Westminster Abbey

Londra’da ziyaret edilecekler arasında ilk sıralarda Westminster Abbey yer almaktadır. Aslen bir manastır olan bu ibadet yerinde 3.300’den fazla kişinin mezarı bulunuyor. Alan yetersizliğinden bazı mezarların dik olarak yerleştirildiğini görebilirsiniz.

Yazımıza manastırın tarihçesi ile başlıyoruz, Westminster’ın tüm bölümlerine değinip Westminster bileti, giriş ücreti ve kombine bilet seçenekleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Dilerseniz aşağıdaki içindekiler tablomuzdan doğrudan Westminster Abbey Bileti bölümüne geçebilirsiniz.

Westminster Abbey’in Tarihçesi

Benedictine keşişleri tarafından 960 yılında inşa edilen Westminster Abbey küçük bir manastır olarak hizmet veriyordu. 1040’da tahta geçen Kral Edward, bu küçük manastırın yerine daha büyük bir manastır inşa etti.

13. yüzyıl ortalarında Kral III. Henry tahta geçtiğinde manastırı gotik tarzda yeniden inşa ettirmiştir. Bu tarihten sonra taç giyme törenleri burada yapılmış ve hükümdarlar buraya gömülmüşlerdir. 1512 yılında Kral VII Henry tarafından Lady Chapel, 1745 yılında da West Front Towers kiliseye eklendi.

Westminster Abbey - Bulutlu bir günde muhteşem manzarasıyla.

Westminster Abbey – Bulutlu bir günde muhteşem manzarasıyla.

Westminster Abbey Bölümleri

Kilisede bölümler Kuzey kapısı, Batı kapısı gibi terimlerle ayrılıyor. Ziyaretçiler için Westminster Abbey kilisesinde şapel, nef, Şairler Köşesi, Lady Chapel, Meçhul Asker anıtı, taç giyme koltuğu, I. Elizabeth’in mezarı ve revaklar bulunuyor.

Aziz George Şapeli

Kilisede bulunan 600’den fazla anıtın çoğunu girişte bulabilirsiniz. Birinci Dünya Savaşı’nda ölen ve kimliği bulunamayan bir asker buraya gömülerek, meçhul asker anıtı yapılmıştır. ABD başkanlarından Roosevel’in, ve de İngiliz krallarının portreleri bulunuyor. 18. Yüzyıl İngiliz subaylarının büstü ve Winston Churchill’e adanmış bir anıt bulunuyor.

Aziz George Şapeli - Westminster Abbey, Londra, İngiltere.

Aziz George Şapeli – Westminster Abbey, Londra, İngiltere.

Aziz George Şapeli’nde kutsanmaların ve taç giyme törenlerinin yapıldığı “Coronation Chair” sandalyesi bulunuyor. Bu sandalye, dünyadaki en değerli ve ünlü mobilya parçalarından biridir.

Coronation Chair - West Minster Abbey

Coronation Chair – West Minster Abbey

Şairler Köşesi

Edebiyat severler için bir hac yeridir desek yanlış olmaz sanırım. Aralarında William Shakespeare (anıtı vardır, mezarının taşınması gündeme gelmiş ancak reddedilmiştir.) , Jane Austen, Bronte kardeşler ve Charles Dickens gibi çoğu dünyaca ünlü 100’den fazla şair ve yazarın mezarları veya anıtları vardır.

Westminster Abbey - Şairler Köşesi

Westminster Abbey – Şairler Köşesi

Cloisters

Kapalı geçit anlamına gelen bu yollar, manastırın bölümlerini birbirine bağlıyor. Mozaik ve işlemelerle süslü bu yolların güneybatı köşesi, üniversite bahçesine götürüyor. Batıda; Dean IV, Jericho Parlour ve 1413’te Henry IV’ün öldüğü Kudüs Odaları bulunuyor.

Cloisters Bölümü - Westminster Abbey, Londra, İngiltere

Cloisters Bölümü – Westminster Abbey, Londra, İngiltere

Bölüm Evi

Doğu manastırında bulunuyor. Keşişlerin “bölüm tutmak” için toplandıkları bir buluşma yeridir. 1250’lerden kalmadır ve türünün en büyüğünden biridir. Katmanlı oturma şekliyle sekizgen şekilli ve tonozlu bir tavana yayılan görkemli bir merkezi direk bulunuyor. Odada bir Roma lahiti, pencerelerde süs oymacılığı ve duvarlarda figürler bulunuyor.

