London Eye

Londra’nın sembollerinden birisi olan London Eye, şehri ziyaret eden her turistin ziyaret etmesi gerektiği noktalardan birisidir. Tabi ki, dönme dolaba binmenin çok ilginç bir tarafının olmadığını düşünecek pek çok kişi olabilir. Ancak bu meşhur dönme dolap bir yılda Hindistan’daki Taj Mahal’den ve Büyük Giza piramidinden daha fazla ziyaretçi almaktadır.

Ayrıca 135 metre yüksekliğe çıkan bu meşhur dönme dolabın, dünyanın en yüksek ikinci dönme dolap olma özelliğine sahiptir. (Birincisi Singapore Flyer olup, 165 metre yüksekliğe sahiptir.)

Bu yazımızda London Eye gezinize rehberlik etmesi maksadıyla yapıyla ilgili tarihçe, bölümleri, ulaşım, saatleri gibi konularda bilgiler vererek London Eye Bileti, online bilet alma ve London Eye giriş ücreti gibi konularda önerilerde bulunacağız. Yazımıza yapının tarihçesi ile başlıyoruz. Dilerseniz içindekiler bölümünden doğrudan bilet ve giriş ücreti değerlendirmelerinin yer aldığı bölüme geçebilirsiniz.

London Eye Tarihi

1999 senesinde resmi açılışından bu güne turistlerin en çok alaka gösterdiği yerlerinden birisi olan London Eye günümüzde Noel kutlamasının tek adresidir. 2000 senesinde Londra’nın Milenyum kutlamalarından ötürü yapılan (başlangıçta sadece 5 yıl durması planlanmıştır.) ve 75 Milyon Sterlin harcanan dönme dolap, oldukça kısa zamanda şehrin sembol yapılarından birisi olmuştur.

London Eye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu dönme dolap içerisinde her biri yaklaşık 25 kişiyi alan, 32 adet kapsül bulunmaktadır. 32 kapsül Londra’nın 32 semtini temsil etmektedir. Sadece 32 kapsül bulunmasına rağmen, İngilizler’in batıl inançlarından dolayı kapsüller 1-33 arasında numaralandırılmış olup 13 numaralı kapsül yoktur 🙂 Dönme dolap turu aksatmamak amaçlı devamlı olarak dönmekte olup (saniyede 26 cm ilerlemektedir.) bir turda yaklaşık 800 kişiyi taşıyabilir. Durmaması nedeniyle, iniş ve binişler özel platform sayesinde dönme dolabın durmasına gerek olmadan yapılmaktadır. Bu durum gerçekleştirilirken, kazalara neden olacak herhangi bir durum olması mümkün değildir. Bütün kapsüller CCTV kamera ile izlenmektedir. (yani kapsüllerde biri rahatsızlanır ya da herhangi bir olumsuz durum olursa her an müdahale edilebilmektedir.)

Yazımızın başında yer verdiğimiz görsellerden de incelenebileceği üzere London Eye cam kapsülleri, ziyaret edenlere 360 derecelik mükemmel bir görüş açısını sunmak adına tamamıyla camla kaplanmıştır. Bu dünya çapında en popüler gözlem dolabının görüş mesafesinin, havanın açık ve güneşli olduğu zamanlarda (sisli günler hariç), 40 kilometreye dek çıkmaktadır. (yani açık bir günde Windsor Şatosu’na kadar Londra’yı izleyebilirsiniz.)

London Eye’den Görülecek Yerler

Bir turu yaklaşık 30-40 dakika süren London Eye eşsiz bir manzaraya sahiptir. Tabii ki binaları tek tek adlandırmadan, kentin genel olarak silüeti seyredilebilirsiniz. Fakat bazıları mutlaka dikkatinizi çekecektir. Eye, Londra denilince ilk akla gelen Big Ben Saat Kulesi ve Parlemento Binası’nın eşsiz manzarasını sunmaktadır.

