Londra Hayvanat Bahçesi

Londra’ya yolunuz düşerse ya da Londra’ya gezi planlıyorsanız gezi programınıza Londra Hayvanat Bahçesi’ni eklemeyi unutmayın. Bu hayvanat bahçesi 180 yıllık tarihe sahip olup, dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden birisidir.

ZSL London Zoo, 750 farklı hayvan türüyle Büyük Britanya’daki en zengin hayvan koleksiyonuna sahiptir. Farklı bir etkinlik ve aktivite ve çocuklarınızla birlikte eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız bu hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz.

Yazımıza Londra Hayvanat Bahçesi’nin tarihçesi ile başlıyoruz, sırasıyla hayvanat bahçesinin bölümlerine, ulaşıma, ziyaret saatleri gibi konulara değinip Londra Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ve bileti konusunda önerilerde bulunacağız. Dilerseniz aşağıdaki içerik tablomuzdan doğrudan bilet değerlendirmelerinin olduğu bölüme geçebilirsiniz.

Londra Hayvanat Bahçesi Tarihçesi

27 Nisan 1828’de Londra Hayvanat Bahçesi bilimsel bir çalışma amacıyla kurulmuştur. Bu nedenle dünyanın en eski bilimsel hayvanat bahçesidir. Bilimsel amaçlı hayvan koleksiyonu oluşturmak için kurulduğundan 1847’ye kadar halka açılmadı.

1826’da kurulan Zoolog Society of London (ZSL), hayvanat bahçesi açıldığında el koymuş ve kendi planlarını uygulamıştır. Hayvan türünü çoğaltmak ve finans sağlamak için kapılarını önce dernek üyelerine 1847’de halka açmıştır. Sürüngen Evi 1849’da, Akvaryum 1853’de, Böcek Evi 1881’de, çocuklar için hayvanat bahçesi 1938’de inşa edilmiştir.

Londra Hayvanat Bahçesi’nin Bölümleri

Hayvanat bahçesi, rahat gezilmesi için bölümlere ayrılmıştır. Bunları anlatmaya başlayalım: (Ayrıca hayvanat bahçesinin haritasını pdf olarak yazımızın altında yer alan “Seyahat Dosyaları” bölümüne ekledik, indirebilirsiniz.)
Gorilla Kingdom (Gorilla Krallığı): Goril kolonisinin bulunduğu bölümdür. Bunların arasında beyaz ve siyah maymunları da görebilirsiniz.

Londra Hayvanat Bahçesi - Maymunlar

Londra Hayvanat Bahçesi – Maymunlar

Butterfly Paradise (Kelebek Cenneti): Bu bölüm siyah perdelerle kapanmıştır. İçeri girdiğinizde kelebeklerin etrafınızda dolaştığını görebiliyorsunuz. Rengarenk kelebekler arasında aranızda kafes olmadan rahatlıkla gezebiliyorsunuz.

Londra Hayvanat Bahçesi - Kelebek Cenneti - Fotoğraf Kaynağı

Londra Hayvanat Bahçesi – Kelebek Cenneti – Fotoğraf Kaynağı: Zsl.org

Akvaryum: üç büyük salondan oluşuyor. İlk salon, doğa koruma ve yapay balık yetiştiriciliği projelerini kapsıyor. Burada Avrupa yılanbalığı, rudd, pembe gorgonian, denizatı, dikenli denizyıldızı çeşitlerini görebilirsiniz. İkinci salonda, renkli tropikal balıklarla mercan resiflerinin yaşam alanı yaşatılıyor. Üçüncü salonda, nadir bir elektrik yılan balığı ve şeffaf nozhljuku da dahil olmak üzere Amazon’un su sakinlerini görebilirsiniz.
Afrika kuşu safari: Yağmur ormanı, Madagaskar deniz mavisi, mavi karınlı ve mavi göğüslü deniz ve diğer egzotik kuşları barındırıyor.