Aziz Edward Şapeli

Manastırı ilk olarak inşa edilen Kral Edward’ın anısına yapılmıştır. Ahşap tapınaktan oluşur. Zengin mozaik dekorasyonuna sahiptir. Kraliçe Eleanor, Fransı Phillippa, III. Edward ve III. Henry’nin mezarları bulunuyor.

Henry VIII Vitray detayı 13'üncü yüzyıl - Westminster Abbey Manastırı, Londra, İngiltere

Henry VIII Vitray detayı 13’üncü yüzyıl – Westminster Abbey Manastırı, Londra, İngiltere

Lady Şapeli

Muhteşem kemere sahip tavanı ve yüksek vitraylı pencereleriyle, geç ortaçağ mimarisinin görkemli bir örneğidir. Elizabeth I, Mary I, İskoç Kraliçesi Mary ile Edward V, Yorklu Richard Duke, Tower of Princes’in kalıntıları olduğu düşünülen on beş kral ve kraliçenin mezarı bulunuyor.

Kraliçe 1'inci Elizabeth'in Mezarı - Westminster Abbey Bileti

Kraliçe 1’inci Elizabeth’in Mezarı – Westminster Abbey Bileti

Kraliçe Viktorya - Vitray detayı - Chapter House bölümü - Westminster Abbey Manastırı.

Kraliçe Viktorya – Vitray detayı – Chapter House bölümü – Westminster Abbey Manastırı.

Ulaşım

Londra’nın tam merkezinde bulunan Westminster Abbey ziyareti için bütün toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Yoğun trafik ve ücretli otopark nedeniyle metro, otobüs veya treni tercih edebilirsiniz.

Metro ile gitmek isterseniz Jubilee, District ve Circle hatlarını kullanarak Westminster istasyonunda inebilirsiniz.

Kiliseye en yakın tren istasyonları Victoria, Waterloo ve Charing Cross’dur. Belediye otobüsüyle gelmek isterseniz, birçok halk otobüsü kilisenin yakınından geçiyor. Londra’dan geliyorsanız Cannon Street’ten Wimbledon otobüsüne binip, Westminster durağında iniyorsunuz. Durak ile kilise arası yürüyerek 5 dakikalık mesafededir.

Yılbaşı Zamanı - Westminster Abbey Manastırı

Yılbaşı Zamanı – Westminster Abbey Manastırı

Westminster Abbey Bileti ve Giriş Ücretleri

Londra’nın ve aynı zamanda İngiltere’nin sembol yapılarından biri olan manastırım, statista verilerine göre her yıl 1 milyon 600 bin civarı turist ziyaret ediyor. Ücretsiz giriş için her akşam saat 17:00’de düzenlenen Evensong ayinine katılabilirsiniz ancak bu ayin yaklaşık 1 saat sürmektedir ve ayine katılmak durumunda kalırsınız. Ayrıca istediğiniz gibi gezemeyip rahiplerin sizi yerleştireceği boş yere oturmak durumunda kalırsınız.

Ayrıca 6 yaşından küçükler ücrete tabi değiller. 2023 yılı Mart ayı itibariyle, 6-16 yaşındaki çocukların bilet fiyatları 12 pound, yetişkinlerin giriş ücreti ise 27 pounddur (yaklaşık 28.69 Euro). 60 yaş üzeri olanlarla öğrencilerin giriş ücretleri 22 pounddur. Bir yetişkin ile bir çocuk aile giriş ücreti 22 pounddur. Eğer bilet online olarak değil de gişeden satın alınmak istenirse 2 pound daha yüksek ücret talep edilmektedir.

Westminster Abbey için bilet ve kombine bilet türleri ise aşağıdaki gibidir:

1-) Westminster Abbey Bileti (Tıklayınız): Yukarıda belirttiğimiz fiyat olan 27 pound üzerinden (yaklaşık 30.45 Euro) satılan bu bilet kapsamında bilet alma endişesi ve kuyruğu ile uğraşmadan + zaman kaybetmeden manastıra giriş yapıyorsunuz. Biletin çıktısını almanıza gerek yok, mobil olarak okutup giriş yapabiliyorsunuz. Biletiniz 1 gün boyunca geçerli.

