Madame Tussauds London

Ünlülerin balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds London Müzesi Londra’nın en çok ziyaretçi çeken müzeleri arasında yer alıyor. Müzeden ziyade bir eğlence kompleksini andıran ortamda 4D sinema evrenine de adım atıyorsunuz.

Hollywood ünlülerinden politikacılara, İngiliz Kraliyet Ailesi’nden sinema karakterlerine kadar 400 karakter canlıymış gibi karşınızda duruyorlar. Müze yönetimi sinemaseverleri de unutmamış. Captain Marvel, Sherlock Holmes, Stars Wars ve Marvel 4D Movie filmlerinin karakterlerinin balmumu heykellerini görebilirsiniz. Ayrıca her karakterin yanında interaktif film gösterisi sayesinde kendinizi filmin içinde bulabiliyorsunuz.

Yazımıza Madame Tussauds London’un tarihçesi ile başlıyoruz sırasıyla bölümleri, ulaşım ve ziyaret bilgilerini paylaşıp Madame Tussauds London giriş ücreti, Madame Tussauds London bileti ve kombine bilet seçenekleri hakkında önerilerde bulunacağız. Aşağıdaki içerik tablomuzdan doğrudan bilet ve giriş ücretleri kısmına inebilirsiniz.

Madame Tussauds London’un Tarihçesi

Müzeye adını veren Marie Tussaud, Fransız bir heykeltıraştır. Fransız ihtilalinde kurbanların balmumu heykellerini yapmasıyla tanınmıştır. 1802’de 30 eserden oluşan koleksiyonuyla Londra’ya gelmiştir. Koleksiyonunu Baker Street’te sergilemeye başlamıştır. 1894’de bugünkü Marylebone Yolu üzerindeki yerine taşınmıştır.

Madame Tussauds’da modellenen kişiler arasında; Mustafa Kemal Atatürk, Adolf Hitler, Winston Churchill, Madonna, An Turtle, The Hulk, Brian Lara, Derek Jeter, Justin Hawkins, Mel Gibson, Benjamin Franklin gibi ünlüler bulunuyor.

Müze sürekli olarak güncellenmekte ve yeni balmumu heykeller ilave edilmektedir. İlk açılışından bu yana yaklaşık 500 milyon kişinin ziyaret ettiği müzeyi yılda yaklaşık 2.5 milyon turist ziyaret etmektedir.

24 şehirde şubesi bulunmasına rağmen Londra Madame Tussauds London Müzesi ilgi ve ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

Madame Tussauds London Bölümleri

14 bölüme ayrılan Madame Tussauds Londra ünlüleri kategorilere ayırmış. Müzeyi gezerken Madame Tussauds’un erken dönem çalışmalarını da görebilirsiniz. Dünya liderleri bölümünde Atatürk’ün balmumu heykelini görebilirsiniz. Heykellerle fotoğraf çektirme imkânınız bulunuyor.

Bu Madame Tussauds London fotoğrafı TripAdvisor’ın izniyle kullanılmıştır.

Madame Tussauds London Müzesi'nde tüm dünya liderlerinin balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Madame Tussauds London Müzesi’nde tüm dünya liderlerinin balmumu heykellerini görebilirsiniz.

Parti Bölümü: Bu bölüme kırmızı halı üzerinde giriyorsunuz. Karşınıza Kate Winslet, David Beckham ve Lewis Hamilton heykelleri çıkıyor. Bunlarla birlikte; Tom Hardy, Kim Kardashian, Benedict Cumberbatch, Brad Pitt, George Clooneti, Angelina Jolie gibi ünlülerle kırmızı halıda poz verebilirsiniz.

Bollywood Bölümü: Hindistan’ın ünlülerinin balmumu heykellerinin bulunduğu bölümdür. Ünlüler arasında; Hrithik Roshan, Madhuri Dixit-Nene, Katrina Kaif, Amitabh Bachchan, Salman Khan ve Aishwarya Rai heykellerini görebilirsiniz.

Royal Bölümü: İngiliz Kraliyet Ailesi üyelerinin balmumu heykellerinin bulunduğu bölümdür. Kraliçe Elizabeth, Prens William, Prens Henry, Kate Middleton ve Prens Charles ile poz vermenin avantajını kullanabilirsiniz.

İngiliz Kraliyet Ailesi - Madame Tussauds London Giriş Ücreti ve Bileti

İngiliz Kraliyet Ailesi – Madame Tussauds London Giriş Ücreti ve Bileti

Spor Bölümü: Geçmişten günümüze spor dünyasının ünlüleri Madame Tussauds Müzesi içinde ayrı bir yer tutuyor. Muhammed Ali, Usain Bolt, Rafael Nadal gibi sporcularla fotoğraf çektirebilirsiniz.