Londra Hayvanat Bahçesi - Papağanlar

Londra Hayvanat Bahçesi – Papağanlar

Blackburn Pavyonu: Elliden fazla tropik kuşun yaşadığı bir ormanlık alandır. Toucan, Kookaburr ve Hummingbird türlerini görebilirsiniz.
Biyolojik zincir: karıncalar, örümcekler ve böcekler gibi omurgasız hayvanlar sergileniyor.
Çocuk Hayvanat Bahçesi: Çocuklar için tasarlanmıştır. Çocuklar burada hayvanlara nasıl bakılabileceğini öğreniyorlar ve kendi elleriyle besleyebiliyorlar. Bu bölümde; Gine domuzu, fare, tavşan, çıngırak, salyangoz, cüce keçiler, koyun gibi hayvan türleri bulunuyor.

Görmeden Geçmeyin

Çocukların çok sevdikleri pengunler için “Penguin Beach” bölümü bulunuyor. Cam kafes dışından da izleyebilirsiniz. İç kısma geçip, yakından da inceleyebilirsiniz. Yalnız dikkat edin, elinizi uzatmayın ısırıyorlar.

Londra Hayvanat Bahçesi Bileti ve Giriş Ücreti - Penguenler

Londra Hayvanat Bahçesi Bileti ve Giriş Ücreti – Penguenler

Penguin Beach kısmında Penguenlerin Beslenmesini bekleyen ziyaretçiler - Londra Hayvanat Bahçesi Bileti ve Giriş Ücreti

Penguin Beach kısmında Penguenlerin Beslenmesini bekleyen ziyaretçiler – Londra Hayvanat Bahçesi Bileti ve Giriş Ücreti

Hayvanat bahçesinin ünlü cüce suaygırlarını, sakallı domuzları, develeri, Nisan ayında Çin’den gelen dört yaşındaki dev semenderi görebilirsiniz. 2019 bitmeden ziyaret ederseniz yeni doğmuş yavruları da görme şansınız bulunuyor. Deniz aslanı yavrusu Maui, zebra yavrusu Azizi ve Zürafa yavrusu Khari’yi görebilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte parkı ziyaret ediyorsanız Lemurlar Kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Animasyon kahramanları olan lemurların yaşamlarını daha yakından görme fırsatı yakalarsınız.

Ulaşım

Hayvanat bahçesi, Regent’s Park içinde ve merkezi konumda bulunuyor. Parka en yakın metro istasyonu Camden Towndur. İstasyondan indikten sonra parka kadar 15 dakika yürümeniz gerekiyor.

Otobüsle gelmek isterseniz Baker sokağından 274 nolu otobüse biniyorsunuz. Özel aracınızla veya araç kiralayarak gelmek isterseniz, güncel olarak resmi internet sitesinden yol güzerganı almayı unutmayın. Çünkü belli dönemlerde yol trafiğe kapatılıyor ve alternatif güzergahlar veriliyor. Diğer ziyaretçilerin yaptığı gibi bisiklet kiralayarak da gelebilirsiniz. Regent kanalında çalışan feritbotlara; Camden Lock veya Little Venice istasyonlarından binerek Londra Hayvanat Bahçesi istasyonunda inebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Hayvanat bahçesi Noel günü hariç yılın her günü saat 10.00’da kapılarını ziyaretçilere açıyor. 31 Mart –01 Eylül tarihleri arasında saat 18.00’de; 02 Eylül-26 Ekim tarihlerinde saat 17.00’da; 27 Ekim-14 Şubat tarihleri arasında da saat 16.00’da kapanıyor. Son girişler kapanış saatinden bir saat öncedir. Bazı hayvan sergileri kapanış saatinden yarım saat önce kapatılabiliyor.
Aşırı sıcak veya soğuk dönemlerde hayvanlar kafeslerine çekildiklerinden birçok hayvanı göremeyebilirsiniz. Bu nedenle geçiş dönemleri olan Nisan-Mayıs ile Eylül-Ekim dönemleri ziyaret için en uygun aylardır.