2-) Londra Pass Kartı (Tıklayınız) ve Explorer Pass (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2) Seçeneği: Daha önce London Eye ve Londra Kalesi yazımlarızda bahsettiğimiz gibi; London Pass 80’in üzerinde yere 1 gün – 10 gün seçenekleri arasında giriş imkanı sunarken Explorer Pass ise 3-5 ya da 7’li seçenekleriyle size kombine bilet imkanı sunuyor. Aklınıza bu kartlar arasında ne gibi farklar olduğu sorusu gelebilir. Örneğin, London Explorer Pass London Eye’da geçerken London Pass geçmiyor. Benzer şekilde London Pass Londra Kalesi’nde geçerken London Explorer Pass kartı geçmiyor. Her iki kartın satış sitelerinde yer alan noktaları iyi inceleyip karar vermenizde fayda var.

Giriş Saatleri

24 ve 31 Aralık ile Pazar günleri Westminster Abbey ziyarete kapalıdır. Hafta içi 09:30 -15:30’dir. Cumartesi günü 09:00 – 13:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Grup olarak ziyaret edecekseniz giriş saatiniz değişmiyor fakat çıkış saatinden yarım saat önce çıkmanız gerekiyor.

Bölüm Evine hafta için 10:00 – 16:30 saatleri arasında girebiliyorsunuz. Cloister geçiş yolu olduğu için Pazar günleri de açıktır. Bu yolu 09:30 – 16:30 saatleri arasında kullanabilirsiniz.

Ziyaret Tavsiyelerimiz

  • Kiliseyi gezerken, kıyafetinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca fotoğraf çekimine kesinlikle izin verilmiyor,
  • Bölümlerin çokluğu kafanızı karıştırabilir; atlamadan gezmeniz için bilet kapsamında size verilen sesli rehberi (Türkçe dil desteği olmasa da) kullanın ayrıca içeride görevli rahipler sizlere yardımcı olacaklardır,
  • Manastır bünyesinde çalışan Cellarium adlı bir kafetarya var; oldukça zengin bir menüsü var. Yiyecek – İçecek konusunda burayı değerlendirebilirsiniz,
  • Manastır bünyesinde satış yapan mağazaya da uğrayabilirsiniz. Burada katedral ve İngiliz tarihi ile ilgili kitaplar bulabilir; farklı koleksiyonlardan çok sayıda hediyelik eşya bulabilirsiniz. Her ay farklı koleksiyonlar ön plana çıkarılıyor.
Westminster Katedrali'nin mağazası ve kafetaryasının konumu.

Westminster Katedrali’nin mağazası ve kafetaryasının konumu.

Videolar
Yakındaki Yerler
London Eye
Giriş:
€32.00
Londra 0.7 km
Londra'nın sembollerinden birisi olan London Eye, şehri ziyaret eden her turistin ziyaret etmesi gerektiği no […]
Harry Potter Stüdyo Turu
Giriş:
€102.00
Londra 0.92 km
Londra’ya seyahat ettiğinizde değerli vaktinizi güzel bir biçimde değerlendirmek isterseniz Harry Potter Stüd […]
Buckingham Sarayı
Giriş:
€16.00
Londra 1.04 km
İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen me […]
Stonehenge
Giriş:
€23.00
Londra 1.52 km
Dünya’nın on gizemli yapıtından biri olan Stonehenge en çok tanınan ve gizemi merak edilen taş bloklarıdır. İ […]
Londra St. Paul Katedrali
Giriş:
€23.00
Londra 2.58 km
Londra’nın ziyaret edilecek yerler arasında ilk sıralarda Londra St. Paul Katedrali alıyor. Bu Anglikan kated […]
Londra Shard Binası
Giriş:
€24.00
Londra 2.88 km
Bu biletler, girişte sizden talep edilecek olan biletlerden 6 Sterlin daha ucuza sunuluyor ve aynı zamanda so […]
Madame Tussauds London
Giriş:
€33.00
Londra 3.23 km
Ünlülerin balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds London Müzesi Londra’nın en çok ziyaretçi çeken […]