Moda Bölümü: Bu bölüm moda meraklıları için tasarlanmıştır. Podyum öncesi sahne arkasında Kendal Jenner’in nasıl hazırlandığını göreceksiniz. Queen Zendaya ile birlikte poz vermenin keyfini çıkaracaksınız.

Müzik Bölümü: Bütün bölümlerde olduğu gibi burada da İngiliz sanatçılar ağırlıkta bulunuyor. Bunların arasında en ünlüleri The Beatles grubudur. Diğer ünlüler arasında; Michael Jackson, Fred Mercury, Adele, Madonna, Miley Cyrus, Britney Spears, One Direction bulunuyor. Popun yeni kraliçesi Dua Lipa ile poz çektirmenin fırsatını kaçırmayın.

Madame Tussauds London'da yer alan Beatles grubu balmumu heykeli.

Madame Tussauds London’da yer alan Beatles grubu balmumu heykeli.

Micheal Jackson - Madame Tussauds London Giriş Ücreti ve Bileti

Micheal Jackson – Madame Tussauds London Giriş Ücreti ve Bileti

Kültür Bölümü: Edebiyat, resim ve bilim sanatına damga vurmuş sanatçıların balmumu heykelleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Albert Einstein, Charles Dickens. Stephen Hawkins, William Shakespeare, Marie Tussaud’la tanışıp, fotoğraf çektirebilirsiniz.

Albert Einstein - Madame Tussauds London Bilet ve Giriş Ücreti

Albert Einstein – Madame Tussauds London Bilet ve Giriş Ücreti

Film Bölümleri – Kong: Kafatası Adası: Bu bölümde kendinizi Madame Tussauds London Müzesi içinde değil de bir ormanda hissediyorsunuz. Kong’un ateş saçan gözlerini ve kocaman dişlerini görüyorsunuz. Yan tarafta da Captain James Conrad’ın (Tom Hiddleston) keskin bakışlarıyla karşılaşıyorsunuz. Terminatör, Açlık Oyunları, E.T, Audrey Hepburn, Steven Spilberg heykellerini sinema bölümünde bulabilirsiniz.

Marvel Bölümü: Bütün dünyayı kendine bağlayan “Yenilmezler” marvel kahramanlarının heykellerini bulabilirsiniz. Devasa yeşil dev Hulk ile fotoğraf çektirme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

İnteraktif Bölümü: Özellikle çocukların ve gençlerin ilgi duyduğu bu bölümde; Marvel 4D filmi, Kaptan Marvel, Stars Wars ve Sherlock Holmes karakterlerinin heykelleri sergileniyor. Her film karakteri için ayrı bölüm açılmış. Heykellerin yanında izleyebileceğiniz 4D filmleri bulunuyor. Bu sayede kendinizi filmin içinde karakterlerle birlikte savaşırken bulabiliyorsunuz.

Madame Tussauds London Giriş Ücreti ve Bileti (3)

Madame Tussauds London Giriş Ücreti

Yılda 2.5 milyon ziyaretçi alan Madame Tussauds London yoğunluk nedeniyle zaman zaman giriş saatleri uzatılan; biletsiz ve rezervasyonsuz gidildiğinde minimum 2 maksimum 4 saat aralığında bilet gişesinde bekleyeceğiniz bir müzedir. Bu nedenle Madame Tussauds London biletinizi internet üzerinden online olarak almanızı öneriyoruz. Sizin için derlediğimiz hızlı giriş bilet türleri ve kombine bilet paketleri aşağıdaki gibidir:

1-) Madame Tussauds London Hızlı Giriş Bileti (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Eğer sadece Madame Tussauds’a giriş yapacaksanız ve Londra’daki diğer yerlerle kombine yapmayı düşünmüyorsanız bu bileti alabilirsiniz.  2023 yılı Nisan ayı itibariyle  fiyatı 40.67 Euro olan bu bilet kapsamında Madame Tussauds London gişesinde beklemeden hızlı giriş imkanından faydalanacak (Hızlı geçiş kapısı olan Door 2’den gireceksiniz), Marvel ve Star Wars 4D etkinliklerine katılabileceksiniz. Eksta olarak Sherlock Holmes deneyimi ve Uzaylılardan kaçış deneyimine de ilave ücretlerle katılabiliyorsunuz.

Biletinizi aldıktan sonra çıktısını almanıza gerek yoktur, e-posta adresinize gelen barkodu okutup giriş yapmanız yeterlidir.

2-) Merlin’in Sihirli Kartı ile Kombine Giriş (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Daha önce London Eye yazımızda da izah ettiğimiz üzere; yaklaşık 71.5 Euro’ya satılan Merlin’in Sihirli Kartı ile Madame Tussauds’a ilaveten London Eye, Londra Zindanı, Sea Life ve Dream Work Turu’na ücretsiz girebilirsiniz. 90 gün geçerlilik süresi var.