Londra Hayvanat Bahçesi Bileti ve Giriş Ücreti

Londra Hayvanat Bahçesi internet üzerinde gişesinden yaklaşık olarak %10 daha ucuza satılmaktadır. (Kağıt, basım ve diğer masraflar nedeniyle). Bu nedenle biletinizi internet üzerinden almanızı öneriyoruz. Ayrıca bu sayede bilet gişesinde beklemekten kurtulmuş olursunuz.

Londra Hayvanat Bahçesi giriş ücreti gişesinde daha pahalı olmakla birlikte en uygun (yazımız tarihi itibariyle) 25.85 Euro’dur. Aşağıda sıralayacağımız seçeneklerden görüleceği üzere kendi resmi sitesinde daha yüksek fiyata satılmaktadır.

Sizin için seçtiğimiz 2 çeşit giriş seçeneği var. Birincisi Londra Hayvanat Bahçesi bileti ikincisi ise London Pass kartıdır.
1-) Londra Hayvanat Bahçesi Bileti: Biletinizi Tiqets sitesi (tıklayınız) üzerinden almanızı öneriyoruz. Bu linkte (tıklayınız) yer alan resmi sitesinde standart biletin fiyatı 2022 yılı nisan ayı itibariyle 33 Sterlindir. (yaklaşık 39,53 Euro.) Aynı bilet Tiqets sitesi üzerinde 39,46 Euro’ya satılmaktadır. Bu fiyata yakın bir fiyat üzerinden Getyourguide üzerinden de (tıklayınız) güvenle satın alabilirsiniz. Tercih size kalmış.

2-) London Pass Seçeneği (Tıklayınız): Daha önce Westminster Abbey yazımızda da değindiğimiz üzere London Pass kartı ile 80’in üzerinde turistik destinasyona 1gün – 10 günlük süre seçeneklerinde giriş yapabilirsiniz. London Pass kartının yazımız tarihi itibariyle fiyatı yaklaşık olarak 84 Euro’dur.

Bu yazımızda sizlere ZSL Londra Hayvanat Bahçesi’nin tarihçesi, bölümleri, ulaşım ve saatleri hakkında bilgiler verip Londra Hayvanat Bahçesi Bileti ve Giriş Ücreti hakkında önerilerde bulunduk. Okuduğunuz için teşekkürler. Fotoğraflarınızı bekliyoruz.

Videolar
Yorumlar
5 yıldız
100%
4 yıldız
0%
3 yıldız
0%
2 yıldız
0%
1 yıldız
0%
1 - 4 kayıttan 4 yorum gösteriliyor.
Yakındaki Yerler
Madame Tussauds London
Giriş:
€33.00
Londra 1.37 km
Ünlülerin balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds London Müzesi Londra’nın en çok ziyaretçi çeken […]
Harry Potter Stüdyo Turu
Giriş:
€102.00
Londra 3.56 km
Londra’ya seyahat ettiğinizde değerli vaktinizi güzel bir biçimde değerlendirmek isterseniz Harry Potter Stüd […]
Buckingham Sarayı
Giriş:
€16.00
Londra 3.86 km
İngiliz Kraliyet ailesinin resmi konutu olan Buckingham Sarayı aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen me […]
London Eye
Giriş:
€32.00
Londra 4.26 km
Londra'nın sembollerinden birisi olan London Eye, şehri ziyaret eden her turistin ziyaret etmesi gerektiği no […]
Westminster Abbey
Giriş:
€28.00
Londra 4.39 km
Londra’da ziyaret edilecekler arasında ilk sıralarda Westminster Abbey yer almaktadır. Aslen bir manastır ola […]
Londra St. Paul Katedrali
Giriş:
€23.00
Londra 4.5 km
Londra’nın ziyaret edilecek yerler arasında ilk sıralarda Londra St. Paul Katedrali alıyor. Bu Anglikan kated […]
Stonehenge
Giriş:
€23.00
Londra 4.7 km
Dünya’nın on gizemli yapıtından biri olan Stonehenge en çok tanınan ve gizemi merak edilen taş bloklarıdır. İ […]