Ayrıca dev kubbesiyle dikkatinizi çekecek St. Pauls Katedrali dönme dolaptan doğuya bakarken görüş alanınıza girer. Lady Diana ve Prince Charles’ın 1981’de evlendiği bu yer aynı zamanda Lord Nelson, Wellington Dükü, Sir Winston Churchill ve Margaret Thatcher’ın cenaze merasimlerinin yapıldığı oldukça önemli bir yapıdır. Bu Katedral, meşhur İngiliz mimarlarından biri olan  Christopher Wren tarafından tasarlanmıştır.

İngiliz gizli servisi olan M16’ya ev sahipliği yapan, Viktoryan mimarideki Royal Horseguard, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin oturduğu Windsor Şatosu (en uzakta bu yapı yer alıyor), Heathrow Havalimanı, kentin en büyük binası olan Canada Tower, İngiltere Kraliyeti’nin resmi evi olan Buckingham Sarayı da London Eye’den görülebilmektedir.

Ulaşım

London Eye’a ulaşmak oldukça kolaydır. Metroyla seyahat ediyorsanız en yakın metro durağı Waterloo’dur ya da Westminster’e giderek ve Thames nehrinin diğer tarafından manzaranın tadını çıkararak köprüyü geçerek buraya ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile gitmek isteyenler için ise 77, 211 ve 381 no’lu otobüsler kullanılabilir. Ayrıca ülkemizde özellikle İstanbul’da gözlerimizin alışık olduğu Big – Bus turlarına (Tıklayınız) katıldıysanız, Big-Bus otobüslerinin hem mavi hem de kırmızı rotalardaki Coca-Cola London Eye, 14 no’lu durakta yer almaktadır. Bu duraklarda inebilirsiniz.

London Eye Bileti ve Giriş Ücretleri

London Eye giriş ücreti Nisan 2022 tarihi itibariyle 32,30 Euro’dur. London Eye biletleri, hemen yanında bulunan County Hall gişelerinden ziyaret günleri içerisinde satın alınabilir. Fakat dönme dolap gişelerinde genelde uzun kuyruklar olmaktadır. Bilhassa yaz aylarında sıra için uzun zaman bekleme riski oldukça yüksektir. Bundan dolayı biletinizi internet üzerinden online olarak almanızı öneriyoruz. Ayrıca biletler internet üzerinde bilet gişesinden daha uygun fiyata satılmaktadır. Sizin için önerdiğimiz London Eye Bilet Türleri ve kombine bilet türleri şöyle:

1-) London Eye Bileti – Hızlı Giriş (Tıklayınız) : Tüm bilet kuyruklarını atlayamanıza imkan veren ve yetkili satıcısı tarafından (Coca Cola London Eye) satılan bu London Eye Bileti ile sadece güvenlik kontrolünden geçerek Londra’nın bu sembol yapısına erişim sağlıyorsunuz. Bilet için rezervasyon saatinizden önce olmanız gereken noktalar belirtilmiştir. En çok tercih edilen bu bilet türünün yazımız tarihi itibariyle yaklaşık 10.190 olumlu yorumu var. Özellikle turizm sezonunda aynı gün ve izleyen günler için size uygun saat ve tarihi bulamadıysanız online bilet için Tiqets sitesi – London Eye (Tıklayınız) biletini de güvenle tercih edebilirsiniz.

2-) Kombine Biletler: Kombine biletler London Eye Bileti ile birlikte size Londra’da çok tercih edilen farklı turistik noktalara ilişkin biletlerin birleştirilmiş halidir. 3’lü 5’li ya da 7’li seçeneklerle satılmakta olup yaklaşık 20 tercih sunulmaktadır. İlk önerimiz Getyourguide üzerinde satılan London Explorer Pass (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2) Yazımız tarihi itibariyle 3’lü paketin fiyatı yaklaşık 65 Euro olan bu kombine bilet paketinde yer alan ya da seçeneklere göz atmanızı; seyahat planınız çerçevesinde tercih yapmanızı öneririz. İkinci önerimiz ise Tiqets sitesinde satışa sunulan Merlin’in Sihirli Kartı (Tıklayınız) ya da Bu kartın 90 gün geçerlilik süresi ve de seçilen 5 yere ücretsiz giriş imkanı sağlıyor. Bu yerler sırasıyla: London Eye, Madame Tussauds, Londra Zindanı, Sea Life, Dream Work Turu. Tercih tamamen size kalmış.