3-) London Explorer Pass Kartı ile Kombine Giriş (Tıklayınız-1) ya da (Tıklayınız-2): Daha önce Westminster Abbey yazımızda da detaylarına yer verdiğimiz üzere London Explorer Pass kartı ile seçtiğiniz 3, 4, 5 ya da 7 etkinliğe 61.27 Euro karşılığında (fiyat yazımız tarihi itibariyledir) ücretsiz girebiliyorsunuz 30 gün geçerlilik süresi var. Kartın geçerli olduğu yerleri irdeleyerek bu kartı gezi planınız çerçevesinde tercih edebilirsiniz.

Madame Tussauds London Ulaşım

Marylebone Yolu üzerinde bulunan Madame Tussauds London Müzesi Baker Street Metro İstasyonuna çok yakındır. Bakerloo, Circle, Jubilee, Metropolitan ve Hammersmith & City hatlarını kullanarak Baker Street’te inebilirsiniz.

Trenle gelmek isterseniz Marylebone İstasyonunda iniyorsunuz. 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra müzeye varıyorsunuz. Müzeye gelmek için; Euston, St.Pancras, Paddington, Victoria, Waterloo ve Charing Cross ana hat istasyonlarını kullanabilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarıyla gelmek isterseniz; 13, 18, 27, 30, 74, 82, 113, 139, 189, 205, 274 ve 453 numaralı otobüsler müzenin önünden geçiyor. Bunlardan birine binerek müzeye gelebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Müze her gün kapılarını saat 09.00’da ziyaretçilere açıyor. Hafta içi saat 16.00’a, Cumartesi ve Pazar günleri saat 17.00’de kapatıyor. Yoğun günlerde kapanış saati ileriye alınabiliyor.

Ziyaret Tavsiyelerimiz

  • Hafta sonları, tatil dönemi müzenin en yoğun olduğu zamandır. Müzede kalabalığa takılmak istemiyor ve de daha rahat fotoğraf çekmek istiyorsanız, hafta içini tercih etmelisiniz. Özellikle Hollywood bölümü aşırı kalabalık oluyor. Çocuklarla birlikte gelecekseniz erken gelmenizde fayda vardır. Çünkü çocukları interaktif alandan ve film bölümlerinden çekip çıkarmanız zor olabilir.
  • Yukarıda bilet değerlendirmeleri bölümünde de belirttiğimiz üzere biletinizi muhakkak önceden alın, eğer almazsanız minimum 2 saate yakın bilet kuyruğunda vakit kaybedebilirsiniz.
  • 4 boyutlu sinema gösterisi harikadır, izlemeden çıkmayın.
  • Çok çeşitli hediyelik eşya sunan güzel bir mağazası var, alışveriş yapabilirsiniz.
  • Eşyalarınız için vestiyer hizmeti var, ancak ücretli.

Bu yazımızda Madame Tussauds London Müzesi Giriş Ücreti ve Bilet türleri, kombine bilet seçenekleri konusunda önerilerde bulunup, müzenin tarihçesini, bölümlerini, ulaşım imkanları konusunda bilgiler verdik. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 3 kayıttan 3 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Londra Hayvanat Bahçesi
Giriş:
€39.00
Londra 1.37 km
Londra’ya yolunuz düşerse ya da Londra’ya gezi planlıyorsanız gezi programınıza Londra Hayvanat Bahçesi’ni ek […]
Harry Potter Stüdyo Turu
Giriş:
€102.00
Londra 2.51 km
Londra’ya seyahat ettiğinizde değerli vaktinizi güzel bir biçimde değerlendirmek isterseniz Harry Potter Stüd […]
Buckingham Sarayı
Giriş:
€16.00
Londra 2.56 km
İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen me […]
Westminster Abbey
Giriş:
€28.00
Londra 3.23 km
Londra’da ziyaret edilecekler arasında ilk sıralarda Westminster Abbey yer almaktadır. Aslen bir manastır ola […]
London Eye
Giriş:
€32.00
Londra 3.26 km
Londra'nın sembollerinden birisi olan London Eye, şehri ziyaret eden her turistin ziyaret etmesi gerektiği no […]
Stonehenge
Giriş:
€23.00
Londra 3.36 km
Dünya’nın on gizemli yapıtından biri olan Stonehenge en çok tanınan ve gizemi merak edilen taş bloklarıdır. İ […]
Londra St. Paul Katedrali
Giriş:
€23.00
Londra 4.01 km
Londra’nın ziyaret edilecek yerler arasında ilk sıralarda Londra St. Paul Katedrali alıyor. Bu Anglikan kated […]