokrat kesimin hizmetçileri ile beraber tutuklu olduğu yerdi. Burada yalnızca aristokrat kesim tutuluyor ve çok iyi şartlarda günlerini geçiriyorlardı.

Ortaçağ Sarayı ve Kraliyet Silahhanesi

1220 tarihinde III. Henry tarafından yaptırılmış olan Ortaçağ Sarayı aslında Hainler Kapısı’ndan dolayı yaptırılmıştır. Bunun nedeni ise tutukluların doğrudan kaleye sevk edilmesini sağlamaktır.

Kraliyet Silahhanesi III. Henry tarafından silahların saklandığı ve sonradan genişletildiği bir yer olarak yaptırılmıştı. Şimdilerde ise Kraliyet ailesine ait silahların sergilendiği bir yer olarak kullanılmaktadır.

Londra Kalesi Bileti ve Giriş Ücretleri

Londra’nın önemli sembollerinden biri olan kaleyi her yıl 2.5 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir. Biletle giriş yapılan Londra Kalesi ve Kraliyet Mücevherleri sergisi biletlerinizi turist yoğunluğundan ve de gezmeye ayırdığınız zamanı bilet gişesinde sıra bekleyerek geçirmemeniz için internetten önceden online olarak almanızı öneriyoruz. Çok çeşitli etkinlik ve turlar düzenlenen Londra Kalesi için bilet türleri şöyle:

1-) Londra Kalesi Bileti ve Kraliyet Mücevherleri Sergisi (Tıklayınız): En çok tercih edilen bu Londra Kalesi Bileti ile Londra Kalesi’ne bilet kuyruğunu atlayarak girebilir, Crown Jewels bölümünde yer alan İngiliz Kraliyet Mücevherleri Sergisi’ni gezebilir ve kale içerisinde yer alan dünyadaki en önemli silah ve zırh koleksiyonunu gezebilirsiniz. Mobil telefonunuzdaki barkodlu bileti (size mail atılacaktır ayrıca sms olarak da bağlantısı gönderilecektir.) giriş kapısında göstermeniz yeterlidir. Bilet için güvenilir ve büyük bir site olan Tiqets’ı önerdik. Ancak oldukça yoğun bir yer olduğu göz önünde bulunudurulduğunda; tarih ve zaman aralığınıza uygun rezervasyon dilimini bulamamanız ihtimali nedeniyle aynı biletin satıldığı Getyourguide sitesini de öneriyoruz (Tıklayınız). Londra Kalesi Giriş ücreti Nisan 2022 tarihi itibariyle yaklaşık 35.90 Euro’dur.

2-) London Pass ile Girmek (Tıklayınız): 80’in üzerinde turistik noktaya giriş yapmanızı sağlayan ayrıca üstü açık tur otobüsüne binme imkanı veren London Pass kartı 1gün-10 gün aralığında sunulan imkanları ile de Londra Kalesi’ne giriş yapabilirsiniz. Yazımız tarihi itibariyle hakkında 467 yorum bulunan ve 5 üzerinden 4.1 puanlaması bulunan London Pass’ı değerlendirmek tamamen size kalmış. Seyahat planınız ve de rezervasyon sayfasında yer alan yerleri birlikte değerlendirerek bu kartı almaya karar verebilirsiniz. (Not: London Pass London Eye ve diğer bazı aktivitelerde geçmemektedir. London Eye’da geçen London Explorer Pass ise Tower of London’da geçmemektedir.)

Ulaşım

Londra Kalesi Themes Nehri’nin hemen kıyı kısmında yer alır. Merkezi bir konumda olmasından dolayı kaleye ulaşım için metro, tren, taksi ya da otobüs gibi araçları kullanabilirsiniz.
-Tren ile kaleye gitmek için trenden Frenchurch Caddesi İstasyonu’nda inmeniz gerekir.
-15, 42, 78, 100 ve RV1 numaralı otobüsleri kullanarak da Londra Kalesi’ne doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.
-Metro ile gidecek olan kişiler ise District ya da Circle metrolarını kullanarak Tower Hill durağında inmeleri gerekir.

Ziyaret Tavsiyeleri

  • Londra Kalesi’nde yazımızın başında aktardığımız üzere neredeyse 1000 yıllık bir kültürel miras sergilenmektedir. Sindirerek gezmenizi öneriyor, hızlı bir gezi planlaması yapmamanızı öneriyoruz. Kale içerisinde gireceğiniz bölümlerde yer alan görevliler dönemi ve dönemin olaylarını tarihsel kıyafetler içerisinde anlatıyorlar. Bu sunumları dinlemenizi öneririz.
  • Kraliyet mücevherlerini görmeden kesinlikle geçmeyin. Mücevherler oldukça küçük bir odada sergileniyor ama İngilizler bu odaya yürüyen bir bant koymuşlar. Bu sayede kalabalık akıcı bir şekilde ilerliyor.
  • Havanın yağışlı olmadığı bir günde gezmenizi öneriyoruz.
  • Kalenin içerisinde çıkmanız-inmeniz gereken merdivenler çok fazla. Özellikle küçük çocuklar/bebekle gezenler için bu durum oldukça zor.
  • Kale etrafında kahve içebileceğiniz yemek yiyebileceğiniz küçük restoranlar/kafeler mevcut.

Bu yazımızda Londra Kalesi ziyaretinize ilişkin olarak kalenin tarihçesi, bölümleri, ulaşım ve ziyaret saatleri, Londra Kalesi giriş ücreti gibi konularda bilgiler vererek Londra Kalesi Bileti, Londra Kalesi giriş ücreti ve de online Bilet türleri gibi konularda tavsiyelerde bulunduk. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Değerli yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Videolar
Yakındaki Yerler
Londra Shard Binası
Giriş:
€24.00
Londra 0.83 km
Bu biletler, girişte sizden talep edilecek olan biletlerden 6 Sterlin daha ucuza sunuluyor ve aynı zamanda so […]
Londra St. Paul Katedrali
Giriş:
€23.00
Londra 1.68 km
Londra’nın ziyaret edilecek yerler arasında ilk sıralarda Londra St. Paul Katedrali alıyor. Bu Anglikan kated […]
London Eye
Giriş:
€32.00
Londra 3.06 km
Londra'nın sembollerinden birisi olan London Eye, şehri ziyaret eden her turistin ziyaret etmesi gerektiği no […]
Harry Potter Stüdyo Turu
Giriş:
€102.00
Londra 3.59 km
Londra’ya seyahat ettiğinizde değerli vaktinizi güzel bir biçimde değerlendirmek isterseniz Harry Potter Stüd […]
Westminster Abbey
Giriş:
€28.00
Londra 3.69 km
Londra’da ziyaret edilecekler arasında ilk sıralarda Westminster Abbey yer almaktadır. Aslen bir manastır ola […]
Buckingham Sarayı
Giriş:
€16.00
Londra 4.63 km
İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen me […]
Stonehenge
Giriş:
€23.00
Londra 5.19 km
Dünya’nın on gizemli yapıtından biri olan Stonehenge en çok tanınan ve gizemi merak edilen taş bloklarıdır. İ […]