London Eye gözlem dönme dolabı olduğundan ötürü ziyaret saatleri, gün ışığının süresinden etkilenmektedir. Ayrıca hafta sonu ve hafta içi çalışma saatleri değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden senenin değişik mevsimleri içerisinde ziyaret saatleri de değişik olmaktadır. Fakat en genel şekli ile açılışın sabah saatlerinde 10 gibi, kapanışın ise mevsime göre akşamüstü 6 ile 8 buçuk içerisinde olduğu söylenebilir. Müze Biletleri ekibi olarak çalışma saatleri düzenli bir şekilde takip edip, güncelliyoruz.

Ziyaret İpuçları & Tavsiyeler

Kapsül içinde 3-4 kişi olduğu zamanlar haftaiçi sabah erken saatleridir, bu saatlerde giderseniz daha rahat fotoğraf çekme şansınız olacaktır. Kapsüllerin küçük olduğunu ya da basık olduğunu düşünmeyin her biri neredeyse bir oda büyüklüğündedir.

  • Kapsüller yavaş dönüyor (tur yaklaşık 30-40 dakikada tamamlanıyor.) muhteşem Londra manzarasını ayakta ya da oturarak izleyebilirsiniz, London Eye Londra manzarasını izleyebileceğiniz ve tüm tarihi mekanlara hakim bir noktada bulunmaktadır.
  • Manzara için en ideal günler havanın açık ve güneşli olduğu günlerdir. Bu günleri tercih etmenizi öneriyoruz.
  • Kapsüller içerisinde fotoğraf çekme hizmeti mevcut ancak fiyat olarak biraz yüksek ayrıca çok kaliteli fotoğraflar sunulmuyor.
  • Hemen yanında biraz pahalı da olsa hediyelik eşya satan yerler ve Disney ürünleri satan yerler mevcut; değerlendirebilirsiniz.
  • Sabah çok erken saatlerde ve sezonda gitmediğiniz zaman bilet kuyruğunda min. 30 dakika beklemeniz olasıdır. Bilet kuyruğunda beklememeniz için önceden online rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda sizlerle London Eye gezinize ilişkin olarak yapının tarihçesi, bölümleri, ulaşım imkanı, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi bilgiler paylaştık. Ayrıca London Eye Bileti, London Eye Online Bilet ve tur tavsiyelerinde bulunduk. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Değerli yorum ve fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Videolar
Yakındaki Yerler
Westminster Abbey
Giriş:
€28.00
Londra 0.7 km
Londra’da ziyaret edilecekler arasında ilk sıralarda Westminster Abbey yer almaktadır. Aslen bir manastır ola […]
Harry Potter Stüdyo Turu
Giriş:
€102.00
Londra 0.74 km
Londra’ya seyahat ettiğinizde değerli vaktinizi güzel bir biçimde değerlendirmek isterseniz Harry Potter Stüd […]
Buckingham Sarayı
Giriş:
€16.00
Londra 1.56 km
İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen me […]
Londra St. Paul Katedrali
Giriş:
€23.00
Londra 1.88 km
Londra’nın ziyaret edilecek yerler arasında ilk sıralarda Londra St. Paul Katedrali alıyor. Bu Anglikan kated […]
Stonehenge
Giriş:
€23.00
Londra 2.21 km
Dünya’nın on gizemli yapıtından biri olan Stonehenge en çok tanınan ve gizemi merak edilen taş bloklarıdır. İ […]
Londra Shard Binası
Giriş:
€24.00
Londra 2.29 km
Bu biletler, girişte sizden talep edilecek olan biletlerden 6 Sterlin daha ucuza sunuluyor ve aynı zamanda so […]
Londra Kalesi
Giriş:
€35.00
Londra 3.06 km
Londra Kalesi (ya da diğer bilinen adıyla Tower of London) Kraliyet zamanında Kraliyet mensubu kişilerin fark […]